134
  • pascal
    #54
    "Radar echos from Titan's surface"

    Itt senki nem tud angolul?? A második mp3 az a radar visszhang emberi fül által hallhatóvá alakítva.... nehogymár azt hittétek hogy ezt hallani ott? :D LOL
  • sirdond
    #53
    a második hang nektek is olyan mint amikor túlpörgetnek egy motort?
  • valamit
    #52
    Félreérthetően fogalmaztam, szal én hasznosnak (ergo a haszontalanok közt igencsak hátul sorolva) tartom a Huygens útját.
  • Szelep
    #51
    Ez elég naiv gondolat.
    1. Inkább erre költség mint a hadseregre.
    2. Nem a megfulladás a gond itt sztem, hanem a globális felmelegedés, klímaváltozás. (BP-n mondjuk lehet..)
    3. Az emberek gondolkodásmódján hogyan változtatsz 30 milliárd euróval?

  • valamit
    #50
    Őszintén szólva, egy-egy USA filmnek kevesebb haszna van a jövőre (légszennyezésre, stb.) nézve, és milyen költségvetéssel és hány készül? Szerintem a Huygens igencsak hátul kullog a haszontalanul (mondjuk így egyszerűen, nem akarom most ragozni) elköltött pénzek sorában.
  • blackeagle
    #49
    "vagy netán csökkntették volna a CO2 kibocsátást az USA-ban?" akár arra is ,de itt az eu-ban is. Tudod engem marhára nem érdekel ,hogyan alakult ki a föld x milliárd éve , mikor megfulladok pár éven belül.
  • Szelep
    #48
    A Huygens feladata nem a vízkeresés, és képeslap küldés, hanem elsősorban a légkör elemzése, mivel VAN légköre, így a földiét is segít megérteni, kialakulását, egyebek. Másrészt a Cassini anyaszonda volt a legdrágább. Örüljünk hogy egyszer volt rá pénz, és megcsinálták. Szerinted ha nem erre, mire költötték volna? Szemétszedésre a Városligetben, vagy netán csökkntették volna a CO2 kibocsátást az USA-ban?
  • Krinyo
    #47
    átkonvertálva - a v kimaradt
  • Krinyo
    #46
    a 2. hang az első átkonvertála..."This recording was produced by converting into audible sounds "
    legalábbis asszem
  • blackeagle
    #45
    Ezt nem osztom. Jelenleg a technika már van annyira fejlett ,hogy egy kicsit a földdel is törödjünk. Bár hol érdekel engem ,rohadjon szét az egész , a lényeg hogy tudom nem leszek szomjas , ha xy holdjára leszállok.
  • Esrohnoil
    #44
    ...és teleportkapukon közlekednénk a barlangok között.
  • valamit
    #43
    De most képzeld el, ha véletlenül odavetődnél már tudnád, hogy lesz mit innod ;D
  • Thrawn
    #42
    Valóban lehetett volna. Viszont ilyen hozzáállással az emberiség még mindig barlangokban lakna.
  • blackeagle
    #41
    30 milliár euróból azért lehetett vonla mit csinálni itt a földön is. Semmire nem megyek azzal ,hogy tudom van ott fagyott viz.
  • Kutuvoz
    #40
    én is...
  • rolika
    #39
    huhh, ez döbbenetes...
    ott van egy újabb ember építette szonda egy újabb égitesten, méghozzá az eddigi legtávolabbin.
    le a kalappal a tervezőknek, mérnököknek, meg mindenkinek, akik ezt összehozták
    borzasztó kíváncsi vagyok a részletes adatkiértékelésre
  • _Vegeta_
    #38
    Basszameg a reszfanfugyulorezangyal. Erre vartam eggesz nap. Tegnapis a CNNt bamultam.
    Hat ez szenzacios! Az elso hang eleg durva szelmozgasokat sejtet. ;)
    A masodik me emberek mi ? Kizart h ilyen hangok legyenek ott. Biztos csak a szonda ahogy fenykepez az viszhangzik. A vegen meg bizti azert gyorsul fel mert akkor lett vege a szondanak. :))
    A kepeket is bevizsgaltuk, nagyon kafák. ;)
    Na akkor mehetunk az iora is. :)))
  • Thrawn
    #37
    8 kbit/sec átviteli sebesség mellett hogy az ödögbe csinálhattak volna mozgóképet? Nem a nagyközönség szórakoztatására küldték oda a szondát, a mérési adatok közvetítése fontosabb volt. Az adatok pufferelésére a szonda rövid élettartama miatt nem volt lehetőség.
  • mrzool
    #36
    Hát persze, elvégre a rendelkezésre álló sávszélesség meg végtelen, mi? Vagy mégis hogy gondoltad?:)
  • Gabest
    #35
    Ha már odamentek, igazán csináhattak volna valami mozgóképet is a leszállásról. Miért nem lehetett rátenni egy kamerát, ami folyamatosan küldte volna vissza az adást a cassinin keresztül?
  • Szelep
    #34
    Ja ok megvan:
    "Időközben fény derült arra is, hogy parancshiba miatt nem továbbított a Huygens adatokat az A csatornán keresztül a Cassini felé. A B csatorna azonban megfelelően működött, így több, mint 300 felvételt sikerült továbbítani az űrszondának. Eredetileg a két külön kommunikációs csatornára biztonsági okokból van szükség, a Huygens ugyanazokat az adatokat továbbította volna mindkettőn. Ám ez felkínálja azt a lehetőséget is, hogy különböző adatokat továbbítson a két csatornán, így kétszer annyi értékes felvételt és adatot juttathat el a leszállóegység az átjátszóállomásként használt Cassinire."

