116
  • josIP
    #116
    Hm... Az autós megoldásra még egy ideig várni kell.
    Ahhoz, hogy egy ~autó formájú eszközt A pontból B pontba eljuttassunk, forgalom, gyorsít-lassít miegymás, ugyanannyi energia szükségeltetik, meghajtás módjától függetlenül. Mivel épp nem áll rendelkezésemre túl sok adat, induljunk ki belsőégésűből.

    Modern kisautó fogyaszt 7L benzint 100 km-en vegyesben.
    benzin égéshő: 47,3 MJ/kg = ~13,14 kWh
    azaz 14 l benzin = ~204 kWh

    aztán ha hozzászámoljuk, hogy egy korszerű motor hatásfoka ~35%, akkor 71,4 kWh munka a kocsi mozgatása.
    Egy korszerű villanymotor 80-90%, + a töltés hatásfoka sac/kb ugyanennyi,
    tehát konnektorból tankolva, ugyanannyi megteendő úthoz csak a felét, ~98 kWh-t kéne tankolni.
    Ez jelenlegi árak szerint ~5000 Ft. Ennyiért olcsóbb kutakon még mindig 14 liter benzint kapni.

    Ha mindezt nem is 5, hanem mondjuk 10 perc alatt akarjuk beletankolni, akkor ~593 kW teljesítményű konnektorra lesz szükség.
    Mivel a Föld legnagyobb részén (kivéve USA meg még néhány elmaradott hely) a hálózati feszültség 230V, ezért a szükséges áram ~2,58 kA, azaz 2580 Amper.
    Namost egy kisebb trafóház, ami mondjuk ellát 5-6 darab 10 emeletes panelt, vagy családi házból mondjuk egy fél falut, 3x500 A-es kimenettel rendelkezik.

    Tehát, ha veszel otthonra egy nagyobbfajta trafóházat és rákötsz egy közelben futó magasfeszültségű távvezetékre, akkor kell bérelned munkásokat, akik a 3 darab combvastagságú erősáramú kábelt rádugják a kocsidra.

    Ha most lenne az országban 50 olyan töltőállomás (legalább bpre kell ugye 30) ahol 5 autót lehet tölteni egyszerre, az 250 autó x 593 kW = 148250 kW = ~148 MW.
    (Szemmel láthatóan horpadna be az erőművek oldala, ahogy az akksi szívja magába az energiát...)
    A paksi atomerőmű egy blokkja 400 MW teljesítmény leadására képes, az ország energiafogyasztása körülbelül ~4000 MW.
    148 MW már meglátszana rajta. De "villanykútból" nem 50 kell, hanem vagy 1000, ugyanúgy mind benzinkútból (vagy több, ha nem javul jelentősen az akkumulátorok kapacitása, akkor a kisebb hatótáv miatt gyakrabban kell tankolni).
    Így már 5000 töltőhelyünk van, tegyük fel, hogy épp egyszerre tankolnak mindenhol.
    Ez ~3000 MW teljesítmény, 3/4-e az ország összenergiafogyasztásának, majdnem kétszere a teljes paksi atomerőmű teljesítményének (1600MW).

    Szóval, ahhoz hogy ez megvalósulhasson, gyakorlatilag alapjaitól meg kell változtani, újra kell építeni az egész Föld elektromos energiatermelő-, szállító- és elosztóhálózatát.

    Messze van ez még, és sajnos nem a gonosz politikusok meg olajcégek sara (akik mint tudjuk megölték az összes elektromos és vízautó feltalálóját, a dokumentumokat titkos páncéltermekben őrzik, a kész autókat meg elásták a sivatagban, csak hogy ne veszítsék el az olajbevételeiket :)

    Messze van még...
  • Epikurosz
    #115
    Tényleg gazdag.
  • Epikurosz
    #114
    Magyar!
  • Epikurosz
    #113
    Azt csiripelik a madarak, hogy Kína hétmérföldes csizmával közeledik USA-hoz tudományos kutatás terén.

    Jonathan Adams, Reuters-> Financial Times
  • Epikurosz
    #112
    Amúgy jó a klip!

