97
  • Epikurosz
    #97
    http://www.szelkerekcentrum.hu/
  • Epikurosz
    #96
    ...ha tanyán élnék...
  • Epikurosz
    #95
    Server not found













    Firefox can't find the server at www.napvadasz.hu.

    De mindegy is, mert amúgy kancsalra olvastam a szemem a témában, de kurva drága megoldások vannak egyelőre. Igazából, ha tanány élnék egy millát még így is rászánnék, de társasházban ezek a szélturbinák, napelemek nehezen felszerelhetők.
  • HUmanEmber41st
    #94
    a napelemkről kimerítően: www.napvadasz.hu
    szabadenergia.lap.hu
    ingyenenergia.lap.hu
  • Epikurosz
    #93
    Afene egye meg.

    Jobb híján begyújtottam a gázkonvektort, mert meglehetősen hideg van kint, úgyhogy növelem akkor én is a melegházhatást. :-)
  • L3zl13
    #92
    Nem kimondottan lehetetlen, de nem túl gazdaságos. Becslések szerint egy átlag villám energiája kb egy nagyobb családi ház által havonta felhasznált elektromos energiájának felel meg.
    Tehát egy adott házba évente 12-szer kellene belecsapnia a villámnak, hogy fedezze az elektromos áram szükségletet.
    Ugyanakkor a villám energiájának hasznosításához/tárolásához szükséges berendezések meglehetősen drágák lennének. (És nem tudom milyen hatásfokkal működhetnének.) Tehát nem éri meg.
  • Epikurosz
    #91
    jujjdejó!
  • KLT
    #90
    "Én ezt úgy oldanám meg, hogy 4 kábelel rögzíteném ezeket a turbinákat, úgy hogy 10 m-et tudjon elmozdulni. A következőt pedig 50 m-rel távolabb. "

    3 is elég, és ráadásul stabilabb, és a 3 fázis pont lejönne rajta :D

  • Epikurosz
    #89
    Szép amit írsz, de mér nincs hasznosítva a villjám enyergijája?
  • L3zl13
    #88
    Ez a rádiióadók céljára való felhasználás kb olyan, mintha a villanyégőt arra fejlesztették volna ki, hogy az erőművekben a szerelők lássák a karbantartandó eszközöket.
    Persze, erre is használható, sőt bizonyos körülmények között még előnyt is élvez más célú felhasználással szemben (Erőműben ott van helyben az áram.) de így önmagában annyira jelentéktelen és szűklátókörű...

    Mint a cikk írta a cucc teljesítménye 20 MW. A rádióadók nem igényelnek ennyit.
    Egy bizonyos méret alá nem tudod lecsökkenteni, mert elég nagynak kell lennie, hogy legyen elegendő emelőerő a kábel felemeléséhez, és a te ötleted esetén még hozzá jön az adó elektronika, antennák stb.

    Ehhez még hozzáveszem, hogy zárt légteret igényelnek maguk körül. Ez nagy szélfarmok esetén jóval könnyebben kezelhető, mint hogy egy-egy konkrét célra pár kilométerenként fellógassunk egy ilyet.
  • AgentKis
    #87
    A villámmal sem lenne gond, árnyékolt kábelről meg Faraday ketrecről hallottunk már. Gondolom mindenki látott már magas tornyon lámpát égni, aminek a vezetéke nem hozta vissza a hálózatba a toronyba csapó villámot, és még csak ki sem égett a villámcsapástól...
  • metaljesus
    #86
    előtte én sem de gondoltam ha már kérdezted akkor kicsit utánanézek :D
  • RealPhoenixx
    #85

    metaljesus:
    Spec szerencsejatekkal foglalkozo varosra gondoltam, aminek a napi fogyasztasa villamos energiabol annyi, mint ........
    Amugy radioadokbol joval tobb van, masfelol azert az sem elhanyagolhato teljesitmeny.
    Masfelol pedig amit en emlitettem: eljuttatas minnel kissebb veszteseg jelleggel, semmi masrol.
    Lenyeget tekintve en nem energia formalyaban juttatnam le elbol a foldre es ott felhasznalni, hanem en elbol hasznositott formaban nyomnam tovabb, mert en ezt tekintenem realisnak.

