192
Vélemények az autóvezetésről
  • Max7
    #112
    közel 30 hozzászólás jött félig meddig reagálva az én hozzászólásomra és a fele elolvasása elég volt arra hogy levonjam a következtetést...

    1. nem azt mondtam hogy a vészhelyzetben látott kenyérvágó késsel kell gégemetszést csinálni egy artériás vérzésesetén vagy tollat kell dugni valaki torkába!

    2. miért ártanék azzal ha biztosítom valakinek a légutat? miért ártanék azzal ha valakinek az alkarjából spriccel a vér és a nyomópontnál elnyomom az eret hogy ne spriccoljon tovább?

    3. ha megtanulod akkor nem csinálhatsz semmit rosszul... olvastam most olyat hogy elronthatom mert nem szegem hátra a fejét.... ezt is tanítják hogy hallgasd a kiáramló levegőt ha nem hallod rosszul csinálod és a gyomrát fújod fel!

    Aztán más.... olvastam most szintén hogy ne csináljunk inkább semmit.... oktatják ezt is (nem véletlenül) hogy a klinikai halál visszafordítható 15 perc után károsodik az agy ha nem kap oxigént.... gondolom azt mindeki hallotta hogy a mentő 15 percen belül ki kell hogy érjen... fogalmazzunk úgy hogy ki kéne hogy érjen de a mai forgalmi telítettség (gyk.: dugó) és a kresz seggelős emberek miatt (gyk.: nem tudja mit kell csinálni ha mögötte van egy mentő) nem fog kiérni a mentő 15 perc alatt... viszont ha megkezded a mesterséges légzést kitolod ezt az időt... vagyis megmented az életét! (persze egyszerűbb bámulni)

    Egy újabb témát vetnék fel... a KRESZ kötelezi hogy elsősegély doboz legyen minden közlekedési járművön (melyhez nyilván forgalmi engedély kell tehát nem a biciklire gondoltak) motoron, személygépjárművön, traktoron, kamionon, buszon..... HOPPÁÁ buszon? Tegye fel a kezét az aki tudta hogy a BKV buszokon nincs elsősegély doboz! Nagyon jó letehetitek! Tegye fel a kezét az aki tudta hogy éppen az volt az indok hogy a mentő kiérkezik 15 percen belül! Nagyon jó letehetitek!.....

    ...egy kis szituáció: tegyük fel a buszba belemegy valaki 70-el a buszos elveszti az uralmát és egy fának ütközik aminek az ága betöri az ablakot az üveg elvágja egy utas karján az ütőeret.. tegyük fel hogy van egy olyan ember aki nem azzal foglakozik hogy a szőke cicababa visítozik hátul hogy "jajj vér" és az a bizonyos ember ahelyett hogy elkezdené megnyugtatni a sokkos helyzetbe került szőke lányt remélve hogy megkapja a telefonszámát inkább mérlegeli a helyzetet osztályozza a sérüléseket és a legsúlyosabbal kezdi az elátást vagyis az artériás vérzéssel.... (bocsi hosszúre sikerült) most jön a lényeg... mindeki próbálja ki hogy (nehogy artériát nyomjon el) valahol a combotokon keressetek egy pontot, vagy a felkarotokon ahol nincs ertéria a bőrét addig nyomja míg az ujjával érzi a csontot... nagyonjó maradj így ne mozdulj... stopper indít a mentő 15... bocs legyen 20 mert késik 5 percet (amiért a nők se szoktak még haragudni) ... tehát 20 perc alatt ér ki 2 kezed van 10 percig tartsd úgy a karadod.. 4-5 perc után elzsibbad az ujjad és nem érzed hogy jól nyomod -e...

    arra akartam kijukadni hogyha ez a szituáció neadj isten megtörténik nincs géz amivel szorító kötést tehetnél fel... vagyis a bkv szerint a mentő úgyis kiért 15 perc alatt azt leszarjuk hogy egy ember (6-8liter vérrel) kb. 60-80 másodperc alatt elvérez kb. annyi idő míg előveszed a telefont és felhívod a mentőket.......

    persze van megoldás erre is ki lehet bújni alóla mert ha balesetet látsz kötelességed megállni és segíteni vagy biztos van egy anorexiás csaj a buszon aki szívesen mutogatja a melltartóját és a pólójából felraksz egy szorító kötést, de nem ez a normális!


    És most jutott eszembe még egy írás.... valaki szerint ha segítek árthatok és én felelek... kérdésem az hogy a cserbenhagyást ki hogy értelmezi? hát igen... nem csak az a cserbenhagyás hogy ha belesetet okozol és elhúzol a picsába hanem az is ha leállsz bámészkodni ahelyett hogy az elsősegélyt megadnád!

