103
Szamuráj,nindzsa harcművészet,életmód
  • highlander15
    #63
    Homokdombra kifeszítették a "tesztalanyt",és a szamuráj egy erőteljes csapással kettészelte.Igaz hogy úgy tartották a szamurájok,hogy a kardnak lelke van?Meghogy a nindzsák összeszedték a hibás kardokat,mert nekik nem volt pénzük egy tökéletes katanára?
  • Gabo
    #62
    A kardok tesztelésének volt sokkal megbízhatóbb és bevettebb módszere az egyszerű parasztok levágásánál. Ez utóbbi ugyanis törvénybe ütközött, ha nem volt kiváltó ok! Márpedig ennek hiányában a szamuráj ha a rangjából nem is, de a megbecsüléséből sokat veszíthetett.
    A penge tesztelését a fegyvermester, egy erre szakosodott szamuráj végezte a klánon belül. Általában a halálra ítélt rabokat használták fel erre a célra. A rab így legalább részben javíthatott a karmáján azzal, hogy halálával egy nemesebb célt szolgált. Néha több rabot is összekötöttek és a pengére rá is írták később, hogy hány testet szelt ketté.

    Tény, hogy a szamurájnak joga volt bárkit levágni, aki megsértette a becsületét, de ettől még felelőségre vonható maradt. Lehet, hogy az az egyszerű paraszt rangban alatta volt, de ettől a klán szempontjából igen is számított az élete, lévén ő termelte meg azt az élelmet, ami a klánt eltartotta. Szóval az ilyen önkényeskedő szamurájok előbb-utóbb megüthették a bokájukat. Márpedig a becsületvesztés egy szégyen alapú társadalomban nem túl szerencsés dolog.

    Az is tévhit, hogy a szamurájok mindegyike díszes, egységes páncélzatban vonult harcba. Egy személyre szabott páncélszett elkészíttetése igen költséges mulatságnak számított. Sokszor csak a gazdagabb, magasabb rangú szamuráj engedhette meg magának. A többségnek a páncélzata innen-onnan összeszedet és koránt sem teljesen összeillő darabokból állt. Mint ahogy az alacsonyabb rangúak közül némelyiknek még hiányos is lehetett a harci öltözéke. Így az is elég valószínűtlen, hogy nindzsák ilyen páncélzatban harcolhattak volna. Pláne nem szamurájokkal együtt vagy azok mellett.

    A roninok becsületessége is erősen kétséges. Milyen társadalmi megbecsülése lehetett volna egy olyan harcosnak, aki nem halt meg a klánúrát védve, vagy akit kitagadtak a klánból? Leginkább semmi. Nem véletlen, hogy amelyik tehette inkább felmetszette a saját hasát, minthogy tovább terhelje a karmáját. Többségük annak adta bérbe a kardját, aki megfizette és általában a legveszélyesebb, legalantasabb fegyveres munkákat bízták rájuk. (Egyes feltevések szerint közülük kerültek ki az első nindzsák is.) De a magasabb társadalmi körbe tartozók nagyon ügyeltek arra, hogy még véletlenül se hozzáhassák összefüggésbe őket ilyen alakokkal. Szóval a "becsületes" ronin ritka volt, mint a fehér holló.
  • piros mogyi
    #61
    Van itt az sg-n néha egy idősödő manus .
    Ő nagyon otthon van a témában. Javaslom a vele való információ cserét.
    Nem fiatal már, de tényleg jó arc. Fordulj hozzá bizalommal.

