84
  • tomcsa4
    #44
    Hát ez olyan, mint a mostani 64 bites operációs rendszerek. Nem tudnak annyi memóriát kezelni, mint ami a 64 bit határa. A Vista 64 bit ha jól tudom maximum egyszerre 16 GB-ot tud kezelni. Win7-nél nem tudom.
  • [HUN]FaTaL
    #43
    Mikor fogod fel végre, hogy lőtéri döglött kutyát nem érdekli a faszságod amit ide írkálsz?
  • Csaba42
    #42
    Arrakistor?! Még mindig nem tiltottak be téged???
  • BlackRose
    #41
    Köszönöm a sulit de nem sok szükségem van rá... egyébként tökéletesen tudom, hogy a Windows már támogat 256 magot de ez messze nem jelenti azt, hogy képes azt optimálisan használni is (mert még véletlenül sem)... ha érdekel a téma ajánlom pl. a HOPL-III keretein mehjelent Erlang-ról szóló szöveget... az igazság ott van, hogy igen sokat tudunk a párhuzamos és konkurens (a kettő között van némi eltérés) tehnikákról de csak részben és elég kezdetlegesen van ebből valami implementálva főleg szoftver területen.

    A von Neumann architektúra tovább is az alap, de a párhuzamosítás ezt nagyon megváltoztatja, az ami normális volt és megszokott a klasszikus von Neumann modelnál már kontraproduktív a multicore-nál... ez tény, ha nekem nem hiszed el el, hidd el Bjarne Stroustrup-nak (akinek egyébként a PhD munkája éppen erről szólt és aki a C++ faterja) vagy Andrew Koenig-nek (szintén apszolút C++ guru).

    A C++-nak semmi baja, a baj ott van, hogy a "C++" programok 90% valójában C amibe bedobnak egy pár dolgot a C++-ból... de ha mégis tudnál valamit amit pl. én nem tudok ezen a téren kérlek ird le, mert olyan, hogy a "C++ nem jó" semmit nem érő állítás.

    Ami a 128 bites filerendszereket vagy IPv6-ot illeti semmi szükség 128-bites architektúrára, ugyan a regiszterek lehetnek 128-bitesek de nem gondolod, hogy óriási költségekkel járna a 128-bites architektúra bevezetése csak azért, hogy egy picit jobban kezelje az IPv6-ost mert más dolgokban nem hiszem, hogy megközelítőleg is ki lehetne használni. Semmi sincs ingyen, létezik olyan dolog, hogy "cost/benefit analysis"... egy dolog megszerkeszteni egy laboratóriumi "játékot" és más dolog valós ipari rendszereket fejleszteni, tudod én szeretem a LISP-et és még jobban a Scheme-t de nem gondolom, hogy ipari rendszereket lehet vele gazdaságosan építeni.

    Amit most a kezünkben tartunk a multicore rendszereknél az nem más mint a ZX Spectrum vagy a C-64... az elkövetkező években óriásit fog változni a világ a multicore felé olyan fejlesztések és implementációk fognak jönni amilyenről a jelenlegi OS-ek, nyelvek és fordítók álmodni sem tudnak és amelyeknek még csak előfutárait láthatjuk a Windows 7-ben (nagy rész ennek már megvan tudományos munkákban és egyetemen alkalmazott nyelvekben de nincs még implementálva a mainstream technológiákban).

    Még valamit... létezik Mort, Elvis és Einstein... találd ki kinek lett a C++ kitalálva :)
  • kvp
    #40
    "mert nem tudok elképzelni olyan problémát amelyre a 128 bites architektúra (mint általános CPU) megoldást jelentene."

    Az ipv6-os cimek 128 bitesek. Ipv4-nel is jol jon, hogy egy ip cim pont belefer egy 32 bites regiszterbe. Routerekben es egyeb ipv6-ot hasznalo keszulekekben jol jon a 128 bites regiszter. Aztan ott vannak a filerendszerek. 32 bites rendszereken mar most is ket 32 bites rendszerszoban kell tarolni az offset-eket, 64 bites rendszereken ezek pont befernek egy valtozoba, de az uj fejlesztesekhez mar megint ket 64 bites kell, vagy 4 darab 32 bites, ami mar a kezelhetetlenhez kozelit.

