97
  • halgatyó
    #1
    Hm. Egyrészt örülhetünk minden lehetséges energiaforrásnak. Másrészt viszont a szakember pár szóval felvázolhatta volna, hogy ha nagyobb tömegben alkalmaznak ilyen szélturbinákat, az milyen környezeti hatásokkal járhat (a Földi légkörzés megváltozása)
    Azaz, úgy nagyságrendi becslés arról, hogy mennyi energiát lehet így a légkör megváltoztatása nélkül kinyerni. Nem USA-centrikusan gondoltam, hanem emberiség-centrikusan (más a lélekszám)

    Vagy ha nagyságrendileg sem tudja, akkor illik felhívni a figyelmet erre, és ezirányú kutatások szükségességére.
  • halgatyó
    #2
    Még valami. Egy ország (vagy az emberiség) energiafogyasztása jelenleg messze nem egyenlő a villamos energia fogyasztással.
    Ha viszont abbahagyjuk a szén/szénhidrogének égetését, akkor kb. azonos lesz a kettő. Ami mai szemmel nézve óriási méretű villamosenergia termelést tételez fel, és a maihoz képest alacsonyabb kWóra-árakat.
  • oneman
    #3
    ehhez egyrészt elég erős kábel kellene, másrészt mi van akkor, ha lezuhan?
  • halgatyó
    #4
    Kíváncsian várom a további fejleményeket. (az elkövetkező években)
  • immovable
    #5
    Gondolod, hogy ha te laikusan gondoltál erre, akkor azok akik ezzel foglalkoznak hivatás szinten, nem gondolnak majd erre az esetleges hatásra? De nem várj itt képletekkel és egyébb számításokkal alátámasztott beszámolóra, ez az SG nem egy "masszív" tudományos portál.
    Amúgy cikkre visszatérve, nekem tetszik az ötlet!
  • immovable
    #6
    Ezt azért is mondom, mert ha tegyük fel müködőképes az ötlet, és valóban gazdaságosan tudna nagy mennyiségű energiát előállítani és át tudják tuszkolni az ötletet az energialobbin, aminek kevés esélyt adok, akkor mindenképpen ez a legfontosabb tényező, a környezeti hatás.
  • immovable
    #7
    Sztem ha már a tudósok ürliften dolgoznak akkor sztem ez megoldható lesz, mire lesz egy működőképes példány. Majd használják wanek kedvenc témáját a nano technológiát.
  • bvalek2
    #8
    Megér annyit, hogy kipróbálják. A leírás tetszik, ha majd működik, lelkesedni is fogok.
  • Filiic
    #9
    És a villámlást le lehet kezelni vajon? Mert nyílván az összes ebbe fog belecsapni.
  • WinT
    #10
    El kell nyeletni vele a villám energiáját... még több áram. :D
  • loga
    #11
    Pár extra Gigawatt... :P
  • Frosty01
    #12
    az usában gyakran előforduló tornádókról és hurrikánokról már nem is beszélve
  • metaljesus
    #13
    azt írja, hogy ha a szelek 1%-át sikerülne befogni akkor az fedezné a bolygó energiaszükségletét. elég valószínűtlen hogy majd egyszer mindenhol ezzel termelnek áramot, de mondjuk csak a bolygó felén. akkor is az a fél százalék szerintem nem nagyon rázza meg a bolygóméretű folyamatokat.
  • Robko
    #14
    Ha pedig nem fuj, a szél akkor le szál, mint a helikopter.erröl nem írtak
  • valamit
    #15
    szvsz. ez jó ötlet, a gyenge pontjának a mindegyikhez tartozó 4600 méteres kábeleket érzem, valszeg ha egymás mellett emelkednének fel célszerű lenne őket odafent kötni össze (mégha lazán is), plusz a levegőben tartáshoz valamifajta gázt használni is valszeg kevesebb energiát igényelni, mint a propellerek e célra alkalmazott meghajtása
  • Zro
    #16
    Ha egy 2-3 ezer méter magas fensíkról engedik fel őket, máris nem kell 4600 méteres kábel :)
    Azért kíváncsi lennék egy részletesebb leírásra, mondjuk egy 3d animáció kíséretében, hogy tartja fönn a gépet egy helyben, s nyer közben energiát a szélből egyszerre.
  • valamit
    #17
    kérdés ott megvan a megfelelő szélmozgás? mert hegyekbe akkor kirakhatnák a felszínre is, mondjuk a Himalája meg az Andok környékén :) csak lehet, hogy a felszíntől számított távolság számít és nem a tengerszinttől mért magasság
  • T0nk
    #18
    Pozitív gondolat. Hol lehet befektetni a cégükbe?
  • Inquisitor
    #19
    "Egy nagy magasságban elhelyezett turbina sokkal nagyobb energiamennyiség előállítására képes, mint hagyományos, a felszínen elhelyezett társai, ..."