    Nem tudsz olyan cégről, amelyiknek észemberre van szüksége.
    Havi egy millió ft-ért elmennék think tanknak, észkombájnnak.

    Eszméletlen, hogy tele vannak a cégek idióta, debilis emberekkel!
    Nem gondolkodnak! Én meg néha robbanok szét az ötletektől.

  • Epikurosz
    #111
    Álmodik a nyomor.
    Épp most dühöngtem ki magam a hobbyelektronikán, hogy a WC ajtó mellé szeretnék olyan kapcsolót szerelni, amelyiken van két led: a piros led akor világít, ha fel van kapcsolva a WC-ben a villany (van bent valaki), egyébként meg égjen a zöld lámpa. Na, egy ilsyen eccerű funkcióra nem kapsz kapcsolót.

    ÉN ADJAK ÖTLETEKET MINDEN IDIÓTÁNAK?!
  • Tetsuo
    #110
    Low noise, mert nem kevertek animacio ala hangot :S

    Ilyeneket en is tudok:

  • Epikurosz
    #109
    wtf!
  • Tetsuo
    #108
    A segelyek olyan minimalis ertekuek a kizsakmanyolashoz kepest, hogy a hajszalnal vekonyabb vonalak lennenek. A szomaliai kalozok zsakmanya meg meg kevesebb..
    "A betegsegek terjesztese.." Faszer mennek/mentek oda feherek, de komolyan?!
    Azert van a nagy bevandorlas, mert liberalizalodtak az egykori gyarmatosito nemzetek (a kizsakmanyolas meg tart) es engedik oket.. nem kene, de engedik, mert emberi jogokrol predikalnak meg uj munkaerorol.
    "A betegsegek terjesztese" noch ein mal.. gyogyszeripari konszernek sorozatosan kiserleteznek arrafele embereken (es nem gyogyszert adnak nekik)..

    Amugy tenyleg hibas a terkep, mert pl a magyar ertekek kiaramlasat nem abrazolja es izrael fele sem mutat megfelelo nyil.. a 3. vilag kiaramlasait jol mutatja viszont.
  • Epikurosz
    #107
    Ez egy HAZUG térkép.

    Nem jelöli, hogy a fejlett világ mennyi segélyt küld a fejletlennek, sem azt, hogy a kábítószertermesztő "szegény" harmadik világbeli országok mennyi pénzt szipolyoznak ki a fejlettektől, és mennyi embert tesznek tönkre. Nem beszélve a bevándorlók etetéséről, segélyezéséről, a szomáliai kalózok ténykedéséről, a terrorizmusról, a betegségek terjesztéséről stb. stb.
  • Tetsuo
    #106
    http://www.speechlessthebook.org/images/book/05map_photo.jpg
  • Epikurosz
    #105
    Játék a számokkal.
    "Évente szívinfarktusban meghal Magyarországon aszem 200 ember."
    Tudom, nem nem akarok köztük lenni. :-)
  • Tetsuo
    #104
    "A WWF nemzetközi természetvédő szervezet által készített 2006-os Élő Bolygó Jelentés szerint jelenleg az emberiség természeti erőforrásokkal szemben támasztott igénye (azaz az emberiség ökológiai lábnyoma) már 25 százalékkal túllépi a Föld biokapacitását. Vagyis az emberiség 1 év alatt annyit használ fel a természeti erőforrásokból, amennyi csak 1 év és 3 hónap alatt tud regenerálódni. Másképpen: 1,25 Földre lenne szüksége az emberiségnek ahhoz, hogy a jelenlegi színvonalon fenntartható módon éljen, az erőforrások rombolása nélkül."

    "A regionális különbségek természetesen itt is óriásiak. A fejlett ipari országok egy átlagos lakójának ökológiai lábnyoma elérheti a 10-15 globális hektárt (gha), míg a legszegényebb országokban ez 1 gha-nál is kisebb.
    A legnagyobb lábnyomú (gha/fő), egymilliónál nagyobb lélekszámú országok: Egyesült Arab Emirátusok (11,9 gha), USA (9,6 gha), Finnország (7,6 gha), Kanada (7,6 gha), Kuwait (7,3 gha), Ausztrália (6,6 gha), Észtország (6,5 gha), Svédország (6,1 gha), Új Zéland (5,9 gha), Norvégia (5,8 gha). Kína ma ugyan még csak a 69-edik, de növekedő gazdasága és gyors fejlődése miatt kulcsszerepet fog játszani a fenntarthatóság felé vezető úton. Magyarország jelenleg a 32. helyen áll (5,1 gha)."