    "Persze azt sem szabad elfelejteni, hogy 128 bites CPU architektúrákról még elméleti munka sincs egyik CPU gyártó cégnél sem"

    Akkor valoszinuleg ezert kerult bele az amd64-es specifikacioba a 128 bites mod lehetosege. Az intel altal megvasaroltban nincs benne, tehat az x86_64-es architektura fejlesztoi kozzul csak az amd foglalkozott vele.

    "szerintem a Windows 8 inkább arra fog koncentrálni, hogy vége van a "von Neumann" korszaknak és vége van az "ingyenes ebébnek" ugyanis a multicore az ami jön (ez ami most van ez még csak vékony kis bevezető) mert mire a Windows 8 jön az átlag asztalon valószínűleg már 8 mag lesz"

    A von neumann architekturanak miert lenne vege, attol hogy tobb processzor lesz? Az adatokkal egyutt tarolt programu vegrehajtast ez nem befolyasolja. 8 magos desktopot meg mar windows xp 64-el is lattam, szovel nem uj technologiarol van szo, csak egyre olcsobb lesz.


    "a high-end asztalokon meg 16 vagy annál is több és ezt a Windows 7 (nem beszélve az XP-ről) már csak nagyon primitív módon fogja tudni kezelni."

    A winnt kernelek a vms rendszerek leszarmazottjai. Meg az elod is kezelt 256 magot, erre a winnt kernel is kepes, csak az eladott verziok egy resze limitalva van. (de a winxp pro is 16 magig skalazhato hackeles nelkul)

    "Óriási jelenleg a párhuzamos implementációk körüli érdeklődés (maga a új C++0x szabvány is pl. ezt veszi a legfontosabb dolognak), tehát nem csak az alkalmazás fejlesztések hanem a rendszer fejlesztések és maga a hardware fejlesztések is ebbe az irányba fognak fejlődni."

    A c++-ot nem jo iranyba fejlesztik, egyre bonyolultabb es hasznalhatatlanabb lesz. Parhuzamos gepbol eddig a legnagyobb amit programoztam 65536 magot tartalmazott. Mondjuk arra meg assembly-ben kellett fejleszteni, de a kutatok altal hasznalt fortan nyelv mar regen is eleve jol kezelte a parhuzamositast, de az osoreg c szabvany is alkalmas erre, meghozza modositas nelkul. Az egyetlen amire szukseg lehet az az int128_t es az uint128_t bevezetese lenne a c/c++/c# nyelvekben, akkor az ipv6-os cimeket es a filerendszer offet-eket is lehetne egyetlen nativ valtozoban tarolni.
  • BlackRose
    #39
    javítás: ... 128 bites Windows ... (utolsó mondatnban)
  • BlackRose
    #38
    Nem tartozok azok közé... de ami a forrásokat illeti olyan dolgok vannak bennük mint pl. IA-128 amely az IA-64 el kompatibilis (az IA-64 az Itanium nem x86, az x86 az AMD64 vagy Intel64 (azelőtt EM64T) néven ismert) tehát ez nem stimmel... főleg ha tudjuk, hogy az IA-64 nem éppen sikeres a piacon akkor miért csinálna most az Intel vele kompatibilis 128 bites architektúrát? Nem beszélve, hogy a 64 bites softver is még csak most fog elterjedni (én jómagam már majdnem 3 éve 64 bites OS-eken futok de az alkalmazások nagyon kis része 64 bites). És még valamit jelenleg az IBM Roadrunner is csak 64 bites... és ha tudjuk, hogy a szuperszámítógépek esetében kb. egy évtized volt a 64 bites architektúrák előnye (azért mert ott szükség volt mert a 32 bit már nem felelt meg) akkor nehezen tudom elképzelni, hogy most amikor a szuperszámítógépeknek is elég a 64 bit akkor majd most úgy egy lépésben jön a 128 bites asztali CPU és a 64 bites Windows... szerintem egy nagy félreértés... mint mondtam lehet, hogy csak a filesystem-ről van szó vagy valami másról.
  • hol9672
    #37
    Annyi, hogy nem értem, miért zavar egyeseket, ha van valami fejlődés...