    Hát amit eddig hallottam a témában, a felszini turbinák sz*rt sem érnek, drágák, sose jön vissza az áruk, nagy mennyiségű környezetszennyező(!) aku kell melléjük, és még zajszennyezést is indukálnak. Még olyan is ezt mondta, aki abból él, hogy eladja ezeket!
  • Inquisitor
    #20
    Miért kéne kábel? Bár lehet a mikrohullámú átvitel még nem túl hatékony?
  • fade2black
    #21
    3*ra átgondolva ha a kábel és a kábelen valo eáram lejuttatást jol megtudnák oldani zseniális szerkezet lehetne.


    hihi kiderül még végén, hogy a fél világ fölösen erölködik biodizellel, meg tokomakkal. :DDD
  • NEXUS6
    #22
    Szerintem is jó ötlet és nem is tételez fel túl bonyolult szerkezetet. Ha a kábel elszakad, vagy egyéb kisebb meghibásodás lép fel, simán le tud szállni. A magassági szélről amit ír a cikk meg tökéletesen igaz. Jó kérdés miért nem jutott ez eddig az emberek eszébe.

    Mondjuk ezeket a 600 egységből álló farmokat, nagy hülyeségnek tartom. De hegyek fölött felengedve ahol amúgy sincs olyan nagy kisgépes forgalom, meg alacsonyabb a népsűrűség, meg rövidebb kábel is elég és amúgy se lehet a területet sok mindenre használni, szerintem tök jó megoldás lehetne.
  • kvp
    #23
    "hogy tartja fönn a gépet egy helyben, s nyer közben energiát a szélből egyszerre."

    Ez olyan mint a motoros papirsarkany. Felszallashoz aramot kap, majd ha mar eleg magasan van, akkor a szel tartja fent mint a papirsarkanyt. (csak ez forgoszarnyas mint az autogirok) Ha mar fent van, akkor a szelenergia egy reszet visszaalakitjak aramma. Ha a szerkezetre leadott szelenergia 100%-at felhasznalnak aramfejlesztesre akkor leesne. Igy mukodik az utasgepeken talalhato veszhelyzeti aramfejleszto propeller is. Nem azert marad fent mert a gep mozog, hanem mert a szel mozog hozza kepest. (lasd spec relativitaselmelet) Ha elall a szel, akkor a helyzeti energiajat visszaalakitja mozgasi energiava es lassan leszall. Az energiafelhasznalas hatekonysagat fokent az adja meg, hogy milyen szogben all a talajhoz kepest. Talajjal parhuzamosan nem termel aramot, viszont talajra merolegesen nem marad fent. (lasd: papirsarkany)

    Az igazi gond inkabb az, hogy egy szeleromutelepnel hogyan oldjak meg hogy ne utkozzenek egymasnak. (mondjuk azon kivul, hogy ketszer olyan messze rakjak oket mint amilyen hosszu a kabel) Az aram pedig lejohet a tartokabelen is, felteve, hogy aramot vezeto anyagbol csinaljak kulso szigetelessel. Kabel nelkul amugy sem mukodik, mert az tart ellen a szelnek, tehat a kinyert energianak megfelelo huzoero lep fel rajta. (mint egy szelturbina tornyan vagy a papirsarkany kabelen)

    Ha a kinyert arammal szenet vonunk ki a legkori szendioxidbol, akkor a folyamat pont a globalis felmelegedes ellentettje lenne. (ugyanis a szen elegetesekor keletkezo plusz legkori energiat hasznalnank a szen visszajuttatasra szilard allapotba, bar az erdotelepites olcsobb)
  • HUmanEmber41st
    #24
    Sztem lehetne valami biztonsági gázballont rászerelni, mely megakadályozná a végzetes lezuhanást+ ~2-3 km kábel összegubancolódását:D
    Ez zsír ötlet, csak kissé messze van a talajtól és az energia levezetése a jelenleg ismert technológiákkal kissé nehézkes :(
  • TomecK
    #25
    Na most van 4 pár hatalmas lapátja, ez eddig jó is mert felmenni felmegy de most ha fent van elvileg a szél áramlása pörgeti tovább, akor nem lesz az kevés ahhoz hogy fenntartsa ? Vagy esetleg ha tul erős a szél akor nem viszi fel magasabbra mint kéne ? (persze ki lehet kötni) de én akor se értem azt hogy hogyan is forgatja meg rendesen a szél (a természetesen megdöntött) lamellákat.
  • Caro
    #26
    A földi légkör eléggé kaotikus rendszer, ha kicsit belenyúlsz nagy változások alakulhatnak ki.
    És az 1 % az rengeteg. Iszonyatosan sok. Itt az egész Földről beszélünk!
    Más:
    4600 m alumínium?
    Nem vagyok benne biztos, hogy a saját súlyát elbírja.
  • barret
    #27