    Amúgy ismétlem első segély... nem operálni kell ahogy a vészhelyzetben láttátok hanem biztosítani a légutat, részeg esetén stabilan oldalra fektetni vagy ha ezt is csak bemagoltad és már nem tudod legalább hasra fordítani akár lábbal is ha undorodsz tőle mert ezzel is csak segítesz! nem fullad meg a saját hányásától!

    befejezem mert tudnám ragozni az elsősegély sokkal fontosabb talán mint a KRESZ persze az elsősegély nyújtás megelőzése a KRESZ betartása!

    csak még 1 kérdés és tényleg befejezem :) szal ki gondolja úgy hogy az a menő ha nem vagy becsatolva? és ki az aki nem csatolja be magát és miért? (tényleg érdekel, és ígérem nem kötök bele)

  • Gyocsika
    #111
    Nagyon jó dolgokat írtál!

    Annyit szeretnék még hozzátenni, hogyha valakinek leáll a keringése (megáll a szíve) és ha valaki azonnal nem kezdi el a mellkaskompressziót, akkor a beteg túlélési esélyei percenként 10%-kal csökkennek. Emellett pedig az agy oxigén hiányos állapota miatt, maradandó károsodásokat okozhat.
    (Protokoll szerint a mentőknek 15 percen belül kell kiérnie a helyszínre. Számoljatok csak :S )

    Ezért is fontos azonnal elkezdeni, mert ezzel csak a sérült túlélési esélyeit növelhetjük.
  • Hixer
    #110
    Hát igen sokan gondolkodnak hasonlóan...

    A realitás azonban az, hogy ha valaki légzés és keringés leállás bekövetkezett, vagyis kellene lélegeztetni és szívmasszázst csinálni, de senki nem kezdi el, akkor a mentők három okból kezdik meg ezt, mikor kiérnek:

    1. nagy a tömeg és "show" kell, mert mégis rombolja a mentők hírnevét, ha nem is próbálkoznak, mégha ennek realitása 0 is

    2. protokoll gyakorlás, fontos, hogy erre megfelelően emlékezzenek és a technikát tökéletesen tudják

    3. egyébként pedig, ha család jelen van, vagy fiatal a páciens akkor elkezdik

    DE a tény az, hogy nagy eséllyel nem javul az állapota, vagy ha sikerül stabilizálni, akkor agyi aktivitás már nincs jelen. Nem én találom ki ezt, mentőorvos közölte, engem is meglepett.

    Az első indok ésszerű, nem akar senki az áldozata lenni a bosszúszomjas családnak, aki esetleg perel, hogy rosszul végezted az ellátást. Ezt nem könnyű azonban, általában három dolgot kell bebizonyítani, hogy kimondják te voltál a hibás:

    1. A te kötelességed volt a beteg ellátása.

    Onnantól kezdve a te kötelességed, hogy megkezded az elsősegélynyújtást, ennek akkor van vége, ha átadtad a beteget mentőorvosnak vagy a te életedet is veszélyezteti ha tovább maradsz, nem hagyhatod el a helyszínt.

    2. Nem megfelelően végezted a feladatodat.

    Ijesztően hangzik, ebben benne van az, ha a képzéseden túlmenő dolgokat csináltál, például felvágtad a mellkasát, vagy csövet dugtál a tüdejébe az embernek, mert láttad a Vészhelyzetben, hogy ezt kell, és az is benne van, hogy nem megfelelően csináltad az elsősegélyt. Ezt úgy állapítják meg, hogy egy hasonlóan képzett értelmes ember, hasonló körülmények között, mit tett volna, nem pedig, mi van a tankönyvben.

    3. A kár ami keletkezett egyértelműen a te munkásságod következménye.

    Akkor nem lehet téged hibáztatni természetesen, ha a baleseti szövődményekbe belehal, független a te elsősegélynújtásodtól.

    Általában ezt a hármat kell bebizonyítani ahhoz(mindegyiket!), hogy felmerüljön a gyanú, hogy te okozhattad a halált és egyébként rendben lett volna(ritka). Érdemes a fejben tartani a protokoll sémát és ha bármi történik nem elmenni, mert azzal a képzéssel amit ma kap az ember nehéz olyan kárt okozni ami súlyosbítaná a helyzetet, tényleg.

