Napi Online

Nincs szakmai utánpótlás az energetikában

Az energiapolitikai intézkedések ellentmondásosak, nem látható a rendező elv, a döntéshozókat esetleges részérdekek befolyásolják, nem érzékelhető a világos szakmai háttér.

Mindennek az eredménye többek között, hogy felesleges költségek jelentkeznek és ellehetetlenülnek a hosszú távú fejlesztési elképzelések. Éppen ezért nagyon fontos lenne egy független energiastratégiai központ létrehozása - hangzott el a Magyar Energetikusok Kerekasztala rendezvényén.

Aszódi Attila, a Műegyetem Nukleáris Technikai Intézetének igazgatója szerint rendkívül komoly kihívást jelent az energetika terén is a megfelelő szakember-utánpótlás biztosítása, mert a felsőoktatásba kerülő fiatalok jelentős hányadának az alapvető természettudományi ismeretei is hiányoznak. Egy tavalyi felmérés szerint - amelyben 1324 felsőfokú képzésre felvett elsőéves fizikai ismereteit vizsgálták - kiderült, hogy a hallgatók 83 százalékának a tudása nem érte el az elvárt szint 50 százalékát. Kiderült az is, hogy a hallgatók 57 százaléka nem érettségizett fizikából.

Éppen ezért növelni kell a természettudományi tárgyak óraszámát, és az is alapvető, hogy a matematika mellett még legalább egy másik természettudományi tárgy is kötelező legyen az érettségin.

A rendezvényen a magyar energetikusok kiadtak egy állásfoglalást is, amelyben többek között szerepelt, hogy az energetika privatizálása és piacosítása az állami szerepvállalás fokozatos leépítésével járt. A privatizációt követően megszűntek az energiaellátással foglalkozó korábbi nagy állami szervezetek, tervezőirodák, és nem alakultak ki az átfogó energiafejlesztés megalapozására, döntés-előkészítésére alkalmas független szakmai intézmények.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Sanyix #4
    hülye tanarak...

    de bezzeg közgázos mánágerből, bölcsészből, meg jogászból abból aztán van utánpótlás, amennyi nemkell...
  • bakagaijin #3
    Ez már régóta így van, leginkább azért, mert aki végez tanárként az utána nem talál állást. Vagy ha mégis akkor minimál fizetésért...

    A másik oldal, hogy ugye volt a baby-boom 70-es évek közepén-végén. Azok közül mostanra aki akart/tudott az csinált diplomát. Mit lehet tenni? Visszább fogni az egyetemi helyeket, ha tartani akarják a színvonalat - ugye ez kommunikálhatatlan, általános iskoláknál sem sikerült az összevonásokat/bezárásokat jól kihozni.

    Vagy valami rejtélyes módon megnövelni meglevő diákjelöltek színvonalát... pl. importtal... Most azt választják, hogy a ponthatárt viszik lejjebb, hogy meglegyen a hallgatószám és ne zárják be a kart/tanszéket/intézményt - emiatt persze szenvednek a tanárok és a színvonal is.
  • Molnibalage #2
    Vicc, bazdmeg...
  • Tetsuo #1
    A magyar oktatas lesullyedt a beka segge ala.. tanarnak is felvesznek mindenkit..