134
  • tehen_m
    #94
    Jupiter légkörébe küldtek szondát.(ami feladata végeztével biztosan leszállt. :D)
  • tehen_m
    #93
    A vénuszra leszált.
    vénusz
  • plamex
    #92
    Ez a kép itt elég sokat mond :)
    Kép

    Ezen az oldalon: http://anthony.liekens.net/index.php/Main/Huygens számos érdekesség van.
  • [HUN]PAStheLoD
    #91
    nálam megy
  • Keldor
    #90
    áá nem hinném hogy a pénz

    azért EU se szegény ám..
  • Szelep
    #89
    Ez nem igaz, pár képpel kiszúrják a szemünket, amikor az adatok már sokkal fontosabbak lennének.
    Az OK hogy feldolgozás alatt vannak, de pár alapadotot azért közölhetnének.
    Az ESA elég rosszul kommunikál szvsz, a Mars Expressről is csak néha mondanak valamit, szemben a Nasa-val, aki a marsjárók tevékenységét napokra lebontva összefoglallja, ill. közzétesznek minden képet.
    De úgy veszem észre az USA-ban más tudományágakkal szemben is sokkal közlékenyebbek mint az eu-ban. :(( Ezt nem lehet a pénzre fogni!
  • Keldor
    #88
    hejj nekem hobbim a csillagászat szal értek hozzá de egy páran itt elég hülyeségeket mondtok..

    a Titán a Szaturnusz legnagyobb holdja..
    nem a Jupiter-é
  • Keldor
    #87
    a Jupiterre nem száltak le mert az gázóriás!!

    ami azt jelenti h nem szilárd hanem létnemű

    és a Vénuszra sem száltak még le csak 1 szodna kőrőzi mert ott nagyon meleg a felszin a közlekedésre! tudniillik a bolygó 95%-nál is több az aktív vulkán..
  • The Termentor
    #86
    felreertetted hogy mit akartam megtudni. az a baj a forummal hogy a hangsulyt nem lehet hallani. en nem azt mondtam hogy ha nincs 50 even belul hatasa akor nincs ertelme! en azt akartam megtudni hogy van e valami konkret dolog mint pl: ahogy kepler ellipszis palyai meg a muholdak.
    szoval semmifele urkutatas ellenesseg nincs a kerdesembe, egyszeruen nem ismerem es szeretnem megismerni.
    tudom, biztos vesz csomo olyan amit sok sok ev mulva tudunk meg h mert volt jo.
    ok???
  • Magnetic
    #85
    A link amit adtál nálam is megy. Köszi!
    Nekem ez az oldal nem jön be:

    http://saturn.jpl.nasa.gov/multimedia/images/index.cfm
  • [NST]Cifu
    #84
    Yepp, tényleg a Galileo probe-ot kihagytam, az az 5.-dik.

    Vagyis:

    Hold
    Mars
    Vénusz
    Jupiter
    Eros (kisbolygó/aszteorida)
    és most a 6. a Titán
  • nickname
    #83
    Nem csak 5 égitestre szálltak még le?

    nem mintha tudnám az 5-et...

    valaki tudja?
  •  eX
    #82
    Van benne vaalmI!
  • mrzool
    #81
    Na akkor most olvasd újra, hátha megérted, miről is írt Kelta...
  •  eX
    #80
    De Kelta nem a Jupiterre száltak le hanem Szaturnusz Titán holdjára!
  • valamit
    #79
    Köszi
  • Kelta
    #78
    Jupiter :)
    de tényleg, de persze nem leszállt, mert ott nem nagyon van mnire, de belépett a légkörbe?felszini gázba, vagy mibe :))) végülis leszállás volt :))
  • valamit
    #77
    Gondolj arra, hogy Amerika felfedezésének milyen kézzelfogható eredménye volt az első ötven évben, aztán meg az első 500 évben (mondhatnánk persze némi cinizmussal, hogy hát azzal is nőt a légszennyezés:) )... És a Titán éppcsak egy paraszthajszállal van messzebb Amerikánál, arról nem is beszélve, hogy nem csak a megközelítése hanem az ottlét is "néminemű" nehézségekkel bír...

    Kartacs: A most kapott eredményekkel kapcsolatban annyit tegyünk hozzá, hogy nem csak fotók vannak, a légkörről is vannak pl. infók (meg passz, hogy még mik), amiket egyenlőre elemeznek, úgyhogy még nem is látjuk teljes egészében mit kaptunk azér a 700 millió euróért/usdért cserébe...

    Esrohnoil: A szelekkel kapcsolatban, az Origo-n 6-7 km/h keresztirányú szélről olvastam, amit te írsz, az nem egy korábbi feltevés? (amiről a leszállásal most bebizonyosodott, hogy téves?)

