34
  • rigidus
    #34
    > és ez az ami miatt a szocializmus virágzik.

    Szocializmus meg csak nem is letezett.

    > A profittal nincs semmi baj, ha értékteremtés által keletkezik, viszont nagyon nagy a baj, ha más kára az én profitom, ha valakinek veszítenie kell, hogy én nyerjek.

    Ha szambaveszed azokat a milliardos tokeseket akik a nemzetkozi toket es egyben a tozsdet is mozgatjak, rogton kiderul, hogy a profitjuk mogott nincsen effektiv fedezet (munka). Ez a profit egy alapjaiban hibakkal teleaggatott rendszer miatt keletkezik ahol eloskodok keresik a jobbnal jobb lyukakat a sajton. Azt mar kevesen veszik szamba, hogy a sajtot valakiknek meg is kell termelni.

    > Na ez a büdös filozófia ami miatt az emberek profitellenes nézőpontot alakítanak ki. (pl. olyan inteligens emberek is mint Einstein - "People, not profit")

    Einstein bizonyitottan kiemelkedo kepessegekkel rendelkezett extrem bonyolult rendszerek megerteseben, a mai napig tanulunk tole. En nem batorkodnek ketsegbevonni, hogy nalam/nalad melyebben belelatott egy olyan bonyolult rendszerbe is mint a gazdasag.

    > Na most abban igazad van, hogy ma csak a profit számít, hozzátenném, hogy főleg a munka nélkül szerzett profit, ami éppen az a profit ami ellen szóltam az a profit ami mások vesztesége.

    Ennek a profittermelesnek pedig a torvenyes hivatala maga a tozsde.
  • BlackRose
    #33
    Mióta létezik szabad piac? A tőzsde éppen azért zuhan a napokban mert nem szabad és mert fedezék nélkül kibocsátott ezermilliárdokat (dollárban) tettek bele a bankok (az állam segítségével). Halottál olyan dologról, hogy "subprime mortgage" vagy tudod e egyáltalán miért vannak gazdasági ciklusok és ezek miatt az úgynevezett Bull és Bear Market periódusok. Tudod e, hogy miért van a tőzsdén néha a gazdaságtól nagyobb növekedés és néha a gazdaság teljesítményétől jóval gyengébb? Na ezeken a dolgokon kell elgondolkodni, szabad piac csak a könyvekben létezik (de ez azért van mert az állam csak ott engedi meg) és mivel a tőzsde az egyik államilag legnagyobb mértékben szabályzott terület (direkt is és indirekt is pl. a monetáris politika által), elég szerencsétlen dolognak tartom ha valaki azt hozza fel szabad piac peldaként.
  • eax
    #32
    "Technologiai szinten pedig vannak jo megoldasok, csak a szoftverfejleszto cegeknek nem all anyagi erdekukben biztonsagos rendszereket kesziteni"

    Ezt kifejtened?
  • teddybear
    #31
    Az, hogy valaki nem óhajt olyan profitot, ami másnak veszteség, éppen nem jellemző a szabadpiaci gazdaságra. Pl. ott a tőzsde, amelyben az én nyereségem éppen más, vagy mások veszteségéből jön össze. Ez, és hasonló jövedelmek teszik ki azt a vagyont, ami messze túl van a közönséges emberek jövedelmén.
  • eax
    #30
    Igazabol en nem latom a vadnyugati allapotokat, megvannak a helyzet kezelesere a megfelelo, kialakult modszerek (pl. szolgaltatok abuse@ contactjai, CERT-ek (pl. magyar ISZT-CERT), ahol az ilyen helyzetek kezelesere sok-sok eves tapasztalat gyult ossze.) Amit igy nem lehet megoldani, azt jo esellyel a rendorseg sem tudna, viszont a "mellekhatasok" jelentosebbek lehetnek. Inkabb a szorosabb egyuttmukodesre kellene torekedni.
  • BlackRose
    #29
    A profittal nincs semmi baj, ha értékteremtés által keletkezik, viszont nagyon nagy a baj, ha más kára az én profitom, ha valakinek veszítenie kell, hogy én nyerjek. Na ez a büdös filozófia ami miatt az emberek profitellenes nézőpontot alakítanak ki. (pl. olyan inteligens emberek is mint Einstein - "People, not profit") és ez az ami miatt a szocializmus virágzik.