    - odamegyek, megrázom, rákiáltok, (ráfújok a szemhéjára) ha nem válaszol
    - segítségért kiáltok, majd
    - száját megnézem van-e benne valami (kiszedem ha van), fölé hajolok, mellkasát nézem legalább 10 mp-ig, mozog-e, fújja a fülem kiáramló levegő? (ha jól tudom pulzust már nem kell nézni ma) nem lélegzik?
    - ha eddig nem hívta senki a 104et, nincs senki a közelben én hívom, majd
    - 30 mellkaskompresszió (1 mp alatt minimum 2, inkább a 3), majd 2 befújás, majd 30 kompresszió stb.
    - addig csinálom míg ki nem jönnek a mentők

    Ennyi a legalapvetőbb, namost itt nem lehet mit nagyon rosszul csinálni. Azért mert nem volt helyes a lélegeztetési technikád teljesen, nem szegted hátra a fejet például, vagy gyenge kompressziókat csináltál nem tesz büntethetővé, még mindig többet tettél, mintha elsétáltál volna.

    Lehet ma már a jogosítvány elsősegélynél nem oktatják a szívmasszázst. Hiba. Rossz esetben is eltörsz pár bordát, de azt azonnal megérzed az tuti és visszafogsz. Később az begyógyul, de legalább él a beteg. Érdemes megnézni videókat róla vagy elmenni BLS tanfolyamra Vöröskereszthez, ahol rendesen mentőorvos megtanítja. (Kinyújtott könyök, egyik tenyered fej felé néz, másik C alakban átfogja, alsó bordaívtől, ami kitapintható magadon is 3 ujjnyira felfele rakod a tenyered alját, a beteg felé hajolsz, csípőből nyomsz, egész törzsed mozog, nem karból pumpálsz, nem ugrálsz mint a duracellnyuszi.)

    Hallottam ám olyanról, hogy mentők rohantak ki, összeesett nénihez, azért mert mondták, hogy egy családorvos megkezdte azonnal az újraélesztést, épp a helyszínen volt. Kiértek erre a csávó körkörös masszírozó mozdulatokat csinált, mint valami wellness szalonban. Nem tudom hol tanították neki a "szívmasszázs" fogalmát.

    Persze lehetsz az is aki továbbsétál.
  • jaszy
    #109
    Azért a levezetett kilométer/év adja a nagyobb rutint.

    Persze van akinek "vérében van" és könnyebb, de van aki sohasem lesz rutinos vezető.
  • gordon 24
    #108
    Bármelyik autó elindul. Mivel az alapjáratnál is van egy fordulatszáma (800- 1000) és ezen a fordulat számon is van nyomatéka.. Ilyen egyszerű ha szépen lassan ráengeded a kuplungot elindul..

    Én diesel autóval járok pl dugóban nagyon ritkán nyomok gázt:D van amikor még 2-esben is csak vitetetem a motorral és nem adok gázt neki..

    De benzinessel is simán meglehet csinálni.
  • [HUN]FaTaL
    #107
    Minden autó elindul gáz nélkül, nincs semmi elektronika, ami segítené, a trabant is elindul :D
  • Csabesz6
    #106
    hogyne lenne benne:D
    látnád egy zsigában is mennyi szar vezeték van
  • tom235
    #105
    Minden kocsival el lehet indulni gáz nélkül. Az más kérdés, hogy esetleg van olyan, amivel nem lehet lefulladni.
  • kifli
    #104
    dehogynem indul el gáz nélkül, nekem eddig mondeoval meg astrával is sikerült gázadás nékül elindulnom, és nincs semmi elektronika ami autómatán nyomja a gázt, de majd megpróbálom szomszéd kocsijával is 3-as golf, abba semmilyen elektronika nincs :D
  • Csabesz6
    #103
    te írtad barátom hogy "elindul az autó egyesben, gáz nélkül is..."
    akkor most mi van? magadnak mondasz ellent.
    és igen viszi, ha ügyes vagy akkor pláne.jó egy dízellel hamarabb, mint egy kihegyezett 1.6-ossal.
  • SLICK
    #102
    ez mind szép és jó, csak kevés az ilyen :|
  • SLICK
    #101
    hát a tapasztalatot nem a vezetett km adja meg. Max az autó kezelésed lesz biztosabb. Én közel 8000 km-t vezettem, amióta megvan a kocsim, vagyis augusztus óta. Előtte faterommal vezettem sokat, majd nővéreim autójával is furikáztam.
    Az számít hol vezetsz, milyen helyen/területen. Egyértelmű városban nagy a forgalom, ha sűrűn vezetsz ott, akkor alkalmazkodsz, megtapasztalod milyen is ott vezetni. Elég ahhoz 1000-2000 km is, hogy meglásd milyen barmok is vannak. Ezekre fel tudsz készülni, de hát ahány hely, annnyi szokás szóval mindig van vmi meglepetés.