    Nah mind1, mondandom lenyege a helyi hasznositas.

    NB: De azert a tipped nem volt rossz :) *nem is tudtam azt az infot amit emlitettel* :)
  • metaljesus
    #84
    gondolom Socorro-ra gondolsz Új-Mexikóban :) de egy 9000 fős kisvárosnak nem nehéz a legnagyobb értéket produkálni 27 nagyteljesítményű rádióteleszkóppal :D

    visszatérve: a legnagyobb adók megvannak több száz kilowattosak is. de mi vagyunk kábé tízmillióan. rádióadóból meg lehet vagy 1000 (hasraütés szerűen), aminek többsége jóval kisebb teljesítményű. szóval ha hozzáveszed a többiek pc-jét, villanyát, tv-jét, nem beszélve az ipari létesítményekről mint szerverparkok, gyárak, vagy a bevásárlóközpontok, irodaépületek, vagy akár a vasút, akkor a rádióadókra igen kis hányad marad.
  • Epikurosz
    #83
    azért a fém olajoshordónál szerintem jobb egy műanyag hordó.
  • RealPhoenixx
    #82
    metaljesus:

    Nem tom a konkret szamadatot, hogy mennyi, csak azt tom, hogy igencsak nem keves.
    Ugyanis igen sokfele veszteseg van, illetve ezek az adok nem kisteljesitmenyuek, mint a te szamitogeped! :)
    Arrol nem is teve emlitest, hogy ezek ejjel-nappal ugyanugy fogyiznak, nem ugy mint a te villanyegod.
    Es meg lehetne ragzani a sort :)
    *a megjegyzesedhez hozzatennem, hogy a vilagon melyik varos az, ahol a legnagyobb az 1 fore juto villamos energia fogyasztas, es vajon miert is* :)
  • Epikurosz
    #81
    Hat azért ez eléggé titokzatos volt, pár részlet esetleg?
  • metaljesus
    #80
    mert a föld összes energiafogyasztásának legalább a 10-20%-át a rádió állomások használják fel ugye?
  • RealPhoenixx
    #79
    Hmmm...., kabeleken lehurcolni az energiat, mekkora badarsag!!!!!!!

    Ha azt nezzuk, a radio allomasok nem keves energiat hasznalnak el musorszorasra, etc.
    Sztem egyszerubb lenne csokkentett energia igenyu musorszoras ezen eszkoz iranyaba, es ez az eszkoz meg szepen szorna a musorokat megfeleloen es akkor egy faxa nagy energia igenyu fogyaszto a foldon lekapcsolhato.

    Es akkor legalabb nem halna ki a foldi musorszoras.
    -merthogy az hogy radiot vagy tv-t nezel/hallgatsz, az nem keves energia amugy sem-
    /bar konkretabb szamitas nem artana, mert esetleg mobil allomasoknak is megfeleltethetoek lennenek ezek a ..... szerkezetek/

    NB: azt nem vagom, hogy miert kell valamit elcipelni valahova, majd onnan is el, majd amonnan is el, ha amugy pedig tokeletesen megfelelo az ha az adott helyen egybol felhasznaljuk, bar igaz egyes cegek igy iszonyu sok lovet irnak le, etc, sot nem csakhogy leirnak, hanem szereznek is esetenkent, megfelelo allami kapcsolatok reven
  • fade2black
    #78
    anno amik kisérleteztek evvel bár ök inkább "gigantikus" napelemket akartk kilöni az ürbe, hogy keringjenek a föld körül oszt az enegrgiát majd lézerrel lenyomják a földre.

    A dolog kudarc lett leginkább mert a fönt megtermelt energia katasztrofálisan kevés része érte ela földet.

    Ettöl függetlenül nagy 5let volt és mais az ha az energia földre valo eljuttatását emgtudnánk oldani akkor evvel a modszerrel is meglehetne oldani a világ energiaproblémáját. Meghát egy adag napelemet azonnal ugy s beállíthatnának, hogy árnyékolja a földet és fucs nincs többé globális felmelegedés.
  • fade2black
    #77
    ezt is az a Bussard találta fel mint aki az akár még müködhet is fénysebesség sokszorosával valo utazást?

    egyszer még utána olvasok....
  • HUmanEmber41st
    #76
    Jobban járnál, ha a napelemtáblákkal a levegőt melegítenéd ( napvadasz oldal)
    és csak egy kisebb teljesítményű szellőzőventilátorral fúvatnád be a forró levegőt a szobádba.