    A WWF szerint.
  • Tetsuo
    #103
    Termeszetesen nincsen. Ha lenne, nagy valoszinuseggel nem latnek tovabb a tozsdeknel es azt varnam, hogy majd Bokros Lajos es a hitelt fizeto hitel kihuz minket a csavabol..

    De Bogár László pl. professzora a témának, O latja kivulrol is, osszefuggeseiben mas rendszerekkel a jelen gazdasagot. Meg van nehany prof, (akiket te ugyanugy lenezel mint azt akinek mondjuk nincs kozgazdiplomaja es hozzaszol), kornyezeteben viszont elismert nagy koponyanak szamit.

    A konyveket olvasd el es utana rajossz a nyilvanvalora, amire eddig nem, hiaba tologatsz (elkepzelt) billiardokat balrol-jobbra, attol meg a kornyezetet karositjuk, a vilag egy resze hatalmas eroforrasokat pazarol, a masik nagyobb, pedig nyomorog.
  • Epikurosz
    #102
    sztem okleveles linkbeszúró :-)
  • buggyant
    #101
    én pl nem tudok főzni, de mégis érzem, ha valaminek szar íze van.
  • ultrared
    #100
    Csak egy kérdésem van. Van egyetemi közgazdasági diplomád? Őszinte választ várok.
  • Tetsuo
    #99
    Azert tunik a hsz-om altalanossagnak, mert az.
    Nem fogok belemenni a reszletekbe, ha erdekelnek, itt van nehany kiindulasi alap. Es bizony, sajnos a problema altalanos, ami tulmutat a kozgazdasagtan (kamposorru) tudomanyan.
    A gazdasagi valsagot nem lehet megoldani meg tobb virtualis penzzel. Mert a gazdasagi valsag okai kozott szerepel pl. a tulnepesedes, a keves ivoviz, merhetetlen pazarlas, stb. Ezek az emlitett "tudomany" szerint gyakran meg hasznosak is, sot a haboru alapvetoen hasznos, mert utana fellendules jon es eleve megemelt fogyasztassal jar (hadiipar, ujjaepitesek).
    De hasonlokat mar emlitettem.. mind1 is, ezeket ajanlom, ha nem baj:

    Most jelent meg e-konyv a gazdasagrol, ajanlom neked, ha hazamegyek, valszeg megveszem en is.

    Konyv, a termeszetrol, alap.

    Tarsadalmak mukodeserol es hibairol nagy szavak, igen, de a konyv melto a nagy szavakhoz.

    A novekedesrol, ez a konyv elmeseli hogy a jelnelegi vallalatiranyitas alapveto celja nem hajszolhato orokke, egyszer vege lesz. Egyszer majd nem tud novekedni a kivant mutato, mert nincs hova.. persze mondhatod, hogy hu, hat ez altalanos frazis puffogtatasa.. es igen, ez az, de igaz es ertheto nagy altalanossagban MINDENRE.
  • ultrared
    #98
    "A kozgazdasagtan szamitasait nem lehet alkalmazni nagyobb komplexebb rendszerekre."

    Az a baj, hogy imádsz általánosságban beszélni, mindenféle konkrétum nélkül. Milyen számításokat milyen rendszerekre? Ne, ne válaszolj. Semmi köze a témához.

    "A kornyezetet karosito hatast vagy a termeszet mukodeset nem tudod kiszamolni, kozgaz kepletekkel."

    Csak közgáz képletekkel nem is, de más matematikai és statisztikai módszertanokat is alkalmazva elég jó közelítéseket adnak már ma is. Persze ezek csak becslések, pontos számokat nem lehet mondani, maximum ceteris paribus esetben, de olyan a való világban nem létezik. De ennek sincs semmi köze a témához.