    Ha ugyanazokata területeket fényképezte akkor nem gáz, a doppler wind kicsit az, ha nem sikerül a gyenge jelből összehozniuk.
  • grebber
    #33
    Ezek a hangok azt bizonyitják csakis UFO bázis lehet a Titán-on :))
  • mrzool
    #32
    Ez csak egy kiszínezett kép, nem valódi RGB szűrős felvételekből állították össze. Persze azért nem hasraütés szerűen színezték ki, hanem figyelembe vették a műszerek adatait.:) Ez kb. annyira valódi színű, mint a MER-ek "színes" mikroszkóp-képei.
  • HUmanEmber41st
    #31
    Akkor az emberi szem ilyen sárgának látná a Titánt ?
    Még a kövek is sárgák..
  • Szelep
    #30
    Ezzel csak arra akartam célozni hogy hasonlóan könnyű és olcsó szerkezetek, és mind2, a főproject mellett amolyan "másodküldetés volt". Egyébként nem hiszem hogy a tudományos műszereken kívül a Beagle-be sok új fejlesztés lett volna.
  • Cat #29
    "Hasonlóan kis méretű/alakú "vendégszonda" volt a Beagle-2,az is becsapódott a mars felszínébe. Ezért nem kockáztattak sokat ezzel a kis szondával, mégis a 6 műszerével nagyon sok infót tudott begyűjteni."

    A Huygens már 97ben elstartolt, azaz már akkor megtervezték, amikor a Beagle 2 még álom se volt.
  • Szelep
    #28
    "Én valami ufonauta ordibálásra meg némi helybéli kocsmazajra vártam."

    Én meg arra hogy Palik László élőben kommentálja az eseményeket a helyszínről. :)
  • Szelep
    #27
    Így van, ezért a Cassiniba van a sok műszer, pénz, a Huygens egy kis ötletes szonda, ami tényleg nagy bravúr, hogy túlélte a sok ejtőernyőzést, sőt még le is szállt. Hasonlóan kis méretű/alakú "vendégszonda" volt a Beagle-2,az is becsapódott a mars felszínébe. Ezért nem kockáztattak sokat ezzel a kis szondával, mégis a 6 műszerével nagyon sok infót tudott begyűjteni. Ez volt a legjobb megoldás, ilyen távolságból a jelenlegi technikával, és rendelkezésre álló pénzzel. A másik meg, hogy ha még a felszínét sem ismerték, hogyan lehetett volna hosszútávra tervezni egy ilyen nem éppen olcsó küldetést?! Azt sem tudták milyen méréseket lehet ott végezni ha egyálétalán van szilárd felszín.
  • a.carkey
    #26
    Most már jól bejön. Javították.