    A tábla csövezése sörösflakonokból készült, saját a nyagából mindegyikben külön propellerrel. A nagy tábla vastag üveg, ami igazán drága volt .
    Mérési eredmények fejből: kinti hőm: -3 fok a napelemben a levegő hőmérséklete: 110 fok ...
    Ha közvetlen melegítésre használod ( víz v. levegő) még felhős időben is 60-70% osan működik ( mert a hosszú hullámok átjönnek a felhőkön ha nem olyan nagyon vastagok)

    erről a nappanelről olvastam, de szeretnék én is építeni 1 ilyet.
    Ha saját magadnak csinálod, nagyon olcsón megvalósítható a lentebbi hsz. hez képest
  • kvp
    #75
    Hatha valakit erdekel:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Polywell
    http://en.wikipedia.org/wiki/Bussard_ramjet

    Scifi kedveloknek ismeros lehet mert nehany helyen nev szerint hivatkoznak ra, a meglepo inkabb az hogy a megoldas mukodik.
  • kvp
    #74
    "Gondolom a szélenergiával is hasonló a számítás..."

    Nem, ha az ember keszit egy axialis turbinat, akkor nagyon olcson megvan. Epitoanyagnak a legjobb az ures felbevagott olajoshordo. Generatornak pedig vagy egy dc vagy egy coreless motor, forditott uzemben. (plusz egyeniranyito, aski es dc konverzio a hajtani kivant keszulekekhez, ekkor ugyanis nincs inverter veszteseg)

    http://en.wikipedia.org/wiki/Savonius_wind_turbine
  • greg971
    #73
    Több dolog van amit nem tudok . Tesztpéldány van ? Mekkora a kábel tömege + a generátor , a tartószerkezet és a lapátok össztömege . A lapátok mekkora maximális szélsebességet bírnak el jelen rendelkezésre álló anyagok felhasználásával. Mi történik ha hirtelen drasztikus mértékben megváltozik a szélirány 180°-ra gondolok . Ez fikció szintjén van szerintem , elméletileg működőképes pár problémát leszámítva :D
  • Epikurosz
    #72
    Gondolom a szélenergiával is hasonló a számítás...
  • Epikurosz
    #71
    Épp azon töprengtem, hogy a télen kibekkelem ezt az egész lenyúlós rendszert: veszek egy napelemet, és az általa szolgáltatott nergiával fűtök.

    Van egy fűtőventilátorom, max. teljesítménye (mert ugye szabályozható) 2000 W.

    Nos, ennek táplálásra kellene vennem a Conradtól durván 10, előzőleg belinkelt napelem készletet, vagyis nem éppen, hanem csak a napelemtábla lenne 10, gondolom egy aksi és egy inverter azért elég lenne.

    Számoljunk:

    10x190.000 Ft. = 1.900.000 Ft.
    1x40.000 Ft. = 40.000 Ft.
    Összeszerelés, üzembe helyezés: 20.000 Ft.
    ------------
    Összesen: 1.960.000 Ft.

    A fűtés díja átlagban havonta 10.000, évente 120.000 Ft.

    1.960.000 / 120.000 = 16 év alatt térülne meg (már, ha addig bírnák a napelemek)
  • Epikurosz
    #70
    A napenergia ára:
    1 W = kb. 1000-1500 Ft.
    (lásd: http://www.conrad.hu/conrad.php?name=Products&cid=VkZaU1ZrMUZPVlZoZWtwUFZrZHplUT09&pid=VkZkd2JrMUZOVlZSVkVwUVZrVnJPUT09)
  • Epikurosz
    #69
    Nem tartom jó ötletnek ezeket a lebegő szerkentyűket.

    Ha a magas hegycsúcsokra telepítenének szélturbinákat, 1000-6000 m magasság közöttt, az sokkal jobb ötlet lenne, mert ezek megépítése ugyan nehezebb, de legalább lenne munkájuk az ipari alpinistáknak, és utána az üzemeltetés nagyságrendekkel egyszerűbb, és kisebbek a kockázatok is.

