174
...kérdések és remélhetőleg válaszok...
  • turbojk
    #132
    Kiegészítve a linkekkel:

    Megjelent egy érdekes cikk a Portfólión: Quittner Pétertől és Várhegyi Judittól ami az infláció és a munkanélküliség kapcsolatának vizsgálatát a korábbi közgazdasági logikán túl kiegészíti a demográfiai tényezőkkel (népességszám változása, korösszetétel, várható életkor emelkedése).

    Vagy ott van például: Csereklei Gábor és File Szabolcs írása, ami a várakozások hatásával foglalkozik a munkanélküliség és az infláció kapcsolatára. A Valóság nevű újságban jelent meg.

    Aztán van egy Mandiner cikk, ami éppen a Phillips görbe elmélet kritikája, ez egy Economist tanulmányra hivatkozik, és amellett érvel, hogy lehet, hogy a korábban elfogadott összefüggés megdőlni látszik.

    Quittner Péter: https://www.portfolio.hu/gazdasag/ahogy-oregszik-a-tarsadalom-ugy-tunik-el-az-inflacio.292860.html

    Csereklei Gábor: http://www.valosagonline.hu/index.php?oldal=cikk&cazon=909&lap=0

    Mandiner: http://makronom.mandiner.hu/cikk/20171113_a_phillips_gorbe_kilapult

    Economist: https://www.economist.com/graphic-detail/2017/11/01/the-phillips-curve-may-be-broken-for-good?fsrc=scn/tw/te/bl/ed/&utm_source=mandiner&utm_medium=link&utm_campaign=mandiner_makronom_201811

  • graffib
    #130
    Infláció és munkanélküliség, Phillips-görbe és módosított Phillips görbe témakörben keresek rövid szakmai cikkeket. Nem tankönyvet keresek, inkább néhány oldalas írásokat a témában, lehetőleg magyarul.
  • Tetsuo
    #129
  • popzu
    #127
    Egy versenyre írandó dolgozatomhoz arra kérnélek Titeket, ha van egy kis időtök(par perc) hogy töltsétek ki az alabbi kérdőívet. Előre is köszönöm szépen a segítségeteket!
  • V43 1105
    #126
    Remélem még vannak itt aktív fórumozók, majd lennének kérdésem egyszerűbb, nehezebb Mikroökonómiai feladatokkal kapcsolatban
  • birdo #125
    nem akarat kérdése volt, hanem időhiány (((((
    kinyomtattam a linket és azt lobogtatva kirohantam cigizni
  • birdo #124
    Nagyon köszönöm )))
    Tényleg nem volt időm... most megnéztem, az önadózón ezt írták :
    A képző intézmény számláját az 52-es, a képzésben résztvevő munkavállaló munkabérét az 54-es, a hozzá tartozó járulékot az 56-os számlaosztályban az általános számviteli szabályok szerint kell kimutatni. A költségvetésnek (APEH) utalt és a fejlesztési támogatási részt a bérjárulékok/szakképzési hozzájárulás főkönyvi számlán kell szerepeltetni. Az említett számlákat nem lehet összevezetni, de a felmerült költségekről külön nyilvántartást kell vezetni a bruttó szakképzési kötelezettség teljesítésének ellenőrizhetősége végett.
    Ez volt a lényeg...mert épp az apeh folyószámlát és a főkönyvet egyeztettem.... írtam elő az adókat..ill. könyveltem.
  • joebacsi
    #123
    Utolsó előtti hsz szerintem válasz a kérdésedre.

    Lényeg, hogy ne könyveld duplán.
  • Bucser
    #122
    Na-na... Azért helyetted megcsinálni nekem sincs időm, mert dolgozom.

    Azért mert nem akarsz utánanézni...
  • birdo #121
    Az egész szakképzési hozzájárulás bérjáruléknak számít...
    Mivel apeh folyószámlához meg kell hogy ,egyezzek, a 4-esekben kell két elszámolási számlára tennem .... asszem....
  • birdo #120
    Nagyon jó lenne, ha megkérdeznéd... nincs időm utánanézni.
    El lett utalva szerződés szerinti " képzési rendszer fejlesztési támogatás
    ...aaa 464- el szemben...
    Most a teljes előírásom az 56-ossal szemben kel legyen ?? vagy van benne valamilyen csavar ??
  • Bucser
    #119
    Számvitelből viág életemben béna voltam :D

    mérleg főkönyv kapcsolatokat tudok, meg IFRS/IAs + magyar rendszer közti különbségnek utána nézni, + ha nagyon muszáj meg tudok kérdezni pár mérlegképes könyvelőt itt mellettem:D
  • birdo #118
    Itt vagy ?? kontírozást kérdezhetek szakképzési támogatással kapcsolatban ???
  • Gladiator
    #117
    holland:) de köszi, így már nagyjából érthető. közben a felújítást is megkérdeztem egy könyvelőtől. Ő azt mondta, hogy mivel mi csak béreljük az épületet és nem birtokoljuk, így a felújítás az a fixed assets alá megy "bérelt épület felújítása" néven, és éven 5%-ot lehet leírni.

