86
  • bzs32
    #46
    A pH skála nem liniáris, hanem ugye logaritmikus. Magyarabbul, a pH=10-es iszapod az 1000x több -OH csoportot tartalmaz mint pH=13-as a Mono tó vize.
    Nem, a 10 az nem gáz, habár a bőrünk jobban bírja a savasat mint a semlegestől ugyanolyan távol levő lúgosat (a bőrre nézve a pH semleges az kb 5,5. Na de láttam már 8 fölötti pH-jú palackozott vizet is
  • opeca
    #45
    Na jó, akkor most kimondok egy egyetemes igazságot. Minden, ismétlem minden alapon kialakulhat az élet.

    Nincsenek kivételek, meg határok.
  • Spheriot
    #44
    Amugy mi a föld szerű élet definiciója?? ezt kellene először tisztázni.

    Szerintem két dolog biztosan kell a definicióba: Szénalapú és víz kell a müködéséhez.

    és ez a baci ebből a szempontból nem lóg ki.
  • Kara kán
    #43
    Egyébként egy foszforos ET-vel együtt lehetne élni? Nem csókolózásra gondolok, hanem arra, hogy ami nekem szemét azt ő megenné, cserébe esetleg kőolajat izzadna, azt meg én nyalnám fel. Szimbiózis.
    Hawking bácsi meg megint elveszítene egy fogadást?
  • The Norberto
    #42
    Tök igaz. Én is belegondoltam már, például nem feltétlen kell DNS-ének lennie az idegeneknek lehet valami teljesen más úton alakultak ki csak túl "földhözragadtak" vagyunk hogy belegondoljunk.
  • vasedeny2
    #41
    mátol foszfor fogyózok, és járok rendszeresen a monóba (mármint a tóba)hátha én is csoda leszek
  • Tinman #40
    Képhez:

    "The pH of Mono Lake is approximately 10"

    "A kiömlött vörösiszap pH értéke 11-13"

    A 10 az annyira nem gáz, hogy benne lehet álldogálni gond nélkül?

    Kérdezek... nem letámadni :-)
  • HöfEE
    #39
    Szerintem aki nem teljesen földhözragadt "csakatudománybanhiszekmartazbiztos" ember az eddig is ha józan paraszti ésszel belegondolt gondolhatta, hogy nem csak a földi feltételek mellett és csak földi módon alakulhat ki bárhol is élet. Lehet, hogy pont a "mifélék" a legritkábbak az univerzumban és eleve rosszul kutatunk.
  • Nos
    #38
    nem Árpit akartam bántani
  • Nos
    #37
    m1 "ma reggel"
    Juhász Árpád geológust kérdezték a témáról
    természettudományos vonalon vagyok, ennyit még talán én is értek hozzá, de nem értek hozzá
  • Büdös Bohóc
    #36
    az a víz csak erősen sós, lúgos és arzénos, bőrön át az arzén nem szívódik fel
  • Nos
    #35
    Megtaláltad a most bejelentett felfedezés kezdőpontját. Mert ugye abban a cikben a DNS-ről még nincs szó, csaka a rendkívüli adaptációról.

    A hírverés egyébként azért volt ekkora, mert az újságírók és a szenzációhajhászok csak arra buknak, ha a Földön kívül találnak valamit és valószínűleg ezzel akarták reflektorfénybe hozni ezt az elég átütő felfedezést (és persze, eddig is lehetett arról teóriákat alkotni, hogy teljesen más alapú élet is lehet, szóval a NASA-nál sem száraz fantáziátlan alakok ülnek, de ami eddig teória volt, az most lett valóság)