    Amúgy abban egyet értek, hogy sokan elbízzák magukat az autójók miatt, valamint sok helyen gyenge a tanfolyam.
  • zsutyesz
    #100
    akkor jó :D
  • FlyHigh
    #99
    Nem azt jelenti, hogy nem figyelek, csak annyi, hogy már nem gondolom át ezt az elsőbbség dolgot. Elég körültekintőnek tart pl muterom.
  • zsutyesz
    #98
    Ez a baj a megszokott útvonalakkal, hogy megszokásból megy az ember és nem is figyel a táblákra, elsőbbségre, stb.
    Aztán megváltozik a forgalmi rend...na akkor van a gubanc.

    Múltkor majdnem elütöttek egy pasit a zebránál, mert nem működött a lámpa. Jött egy kamion, aki gondolom gyakran jár arra és tudja, hogy ott mindig zöldhullám van és nem is figyelte a lámpát. A "hülye" gyalogos meg szeretett volna átmenni, majdnem elcsapták.
  • FlyHigh
    #97
    Nekem 2005-óta van jogsim és 2006-óta naponta vezetek. Vizsgám óta csomó mindent elfelejtettem, de valahogy benne van nagyjából a kezemben és a lábamban minden, rutinból csinálom az összes kereszteződést, stb. De ha valaki csak így megkérdezné, hogy hol mikor kinek van elsőbbsége, azért el kellene gondolkodnom, hogy hogyan is szoktam csinálni.
  • Rettenthető
    #96
    "Itt mikor látsz, olyat, hogy egy vadidegen autós leáll neked felajánlani, hogy elvisz?"

    Én Debrecenben motorozgatom. Eddig kétszer kérdezték (autósok), hogy mi hol van, azonban mivel 0 helyismeretük volt, ezért mondtam, hogy kövessenek, és egyszerűen elvezettem őket, ahova menni akartak.
    Szerintem nincs ebben semmi extrém.
  • jhetedikj
    #95
    Én mindenből átmentem csont nélkül. Gondoltam dicsekszek 1 kicsit.
    Kocsival vezetésből nincs is nagy tapasztalatom,mert a 3,5 év alatt mentem vagy 5000 km-t.
    Viszont motorral már jóval többet megtettem,eddig szerencsére baleset nélkül nélkül.Mondjuk itt nálunk Győrben szerintem még mindig jobb a közlekedési morál mint sok más helyen Magyarországon. Én nem szívesen vezetnék fent a nagy faluba amiket ott láttam,mindenki nyomja neki kiló husszal aztán oda se figyelne és csodálkoznak ha baj van. Valahogy nekem a tapasztalatom,hogy akik olcsóbb kocsival mennek jóval veszélyesebbek és kevésbé tudnak vezetni. Láttam már 1-2 összetört autót,de a legnagyobb része Suzuki volt.:)
  • autoszimulator
    #94
    nem fullad le az új autók jó része, csak érzéssel kell felengedni a kuplungot. Pici rángatás lesz, de le nem fullad...
  • autoszimulator
    #93
    amíg azon kell gondolkodni, hogy ez most az út szélén miért akar megállítani, hogy segítsek, vagy hogy ő segítsen nekem kórházba jutni, addig nem is fogok
  • Sanyix
    #92
    dehogy viszi. Max meglöki mire lefullad...
  • ba32107
    #91
    Szánalom. Na egy ilyet azért nem engednék át.
  • Vogel
    #90
    Bent voltam EÜ vizsgaszobában, olvasgattam a kihúzott tételem. Előttem lévő taghoz intéznek egy kérdést: "legalább a mentők számát mondja helyesen!" Makogott vmi 04-et, kijavították, majd átengedték... És nem száz éves anyóka volt, alulról ütötte a 20at.
  • jaszy
    #89
    "Mivel már lassan másfél éves tapasztalattal rendelkezem az autóvezetésből, gondoltam megosztom a tapasztalataimat."

    No itt a gond, ugyan honnan lenne tapasztalaton 1,5 év alatt?
    Én 18 éve vezetek, napi szinten, több százezer kilométer van bennem de nem osztok meg semmit.
    Sok a rossz vezető, gyenge a tanfolyam.
    Túl jók az autók, elbízzák magukat a tacskók.
    Én Ladával tanultam és egy 601-es volt az első autóm.
    8 hónap alatt 40.000Km-ert tettem bele.
    No hogy is van akkor?
  • LoDMaSt
    #88
    Eü-höz hozzátéve: Most voltam tanfolyamon, és csak egy elég kicsi rész szólt a rommátört betegekről, egyértelmű, hogy azt nem mozgatom, megvárom a mentőt, de azonkívül a nagyrész nem a péppétört emberekről szólt, hanem a könyebb sérültekről, akiken igen is tudsz segíteni, és nemtudsz mit elbaszni. Pélául egy sokkos beteget meg tudsz menteni, ha tudod, hogy mit kell csinálni, stb, stb..