    Na most abban igazad van, hogy ma csak a profit számít, hozzátenném, hogy főleg a munka nélkül szerzett profit, ami éppen az a profit ami ellen szóltam az a profit ami mások vesztesége. Viszont legyünk reálissak, ha munka által szerzünk profitot akkor az nem, hogy rendben van, hanem az egyetlen dolog ami miatt reggel felkelünk és dolgozni megyünk, tehát egy nagyon fontos dolog. Kérdés... ki az aki miatt az ember képes munka nélkül is profitálni? Válasz az állam és annak az intervencionalista politikája. Szabad piacon profitot csak PRODUKTIV munkával lehet szerezni, és csak olyannal amelynek az gyümölcse kell az embereknek (mert csak akkor fizetnek érte). Állam ugye ezt lenullázza és egy csomó embernek lehetőséget ad ez nélkül is profitálni, megjegyezném, ez a profit mindég a dolgozó emberek vesztesége.
  • rigidus
    #28
    [/i]"Mert központosított, államilag irányított és ez miatt nincs verseny (pedig verseny nélkül nincs minőség)"[/i]

    De van: "elhivatottsag". A baj az, hogy a mai generacio el sem tudja kepzelni, hogy ez micsoda mert jelen pillanatban az egyetlen dolog ami osztonzi oket az a profit. Ezt latjak, ezt tapasztaljak, ez az idealis.

    A profit meg olyan dolog, hogy a megszerzesehez nem minden esetben van szukseg a minosegre, sot ahogy globalizalodunk egyre kevesbe van jele minosegnek.
  • BlackRose
    #27
    Nézd, nem tudom mi a helyzet a te esetedben, de én kb. 20 éve vagyok online (igen még a 1200-as modemekkel lehetett BBS-eken online lenni), és a qva anyázókat mindég a BBS, fórum stb. tulajdonossa kezelte, ha neki nem tetszett, moderálta a fórumot és vége, ha valaki túlzásba vitte, eltávolították... szóval minden fórumnak megvan a saját kultúrája amely nem független a fórum tulajdonossától és karbantartójától, legyen az igy tovább is, nem kell ide állami beavatkozás.

    Ha lopás, vagy vagyonszerzés érdekében csalás történik akkor van joga a rendőrségnek (államnak) közbelépni, sőt akkor talán kötelessége is, ha csak qva anyáznak vagy radikális véleményt nyilvánítanak ki, akkor az legyen a fórum tulajdonossának-karbantartójának és persze a fórum user-einek a dolga (mert ha a user--eknek nem tetszik a dolog és a tulajdonos nem lép közbe, akkor a user-eket veszíteni fogja - ami nem érdeke, tehát nagyon is tudja a tulajdonos-karbantartó, hogyan kell működtetni a rendszert, a piszokul okos politikusok, bürokraták vagyis az állam nélkül is.
  • who am I 7
    #26
    "vagy kimennek es begyujtik azt aki irogatott."

    Ez úgy gondolom elég diktatórikus megoldás és igen csak sérti a személyiség jogokat...én igy gondolom :) Persze, ha qva anyázik vki akkor rendben van.De ha pl. az igazságot probálja be bizonyítani és azt akarják begyüjteni...az durva.
  • kvp
    #25
    "Megnéznék egy fórumos tömegoszlatást :)"

    Annyira nem bonyolult. Csak megkeresik a beirasokat kuldok ip cimet, az alapjan pedig ket dolgot tehetnek: lelokik a halorol a hozza tartozo felhasznalot vagy kimennek es begyujtik azt aki irogatott. A lehetoseg es a felszereles megvan, csak szerencsere meg nem veszik komolyan az internetet. Egy forumba irogato es az azt olvaso emberekrol mar most is lehet teljesen automatikusan letartoztatasi listat csinalni (legalabbis a hozzaferesek tulajdonosairol). Szerencsere eddig csak kinara volt jellemzo ezen listak felhasznalasa.

    Viszont jelenleg a rendorseg elsodleges feladata az allam vezetoinek a vedelme (mostanaban eppen az allampolgarok ellen). A torvenyek sem igazan jok, de ami jo azt sem tartja be senki, meg a rendorseg sem.
  • BlackRose
    #24
    A rendőrség azt tudja, hiszen azért van (a jelenlegi rendszerben), hogy vigyázzon rájuk :( mármint a maffiózókra.
  • Emmegki
    #23
    Megnéznék egy fórumos tömegoszlatást :)
  • Emmegki
    #22
    "Ugyanakkor egyértelmű, hogy ehhez a felelősséghez nincsenek meg az egyenlő esélyeik a laikus felhasználóknak a képzett web-bűnözőkkel szemben."

