MTI

Nem űrrakétát lőtt fel Irán

Szuborbitális pályán haladó, és nem űrrakétával hajtottak végre kísérletet a hét végén Iránban.

A hét végi bejelentéssel ellentétben Irán valójában nem űrrakétával, hanem egy úgynevezett szuborbitális pályán haladó rakétával hajtott végre kísérletet - közölték az iszlám köztársaságban. Az eszköz oktatási és kutatási célokat szolgál, és legföljebb 150 kilométerre távolodik el a Föld felszínétől - idézte a teheráni állami tévé honlapja Ali Akbar Golrut, az iráni űrkutatási központ igazgató-helyettesét. A szakember nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy a rakéta, amely egyetemi hallgatók tudományos munkáját hivatott elősegíteni, nem áll Föld körüli pályára. Az elképzelés szerint ejtőernyővel ereszkedik majd vissza a Földre.

A rakétakísérlet mindazonáltal megfigyelők szerint összefüggésben állhat Irán azon törekvésével, hogy kereskedelmi műholdat bocsásson fel az űrbe. Teherán 2005-ben Oroszországgal együttműködve lőtte föl az első ilyen űreszközt. Irán ugyanebben az évben kötött egy 132 millió dolláros szerződést egy orosz céggel egy második - távközlési feladatokat ellátó - műhold felbocsátásáról.

A közép-keleti ország azt tervezi, hogy 2010-ig további négy műholdat juttat föl az űrbe, hogy jelentősen - a jelenlegi 22 millió főről 80 milliósra - bővítse a mobiltelefont használók táborát. Az iszlám köztársaság szintén űreszközök segítségével sokszorozná meg öt éven belül az internetezők számát.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Sanyix #9
    Hát a második akkor sem, mert 3000000000000km az már bőven olyan messze van, hogy már elérte a szökési sebességet, merthogy már elszökött :) Legalábbis ha a földet vesszük alapul.
  • bvalek2 #8
    Nem én mondom, hanem a cikk. A beruházás különben sem ebből az egyetlen fellövésből áll, hanem abból a műholdból, ami már fent kering, és abból a többiből, amit az oroszok még fel fognak lőni nekik.
  • teddybear #7
    Az első megállapításod igaz, a második csak akkor, ha a rakéta sebessége nem éri el a szökési sebességet. Ha ennél (kb. 11,2km/s)több a rakéta nem esik vissza, hanem elrepül a világűrbe..
  • teddybear #6
    Nem feltétlen igaz amit mondsz. És mi van, ha félresikerült a kilövés, és most kidumálják magukat?
  • Cat #5
    Egyáltalán nem jelezték az amerikai kémműholdak és radarok, hogy Irán vasárnap rakétát lőtt volna ki, jelentette az AFP. Az amerikaiak épp ezért kétlik, hogy Irán valóban rendelkezik űrrakétával.
  • juzosch #4
    :D:D

    A cikkírónak megsúgom, hogy 10 kmeren is lehet orbitális pálye, ha a légellenállást leküzdjük, csak nagyobb sebesség kell. És 3000000000000km-re is lehet suborbitális, ha onnan visszazuhan, pl ha függőlegesen lőjjük fel..
  • bvalek2 #3
    A cikkben lévő tudományos pontatlanságok elég szánalmasak...

    Viszont az érdekes, hogy Iránt azért szidják az amcsik, mert állítolag elnyomja a blogolókat, meg korlátozza az internetet. Ehhez képest szélekörű informatikai, és távközlési beruházásról olvasunk. A felhasználók számának növelése a demokratikus közélet fejlődését is jelenti. Talán még emlékeznek páran, milyen nehéz volt telefonhoz jutni annak idején Kádár országában, nem véletlenül. A szovjetekkel kollaboráló diktatórikus rezsim félt a szerveződő ellenzéktől.

    Az Internetet és a mobilozást demokratikus országok feljlesztik, mert nekik a választói aktivitás, a pártok sokszínűsége, az ellenzék révén megnyilvánuló alternatívák léte létérdek. Ezek szerint Irán is ezen országok közé tartozik, ahol például 16 év fölött már lehet szavazni (természetesen férfiaknak és nőknek egyaránt).
  • concrete #1
    ezt az egész kavarodást anettka okozta, az irániak átvették:
    anettka - űrhajós vagyok ?
    Mahmud Ahmadinedzsad - űrrakéta ?

    jóhogy nem egyből a holdra