Hunter

Plazmagyorsítást kap a vezeték nélküli kommunikáció

Egy új típusú, kizárólag elektronokból álló plazmával működő antenna forradalmasíthatja a nagysebességű vezeték nélküli kommunikációt, a miniatűr radarokat, sőt még az energiafegyvereket is.

A jelenlegi magas frekvenciájú rádióhullámokat közvetítő antennák drága anyagokat vagy rendkívüli gyártási precizitást igényelnek, ezzel szemben az új Plazma Szilícium Antenna, röviden PSiAN a szilícium chipek már jól bevált, alacsony költségű gyártási technológiáján alapul.

A brit Plasma Antennas által kifejlesztett PSiAN egy szilícium chipből, és a rajta elhelyezett diódák ezreiből áll. Amikor aktiválják, minden dióda egy 0,1 milliméter átmérőjű elektronfelhőt generál. Kellő elektronsűrűségen ezek a parányi felhők képesek tükrökként visszaverni a magas frekvenciájú rádióhullámokat, szelektív aktiválásukkal, vagyis a reflektív terület alakjának változtatásával fókuszálhatóvá és irányíthatóvá tehető egy rádióhullámokból álló sugár. Ez a "sugárformáló" képesség ideálissá tesz az antennákat az ultragyors vezeték nélküli alkalmazásokhoz, mert képesek olyan magas frekvenciájú rádióhullám-folyamok fókuszálására is, amik egy hagyományos antennával gyorsan szétszóródnának.

Két plazma antenna típus van, az egyik a szilárd félvezető, mint a PSiAN, a másik a gáz antenna. Mindkettő megfelel a célnak, a szilárd félvezető antennák azonban sokkal kompaktabbak és nincsenek mozgó alkatrészei, ami vonzóvá teszi a Wi-Fi következő, ultragyors generációja, a WiGig számára. A jelenlegi Wi-Fi másodpercenként legfeljebb 54 megabit adat átvitelére képes, míg a WiGig maximálisan 7 gigabitet továbbít majd egy másodperc alatt, amihez egy magasabb, 60 GHz-es rádióhullám frekvenciát igényel a Wi-Fi által használt 2,4 GHz helyett. Ezen a frekvencián a jelek már nagyon gyorsan szóródnak, hacsak nincsenek megfelelően fókuszálva, itt lép be a képbe a PSiAN.

Ian Russell, a Plasma Antennas üzletfejlesztési igazgatója szerint a PSiAN elég kicsi ahhoz, hogy egy mobiltelefonba beépíthessék. "A magasabb frekvenciák rövidebb hullámhosszokat, ezáltal kisebb antennákat jelentenek " - magyarázta. "Az antenna előállítása kisebb méreteken olcsóbbá válik, mivel kevesebb szilícium kell hozzá"

A Wi-Fi felgyorsítása mellett a plazma antennák elősegíthetnék a gépjárművekbe szerelhető miniatűr radarrendszerek elterjedését is, amik milliméteres hullámhosszaikkal átlátnának a ködön vagy az esőfüggönyön, míg egy másik antennasorozat figyelhetné az útviszonyokról és a forgalomról érkező valósidejű információkat, csökkentve a balesetek kialakulásának a kockázatát. Az antennák nem jelentenek egészségügyi kockázatot, a fókuszáltabb sugarak kevesebb szórt sugárzást eredményeznek, mint a jelenlegi omnidirekcionális antennák.

Ha plazma, akkor nem maradhatnak ki a fegyverek sem, így aligha meglepő, hogy a Pentagon is érdeklődik a szilárd félvezető plazma antennák iránt, amit az aktív elhárító rendszerű (ADS), más néven "fájdalomsugár" fegyverük egy fejlettebb változatához használnának. Az ADS 64 Ghz-es rádióhullámokkal hőt képez, ezáltal fájdalmat okozva annak, akire ráirányítják. A jelenlegi kivitel egy 2 méter széles mechanikusan irányított antenna, ami általában egy jókora teherautó, vagy harckocsi tetején foglal helyet, a plazma antenna azonban méreténél fogva kisebb és fókuszáltabb irányított energiájú fegyvereket eredményezhetne.

A PSiAN-nak is vannak azonban korlátai. Kétségkívül gyors, azonban a működéséhez szükséges magas frekvenciák nem képesek áthatolni a falakon, mint teszi azt a hagyományos Wi-Fi, ezért a jeleket át kellene játszani a helységek között, hogy a ház minden pontjába eljussanak. "A félvezető plazma antennák csak magas frekvenciákon fognak működni, 1 és 100 GHz között" - mondta Ted Anderson, a Massachusetts állambeli Haleakala R&D mérnöke, aki éveken át dolgozott gáz plazma antennák fejlesztésén.