    Végül egy kérdésem is volna, több helyütt azt olvastam, hogy ez a 6. égitest, amire leszált ember készítette jármű... Vénusz, Hold, Mars... Titan (Cifutól olvastam, hogy az Eros még) és mi a hatodik, tudja valaki? előre is kösz
  • [NST]Cifu
    #76
    Attól függ, milyen misszió, de egy-egy komplett űrsiklómisszió mindennel együtt 1 milliárd $ körül jön ki. A NASA éves költségvetése ~15 milliárd $.
  • [NST]Cifu
    #75
    Most próbáltam Maxthon-al (IE6), Mozilla 1.7.3-al és FireFox 1.0-val is, mindhárommal gond nélkül megy, a NASA hivatalos oldalához mondjuk a FireFoxal le kellett töltenem a Macromedia Flashplyer7-et (a többin már fent volt), de ennyi, a Cassini oldalhoz pedig nem kell Flashplayer, szóval azzal eddig sem volt gondom...
  • FtranX
    #74
  • nickname
    #73
    Ez leginkább azoknak szól akik az űrkutás ellen beszélnek...

    Most azt a mindenki álltal emlegetett mondatot, hogy még mindig barlangokban élnénk inkább kihagynám !... de valahol tényleg így van, mert ahhoz hogy ez a szonda odáig lejusson, nagyon sok infrastrukturát ki kellett építeni, ami nagyon sok embernek adott munkát. Másrész az űrkutatás az egyik olyan dolog ami húzza a gazdaságot, mert nagyon sok olyan dolgot fejlesztenek ki amit nem is igazán az űrkutatásban használunk. Lásd: műanyagok, teflon... és még nagyon sok más.

    Márészt szerintem nem csak az a csodálatos az egészben, hogy képeket látunk (mert abban van igazság, hogy igazán sok kézzelfogható haszna nincs egy képnek magában) hanem hogy képesek vagyunk ilyet véghezvinni.

    Másrészről ha az ennek nincs sok értelme akkor mit mondodok a gyémántokról, alkoholról, vidámparkokról, művészetről? Mennyivel van több hasznuk? Mégis mennyivel többet költünk rájuk.
  • Myron
    #72
    explorer?
  • tehen_m
    #71
    Az űrsikló egy útja mennyire költséges?
  • Esrohnoil
    #70
    Jövő Űrhajósai??
    Ööö... nem a Titánnal kapcsolatban emlegették a 300 km/h-s szeleket?
    Jó nagy terpeszbe kell állni ha nem akarsz elesni. :)
  • dondore
    #69
    javascript:put('worship')
  • dondore
    #68
    2 generacionyi tudos munkaja.
  • Magnetic
    #67
    Tutik az első képek. Kiváncsi vagyok mikor érünk olyan fejletségi szintre, hogy vissza tudjuk majd hozni a földre. Minden esetre ezzel hagyunk egy ajándékot a jövő űrhajósainak.Persze a Mars szondákkal is, de ez azért picivel távolabb van.
    Más:
    Amióta áttervezték a NASA oldalát nem tudok képeket letölteni :( Firefox-ot használok. A Képek neve megjelenenik, de maga a kép és a link nem.
    Tud valaki gyógyirt?
    Előre is köszi!!
  • Ahhoj
    #66
    lol
    és ha 50éven belül nem lesz gyakorlati haszna, csak 200éven belül, akkor hülyeség lenne az egésszel foglalkozni? rotfl
    kepler is mikor rájött már az ellipszis pályákra, de igazán hasznosítani (ahogy értelmezed te ezt a szót) csak a műholdakkal tudtuk, nem kis idő elteltével
    akkor most keplernek se kellett volna törnie magát, mert 50éven belül em lett gyakorlati haszna? :))
  • [NST]Cifu
    #65
    Az Index kicsit elszámolta magát. A Cassini-Huygens program összköltsége 3.26 milliárd $ (tervezett), mennyi is a dollár/euro váltás? Hát igen...

    Egyébként csak pár adat: csak a szonda elindítása (vagyis az indítójármű és a fellövés költségei) 422 millió $-t emésztettek fel, a fellövéstől a program leállításáig terjedő időszakra 708 millió $-t számolnak, amiben nincs benne a szondával való kommunikációhoz szükséges rádióteleszkópok költsége, ami 54 millió $.
  • [NST]Cifu
    #64
    Amikor a Voyager 2 elhaladt a gázóriások mellett, annak volt valami kézzel fogható eredménye? Nem igazán. Viszont akkoriban szinte semmit sem tudtunk még a külső két gázóriásról, és a mai napig csak a Voyager 2 volt az egyetlen ember alkotta szerkezet, ami meglátogatta ezeket.
    Ettől függetlenül tudományos szemmel sokkal többet tudunk már. Amikor a program elindult még nem tudták, hogy mi vár a szondára, metán-tavakatól kezdve az erősen korrozív légkörig minden felmerült, de ez mind találgatás volt, a korábbi ismeretek alapján. Mostmár van némi valós kép arról, milyen a Titán felszine, ez pedig nem lebecsülendő.