  • dronkZero
    #60
    James Clavell Shógun-ját ajánlom, nagyon sokat meg lehet tudni belőle a középkori Japánról, a szokásokról, a bushidóról, szamurájokról, ninjákról, a hozzáállásukról az európai "barbárokhoz" és a puskákhoz, van szó a japán császárról, stb. Ebből csinálták a sorozatot is.
    Valójában fiktív regény, de valós történelmi alapokon. Két nagy daimyo-t tetteit mossa össze egy emberbe, meg a szereplők személyiségei naqgy valószínűséggel fiktívek, de igazából a könyv végén összeírja, hogy mi volt adat, mi fikció.
    Emellett nagyon olvasmányos, érdekes, és jó a sztori. Kicsit vaskos, két nagy kötet, de még így is hamar a végére lehet érni.
    Ha még nem olvastátok, tegyétek meg!
  • Gnome
    #59
    Naruto-kun haverja vagy látom:P
  • Shiwo
    #58
    lehet egyedül dolgoztak vagy kis csoportban, de nem jelenti azt, hogy egyedül is éltek volna.. elvileg voltak "ninja-faluk", ahol már gyermekkoruktól kezdve nevelték az "utánpótlást", s ott éltek a shinobik feleségei is... elő is fordult, hogy ezek a ninja-faluk egymással rivalizáltak, csatároztak
  • highlander15
    #57
    Védje a társait?Mint lentebb is említettem már,általában egyedül dolgoztak,és senki sem ismerte a másikat,szóval hogy védhette azt,akit nem ismer?Gyakran a róninok is nindzsának álltak,hiszen ők amolyan zsoldos,gazdátlan szamurájok voltak.
  • Mirk
    #56
    Különböznek harci stílusban, felszerelésben, munkájukban.
    A szamurájok számára a legfőbb az volt hogy az urát szolgálja a lehető legjobb módon, a nindzsák számára az volt a legfontosabb hogy elvégezze a feladatot illetve védje a társait.
  • moralosan
    #55
    #46
    Plusz én úgy tudom az első nindzsák értelemszerűen a szamurájok közül kerültek ki. Szerintem ez elég sok köz.
  • Mirk
    #54
    például?
  • moralosan
    #53
    Angol wikiből: Az első írások nindzsák működéséről a XV. századi feudális japánban készültek. [..] A damiyok között dúló harcok alatt kezdték alkalmazni őket, hiszen a szamurájok bushidoja elítéli azokat a módszereket, amelyeket a nindzsák pénzért alkalmaztak, sokszor egyszerűbb volt felbérelni egy nindzsát, mint nagy seregeket egymásnak ereszteni. [..] Inkább később alakult ki maga a ninjutsu művészete, melynek segítségével [gazdag ?] családokat és falvakat vettek védelmükbe alkalmazói. [..] A fekete ruha eredete a kabuki-színház-hoz köthető, ahol a díszleteket feketébe öltözött emberek mozgatták, elősegítve a nehezen láthatóságot (igazából a mostani japán youtubeos videók nagy részében ugyanez van :)).

    Amúgy itt van a szócikk, én csak szemezgettem.
  • moralosan
    #52
    Szvsz meg rohadtul sok, de inkább előbb előkeresek pár írást...
  • moralosan
    #51
    A nindzsa és a szamuráj is japán...
  • minigirl
    #50
    Úgy tudom, ninjutsu edzések vannak Salgótarjánban, közelebb biztos nem. Aztán van még Debrecenben, és Pesten pl. rengeteg. De nézz szét itt. :) Részemről ebbe a dojoba járok ninjutsuzni, már több, mint egy éve, és nagyon élvezem. :)
  • highlander15
    #49
    Megtehette!Ugyanis a szamurájokat mindenki köteles volt a legnagyobb tisztelettel övezni,és ha valaki nem hajtott fejet a szamurájnak,simán elveszthette azt!De szerintem volt a szamurájoknak annyi eszük,hogy ezt nem csinálták,mert azzal szégyent hoztak volna az urukra,hogy ártatlan embereket öldösnek.
  • Fbn Lx
    #48
    láttam egy dokumentumfilmet, amiben arról volt szó, hogy a nindzsákat elsősorban arra képezték, hogy hogyan küzdjenek effektíven a szamurájuk harci stílusa ellen. Bemutattak egy rakás különböző fegyvert/eszközt, ami kifejezetten a szamurájok fegyverzete ellen lett megalkotva.

    amúgy a ninjutsu érdekel, szívesen megnéznék egy edzést. De talán mégjobban az iaido. Szeretem a kardokat.
    lehet egyáltalán borsodban ilyesmit tanulni? :D
  • Aquir
    #47
    Shirt ninja :)

  • Shiwo
    #46
    én is tanultam ninjutsut :)

    amúgy én úgy hallottam, hogy a shinobik (ninják) és a szamurájok lényegében "zsoldosok" voltak, csak amíg a szamurájnak általában egy nemes ura volt, aki eltartotta, s annak engedelmeskedett, addig a shinobik bárkinek dolgoztak, aki megfizette

    a szamurájok nem voltak azok a nemes harcosok, melyeket a filmekből megismerünk, pl simán joguk volt megölni bármilyen alacsonyabb származásu egyént..megtörténhetett, hogy egy szamuráj kiment a kovácstól a vadiúj kardjával, s letesztelte az első arra járó paraszton, s a kutya nem szólhatott érte.. a ma "közismert" becsületes szamurájok inkább a roninok, a gazda nélküli vándorszamurájok voltak

    a shinobik meg nemcsak orgyilkossággal foglalkoztak és kémkedéssel, hanem akár testőrködtek is, s volt, hogy nagyobb csatákhoz szamurájokéhoz hasonló vértezetet öltöttek...és nem mindig csak fekete hacukát hordtak, hanem olyan ruhát, ami a környezetében jól elrejtette

    a filmekben látott ninják 99%-a baromság, nem volt rikíkító piros hacukájuk, nem nunchakut használtak, mert az kínai fegyver (hanem ahhoz hasonló un tizezer erő láncát, avagy a kuszari-fundo -t), s a legtöbb filmben mégcsak nem is hasonlít a harci stílusuk a valódi ninjákéra
  • bcrics
    #45
    kijaza csikospólós lány?:D
  • Fbn Lx
    #44
    a muszasi nagyon jó =) bár én még csak az első könyvet olvastam, többi nincs meg. majd szépen sorban. évente megveszek egyet :p
  • schrank
    #43
    az álcázás nagymestere
  • schrank
    #42
  • TitaniumRR
    #41
    Hitelesnek mondható magyar nyelvű könyv a nindzsákról: Gy. Horváth László - Nindzsák (antikvárium)