    #10-re szénhidrogén alapú élet van, minden élet sokkal inkább szénhidrogén alapú, mint sziliciúm, sőt sok szénhidrogén belőlünk lesz
  • dez
    #34
    Azért nem túl sok példa volt rá. De igazad van, nem mindegy, hogy mindenhol le tudta cserélni a foszfort arzénre, vagy csak egyes helyeken.
  • dez
    #33
    Ott még csak elméleti lehetőségként beszéltek róla.
  • aribazsy
    #32
    Komoly bejelentes ... de "tenyleg", akkor ez mi, ezt meg lassam 9honapja senki le se sz@rta! http://www.timesonline.co.uk/tol/news/science/eureka/article7040864.ece
    Lassan kiderul hogy a melegviz se fánterem :P
  • Garrett27
    #31
    Szerintem ez egy nagy felfedezés (lehet, hogy nem a laikusok számára, de a Földön-kívüli élet kutatásának szempontjából bizony az!), nem csoda, hogy jóval nagyobb jelentőséget tulajdonítottak a beharangozásnak, mint ahogy az első látásra tűnhet.
  • Talsoft
    #30
    Nekem erről azonnal az Evolúció című sci-fi vígjáték jut eszembe. Szinte teljesen ráhibáztak erre a felfedezésre. :-) Csak nehogy itt is nekiálljanak fejlődni :-D
    Mindenesetre gratula a felfedezéshez
  • Robcuskilla
    #29
    :DD háh, én is mindig erre gondolok! Nem lehet olyasmit bejelenteni, amire itt ne akadna sokkal okosabb ember :))) kételkedő vagy alázó! Lehet, hogy ha videofelvételt mutatnának be arról, hogy egy marslakó szétkapja az egyik marsjárót, az sem érné sok ember ingerküszöbét. Hisz máregy reklámban is voltak :PPP meg sok filmben, ki nem tudta, hogy vannak muhahahaha
  • dez
    #28
    Nem csak lehet, van is, úgy hívják anaerob organizmusok. Ezek közül az obligát anaerobok el is pusztulnak szabad oxigén jelenlétében. (Vegyület formájában persze jelen van, különben már az oxigén sem lenne az elsődleges biogén elemek között.)
  • jaspercry
    #27
    a lenti link az rossz sry
    http://hu.wikipedia.org/wiki/Carlos_Castaneda
  • jaspercry
    #26
    "Castaneda második könyvének megjelenésétől sokan kétségbe vonták, hogy valóban létezett-e don Juan. [5]. (Például Richard de Mille: Castaneda's Journey. Santa Barbara, Capra Press. 1976.) Bár egyértelművé vált, hogy a Castaneda könyveiben szereplő dátumok nem állják meg a helyüket, tanárai a UCLA-en kiálltak mellette, és az Ixtláni utazás egy korábbi változatára megadták a doktorit."
  • jaspercry
    #25
    Túl nagy volt a HYPE!
    Lassan a Nasa britt tudosok szintjére alacsonyodik le.
    Eddig az űr tiktkaival foglalkoztak,most meg a sarki tóba mennek baktériumot gyűjteni.
    Jó persze nagy felfedezés!Az élet olyan mint a vírus lappang,alkalmaszkodik,szaporodik ,megfertőz mindent.
    Valahogy,nekem tudatlan halandónak ,akkor is kicsit sántít ez a dolog!
    Miért mindig a szervesből indulnak ki ,hogyha életet keresik?
    Már köztudott a többdimenziós elmélet.
    Valahogy eszembe jut olyan gondolat is ,hogy nem csak szenhidrogén alapu élet lehetséges.Másik dimenzióban"világban" más fizikai szabályszerüségek lehetnek,így az élet számára is mások a lehetőségek.
    Mindenkinek szeretettel tudom ajánlani,persze azoknak akik egy kissé el tudnak rugszkodni a tudomány,tudományos magyarázatokon túl is:Carlos Castaneda,könyveit.
    http://eduline.hu/kozoktatas/20101130_birosag_tanar_szex.aspx
  • Nightwish006
    #24
    valakinek, ez kimaradt
  • Nightwish006
    #23
    Bár én nem értek a témához, de furcsa, hogy minden alkalommal sikerül itt "megcáfolnia" földünk legjobb kutatóit:D
  • Zocsi
    #22
    Kérlek ne legyél már ennyire elvakult akadémista... szörnyen 6 ez a szerep (mindenkinek).
  • kukacos
    #21
    De most mi abban az újdonság, hogy bizonyos feltételek esetén azonos elektronszerkezetű elemek eljátszhatják egymás szerepét? Nyilván ez a baci se cseréli le *minden* foszforját, csak ahol ez lehetséges. Ez még annyit se jelent, hogy élet lehetséges foszfor nélkül is.
  • Turmoil
    #20
    Szilikon alapú élet a plázákban van, amire ön gondol, az a szilícium.
    Amúgy ha foszfor helyett jó az arzén, akkor szén helyett jó lehet a szilícium, kén helyett a szelén. Bár talán még viccesebb lenne, ha hidrogén helyett lítiumból alakulna ki valami. Egy biztos, az ilyen lények kicsit nehezebbek lennének nálunk.
  • globint
    #19
    Tévedsz, nem kibírja, hanem azt kedveli.
  • Csirke4
    #18
    A sci-fi irodalom nem egyenlő az egyetemi előadásokkal. Ha bilógusként kezdtél volna el fantáziálni ezekről egy ZHban kivágtak volna 1-essel. :D
  • COOLancs
    #17
    Ez is előrelátható volt, Hawkins bácsi is megmondta hogy ha egyszer belebotlunk egy földönkívüli életbe, akkor az alapvetően más lesz mint amit itt ismerünk. Ebből eredően hatalmas fasság a bolygóknál lakható zónát keresni, mert lehet (sőt biztos) hogy van olyan élet ami az extrém körülményeket is kibírja.
  • globint
    #16
    Itt van egy ilyesféle tanárnő:
    http://eduline.hu/kozoktatas/20101130_birosag_tanar_szex.aspx
    Persze biztos van olyan is, aki oda adná a fél karját egy ilyenért!
  • boond
    #15
    Akkor mondok újat, van olyan teória ami szerint nem a földön jött létre ez az élet, hanem pl egy üstökösben, vagy a Marson stb.