    "Akinek nincs annyi lélekjelenléte, hogy ellásson valakit (nem bírja a vért, és a vele járó dolgokat), az hiába tudja oda vissza az eü könyvet" : Erre mondta a közép Mo-i főorvos, hogy rengeteg olyan emberrel találkozott, aki álmában sem gondolta volna, hogy meg tudja csinálni, amit megtett.
  • SLICK
    #87
    az eüvel nem értek egyet.
    Apám szerint is - aki több mint 30 éve vezet, ráadásul hetente több ezret- felesleges, mert ha te véletlen rosszul nyúlsz a sérülthöz, akkor csak rontasz a helyzeten. Igaz, sztem most erre azt írnád, hogy pont erre lenne ez az 5 évente vizsga belőle, hogy rendesen járjunk el. De mégis csak az a jó, ha szakember végzi el. Mondjuk nekem újra meg kell tanulni, ha tűzoltó akarok lenni, mert mégis csak mi szednénk ki a szerencsétlent a rommá tört autóból. Amúgy elismerem, rengeteg mindent én sem tudok már eü-ből, de ha vki-t meglátok, hogy bajban van természetesen megnézem, hátha mégis tudok segíteni.
  • gordon 24
    #86
    Egyébként én ezzel az eü történettel ugy vagyok, hogy szerintem hiába van az embernek egy ilyen vizsgája, inkább ne nyuljon semmihez.

    két okból.

    1 ha elbaszol valamit és netán meghal megnézheted a rácsokat belülről
    2 egy amatör ember akinek van egy bábun gyakorolt szart sem érő tudása ne nyuljon hozzá egy sérült emberhez..

    Max annyi, hogy kihuzom ha ég az autó vagy levegőt biztositok neki ha pl eltömödik a szája stb.. Aztán mentök és ők megoldják..
  • Lunatic83
    #85
    "Mivel már lassan másfél éves tapasztalattal rendelkezem az autóvezetésből" - a legrosszabb korban vagy, ilyenkor történik ált. a legtöbb gond, ilyenkor lesz az embereknek nagy arcuk, azt hiszik mert már egy ideje van jogsijuk, mindent tudnak, ha eddig nem történt velük semmi, akkor ezután már nem is fog.... és ha csak szerencséd volt eddig? elkerültek a komolyabb bajok? a tapasztalatot nem évekre/km-ek után adják... lehet h te is pont annyi hibát követsz el, mint az általad felsorolt emberek, csak nem veszed észre, mert még nincs rutinod... hiába vagy pizzafutár... Pista bácsi is levezettett már a piros ladáján 1 milla km-t, nem okozott gondot sose az elmúlt 40 évben, ettől még ő nem lesz jó sofőr...


    5 évente eü vizsga? minek? elég ha azt tudja az ember h ilyenkor a mobilon a mentőket kell hívni, és nem videózni, s majd feltölteni a youtube-ra....
    "Én tudom mit kell csinálni artériás vérzés esetén" - a fenét tudod, max. elméletben.... de az elmélet és a gyakorlat kicsit más... a probababából nem spriccel a vér, nem hörög, nem sír, kiabál, harcol az életéért , nem lognak a belei..stb... és honnan tudod h tudod? mert az oktató azt mondta? mert meglett az eü vizsgád elsőre??? és mi van ha mégsúlyosabb kárt okozol benne? persze lehet h különben elvérzik s ott hal meg, meg minden... de meghalni még mindig jobb, mint egy életen át szenvedni, katéterbe sz@rni... nem azt mondom h az eü vizsga rossz, nem kell, sőt, de azért még egy eü vizsgával a kezünkben ne kezdjünk el operálni...


    sorry, nem baxogatás az írásom, csak az ilyeneknek ált. két oldala van...



    a kreszt se úgy tartjuk be ahogy a könyvbe/szabályzatba van.... "ha jobbról jövök, mehetek, mert nekem van elsőbbségem...."
    elsőbbséged akkor van ha megadják , és az erősebb kutya baxik... ennyi...
  • ba32107
    #84
    Én még úgy tanultam, hogy fény ÉS hangjelzés KÖTELEZŐ menet közben, CSAK fényjelzést pedig kizárólag álló helyzetben használhat.