    köszi mindenkinek
  • joebacsi
    #116
    Itthoni szabály szerint is rá kell aktiválnod az ingatlanra a felújítást, ha befejeződött. (szv. trv. 48§)

    Ha még nem, akkor addig külön soron jelenik meg itthon a mérlegben (II. TE. / 5 Beruházások, felújítások)

    kontírozás így néz ki itthon (ajánlott számlatükörrel, áfa nélkül):

    rátolod az építők számláit
    T162 Felújítások - K454 Szállítók

    ha van, elszámolod a saját teljesítmények költségeit
    T5 ktgek - K1-4
    ezeket is rá a felújításokra
    T162 feluj - K582 SEEAÉ

    majd ha kész az egészet ráaktiválod az ingatlanra
    T123 épületek - K162 felúj

    écs-t pedig a későbbiekben már a megnövelt érték után kell elszámolni a későbbiekben

    IFRS-ben sem hiszem, hogy nagyon másként lenne, talán annyiban lazább, hogy nem muszáj külön soron megjeleníteni a felújításokat, de inkább néz utána kezdésként az IAS 16-ban.


    Irodaszert pedig simán számold el szerintem egyből költségként, hacsak nem akartok minden centtel eredményt növelni. Ekkor ugye nem kerül bele a mérlegbe.
    Szabályszerűen az döntené el, hogy milyen nyilvántartás van róla, de ez ugye kialakítható azért utólag is :)
  • Bucser
    #115
    Német suliba jár ahogy néztem. Ott szerintem IAs és IFRS szerinti mérleget kell vezetni és ott biza minden eszközérték változást le kell vezetni, teljesítés arányosan (ha ütemezett a felújítás) vagy teljesítés végén.

    Irodaszer vásárlás. Negyedévenként hozzáadod az új értéket (3*100). Ha nincs fogyasztás akkor marad készleten, ha meg felhasználtad akkor egyben leírod (kisértékű) így nem növel semmit. Ha üzemcikluson túl is a könyvekben tartod akkor fixed asset lesz belőle.
  • birdo #114
    Készletre vetted az irodaszereket vagy költségre ??
    A felújítást az értéke miatt még nem muszáj megemlítened.Főleg ha nem növelted az ingatlan értékét.... a kieg mellékletet kérded ügye ?
  • Gladiator
    #113
    Helo

    Egy olyan kérdésem lenne, hogy mérleg készítésnél ha a cég 15.000 eurót költött az épület renoválási munkálataira, akkor azt meg kell említeni? És ha igen, akkor milyen néven?

    Valamint havonta 100 euro értékben vásárol a cég irodai felszerelést (papír, nyomtatópatron, stb.). Egy évre, negyedévenként kell megcsinálnom a mérleget. Most akkor az első mérleg az első 3 hónapról 300 eurot fog mutatni irodaszerekkel kapcsolatban. De mi a helyzet a második negyeddel? Az akkor 600 lesz, vagy feltételezzük, hogy az első 300 euronyi irodaszer elfogyott?

    Hirtelen ennyi:) Köszi a segítséget.
  • joebacsi
    #112
  • joebacsi
    #111
    Economic for Dummies :)
  • joebacsi
    #110
    Mármint melyik szintűnek?
    A felsorolt programok eléggé más szinteket "modelleznek".
    Persze maga a "modellezés" is erős túlzás pár helyen :)
  • [NST]Cifu
    #109
    Nem arról volt szó, hogy az ilyen szintű gazdasági modellezésnek nincs túl sok értelme? :)
  • Bucser
    #108
    Sajnos az enyém is a vizsgáké a munkáé és az asszonyé.

    Majd kipróbálom, de még Dragon Age-nek sem jutottam a végére pedig megjelenése óta játszom.
  • joebacsi
    #107
    Ezt most találtam, lehet érdemes ránézni:


    Van egy (ránézésre) hasonló fészbúk játék, de az nagyon komolytalan volt.
    Kb ilyen farmville szintű összetettséggel...
  • joebacsi
    #106
    persze, szutyok, de kb annak lehet örülni, hogy van egyáltalán :)

    capitalismot pedig ismerd meg, kíváncsi vagyok, mit szólsz hozzá
    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!
    http://isohunt.com/torrent_details/111203685/capitalism+2?tab=summary


    Annyira én sem mélyedtem bele, februárig a lelkem a vizsgáké, de utána rágyúrok, és tolhatunk akár egy multit :)
  • Bucser
    #105
    Railroad tycoon 3-nál szarabb kötvény + részvény rendszert életben nem láttam még... Az erősen felejtős...

    Capitalism II-t nem ismerem:)
  • SewerRat
    #104
    Köszi szépen!

    Capitalism kettőt ismertem már.
    Az Europa universalis-t meglesem majd.
    Amit én még jónak találtam, bár csak átfutottam két perc alatt (így messzemenő következtetést nem tudtam levonni) a Democracy 2. Igazából politikai játék, de azért az is igen erősen kapcsolódik a Közgázhoz.

    És egy másik "játék":
    Plus 500 virtuális számlája. Tőzsde igazi adatokkal, virtuális pénzzel, ingyen.
  • joebacsi
    #103
    elsőhöz index topik
  • joebacsi
    #102
    Capitalism II -nél komolyabbat nem találtam a témában, bár ez inkább piackutatás és kontrolling.