    Kacsának biztos nem kacsa a hir, mert vannak források.
  • BlackRose
    #36
    A logikád szerint már a 486-os 80-bites volt mert az FPU 80-bites registereket alkalmazott...
  • mujahedin
    #35
    akkor a mai összes proci is 128bites, hiszen mindben megvan az ami a ps2 processzorát is "128bitessé" tette... a 128bites utasítások(sse). Persze ettől valójában még olyan messze állnak egy 128bites procitól makó jeruzsálemtől.
  • BlackRose
    #34
    Az EE (PS2) 64-bites csak 128-bites SIMD registerek vannak benne éppen úgy mint pl. az SSE az Intel x86 esetében 128-bites vagy a közelgő AVX 256-bites lesz. Ne keverjük a dolgokat...
  • Vorpal
    #33
    De mekkorát fogsz te taknyolni a Win7 el:DD - Remélem addigra lesz még1 neved ami mögé majd elbújhatsz troll.
  • hol9672
    #32
    Nem csak memóriacimzésből áll a világ. Különben minek lenne 128 bites már a PS2 procija...

  • cateran
    #31
    Khmm-khmm..lassuk csak...vagy regebbi gepek,de akkor mindegy hogy 32 vagy 64 bit valoszinuleg a win7 nem fog futni rajta,ha meg ujabb gep,az igen jo esellyel 64 bites procis...(masreszt ott az xp,linux mint alternativ 32bites okossag..ha nincs penz geppark fejlesztesre -vagy nem szukseges-ott op. rendszer fejlesztes se nagyon kellhet)
  • BlackRose
    #30
    Szerintem valamit nem jól értett itt meg valaki... szerintem 128 bites filesystem-ről lehet szó (mint pl. a Sun ZFS), mert nem tudok elképzelni olyan problémát amelyre a 128 bites architektúra (mint általános CPU) megoldást jelentene. Persze azt sem szabad elfelejteni, hogy 128 bites CPU architektúrákról még elméleti munka sincs egyik CPU gyártó cégnél sem (még az IBM Power sem gondolkodik ilyen irányban) többek között azért mert egyáltalán nincs szükség ilyen valamire (jelenleg és azt hiszem a közeljövőben sem lesz). Nem akarom azt mondani, hogy soha nem lesz 128 bites CPU, de azt nehezen tudom elképzelni, hogy a következő 10 évben ilyen valami az asztalunkon (vagy az asztalunk alatt) lesz.

    A memóriacímzés 64 bitnél elképesztően elegendő egy hoszabb időre, a pointerek szélesége 128 bit esetében óriási lenne (16 byte) ami elég sok hátrányt is jelentene...

    Ami a Windows dumát illeti... szerintem a Windows 8 inkább arra fog koncentrálni, hogy vége van a "von Neumann" korszaknak és vége van az "ingyenes ebébnek" ugyanis a multicore az ami jön (ez ami most van ez még csak vékony kis bevezető) mert mire a Windows 8 jön az átlag asztalon valószínűleg már 8 mag lesz a high-end asztalokon meg 16 vagy annál is több és ezt a Windows 7 (nem beszélve az XP-ről) már csak nagyon primitív módon fogja tudni kezelni. Óriási jelenleg a párhuzamos implementációk körüli érdeklődés (maga a új C++0x szabvány is pl. ezt veszi a legfontosabb dolognak), tehát nem csak az alkalmazás fejlesztések hanem a rendszer fejlesztések és maga a hardware fejlesztések is ebbe az irányba fognak fejlődni. A memória bővülése kisebb mértékben lesz szükséges nagyobb adatstruktúrák tárolására (mint eddig volt a helyzet) hanem nagyobb mértékben az adatstruktúrák más-más szervezése miatt kell (pl. funkcionális programstruktúrák, rekurzió stb. ami nagyobb erőforrásokat követel de sokkal könyebb párhuzamosítani őket... és még sok más.