    Ha bírod az angolt egy elég hitelesnek tűnő novella: Katsumi Toda - Shadow of the Ninja

    A középkori japán: Google

    A modern világra kivetített Szamuráj lét: Bill Diffenderfer - Szamuráj Kódex
  • nan76
    #40
    igen tudom,mi is azon nyomtuk:)
  • nandorb
    #39
    türelem rózsát teremt ez esetben kard forgatást
  • Mirk
    #38
    Nekem megvan a Muszasi sorozat régi kiadásban:)
  • Aries1984
    #37
    Szamuráj témában ajánlom Eiji Yoshikawa könyveit, a Muszasi sorozatot, szerencsére nemrég megjelent új kiadásban, valamint Mijamoto Muszasi a nyughatatlan géniusz - Az öt elem könyvét
  • Davidus
    #36
  • Mirk
    #35
    Tabu
  • highlander15
    #34
    Láttam már,egyik kedvenc filmem.Én valami régebbire gondoltam.
  • Cat 02 #33
    Az utolsó szamuráj ? Elég jó film, bár nem tudom h ilyesmire gondoltál-e.
  • highlander15
    #32
    Vannak olyan szamurájfilmek,amiket érdemes lenne megnézni és könnyen beszerezhetőek?
  • schrank
    #31
    Tények és tévhitek
    Leszögezhetjük, hogy a nindzsa harcművészetek (is) az ősi Kínából származnak, amit Szun-Cu szintén említett a „Háború Művészete” című művében, melyet az i.e. V. század körül írt. Ez a mű tartalmaz egy fejezetet a kémkedés fontosságáról, amit a nindzsák esetleg felhasználhattak. Emiatt tudományukat kínai eredetűnek tartották. Ez a közismert könyv a háborús taktikák, fortélyok gyüjteménye és Japánba úgy a VII. vagy a VIII. században kerülhetett. A kínaiak gyakran hivatkoznak többek között erre a könyvre, amikor hadviselést terveznek, vagy haditaktikát tanulnak. Japánban is használták a könyvet, de nem csak a kémkedésről szóló fejezetet. A szamurájok ütközetben is alkalmazták a „Háború Művészeté”-ben kidolgozott taktikákat. Viszont azt még senki sem vetette fel, hogy a szamurájok művészete Kínából ered… Ez valami olyasmi, mint azt állítani, hogy a mormon vallás (ami nagyon amerikai) évezredekkel ez előtt Izraelből indult ki. Ez igaz a keresztényekre, de mormonokra már nem. A nindzsa-iskola alapgondolata Kínából indulhatott Szun-Cu művével, és ennek alapján teremtették meg a rendszert a japánok. Ennek ellenére elfogadhatjuk, hogy a nindzsák kizárólagosan Japán teremtményei.
  • schrank
    #30
  • highlander15
    #29
    A nindzsák általában egyedül dolgoztak,egy olyan társaság részei voltak,ahol senki sem ismerte a másikat,így ki lehetett küszöbölni,hogy áruló kerüljön be közéjük.A kiképzőtáboraik nehezen megközelíthető helyeken voltak,ahova életveszélyes volt bemenni.És nagyon ritkán hibáztak,ritkán buktak le.Szintén olyan halálmegvető bátorsággal küzdöttek,mint a szamurájok.
    Az igaz hogy nehéz a mai világban a busidót követve élni.Bizonyos helyzetekben az ember nagyon nehezen bírja visszafogni a benne felgyülemlett agressziót.Mert ugye a busidó tiszteletet ír elő másokkal szemben,még az ellenséggel szemben is.Én igyekszem általában hideg fejjel gondolkodni,nyugodtnak lenni,csak hát úgy nem megy könnyen ha olyan emberek vannak a környezetedben,akik ezt megnehezítik,és hülyének néznek.
  • smith09 #28
    Én pár éve megvettem DAIDÓDZSI JÚZAN: A BUSIDÓ ALAPJAI c könyvét. Mindenkinek ajánlom, bár ebben a meocskos világban szerintem képtelenség aszerint élni. Gyermekkorom kedvenc filmjei a ninja filmek. Bár abban azért van némi mese is mikor a shurikent beledobják az ellenfél homlokába.
  • Fbn Lx
    #27
    ejha. megtanítod?
  • Atkamon
    #26
    Én is tai chiztam, de az kínai, az teljesen más világ:)
  • Fenrir
    #25
    Most azt elmondom neked, hogy én ezt az osztálytársam c64-én játszottam kb 15 éve ami egy magnós egységen volt amin félóránként kellett fejet állítani :)
  • nandorb
    #24
    en tudom hogyan:D