    Railroad Tycoon 3-ban is van részvény- és kötvény kibocsátás, cégvásárlás, de ugye eléggé lebutítottan, meg ugye 1 iparágon van a hangsúly :)

    Még talán az Europa Universalis 3-at érdemes megnézned, ott az államháztartás, illetve az infláció kezelés jelenik meg, igaz középkori keretek között (1450-1800ig lehet vele játszani)

    Összességében azért ezek is eléggé lebutítottak :(
  • SewerRat
    #101
    Sziasztok!

    Közgazdásznak készülök, és keresek számítógépre olyan játékokat, ahol próbálgathatom az eddig megszerzett tudásomat.
    Tudtok ilyeneket?


    (Egyenlőre még pontokat gyűjtök, de már tanulom a tantárgyat, és pénzügyet.)
  • Bucser
    #100
    Az EURIBOR is csak egy bankközi Euro kamatláb. Ha nem elég likvid a piac és a bankok nem hajlandóak hitelezni egymásnak akkor az megy felfelé mint a golyó. Annyiból jobb talán, hogy az országkockázat nincs benne mint a BUBOR esetén.

    A legjobb ha EKB kamatlábhoz kötött hitelt keresel. (ha van még olyan a piacon)

    JA és persze az hogy EURIBOR-hoz van kötve semmit nem jelent azon szempontból, ha elszáll az árfolyam.
  • Candi
    #99
    Ha utazgatni akarsz, menj el nemzetközi kamionsofőrnek. Még diploma se kell hozzá :)
  • joebacsi
    #98
    EURIBOR-hoz kötött hitelnek mekkora kockázata van? Az is ugyanúgy elszállhat egy esetleges újabb mélypontnál, mint a külföldi devizában lévő hitelek tették?
  • bmate17
    #97
    köszönöm:D
    jah és felvettelek msnre( ha az az msn cimed mint az email) mert lenne még egy pár kérdésem, ha nem gond
    am ha nem az az msn cimed akk vegyél fel pls ( [email protected] )
  • Bucser
    #96
    kereskedelem és marketing. ajánlom a külkert.

    Egyébként magához a klasszikus közgázhoz vajmi kevés köze van. Valószínűleg front office munkát szeretnél és ahhoz jó beszélőke kell meg normális fogalmazóképesség + fantázia és, hogy tudd mit akarsz.
  • bmate17
    #95
    csak egy kérdésem lenne.
    jövöre fogok felvételizni és olyan szakot akarok választani(ofkorsz közgazon)amellyel olyan munkát találhatok amelyik nem csupa irodai munka. Tehát utazgatások rendezvényeken valo részvétel stb.
    Egyszer találkoztam egy emberrel aki a vörös bikás energiaital gyártó cégnak dolgozik és ö mondta nekem hogy az a feladata pl hogy amikor ien utcai f1es bemutato van akk ö szervez néhány dolgot, meg utazgat a cég rendezvényeire az egész világon.
    Csak elfelejtettem megkérdzni h mit tanult. Nekem olyan elképzeléseim vannak h vagy kereskedelem és marketing v turizmus és vendéglátás szakon végzett.
    Kérlek segitsetek h szerintetek melyik a jobb és melyik az amelyik a fentebb leirtakhoz közelebb áll.
    elöre is köszi
  • polarka
    #94
    Bocs. Azt hittem (lehet összekevertelek) olyan vagy, aki megint jön az összeesküvés-elméletekkel. Aznap sok ilyen ember kommentjeit olvastam.

    Vagy az egyik helyes, vagy egyik sem (persze ez az elfogadható tekintett tűréstől is függ). Egyébként, h melyik jó azért kérdeztem, hátha olvas itt valaki olyan is, aki témában van, tanultan foglalkozik a gazdasággal...
  • remark #93
    Egyébként meg hadd kérdezzek valamit. Ha ugyanarról a dologról 2 adat van, ergo az egyik téves, akkor miért akkor istenkáromlás azt feltételezni hogy mindkét adat téves?

    Én nem érzem a minõségi ugrást ugyanis: az egyik adat tévedése még normális, "belefér", "így van jól", "nem is lehetne máshogy", stb. De mikor leírom hogy arra sem látok sok esélyt hogy a másik korrekt lesz, akkor az azonnal kivált egy olyan reakciót melyben a lényeg a téma elbagatelizálása, lejáratása, mindezt ugye a szokásos kellékekkel, mint amilyenek a szabadkõmu"vesek, szcientológusok meg UFO-k.
    Most komolyan: ez normális, amit én írok az meg nem normális?
  • remark #92
    ...vagy: szimplán mert így logikus?
  • polarka
    #91
    Hát perszeeee...
    Mert hátulról irányítják az egész világot és hazugságokat terjesztenek? Mert rávesznek sokszáz embert, h terjesszék az igéjüket és a többi milliókat, h el is higyjék, még akkor is ha szabadon tanulhatnak? Mert a földönkívüliek hódító csapdájába estünk?