    Ja és kevés a pro user... legtöbben azért vesznek meg valamit (vagy használnak) mert tetszik nekik vagy mert a szomszádnál is az van. Elmúltak azok az idők amikor profi userek voltak (ma is vannak de már csak pici kisebbségről van szó). De maga az OS alapjainál nem ez dönt, az OS mindég valami problémát old meg... a Vista is ezt tette csak nem annyira jól mint a Win7... persze ez a probléma nincs mindenkinél jelen és nem csak az vette meg akinél a probléma jelen van... de akinél jelen van az a probléma amire ez jelentette a megoldást az biztos megvette.
  • nkmedve
    #29
    Ja és csak az Atom 230 és 330 támogatja az x64-et, a többin (a netbookok nagy részén) nem fog menni x64-es OS.
  • nkmedve
    #28
    Úgy látom, mégis túl hamar elkiabáltad.
  • Papa01 #27
    Tanulj meg fórumozni, vagy vegyél be gyógyszert!
  • Flang3r
    #26
    Mikor fogják fel már végre, hogy a Windowsból az XP volt az utolsó ???

    És még mindig 85%-a az összes Windows felhasználónak az XP-t AKARJA és semmi mást, még ilyen hodály nagy süket marketingdumák és reklámhadjárat ellénre sem kell a kutyának se a Viszta és az azokon alapúló szarságok.
  • mujahedin
    #25
    el kéne felejteni azt a faszságot hogy a 64bit(és több) azt jelenti hogy több a címezhető memória. Azt is jelenti hogy nagyobb számokkal, vagy nagyobb pontosságú számokkal tud műveletet végezni egy utasítással, amit kisebb bitnél több felé kell bontani.

    pl az sse és barátai is 128bites műveleteket végeznek, úgy hogy elrejtik a programozó elől mit csinál valójában a proci. 32bites módban szépen 4x 32bitre bontja az sse utasítást, 64biten már csak 2 felé. És ezért lehetne gyorsabb a 64bit, már ha nem kéne még a legújabb programokat is 32bitre írni, mert pár begyepesedett ember a 286-osán is a legújabb os-t és programokat használja, mert menők...

    Ilyenkor jön az hogy "há nekem a p4 celeroncsra win7 kell" Azt miért? Meeer gyorsabb meg szebb mint az xp.... bazmeg nem gyorsabb másrészt meg pro user lehet aki kinézet miatt vált...
  • mujahedin
    #24
    Azt kitérdekel hogy nekik 32bit van? Ne is akarjanak új os-t, úgysem tudja a képességeit kihasználni.

    286-ra nem kell 16 bites win7 mert olyan is van bizonyos embereknek? :DDD
  • mujahedin
    #23
    Azt melyik netbookba van nem 64bites processzor?
  • Acetm
    #22
    Nem akarom elkiabálni, de hosszú idő óta ez az első Windows-al kapcsolatos téma, ahol a kommentek normális érvelésekről szólnak, nem pedig linux a menő, szar a winfos hangvételben.

    Egyébként azt gondolom túl sokat vártak a 64bit-el. A mai napig a játékok 32bitesek és csak nagyon kevés program az ami támogatja a natív 64bitet (PS). Ezzel pedig jelentősen lehetne növelni a teljesítményt, csak ugye akkor ki venne új hardware-t...
  • Narxis
    #21
    Erős túlzás azt állítani, hogy a netbook szegmenst lefedik az atom procik.
  • Narxis
    #20
    Magyarországhoz hasonló informatikai infrastruktúrával rendelkezik egy csomó ország, ezeket hívjuk fejlődő országoknak. A világ nagy része, beleértve a vállalatokat is nem biztos, hogy egy csattintással válthat 64bitre, ez csak fokozatosan fog menni.
  • cateran
    #19
    Hehh Fatal megelözött,de nagyjából azt irta amit én is akartam..ne induljunk soha ki Mo.-ból,mert a lőtéri döglött kutyát nem érdekli az a kis európai országocskácska,aminek az összlakossága annyi (vagy kevesebb) mint 1-1 metropoliszé...igy mint vásárlópiac is csak mint vicckategória jöhet szóba:)
  • [HUN]FaTaL
    #18
    Nem, ez Magyarországon a helyzet, ami kb senkit sem érdekel, mert kis lóf*sz piac. És azért az átlag ennél jóval jobb, mint, amit te írsz.
  • Chocho
    #17
    Ez viszont igaz, ideje megérteni, hogy a 32 bit a múzeumba való.
  • roliika
    #15
    Hmmmm...pár családnál voltam akiknél gépeket kellett javítani...meg kaptam pár notit is.

