MTI

Charles Simonyi harmadszor nem lesz űrturista

Charles Simonyi magyar származású amerikai űrturista, aki néhány hét múlva újra a Nemzetközi űrállomásra indul, csütörtökön közölte: megállapodott felségével, hogy harmadik űrutazás nem lesz, így ez a második lesz egyben utolsó űrutazása.

Nem kizárt, hogy Simonyi egyelőre az utolsó űrturista lesz, mivel a Nemzetközi Űrállomáson egyszerre dolgozó űrhajósok számának növelése miatt várhatóan leáll a turistaprogram, legalábbis egy időre. Ennek ellenére Simonyi úgy vélekedett, hogy az űrturizmus a továbbiakban fejlődni fog. Ezt azért hiszi - mondta -, mert ezek az utak bevételt hoznak, és lehetővé teszik kísérletek elvégzését, amelyek szintén hasznot hajtanak. Míg első űrutazása 25 millió dollárjába került, addig a küszöbön állóért már 35 millió dollárt fizetett. "Büszke vagyok arra, hogy a pénzem a világűr meghódítását szolgálja, bár nem nagyon sokat fektetek ebbe, s barátaim, köztük Sergey Brin, a Google alapítója jóval többet fordít e célra" - mondta.

Simonyi második útja során folytatja majd azokat a tudományos kísérleteket a Nemzetközi Űrállomáson, amelyeket két évvel ezelőtt megkezdett, így azt kutatja doziméter segítségével, hogy milyen hatással van a sugárzás az emberi szervezetre, és más biológiai kísérleteket is végez. Hozzátette, hogy ezekre önként vállalkozott, mivel tudja, milyen elfoglaltak az űrhajósok. Hangoztatta, ezúttal kevésbé ideges, de lelkesebb mint két éve, s nagyon várja az utat, mert a korábbi tapasztalatai alapján már jobban tudja, mire kell odafigyelni.

Beszámolt az újságíróknak arról is, hogy az előző útja óta megnősült, s hogy magával viszi a világűrbe felesége két gyűrűjét és egy tőle kapott plüssfigurát. Az 1948-ban Budapesten született és 1968-ban az Egyesült Államokba települt Simonyi 1981-ben került a Microsofthoz, ahol egyebek között a Word és az Excel fejlesztését vezette. A Microsoftot 2003-ben váratlanul elhagyta, hogy üzlettársával megalapítsa az Intentional Software Companyt. Jelentős magánvagyont halmozott fel. 2007. április 7-én indult a Szojuz TMA-10 űrhajóval 11 napos űrutazására a Nemzetközi Űrállomásra a világ ötödik űrturistájaként. Második útjára - hetedik űrturistaként - várhatóan március végén indul a Szojuz TMA-14 fedélzetén.

A svájci Esther Dyson, a digitális technológiák szakértője, újságíró, aki Simonyi dublőreként vett részt a felkészülésben, annyit mondott: reméli, hogy valamikor, ha most nem is, eljut majd a világűrbe, amely gyerekkora óta foglalkoztatja.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Sidewinder #3
    Na ennyi. Simonyit is befenyítette az asszony:D A Szojuz nagyon biztonságos,hisz évtizedek óta nem halt meg űrhajós miatta,és remélem nem is fog. Az űrugrás meg ilyenek,igazából egy ilyen 12 napos missziónak csak az utánzatai.Ez olyan mint az AK-meg az ugyanabból a gyárból származó Yunker 4,5mm-es légpuska. Úgyanúgy néz ki mint az AK,még a súlya is ugyanaz,lőni is lehet vele,de nem olyan messzire,stb.Szóval csak utánzat,bár közelíti az igazit. Szerintem egy 2 hetes Szojuz utazásnak,űrállomás látogatásnak az érzését semmiféle kimegyek a "spaceship valamennyivel az űrbe fél órára olcsón" mutatvány nem adja vissza.
  • hottold #2
    oda ne parkírozzak
  • torcipepe #1
    hiszem, ha már levegőt sem fog venni. elvégre még megeshet, hogy valami új megoldással ezerszer olcsóbbá és persze biztonságosabbá, egyszerűbbé, könnyebbé válik az egész. akkor majd viszi a nejét is.