    "Ez a baj, hogy te pl. mindent penzben mersz es ugy gondolod, amint igeny lesz a masik energiahordozora, mar at is allnak a nagy cegek, mindig letrehozva a kozel piaci egyensulyt."

    Még véletlenül sem mérek mindent pénzben, csak azt amit lehet. És ezeket még mindig sokkal jobb megfogható pénzben mérni, mint mindenki számára más szubjektív és megfoghatatlan mértékegységgel. De ez megint egy nagy bla-bla a semmiről. Nem tudom honnan veszed, hogy én azt gondolom, hogy a "amint igeny lesz a masik energiahordozora, mar at is allnak a nagy cegek, mindig letrehozva a kozel piaci egyensulyt." Egyrészt egy dolog iránti igény megjelenése még nem jelenti azt, hogy az a dolog el is érhető, vagy rövid időn belül elérhető lesz. Nekem igényem lenne a teleportációra, de beláthatom, hogy ez az igényem vajmi kevés eséllyel teljesül a közeljövőben. Másrészt meg senki nem beszélt azonnal átállásról, legalább egy tucatszor le lett írva hogy az átállás fokozatos lesz. Nem biztos hogy nehézségektől mentes, de véleményem szerint biztosan eredményes.

    Közben rájöttem, ha minden mondatodra egyenként válaszolok, akkor arra a fél napom rámegy, miközben az egész mondanivalódnak semmi köze a fórum témájához. Tudtam, hogy ez a sok maszlag amit közgazdaságtannal kapcsolatban összehordasz ismerős valahonnan, de csak most világosodtam meg. Bogár László :) Szerintem hagyjuk az egészet. Esélytelen, hogy közös nevezőre jussunk. Üdv.
  • joebacsi
    #97
    Konkrétan átszámítva kb 100 milla huf-ba került neki a dolog, de már 2 éves a videó.
    Üzemanyagcella miatt tettem be. Még luxus, de nem "űrluxus".
    Az autó is kezdetben úri huncutság volt :)
  • Tetsuo
    #96
    Érdekes eloadás Bogár Lászlótól

  • Tetsuo
    #95
    A kozgazdasagtan szamitasait nem lehet alkalmazni nagyobb komplexebb rendszerekre. A kornyezetet karosito hatast vagy a termeszet mukodeset nem tudod kiszamolni, kozgaz kepletekkel. Ez a baj, hogy te pl. mindent penzben mersz es ugy gondolod, amint igeny lesz a masik energiahordozora, mar at is allnak a nagy cegek, mindig letrehozva a kozel piaci egyensulyt.

    A jelenlegi kozgazdasagtan a tarsadalomra nezve alapvetoen rossz szabalyokat alkalmaz, persze mukodhet "jobban" de csakis nagyon szuk keretek kozott, amit az egyes allamoknak kene szabalyozniuk, de mar nem tudjak.
    Egy nagy ceg v kartell lobbija gyakran erosebb, mint a demokratikus akarat, vagyis, mint amit a politikusok elviekben kepviselnek.

    Ha minden vallakozo es vallalat gatlastalanul maximalizalhatna a profitot, valaszthatna piacot (vagyis ha tenyleg szabadpiac lenne), akkor mindenki "szolgaltatna" es nem termelne senki sem. Az emberiseg kihalna.
    A virtualis penzekkel valo "kereskedes", az aktatologatasok kulonbozo penzintezetekben, a bankrendszerek jelenlegi mukodese felhaboritoan kepmutato es felesleges, sot karos tarsadalmunkra.

    A modern rabszolgasag, vagyis emberek milliardjai letminimum szinten dolgoznak monoton fizikai munkat eletuk vegeig, a gyerekeik is nagy esellyel ugyanazt; alapfeltetele a mai kapitalizmus.
    Az emberek kis hanyada el elfogadhato korulmenyek kozott, es nagyon kevesen a merhetetlen luxusban.
    Ma a vagyonok eloszlasa, a kulonbseg az ollo vegei kozt, ill az emberek aranya rekord, vagyis meg soha nem volt ekkora a tortenelem soran (persze, amit ismerunk). Pedig a fejlodesnek elvileg azt kene hoznia, h minden ember kicsit jobban el..