    A villámok energiájának hasznosítása pedig tényleg érdekes dolog, elég hihetetlen, hogy még nem sikerült oda eljutnunk, hogy kihasználjuk ezt az energiaforrást.

    Azért, hogy a napelemekről is mondjak valamit: olyan drágák, hogy az ember inge-gatyája rámegy egy ilyen bulira. (Az állami támogatást nem tartom jó ötletnek. Minek támogatni az adófizetők pénzéből olyan projekteket, amelyek önmagukban nem életképesek?)
  • egyember1
    #68
    Én már látom az új filmcimeket:
    A FEG kataszrófája
    Pokoli FEG
    A FEG visszatér 3
    Egy FEG alatt sétáltam...
    A FEG bosszúja
    A civilizáció és a FEG
    stb...

    tetszik. ha lehetne, ott tölteném a vakációt a tetején.
    (persze széldzsekiben...)
  • dez
    #67
    A jövő energiatárolásben: szén nanocsővel "átszőtt" papír, amiből mind szuperkönnyű akkuk, mind szupernagykapacitású kondik készülhetnek link.
    (Lásd hozzászólások is a cikkbeli tévedések és fordítási hibák javításait is!)

    Apropó nanocső: ha mégis kábelen kell vezetni az áramot (bár a villámok miatt ez tényleg nem okos dolog): a nanocsőből készült kábelek egyszerre a legerősebbek és legjobb áramvezetők lesznek.
  • duke
    #66
    "Addig is a táblázat alján látható Boost cap az általad említett szuperkondenzátor vagy ultracap. Láthatóan messze elmaradva majd minden mástól..."

    Csak ugy emlekezetbol sacoltam,a 40-50-et,de a nagysagrend jo volt.
    Mert ez alajan 58 szoros a kulonbseg.
    Boost cap 1.72Wh/l
    Nickel Metal Hydride 100 Wh/l
    Amugy ebbol indultam ki,bar par eve mar nem neztem a honlapjukat,de gondolom azota csak fejlodott a dolog.
    http://www.maxwell.com/ultracapacitors/technical-support/product-support/product-support.asp
  • L3zl13
    #65
    Mármint mire?
  • s821227
    #64
    Mágnesesség elve? Transzformátor? Simán alkalmazható lenne!
  • L3zl13
    #63
    A nagyenergiájú lézer nem túl hatékony atmoszférán belül... Ezért is nem igazán használnak lézerágyúkat.
    Ráadásul mint más is mondta a lézerből megint áramot kell előállítanod vagy fotoelektromos módon (napelem), vagy úgy, hogy felfűtessz vele valamit, amivel turbinát hajtassz meg. Egyik sem igazán hatékony, így aztán elveszik minden előny, amit a szélerőművek magas légkörbe telepítésével lehet elérni.
  • L3zl13
    #62
    Szvsz nem. link

    Nem keresgéltem sokat, ha tudsz mutatni másik forrást, ami mást állít akkor nagyon örülnék neki.

    Addig is a táblázat alján látható Boost cap az általad említett szuperkondenzátor vagy ultracap. Láthatóan messze elmaradva majd minden mástól...
  • [HUN]PAStheLoD
    #61
    Viszont a lézerből hogyan állítasz elő ismét áramot? Ez a probléma tudtommal még nem megoldott.
  • duke
    #60
    "Amennyire tudom a kondenzátorok energiasűrűsége jóval alacsonyabb mint a kémiai elven működő akkumlátorokénak."
    Meg a legujabb nanotechnologias szuper kondiknak is 40-50 szer kisebb az energia surusege az akuknal.Kb egy fel literes soros doboz meretu kondi felel,meg egy mai NIMH ceruza akunak.
  • duke
    #59
    Szerintem lezerrel kene levezetni az aramot es akkor nem volna galvanikus kapcsolat a fold es a generatorok kozott(meg jol is nezne estenkent,ha lathato tartomanyba eso lezert alkalmaznanak).A tarto kabel meg szigetelo anyagbol lenne,igy valoszinuleg nem csapkodnak a villamok.
  • HUmanEmber41st
    #58
    Rosszul tudod