    Az űrkutatás lényege az, hogy megismerjük a bennünket körülvevő világot. Ha az emberiség eljut oda, hogy kolonizálni kezdi a naprendszeren belüli világokat, akkor ez a tudás felbecsülhetettlen értékű lesz. Ezen kívűl ha nem vagy kiváncsi a téged övező világokra, honnan tudod, hogy ott mi vár adott esetben rád?
  • kartacs
    #63
    Tiszteletem!

    A cikk nem rossz bár az indexen több tényszerű infó van szvsz.
    idézet onnan:
    " A kisteherautó méretű és tömegű Cassini, amely több mint 2 milliárd eurós árával háromszor többe került a Huygensnél, Szaturnusz körüli pályán marad, és még legalább 4,5 éven keresztül részletes méréseket végez."

    Most akkor mennyibe is került ez pontosan ? Tudja valaki?

    Mert 700 milló euro egy kicsit sok azért amit megtudtunk. szvsz. Persze tom hogy az ilyen dolgokat nem lenne szabad pénzben mérni de akkor k... sok pénz . Az a baj, hogy mindig szétdobom az agyam a mérnöki bravúrokon amit végrehajtanak, és várom, hogy hátha lesz valami. De semmi. Mert ez amit most megtudtunk csak annyi hogy küldeni kéne még egy szondát.(modjuk legalább tudjuk hogy megéri és lehetséges)
  • The Termentor
    #62
    ooo asszem ezt en is tudom. de en arra lennek kivancsi hogy van e valami kezzelfoghato eredmeny, amitol halad az emberiseg. tehat megismertek valami olyat ami valos idon belul hatassal lehet az eletre. ugyertem 50 even belul.
  • HUmanEmber41st
    #61
    És ööö... mit ? Most van folyadék vagy nincs? Már jó lenne valami biztosat tudni...Építik már a Titán-rovert?
  • [NST]Cifu
    #60
    Számold össze összesen hány égitestre szált le eddig ember alkotta eszköz (én háromról (négyről) tudok: Hold, Mars és Vénusz, illetve az Eros aszteroida). Adj hozzá most egyett. Minden egyes ilyen lépés egy kicsivel közelebb visz a világegyetem megismeréséhez, vagyis az emberi tudás bővítéséhez. Ugye eddig azt sem tudták pontosan, hogy mi vár a Huygens-re a felszinen, csak találgatták. Most már sokkal többet tudnak arról, mit takarnak a Titán felszinét eltakaró felhők.
  • The Termentor
    #59
    eleg uber!
    de most azt nem ertem hog mer volt ez nagy szam. telleg jo hogy foldihez hasonlito rendszeru legkor meg "elo vilag" de ez most me volt jo???
    az aki meg azt mondja h az urkutatas felesleges penzkidobas az egy korlatolt gondolkodasu pelo.
  • rigidus
    #58
    "Tudod engem marhára nem érdekel ,hogyan alakult ki a föld x milliárd éve"
    Vannak akiket viszont igen. Kulonosen azokat akik nem akarnak a te sorsodra jutni:

    "mikor megfulladok pár éven belül."


    Ha van valasz a Fold kialakulasanak korulmenyeire, akkor van arra is, hogy a legkor hogyan alakult ki. Ha lesz valasz arra is, hogy a legkor hogyan alakult ki, akkor talan kozelebb kerulunk a megoldashoz, hogy mi magunk is eloallithassuk.

    Vegeredmeny:
    Jo eselyekkel palyazhatsz, hogy ne kelljen par ev mulva megfulladnod. (Vannak akik nem torodnek bele konnyen mint Te magad)
  • plamex
    #57
    Igazad van mit iszol ?
  • plamex
    #56
    Ájjj ájj ájj ... a 30 Millát a Cassinire költötték és nem a Huygensre és az egy sokkal több adatot is szolgáltat tudtommal.
    Akkor minek küldtünk szondát a Marsra Holdra Vénuszra stb stb
    Ennyi erővel fölösleges egyáltalán az űrkutatásra költeni nem ?
    Kidobott pénz az egész ???
  • [NST]Cifu
    #55
    Egy aprócska kérdés: te milyen konstruktív módon véded ezt a törékeny bolygót? Mondjuk szelektív hulladékgyújtés, megújúló energiák használata, stb.?