    Amúgy a mentős témához: néha azért nem is olyan könnyű eldönteni, hogy mi a legjobb manőver. Nekem még nem nagyon volt, hogy konkrétan el kellett engednem a mentőt, kicsit izgulnék is, ha egy többsávos dugó-helyzetben mögém kerülne egy mentőautó.
  • Darukezelő
    #83
    Egyetértek, de az ötévente eü oktatás / vizsga szerintem felesleges. Akinek nincs annyi lélekjelenléte, hogy ellásson valakit (nem bírja a vért, és a vele járó dolgokat), az hiába tudja oda vissza az eü könyvet, ha elájul, mert meglátott egy teszem azt nyílt törést. Inkább magára a KRESZ oktatásra, rutin / forgalmi vizsgára kellene nagyobb hangsúly. Mondjuk a KRESZ oktatással még nincs gond, mert aki nem tudja, az lemorzsolódik, ha mákja van, akkor mákja van, aki meg tisztességgel megtanulja, az meg örül. Viszont tény, hogy az emberek alapvető dolgokkal nincsenek tisztában, tehát nem akkor indexelünk, mikor bemegyünk a körforgalomba, hanem amikor kijövünk belőle, és lehetne még sorolni. Valamelyik nap voltam a haveromnál, és van náluk egy kereszteződés, jobbra és előre behajtani tilos, tehát csak balra fordulhatsz. Mit csinál a trükkös ember, ha épp nem lát rendőrt, vagy autót, ami jön? Betolat. És ezt fél óra alatt eljátszották vagy 5-en. A rutin / forgalmi oktatás minősége az meg sajnos oktató függő. Mikor tanultam vezetni, nem egy olyan oktatót láttam menet közben másnál, aki pl újságot olvasott, vagy feltett lábbal, kényelmesen hátradőlve vezényelt. Az meg megint más kérdés, hogy vannak vizsgabiztosok, akik minden szarba képesek belekötni, és teljesen elnézhető (egy kezdőtől) dolgokon buktatnak meg embereket. Valamikor meg csak a pénz segít, csúszik a zsebbe, megvan a vizsga. Nagy szerencsém volt, hogy az oktatóm az normális volt, azt csinálta amit egy oktatónak tennie kell, és a vizsgabiztosok sem azok voltak, akik az első sarkon megbuktatnak, mert nem tudom.
  • Gyocsika
    #82
    Végérvényesen egyet értek Veled (jogosítványom még nincs, idén meglesz remélhetőleg)
    Szóval, amit elmondtál az nagyon is így van, hogy sokan nem tudják, h mit kell csinálni, amikor mentő jön. És nagyon sokan nem tudják, még a helyszínen sem, hogy mit kell csinálni esetleg egy balesetnél, hiába van jogsijuk (egészségügyi oktatással).

    Abban is igazad van, h a megkülönböztetett jelzés az a fény+hang, de vannak olyan esetek, amikor lassan halad a mentő és csak fénnyel.- Hogy miért? Mert netán a beteg nem bírja a hangot, avagy olyan beavatkozás folyik éppen, amikor a gkv.-nek nem ajánlatos repesztenie.
    Az hogy elküldött a ... azt nehezen tudom elképzelni, (de lehet igazad van, szal nem feltételezem, h nem igaz)

    UI: Az RTL klubbon elindult www.segitsokosan.hu-t egy nagyon jó ötletnek tartom. A másik h ezek a kisvideók talán majd javítanak a helyzeten. Reménykedjünk...
  • Max7
    #81
    A rendszer a szar! Tipikusan seggelő egyetemista helyzet... megkapja a diplomát/jogsit és elfelejti amit beseggel (nem értette meg)!

    3 de maximum 5 évente újra kéne vizsgáznia mindenkinek KRESZ-ből és nem azért mert gyors hajtanak mert aki gyors hajt az valószínűleg rutinosabb vagy ahogy előttem nevezték őket sumacher palánták hanem mert az alapvető szabályokat nem tudják!

    őszintén rávágva a választ.... mit kell csinálni lakott területen belül ha a mentő megkülönböztető hang és fényjelzést jelzést használ mögötted? ... most elgondolkozol rajta de az emberek 70% besatuzik hogy majd kikerül

    Mit kell csinálni ugyan ebben az esetben ha autópályán vagy? fingod nincs mi?

    1,5 éve van jogosítványom és 1 éves jogosítvánnyal vállaltam el pizzafutár munkát.... levezettem fél év alatt 20.000km-ert városban és találkoztam olyan mentőssel aki csak fényjelzést használt majd mikor tudott mellém hajtott és elküldött a kurva anyámba hogy miért nem húzodtam le! Na miért nem? Mert csak akkor van elsőbbsége ha megkülönböztető fény ÉS (gyengébbek kedvéért egy időben) hangjelzést használ! Ha csak fényjelzést használ akkor körültekintően kel megközelíteni)

    sőt hozzáteszem hogy az elsősegély oktatást minden 5. évben kötelezővé tenném! Én tudom mit kell csinálni artériás vérzés esetén, és nem bántásból mondom de faterom nem tudja, pedig 20-on akárhány éve van jogosítványa!