    Amúgy lehet olyan élet forma is, aminek a levegő, mérgező gáz (oxigénre gondolok egészen pontosan)

    És pl a kén (vagy vmi más számunkra mérgező gáz) jelenti számukra a levegőt. (azt ami nekünk pl az oxigén)

    egyáltalán nem elképzelhetetlen. Ezért szerintem max olyan élet után kutatunk ami hasonlót hozzánk, bizonyos paraméterekben.

  • hdo
    #14
    Áh hagyd, van olyan tanár amelyik organizmus helyett véletlenül orgazmust mond, és még csak fel sem tűnik neki!
  • EagleeyE
    #13
    http://en.wikipedia.org/wiki/Silicon

    Szilícium, nem szilikon, jegyezzétek már meg végre...
  • Kara kán
    #12
    Tessék!
  • M0RN1NGST4R
    #11
    nem erről volt szó a morgan freeman-es dokumentumfilmben?
  • Kara kán
    #10
    Ne beszélj hülyeséget!
    A sci-fi irodalomban, de a tudományban is, szokványosnak számít mindenféle - például szilikon - alapú életről irkálni, fantáziálni.
    Még a szénhidrogén-alapú élet is szóba jött a Titán hold kapcsán.
  • G22
    #9
    Ez is a földön alakult ki, vagyis nem földönkívüli élet, csak a tudomány nem volt eléggé tájékozott ezek szerint.
    A valódi földönkívüli élet lesz majd a bizonyíték..
  • sanyicks
    #8
    Nem, ez tényleg nagy felfedezés, eddig az volt a mondás, hogy más alapokon nem lehet élet SEHOL laboratóriumban sem, aki pedig mást állít az hülye...
    Mondtam is mennyi hülye... megint azt hiszik mert itt a földön nem láttak mást akkor nem is lehet. És tessék lehet, kedves seggarcú dogmázós emberkék. Bárcsak így szállnának el a tenoristákokos, meg 6 milliós dogmák...
  • Tower Guard
    #7
    "bolgyóho" = bolygó
    Beszarok, hogy írhattam ennyire el xd