    Mint az életben sehol sincs meg az esélyük a hozzá nem értőknek és ez így van rendjén.
    Nehogy már egy rakás hülye miatt kelljen egyenlősdit játszani meg beszabályozni mindent. (Az állam/rendőrség meg leteheti a mancsát a netről - "webbűnözők" helyett keressenek olajmaffiózókat, akármelyik minisztériumban előfordulnak.)
  • ProClub
    #21
    Nincs a jelentés készítője kicsit eltévedve? 5-10 éve is ezt süketelték...
  • kvp
    #20
    Az internetes rendorseg alapvetoen jo otlet, csak ugy kellene viselkedniuk ahogy a valos rendorsegnek is kell(ene). Tehat ha bunelkovetest tapasztalnak, akkor kozbelepnek, ha valaki segitseget ker, akkor segitenek neki. A jelenletuknek pedig el kellene ijesztenie a bunozoket.

    Viszont ahogy a jelenlegi valos rendorseg is egyre inkabb az allamot vedi az emberek ellen, ugy az internetes megfeleloje is egyre inkabb ezt teszi. Innentol mar nem a sima rendorseg a jo szo hanem a politikai rendorseg. Sajnos ezen csak az emberek tudnak valtoztatni.

    Technologiai szinten pedig vannak jo megoldasok, csak a szoftverfejleszto cegeknek nem all anyagi erdekukben biztonsagos rendszereket kesziteni, ugyanis szamukra fontosabb a cegek erdekeinek vedelme. Ha az ember hazan meteres lyukak vannak, csak azert hogy kideruljon ha veletlenul masolt zenet hallgat, akkor nem csoda hogy ezen a lyukon elobb utobb bunozok maszkalnak be mintha a fal ott sem lenne.
  • BlackRose
    #19
    |.....|.....|.....|.....|.....|.....|.....|.....|.....|.....|
    0 50 100% bűnözés

    Nincs megoldás, a dolog mindég valahol ezen a skálán helyezkedik el, az oktatás és a önkéntes érdeken alapozott biztonsági intézkedések a cyberbűnözést a 0 felé (de soha nem a oda) tennék. Persze az Internet sem különbözik a reális világtól és ha valaki az Internet által lop, Internet által csal, hogy másnak kárt okozzon vagy vagyonát megszerezze azt teljesen a törvényeknek megfelelően bűntetni kell. De itt a beavatkozásnak végét kell vetni, ezen kívűl már egyrészt kontraproduktív lenne a dolog, másrészt pedig a szabadságot korlátozná.
  • Alwares
    #18
    Modern vadnyugat az internet - én is mindig így nevezem :)
  • homeless
    #17
    Tényleg az oktatás lenne a megoldás, de
    1. csak kb 10 év múlva lenne valami hatása
    2. ez nem általános iskolás anyag
    3. a diákok fele nem akarná/nem tudná megértani, hogy mi hogy működik
    4. a 14 éves 10-es iq-jú pistike úgyis rákattintani minden "ingyenpornó" linkre
  • BlackRose
    #16
    Mert központosított, államilag irányított és ez miatt nincs verseny (pedig verseny nélkül nincs minőség) a másik dolog, pedig, hogy ha hibázunk akkor azt mindenki megérzi (mert központ hibázik mindenki érzi). Egy decentralizált oktatási rendszerben ha hibázna valaki akkor az csak azt a kevés embert érintené ahol a hiba van, a tőbbiek pedig tanulhatnának belőlle. Igy nem tanulna mindenki a "saját" illetve állam által ráerőszakolt hibából, mindenki hibázna csak másképpen és így a hibákból gyorsan tanulnánk és az oktatás fejlődne. Amióta az oktatást az állam kezeli, az oktatás csak lefelé megy. Persze egy biztos, a "szófogadó állampolgárokat" akik gondolkodni saját fejükkel nem tudnak, azokat kitőnően gyártják az iskolák. :)
  • Ronny
    #15
    így van, sajnos az oktatási rendszer amúgy is több ponton hibás.
  • BlackRose
    #14
    +1
  • BlackRose
    #13
    Here are 20 bucks, go to the Chinese owned store down the street... and buy yourself a clue.

    Különben a rendőrség nem felesleges szervezet, a kérdés, hogy mit csinál a rendőrség, hogy mire van felhatalmozva és hogyan dolgozik.
  • Ronny
    #12
    "Biztonság vs. személyiségi jogok - melyiket áldozzuk fel?"

    Ide nagyon jól illik az a bizonyos Benjamin Franklin idézet, amit már mindenki unalomig ismer.