    És igen is tudnák a kreszt az emberek aki meg nem az meg megtanulná mert félne hogy elveszik a jogosítványát! 5 évente 1 órát venne igénybe! 30 perc vöröskeresztes oktatás, 30 perc kresszvizsga gépnél és én pl rászánnám azt az 5000ft-ot/5 év mert biztonságosabban vezethetnék!

    Amúgy nem vagyok konzervatív sőt idős sem, vöröskeresztes oktatáson kérdezték mit kell csinálni ha valakire rátör az epilepsziás roham.... senki nem válaszolt én meg fennhangon mondtam hogy kádba gyorsan víz bele mosópor meg szennyes azt hadmennyen... szóval lehet poénkodni de meg kell tanulni és nem elég csak beseggelni hanem meg is kell érteni! És ezen van a nagy hangsúly!
  • SLICK
    #80
    ha leint valaki, és valóban tudom mi merre van akkor természetesen elviszem, bár itt Mo-n meg kell figyelni kiket viszel el. Ezt teszem én is. Akárkit csak úgy én sem vinnék el. Volt egy faszi mikor még stoppolgattam hazáig, aki mesélte, hogy felvett pár embert akik esőben sétáltak haza a munkából. Beaszálltak, majd mikor megérkeztek, akkor veszi észre a pali, hogy a egyik késsel szétszaggatta az űlést hátul.
  • Csabesz6
    #79
    "Itt mikor látsz, olyat, hogy egy vadidegen autós leáll neked felajánlani, hogy elvisz?"
    Te leállsz és felajánlod?Ezt a másik oldalról kellene megközelíteni, szerintem.Amúgy tetszik amiket írsz
  • Atti12
    #78
    Jövő nyáron valószínüleg elkezdem, privátba leírhatod nekem :)
  • Atti12
    #77
  • SLICK
    #76
    Ja és egy kis összehasonlítás, a magyar - új-zélandi vezetési morálról.
    Sógorom öccse kiutazott Új-Zélandra. Pár hónap kintlét után, megkérdeztük, milyenek a szokások, egyben a vezetési morál is.
    Azt mondta, olyan nyugodt ott minden ember, hogy olyat még nem látott. Mindenki az előírt sebesség szerint megy, szinte mindenki be is tartja, emiatt nem kell azon aggódni, hogy na most mikor hajtanak belé. Nem dudálnak egymásra mint a barmok, nem idegesítik egymást. Ha vki tényleg megáll azért, hogy elengedje azt a gyalogost is aki még csak rá sem lépett a zebrára csak vár, hogy mikor alkalmas átmenni, nem szólják le, nem villognak, nem dudálnak, semmi.
    Amikor a srác nem, tudott eltalálni a térképen vhova, megálltak neki segíteni. Amikor nem sikerült elmagyarázni, az egyik faszi odaállt az út mellé leintett egy autóst, elmagyarázta neki mi a helyzet, a faszi odament bemutatkozott, majd mondta, hoyg szálljon be, elviszi oda ahova akar menni, onnan meg megint adott pár infót, hogy mi merre.
    Itt mikor látsz, olyat, hogy egy vadidegen autós leáll neked felajánlani, hogy elvisz?

    Szóval alapvető problémák vannak naálunk, és ez sajnos nem is fog változni...
  • SLICK
    #75
    Mivel már lassan másfél éves tapasztalattal rendelkezem az autóvezetésből, gondoltam megosztom a tapasztalataimat.