    Nagyon kis gyönge gépek ezek, elég erős tévhit, hogy mindenkinek erős gépe van!
    Az átlag az 32 bit 1 mag 256MB-2giga ram, 500MHz-3,4GHz...és van aki még 14 colos CRT-t használ...

    Szóval ha lehet, óvatosan azokkal a kijelentésekkel, hogy itt a 128 bit ideje, mikor az emberek többségének nem telik izom vasakra, örülnek ha van egyáltalán számítógépük, ez a helyzet.
  • Yv@n
    #14
    "Egyetlen szóval le lehet írni miért nem akart MS csak 64bites op. rendszert kiadni: netbook"

    Mert? Az atom procik erősen x64-es utasításkészletűek.
  • GG
    #13
    Microsoft a vicc kategoriája már számomra. MIkor akkarnak előrukkolni a cuccal 2020-2030ba mert ahogy a szoftver-hardver gyártok mentalitását ismerjük örüljünk ha 64 bitre áttérünk 4 év alatt.
  • kvp
    #12
    Szerintem lattak nehanyan a 128 bites modnak fenttartott reszt a jelenleg x86_64-es architekturaban es ez alapjan feltetelezik, hogy elobb-utobb lesz is ilyen processzor. Pedig az amd csak azert tette bele, hogy a jovoben legyen hova fejlodni, de nem gondoltak ok sem komolyan, hogy implementalva is lesz a kozeljovoben, meg a teljes 64 bites cimter sincs megvalositva, jelenleg meg csak 48 cimbit ervenyes. (egyebkent egy x86_64-es proci a specifikacio szerint kepes lenne egyszerre 16,32,64 es 128 bites kod es adat szegmenseket is kezelni, csak a microsoft fejlesztoi nem implementaltak a 16 bites reszt, ezert esett ki vegul a win16 kompatibilitas, a 128 bites modhoz pedig egyelore nincs sem fizikailag letezo hardver, sem mukodo forditoprogram)
  • BAk3R
    #11
    amíg a flash-t sem képesek megírni x64-re, nincs miről beszélni.
  • NEXUS6
    #10
    Ez az ember tuggya egyáltalán, hogy miről beszél?

    Mert nekem úgy tűnik, hogy általában nem.
  • asysoft
    #9
    Nem csak otthon, de szerintem nagygépeknél sincsenek közelében annak, hogy ebbe a korlátba ütközzenek. Ezért gondolom, hogy a fenti "IA-128" kompatibilitás (valamelyik angol hírben hivatkoznak így rá, Google csak a Win8/9 hírrel kapcsolatban dobja ki a kifejezést) egy kamu. Arról nem is beszélve, hogy Win8 valószínűleg az asztali OS neve, az meg nem az IA64 területe.
  • asysoft
    #8
    Csak én gondolom, hogy ez a 128 bites CPU támogatásról szóló hír baromság? Mostani (asztali) processzorokban is vannak 128 bites regiszterek, memóriakezeléshez pedig a 64 bit is bőven elég (16 exabyte címtér...)

    "...felmerül a kérdés, hogy a Vista "Major", avagy "Minor" lépésnek minősült-e megjelenése idején"
    Egyértelműen Major, emiatt is voltak az inkompatibilitási problémák, mert nem az XP továbbpofozása volt. A Seven szerintem inkább Minor, amúgy meg minden frissen megjelenő változat kiemelkedő jelentőségű
  • 5c0rp330n
    #7
    lehet h jol fejlodik a piac, stb, de 16 exabyte (16 milliard giga) cimezheto memoria mikor nem lesz eleg? nemtom milyen szempontbol nem eleg nekik ez a mennyiseg, de sztem tobb evtized mulva sem lesz tobb memoriaja senkinek otthon 16 exabyte-nal.
  • lami321
    #6
    A tobb jobb ennyi:) Szerintem ugrani kellene egy jo nagyot lassan itt az ideje a 1Kbit es architekturanak, vagany lenne de persze tamogatna a X86 -ot mert kulonben a kutya se venne:)
  • Narxis
    #5
    Egyetlen szóval le lehet írni miért nem akart MS csak 64bites op. rendszert kiadni: netbook

    Ha meglépi akkor abban a szegmensben a Linux lett volna domináns.
  • beef
    #4
    Pénz? - ez elég szakmai :)