    A kozgazdasagtan szerint (mikro es makro szinten) egy vallalat mukodese akkor optimalis, ha novekedik a kapacitasa es bevetele...
    Egy hollywoodi szinesz 3-4honap alatt anyyit keres, mint 10ezer bangladesi munkas egy ev alatt.. ezek olyan problemak, amit a jelenlegi kozgazdasagi rendszer nem tud megoldani, sot nem is foglalkozik vele.
    A joleti kozgazdasag meg kb vicc kategoria, latszik, h egy soha nem dolgozo nep talalta ki.

  • Epikurosz
    #94
    Egyébként, én valamikor régen már láttam ezt a videót, és akkor is azt mondtam magamban, hogy nagyon jó, amit megcsinált ez a rózsagyuribácsi, de ehhez kőgazdagnak kell lenni.
    Lehet, hogy on-line pornóban utazik... :-D
  • Epikurosz
    #93
    apropó, djhambival fogjatok kezet. Okosok vagytok mindketten de egy-egy banánhéjon mindig elcsúsztok. Vagy szappanon.
    :-D
  • Epikurosz
    #92
    Na, és a többi tévedésed?
  • Tetsuo
    #91
    Bocsanat, termeszetesen importaljuk. Mar keso volt.. :)
    Mivel az energiank nagy reszet importaljuk, ezert szamolni kell annak otthoni megteremtesevel. Errol szolt volna a hsz. Sorry.
  • atlagember
    #90
    Ezt nem értem: "...miközben Oroszországban is számos megrendelést vettek fel a cirill betűs TLD-kre."
    A TLD nem az országazonosító, vagy a com, eu, stb?
    Hogy vehetnek fel ilyenre megrendelést?
    Nem latin betűs domaineket pedig már most is lehet regisztrálni.
    Nekem itt valami sántít.
  • joebacsi
    #89
  • joebacsi
    #88
    Igen, jelenleg nagyon eltolódtunk a szolgáltatás felé, de ez szerintem csak az olcsó energiának köszönhető. Az egész globalizáció az olcsó energia miatt működik.
    A magyar mezőgazdaság is az olcsó olaj miatt szenved, mert így az egész nyugaton a műtrágyával, vegyszerekkel feltunningolt gépesített mezőgazdaság erősen túltermel.
    Ha kivesszük az egészből az olajat, akkor kb. ötödére esik vissza a termelés, ekkor már fel fognak értékelődni a földrajzi adottságaink. Ekkor már nem 800hufért lehet óránként csirkét termelni, hanem 4000ért.

    Az olcsó szállításnak is vége, és akkor tényleg a helyben megtermelt termékekre kell nagyrészt támaszkodni.

    Persze ez a legszélsőségesebb eset.
  • joebacsi
    #87
    Nem kell azért olyan hevesen leírni az üzemanyagcellát, lásd: #16
    Illetve van egy új sg-s cikk is a témában.

    Nem szakértek, csak bízom az emberi leleményességben, és felhívtam a már létező alternatívára a figyelmet.

    Viszont pozitív, hogy látok végre valami összetartást :)
  • djhambi
    #86
    Atomtengeralattjáró mintájára atomkocsi, aztán jöhet a fúziós kocsi. :P
  • djhambi
    #85
    Gyurcsány egyik jó húzása volt, hogy megépítette a gáztározót, mert így Magyarország szerepe erősödik a térségben: mivel orszgunkon keresztül mennek a gázvezetékek, így majd mi tudjuk zárni a csapot, és nyomást tudunk adott esetben kifejteni a többi országra. Mint ahogy Ukrajna tette. Másik pedig, ha Ukrajna elzárja a csapot, nem kell a drágább földgázt vásároli pár hónapig, amíg rendeződik a helyzet. Zsaroló pozícióban vagyunk. Hirtelen válságtól nem kell tartani, mert sokat fizetnének érte, és kifizetődne, nomeg lesz tartalék.
  • djhambi
    #84
    "Azt nem számoltad ki esetleg, hogy a SOHA vissza nem fizethető államadósságra eddig már összesen hányszor annyi kamatot fizetett ki az ország, mint amennyi maga az adósság? Mert annak több értelme lett volna..."