    Akkora felulete van a lapatoknak,hogy allo lapatokkal is fent tud maradni elvileg.
    Ha a lapatok forognak,az az energia kinyerheto a stabilizalasara,es a maradek me gmegy le a kabeleken...Engem csak a kabelek sulya erdekelne,amit meg kell neki emelnie...
  • barret
    #28
    Amugy ez a repulo alkalmatossag nem uj dolog...
    Ilyen sarkanyokat gyartanak is.
    Repulogep formajuk van,es a ket szarnyfelulet a sajat tengelye korul forog.
    De az nem tud felemelkedni szel nelkul,ezert kell ez a forma ...
  • valamit
    #29
    ha tudnák odafent tárolni az energiát valami módon, akkor le is lehetne hurcolni, nem kéne a kábel
  • lemike
    #30
    [quote]Az igazi gond inkabb az, hogy egy szeleromutelepnel hogyan oldjak meg hogy ne utkozzenek egymasnak. (mondjuk azon kivul, hogy ketszer olyan messze rakjak oket mint amilyen hosszu a kabel)[quote/]

    Én ezt úgy oldanám meg, hogy 4 kábelel rögzíteném ezeket a turbinákat, úgy hogy 10 m-et tudjon elmozdulni. A következőt pedig 50 m-rel távolabb.
  • tbs1001
    #31
    És a kábel saját súlya..?
  • valamit
    #32
    például ha tudnák fent tárolni az áramot, akkor lehetnének balonok, amiket távolról kiengednek, hogy lehozza a megtermelt áramot, majd felfújnak, hogy visszamenjen az újabb adagért. meg biztos lenne még jobb megoldás is, most csak így hirtelen ez jutott eszembe.
  • HUmanEmber41st
    #33
    Európában és Észak Afrikában hamar lába kélne ennek a sok alumínium kábelnek .. :D :D mindegyiket szigorúan őrizni kellene.. :D
  • valamit
    #34
    merev elválasztás is lehetne közöttük.
    meg lehetne az is, hogy különböző magasságban keringenek. tehát nem egy síkban, hanem a 600 gép 100 különböző magasságban. ha csak 5-10 métereket eltérnek akkor már elkerülhetik egymást.
    meg az is lehetne például ha ezeket a propellereket nem csak 4-es, hanem 2400-as csoportban is fel lehetne indítani, az is jó megoldás lehetne. szal nem 600*4 lapát, hanem 1*2400 lapát.
  • valamit
    #35
    Sőt, ahhoz, hogy elkerüljék egymást elég lehet a térképeken alkalmazott technika. Ott ugye az egymás melletti államok mindig más színt kapnak, itt meg mindig más magasságot kapnának.
  • Molnibalage
    #36
    Energiatárolás olyan léptékbem ami a lakosságnak és az iparnak kell lehetetlen közvetlen módón. Ilyen eletemült ötletet....

    A vízszivattyúzásos módszer az mindig működik, de akkor azt is ki kell építeni.
    $$$$$
  • maestro85
    #37
    De úgy tűnik, hogy egy ilyen energiaforrás, eléggé sebezhető. Könnyen támadható, hezen védhető, ezért nem építhető rá a teljes energiaellátás. szvsz Ennyire azért "katonaállam" az USA.
  • metaljesus
    #38
    szerintem nyúltunk már bele másba is egy százaléknál jobban az elmúlt jópár évben :D
  • csif
    #39
    bakker, ez nekem is eszembejutott 2. gimiben földrajz órán. lenyúlták az ötletem... :D
  • Szefmester
    #40
    és egyszer csak a cnn benyögi egy nagymagasságú szélfarmot térítettek el Bin Laden emberei és a pentagonba vezették.. a terroristák a szélfarm GPS rendszerét törték fel és irányították el.. a kábeleket amelyek egy helyhez kötötték, elvágták..