Anderson szerint a gáz antennáknál sokkal szélesebb a frekvenciatartomány, más kérdés, hogy ezek már bonyolultabb, ezáltal költségesebb, és méretben is terjedelmesebb megoldások. Tehát van még mit tökéletesíteni a plazma antennák térhódításához, Russell azonban optimista, szerinte a PSiAN két éven belül kereskedelmi forgalomba fog kerülni.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • scnad #22
    Logokban :

    !!! Intrusion detected !!!
    Exterminate in progress ...

    Már wifit se lehet majd kockázat nélkül törni
  • cylonflatus #21
    Nem, az Chuck Norris volt!
  • NEXUS6 #20
    Miért, nem ő teremtette a Világot?
  • boond #19
    Nekem meg egy ugró :D

    Ha szerzel egyet adok puskát:P

  • Sir Ny #18
    Ti hisztek Teslában?
  • NEXUS6 #17
    Nekem is ezek ugrottak be. Kicsit tovább finomítva, valami szélessávú szabad elektron lézert is lehet vele talán csinálni.

    Gondolom a Tesla féle eljárás a röntgencső miatt veszélyes. Ha lejjebb viszik a frekvenciát, akkor nem ilyen sugárzást kapunk, és az nem roncsol. Rádió frekvencia tartományban viszonylag biztonságosnak nevezhető. Gondolom. Legfeljebb kapunk egy mobil mikrosütőt.:)
  • kvp #16
    Valaki megint ujra feltalta a Tesla fele ionizalt gazra alapulo erositesi technikat. O kiserletezett ezzel eloszor, bar o meg rontgencsoveket hasznalt a legkor ionizalasahoz. Ezzel a technikaval akar audio erositot is lehet kesziteni, sot olyat is, ami tobb kilometer tavolsagrol is meghajtja a hangszorot. Mondjuk Tesla rajott, hogy rossz otlet, mert valahogy egesi seruleseket okoz (mint kesobb kiderult ez a sugarzas hatasa). Viszont ha valaki talal egy olyan plazmakeszitesi eljarast, ami a gaz ionizalasat olyan sugarzassal vegzi, ami nem ionizalja az emberi dns-t alkoto atomokat, akkor biztonsagos. (erre azert kivancsi leszek...) Alternativa meg a kondenzatoros (elektrosztatikus) sugar iranyitas, valoszinuleg a szilicium alapu valtozatban ez lehet.

    A fenti cikkben leirt megoldas annyiban ter el, hogy nem szorni akarja az energiat, hanem fokuszaltan atjuttatni, tehat a phased array radar elvet hasznalva egy tusugarat visz at a cel antenna fele. Iranyitott antennakhoz tehat jo. Az irany nelkuli atvitelt pedig ugy valositja meg, hogy korbenez az antenna, megkeresi a cel antenna iranyat, majd arra fokuszal, mint egy hagyomanyos phased array radar. Igy a szort sugarzas sokkal kisebb, ami kevesebb energiat igenyel.

    Ha ugyanakkora celfele leadott energiaszinten hasznaljak, mint az eddigi rendszereket, akkor energiat sporol. Ha pedig ugyanakkora felvett energia szinten hasznaljak, akkor noveli a celra tenylegesen leadott energiat. Ez utobbi kerulhet a biztonsagos szint fole. A kommunikaciot a veteli oldal javithatja, mivel kepes csak egy iranyba figyelni, ezert ezzel egy altalanos (iranyitas nelkuli) antennalval is lehet iranyitottan venni a jeleket, ha van ideje az antennanak beallni az ado iranyara. Igy csak az ado es a vevo vonalaba eso zajforrasok zavarhatjak a vetelt.

    Osszessegeben az otlet jo, bar ha az ado oldali jelerosseg novelesere akarjak felhasznali, akkor karos lehet az egeszsegre.
  • gyonax #15
    Igen, ez jogos. A 802. 11 g képes az 54-re.
  • szkrisi #14
    Nem azért a 2 forintért, de "A jelenlegi Wi-Fi másodpercenként legfeljebb 54 megabit adat átvitelére képes" míg:
    "802.11n:
    sávszélesség (max): 600Mb/s
    használt frekvencia: 2,4 és/vagy 5GHz
    megjelenés dátuma: 2009 október"
    <forrás: wikipédia>
    Én mondjuk a dobozon eddig csak 300Mb/s-t láttam, de egy ilyen cikkben illene tudni, vagy legalább utánajárni.
  • BenceYCE #13