    "Akik szabadságjogot adnak fel azért, hogy szusszanásnyi ideig biztonsághoz jussanak, nem érdemlik meg sem a szabadságot, sem pedig a biztonságot"
  • BlackRose
    #11
    Don't you know? The GOVERNMENT is the NEW GOD. You should worship it, you should be a good citizen, you should obey the wish of the Government, you shouldn't question the Government because it is the NEW GOD, so questioning it is equal to blasphemy... and this NEW GOD, unlike the old divine God, can crash you in real life, here on Earth, so be a good citizen, everything they do is for your own good. :)
  • Dj Faustus #10
    "ez az egész csak duma arra, hogy legyen okuk, miért kell megrendszabályozni a netet"
    Akkor rendőrség sem kell, mert az csak egy felesleges szervezet, hogy megrendszabályozzák a bűnözőket.

    Mivel az Internethez egyre többen férnek hozzá, egyre több a naiv felhasználó - ezzel együtt az őket kihasználó bűnöző is.
    Mivel a naiv felhasználó átverése nem csak önmagának, hanem másoknak is árt (és a naivitás megszüntetése gyakorlatilag nem eszközölhető, csak a naiv felhasználók kitiltásával - ami megint egy nem jó megoldás), ezért ebből következőleg szükséges a bűnözőket kordában tartó rendőrség is.
    Biztonság vs. személyiségi jogok - melyiket áldozzuk fel?
  • Mike
    #9
    ez az egész csak duma arra, hogy legyen okuk, miért kell megrendszabályozni a netet
  • BlackRose
    #8
    Tötrénelmi tény, hogy a vadnyugaton kisebb volt a bűnözés mint a mai USA-ban vagy EU-ban, az más dolog, hogy a John Wayne és a többi Western film a vadnyugatot nem történelmi fényben mutatta meg. Persze aki nem hiszi nézzen utánna...
  • Darth Sith
    #7
    Pontosan! A sulikban nem 8 éven át, általános 5-től 12-ig MS Word, Excel és powerpoint-t kéne oktatni megállás nélkül - persze azt is, hiszen az emberek 95%ka azzal találkozik - hanem, pl hogyan lehet egy rendszert normálisan üzemeltetni, alap szinten karban tartani. Pl nem root-ból netezni stb.. Ilyen apróságokat. Ha ilyen apróságokat belevernék az emberekbe, hatványozottan csökkenne a botnetek, spam-eknek bedőlőknek stb.. -nek a száma. Apró dolgok. Ehelyett 8 éven át, heti 2 órában M$ Office... És most csodálkoznak, hogy ez van..
  • Ronny
    #6
    nyílván először csak a lábujjukat fogják bedugni az ajtón, aztán előbb-utóbb teljes kontrollhoz jutnak.
  • Ronny
    #5
    talán inkább oktatni kéne a felhasználókat. Ha a kormányok belepofátlankodnak az internetbe, akkor valami nagyon értékes dolgot fogunk elveszteni.
  • homeless
    #4
    Pedig részben igazuk van. Mára minden paraszt internethez juthat és ezáltal az internetezők 80%-a nemcsak magára veszélyes, hanem komolyabb támadásokat is csinálhatnak a segítségükkel(botnet). Akármelyik nyomi cseten egy link, hogy tokio hotel képek és máris +100 bot...
  • Darth Sith
    #3
    " Sőt, a jelentésben az internetet egy virtuális, törvénytelen vadnyugathoz hasonlítják"
    jah, persze... Az egész világon egyetlen dolog van, amely fölött még egyik kormánynak sincs irányítása - az internet - és nagyon szúrja az oldalukat, gyors megoldások kellenek, nehogy valahol szabadon kommunikáljanak az emberek, hozzáférjenek korlátlanul az információhoz és véletlenül rájöjjenek hogy kormányzati szinten basszák át őket generációk óta...
  • echo
    #2
    szerintem viszonylag egyszerű biztonságosan netezni(akár win-en). inkább meg kéne tanítani mindenkit, hogy ezt hogyan kell, mint agyon gyilkolni a webet. Persze ekkor a politikusok nehezebben játszhatnák a megmentő szerepét és nem lenne indokolt újabb bizottságok létrehozása, mert nehezebb lenne elhitetni, hogy nagy szükség van rájuk itt is, mert komoly veszély fenyeget, veszélyben a haza.
  • Sir Quno Jedi
    #1
    Le kő kapcsóni a zinternetet és akkó nem jönnek bé a házba a bűnözőek! :D