    És mi van a hosszabb lejáratú és kisebb kamatú kölcsönből kifizetett nagy kamatú kölcsönökkel?

    "Az a neoliberális gazdaságpolitika, ami nálad úgy tűnik kiindulási alap -mint az egyedüli helyes hozzáállás szerintem egy nagy kupac híg fos Bokrossal, meg a "közgazdász szakértőkkel" egyetemben."

    Rendszert fikázni mindenki tud, de hallgtom a javaslatodat a probléma megoldására...

    "Ha rosszul végzik a dolgukat kirugatjuk őket bármikor, amikor épp kedvünk szottyan? Mi vagyunk az urak, mi diktálunk?? Lópikulát!"

    Kirúghatjuk őket négy évenként. Ez az alkotmányos módi. Nélküle totális káosz lenne, nem alakulna normlis kormány. Fél évente, mikor cserélődik a szavazótábor, mindig új kormány alakulna, és semmi sem történne hosszútávon.

    "A senki által meg nem választott illegitim Bajnai a legjobb példa erre."

    Hivatkozzak ismét az alkotmányra? Amit mondasz az egy dolog, ami van, az egy másik. Nem lehet mit tenni. Én is mondhatok dolgokat, de attól még nem lesznek igazak. A szivárvány fekete színű.

    "Ma Magyarorszagrol rengeteg érték aramlik ki kulfoldre"

    Ez az egyik kedvencem. El is lehet teljesen szeparálódni minden nemzettől, akkor nem áramlik semmi sehova, de nem vagyunk önellátó ország, és ezt az előző rendszerben bebizonyítottuk.
    Rendszerszemlélet! Miért fizetnénk a jóval drágább hazai termékekért, ha olcsóbban megkapjuk a multitól? A magyarajnározás az erőforrások elpazarlása. És itt jön a magyaráat ->
    Nem szabad mesterségesen egy eltolt egyensúlyi állapotot fenntartani kereslet és kínálat között, mert a semmibe elveszett ún. holt teher veszteség alakul ki. (Olyan pénz, ami se az embereké, se az államé, egyszerűen elveszik.) Be kell állni jól az arányokak. Amiből hiány van, azt ki kell tömni, és onnan kell elvenni, ahol túl sok van. Bár Magyarországon sok jó agrártermék létezik, erre valójában nincs szükség. Nem optimális a piac szempontjából. Persze lehet magyar szívünket facsargatni, hogy bezzeg a Tokaji milyen jó, vagy meghozni egy nehéz döntést, és beállítani a rendes piaci egyensúlyt. A magyar nemzetnek rossz, ha a saját büszkeségünkből ellenállunk az uniós irányzatoknak. Egy valamirevaló ács annyit keres, mint egy közgazdász. Annyi bölcsész van, hogy Dunát lehet rekeszteni velük. Viszont Magyarországon pl. szakmunkáshiány van. Lehet menni vízvezetékszerelőnek is. Csak itt megint bejön a büszkeség, mert Magyarországon minden szkmunkásra ki van írva egy tábla, hogy "bunkó vagyok" Lópikulát! Mert diplomás munkanélküli, ahelyett, hogy kétkezi mukát vgezne. És ráadásul az emberek pénzéből, adjóából kapta meg az oktatást.

    Aztán beáll a piac, és lesz egy magyar multi, ami kiemelkedik a többitől. De ha nem, az unióban a pénz így is családban marad, és visszafolyik. Ellenben unió nélkül - mint máshova leírtam - Kína 10 év alatt felvásárolna, és oda mennének ki az értékek.

    Sokkal bonyolultabb, mint ahogy leírják, mert el akarják hitetni az emberekkel, hogy egyszerű, és az emberek megérhetik, azért hogy majd azt a három gyökérséget tudják terjesztni!
  • Doktor Kotász
    #83
    "Savas akksi helyett mondjuk üzemanyagcella?
    Mindig van alternatíva.