    Brutálisak ezek a hangok. Nagy siker ez. Csak rá ne keféljünk. (Independence Day)
  • kukacos
    #25
    A Huygens többek között azért csak ilyen rövid ideig működött, mert a Cassini közben igen gyorsan távolodik a Titántól a hold meg forog, és egyszerűen nem tartható fenn a kapcsolat a leszállás után, csak maximum pár óráig, mert a Huygens leszállóhelye a horizont alá kerül. Nézzétek meg az űrügynökség oldalait, ott le van írva az időrendben, hogy a Cassini a Huygens felé fordult egészen addig, amíg a legkisebb esély volt rá, hogy fogja a jeleit - pedig a leszállás már jóval korábban megtörtént. Csak azután, hogy a vétel lehetetlenné vált, fordult a Föld felé és kezdte sugározni nekünk a rögzített műsort. A Huygensnek thát nincs is értelme tovább működnie, mert nem tudja kinek küldeni a méréseit, bár gondolom pár nap múlva a Cassini megint a közelbe kerül. Biztos úgy voltak vele, hogy túl nagy kockázat megkísérelni egy olyan szondát gyártani, ami kibírja a felszínt napokig és esetleg nem sikerül, mint most minél többet elküldeni 3 perc alatt. A rossz tapasztalatok alapján nem csoda. A Vénuszra pl. igen-igen sok szondát küldtek és veszítettek el, amíg végül sikerült olyat gyártani, ami pár percig kibírta a felszínen is. Egyszerűen nem lehetett tisztességesen szimulálni és tesztelni a Földön egy környezetet, ahol 500 atmoszféra nyomás és 400 fok van, közben a levegő telített savas párával ami állítólag olyan kondenzációkat meg vezetési jelenségeket produkált a szondák elektronikájában, amiről a földi mérnökök még csak nem is álmodtak.
  • mrzool
    #24
    Arról nem is beszélve, hogy tök feleslegesen tettek volna bele nagyobb aksikat, a Cassini lement a horizont alá, ergo megszűnt az összeköttetés. Így is jóval tovább bírta, kvázi "feleslegesen" sugárzott még adatokat, de nem volt, ami vegye.

    Mars: miért ne adnák ki? Mi ebben a hihetetlen?
  • Thrawn
    #23
    Nem dollármilliárdos. A Cassini igen, az dollárilliárdos. A Huygens csak "felkéredszkedett a Cassinire, ha már az úgyis arrafelé megy. Bónusz küldetés ez és óriási sikerrel zárult.
  • Thrawn
    #22
    A fekete-fehér technika jobb minőségű képeket eredményez, egyetlen szonda sem küld színes képeket, legfeljebb zöld, vörös és kék színszűrővel készült fekete-fehér képeket, a színes képet a Földön állítják össze a 3 fekete-fehér felvételből. Ez a Földről készült csillagászati felvételekre is vonatkozik.
  • Esrohnoil
    #21
    Azt ne mondd h. dollármilliárdos, több éven át tartó projektnél spórolnak az akksival. :)
    Na igen, ez a fejlett világ.
  • Mars
    #20
    Én valami ufonauta ordibálásra meg némi helybéli kocsmazajra vártam
  • Mars
    #19
    Ezek a hangok nagyon kamunak tűnnek. Meg számomra hihetetlen is, hogy ilyeneket csak úgy kiadnak a világnak
  • Cat #18
    1. Azthitték hogy nagy valószinüséggel tengerbe fog esni, azaz pár perc alatt megsemmisül. Ezt tekintve a három óra bőven tultervezés
    2. Azthitték, hogy ha szárazföldre ér, akkor a fagy és a savas körülmények nagyon gyorsan tönkreteszik az egységet, és három órát semmiképp nem bír ki
    3. Ha egyik sem jön be, akkor is bőven elég ennyi idő, hogy körbenézzen, megmérje amit lehet, lefotozza amit a környezetében le tud. Mivel irányítani ugy se lehet, és néhány panorámaképen és a fedélzeti müszerek gyors vizsgálatain (ugye tengerben csak pár perce lenne!) kivül mást nem tud csinálni, felesleges nagyobb akkumulátor.
  • Szelep
    #17
    Ja, az alábbi idézet szerint a Cassini-föld között volt a hiba. (gyengébb idegzetűeknek) :))
  • Szelep
    #16
    "A Cassini két csatornán továbbítja az adatokat, amelyek közül az A jelű esetében nem akadálymentes az adatforgalom. Biztonsági tartalékot jelent ugyan a B csatorna, ám a rádióösszeköttetésben jelentkező Doppler-effektust mérő eszköz (Doppler Wind Experiment) adataihoz az A jelű csatornán érkező adatsorra van szükség."
    forrás:
    www.urvilag.hu

    De ha még a Cassini-Huygens között volt is a hiba, nem veszett el az adatok fele, ahogyan a cikk írja!!
    elveszett ≠ az egyik csatornán nem jött le!!
  • Smuge
    #15
    Mi ez Commodore 64 fut a Huygensben? :)