    Ott kezdeném, hogy egyes oktatók valóban szarnak az egészre. Valahogy elmagyarázza, elmakog vmit, hogy ezt nem így kellett volna, van aki meg leordítja a fejed (ami valljuk be nem a legmegfelelőb főleg, ha vezetésről van szó. Barátnőmnek úgy elvette az önbizalmát, hogy 1 év csúszással kezdett neki újra a forgalomnak). Szerencsére nekem rendes oktatóim voltak, mindig készséggel segítettek, normálisan elmagyaráztak mindent, amikor már vezettem ott nem volt ordibálás, ha vmit elkúrtam, természetesen felemelte a hangját, hogy szedjem össze magam és figyeljek jobban oda (igaz eleinte paráztam a forgalomtól szóval innen kifojólag jött a figyelmetlenségem/kapkodásom), de a végére mégis csak megtanultam. Sztem fontos az, hogy az oktató úgy kezeljen téged mintha régóta ismerne, szóval olyan baráti hangulatot alakítson ki. Ez sokat segített nekem is és kicsivel bátrabb is voltam.
    A másik, a tényleg debil hülyegyerekeket valahogyan ki kellene szűrni. Amint autót kap, elkezd menőzni, hogy de jó most akkor bejáratjuk, aztán úgy bejáratja, hogy egy fával való ütközésnél a kormányt ketté állalja. Mondanom sem kell, az agyáig felment az álla és meghalt. Tudom, mert sógorom tűzoltó (én is annak készülök) és sokat lát ilyeneket. Tényleg szar abban a tudatban menni a családoddal, hogy bármikor jöhet egy menyét és belédhajt modjuk előzés közben szemből. Hiába figyelsz, ha vki meghal a kocsiban, ilyen okok miatt. És ez a sajnálatos. A kamionsofőrök között is van néhány fiatalabb egyén, aki azt hiszi, hogy ő most akkor árkon-bokron áthajthat, akkor sem lesz semmi, aztán ha összeröffenünk, én halok meg, ő meg megússza néhány karcolással.
    Amúgy van itt valaki aki debreceni és a közeljövőben szeretne jogsit szerezni? Mert akkor megmondom melyik volt az a suli, garantáltan megtanul vezetni.

    Most beszélnék kicsit a vezetési tapasztalatokról:
    A magyar mentalitással alapvető gondok vannak. Tényleg annyi nyomorult állatja van a Földnek, hogy namég. Ha én nem figyeltem volna, akkor legalább 30 balesetem lett volna. Sok az idegbeteg barom, dudál ész nélkül, akkor olyan manővereket produkál, hogy agyam eldobom. Siet, nem figyel, leszarja a másikat, akkor még be is szól, ha te netalán normálisan vezettél akkor is. Mondjuk jó párszor az is fel tud húzni, ha valaki nem bír menni előttem, tököl, hirtelen befékez mert nem figyelte az előtte levőt, hogy az mit csinál. Na meg a másik, ha szarakodik a parkolással, vagy csak úgy megáll és kint hagyja a tragacsának a farát, mert olyan kedve van, én meg kerülgessem őt, ami nagyon finom tud lenni, ha a belső sávban jönnek néhányan és még meg is kell várnom míg elmennek, közben mögöttem meg azt hiszik én faszolok.
    De múltkor is, megyek Debrecen belvárosában, akkora út van, hogy egy kamion keresztben elfér. Előttem ment egy srác régebbi tipúsú Renault-val, kiteszi jobbra az iráyn jelzőt, fékez, persze én is, eddig semmi baj nincs is, viszont ami ezután jött... A tőgyarcú barátunknak közel 20 méter hosszú és legalább 3-4 méter széles bejáró állt a rendelkezésére, de nem az hogy beáll rendesen, hanem csak felhúzódik a bejáróra úgy, hogy totál befékez, nehogy 20-nál gyorsabban álljon rá, sőt a kocsi hátsó fele kint van. Én meg ugye max 30-ig fékezek, hisz godoltam úgyis beáll, meg hát ennyivel simán be lehet fordulni bárhová, ahol ekkora hely van. Olyan hirtelen fékezett, a kormányt meg éppen el tudtam tekerni, hogy kikerüljem. Volt egy másik hasonló esetem, nőci jobbra kibassza az irányjelzőt, be akar állni a parkolóba. Eleinte rendesen lefékez, pont megfelelően, hogy be tudjon fordulni, megint csak annyira lassítok, hogy beérjen, legalább a motor is kímélve van. Ez meg miközben fordul, megint csak befékez, de hogy mi a szarnak? Pedig 2 autónyi hely volt ott is, szembe senki sem akart kijönni... Nem értem kanyarba minek fékeznek, ilyenkor télen meg nagyon jó is lehet, úgy megcsúszik majd, aztán leshet, hogy hogy összetörte az autóját.

    Szóval ilyesmi és ehhez hasonló eseteim voltak már eddig. Tényleg csak ajánlani tudom, hogy nagyon figyelmesen vezesstek, mert sok balesetet előzhettek meg vele, még akkor is ha más volt a vétkes. És ne próbáljatok, meg egyáltalán menőzni, hogy az én kocsim de nagyon fasza, de ha te hülye vagy a vezetéshez, akkor hagyd. (Akinek nem inge...)
  • Csabesz6
    #74
    "Azér indul el 1-esben gáz nélkül..."
    mert viszi az alapjárati nyomaték.nincs semmilyen elektronika.
  • Csabesz6
    #73
    :DDDDDDDDDDDDD támogatom