    Aranyos, ahogy megszakérted a tutit :)"

    Hogy fórumtársunk védelmébe kelljek, beszélnék az üzemanyagcella működésének elvéről:

    Az üzemanyagcella legfontosabb eleme a platina. Mert a platina oldja a hidrogén molekilákat. Hogyan is történik ez? A hidrogén atom egy protonból és egy elekronból áll. A hidrogén molekula pedig két hidrogénatomból, így úgy néz ki, mint két golyó egymás mellett, amik felszínén az a két elektron jól el van hullámként. A platina meg mivel fém, egy rácsszerkezetben helyezkednek el az atomjai (fémes kötés). Amikor a hidrogén nekiütközik a platinának, egyszerűen szétesik, és a protonok áthaladnak a platina rácsszerkezetén, és kisurrannak a platina másik oldalán, míg az elekronok benne maradnak. Nem nehéz észrevenni, hogy ez egy elektróda.

    Platinából meg az aranynál is sokkal kevesebb van, tehát egyszerűen nincs annyi platina, amennyi az üzemanyagcellás gépjárművek sorozatgyártásához kell.
    Megmarad drága luxusnak az űrhajókba energiaforrásként.

    Remélem most már te sem fogod megszakérteni a tutit, miközben másokat vádolsz ezzel.
    Örülök, ha segítettem.
  • ultrared
    #82
    Részemről mára befejezve. Tetsuo, ha még nem volt elég, hogy 10-15x megcáfoltalak, akkor felőlem pénteken mehet tovább a műsor. Jó éjt.
  • ultrared
    #81
    Szerintem ezt kivételesen csak elírta (a mondat maradék részéből ítélve), csak ezért nem kötöttem bele :)
  • ultrared
    #80
    "Tanultam kozgazdasagtant nehany evig.. bar, nem csak tankonyveket olvastam.
    Ha akarod holnap ajanlok nehany konyvet. ;)"

    Kétlem. De, ha igaz is, akkor is max középiskolában, vagy valami bóvli főiskolán tölteléktárgyként. Egy ilyen alap tévhitet egy közgazdász nem néz be. A könyveidre semmi szükségem. Rogyásig vannak a szekrényeim velük. Samuelson, Nordhuas, Varian mond valamit? Pedig ezek csak az alapok. Az a helyzet haver, hogy te eszméletlenül kevered a szezont a fazonnal és a töltelékszavak tényleg kiváló megfogalmazás az írásaidra. Nem mondod, hogy a társadalomnak a helyi termelés a legjobb megoldás? Mikor? És ha az a társadalom magas színvonalú és drága szolgáltatást is nyújthatna a külföldnek ahelyett, hogy pl biocsirkét termel? Akkor mi a jobb megoldás? Biocsirkét termelni 800 Ft-os órabérért, vagy szolgáltatást nyújtani 3000-ért? Na mindegy, nem akarok közgazdaságtani bevezetés órát tartani...így is túl sok időt fecséreltem el rád az értékes időmből, látszólag teljesen feleslegesen.
    A csirkéből meg csak olyat eszek amit vidéken élő nagyanyám nevel, de ez irreleváns a nagytömegek gazdasági viselkedésének szempontjából.

  • Epikurosz
    #79
    "az energia nagy reszet exportaljuk"

    egyike a füllentéseidnek, csak így tovább!
  • Tetsuo
    #78
    Tanultam kozgazdasagtant nehany evig.. bar, nem csak tankonyveket olvastam.
    Ha akarod holnap ajanlok nehany konyvet. ;)

    A tarsadalomnak (sok szempontot osszevetve) a helyi termeles a legjobb megoldas es a helyi ipar favorizalasa. Minosegi termekek (pl bio) eloallitasa es akar annak exportja.
    A futoszalgyartas (pl elemiszer eseteben) rontja a minoseget es nincs harmoniaban a kornyezettel, ami hosszutavon rafizetes. De latom, neked ezek csak toltelekszavak.
    Egyel vietnamicsirket a tescobol.. eljen a globalizacio! :P

  • ultrared
    #77
    Akkor te majd örülni fogsz a csodának, én meg egykedvűen bólintok egyet, hogy na ugye hogy megmondtam!