SG.hu

Titkos kommunikációs eszközöket találtak kínai inverterekben

Az amerikai energiaügyi tisztviselők újraértékelik a kínai gyártmányú, a megújuló energiainfrastruktúrában fontos szerepet játszó eszközök jelentette kockázatot, miután néhányban megmagyarázhatatlan kommunikációs eszközöket találtak.

A túlnyomórészt Kínában gyártott invertereket világszerte használják a napelemek és szélturbinák elektromos hálózatokhoz való csatlakoztatására. Akkumulátorokban, hőszivattyúkban és elektromos járművek töltőiben is megtalálhatók. Bár az invertereket úgy építik, hogy lehetővé tegyék a távoli hozzáférést a frissítésekhez és karbantartáshoz, az ezeket használó közműcégek általában tűzfalakat telepítenek, hogy megakadályozzák a közvetlen kommunikációt Kínába.

Azonban a termékdokumentumokban nem szereplő kommunikációs eszközöket találtak egyes kínai napenergia-inverterekben olyan amerikai szakértők, akik a hálózatokra csatlakoztatott berendezéseket szétszerelik, hogy biztonsági problémákat keressenek. Az elmúlt kilenc hónap során több kínai beszállító egyes akkumulátoraiban is találtak dokumentálatlan kommunikációs eszközöket, köztük mobiltelefonos rádiókat. Ezek az alkatrészek további, nem dokumentált kommunikációs csatornákat biztosítanak, amelyek lehetővé tehetik a tűzfalak távoli kijátszását, ami potenciálisan katasztrofális következményekkel járhat.

A Wood Mackenzie tanácsadó cég szerint a Huawei a világ legnagyobb inverterbeszállítója, amely 2022-ben a globális szállítások 29%-át tette ki, őt követi a kínai Sungrow és a Ginlong Solis. Az 1Komma5 német napenergia-fejlesztő azonban azt mondta, hogy kerüli a Huawei invertereit, mivel a márka biztonsági kockázatokat hordoz. "Tíz évvel ezelőtt ha kikapcsolták volna a kínai invertereket, az nem okozott volna drámai dolgot az európai hálózatokban, de most már sokkal nagyobb az elterjedtségük" - mondta Philipp Schroeder, az 1Komma5 vezérigazgatója. "Kína dominanciája egyre nagyobb kérdéssé válik, mivel a nyugati hálózatok megújulóenergia-kapacitása növekszik, és megnőtt a valószínűsége egy elhúzódó és komoly konfrontációnak Kína és a Nyugat között" - mondta.

Az energiaágazat lemaradásban van más iparágakkal szemben, mint például a távközlés és a félvezetők, ahol Európában és az Egyesült Államokban szabályozásokat vezettek be Kína dominanciájának mérséklésére. Biztonsági elemzők szerint ez részben azért van így, mert az energetikai infrastruktúra védelméről szóló döntéseket többnyire a létesítmény mérete határozza meg. A háztartási napelemes vagy akkumulátoros tárolórendszerek szerintük nem érik el azt a küszöbértéket, amelynél a biztonsági követelmények általában életbe lépnek, annak ellenére, hogy ma már sok nyugati hálózaton jelentős mértékben járulnak hozzá az energiaellátáshoz.


Európában mindössze 3-4 gigawattnyi energia feletti ellenőrzés gyakorlása széles körű zavarokat okozhatna az áramellátásban. Az Európai Napenergia Gyártó Tanács becslése szerint az európai napenergia-kapacitásból több mint 200 GW Kínában gyártott inverterekhez kapcsolódik - ez több mint 200 atomerőműnek felel meg. A SolarPower Europe iparági szövetség szerint tavaly év végén 338 GW volt a telepített napenergia Európában. "Ha elég nagy számú otthoni napenergia-invertert távolról irányítanak, és egyszerre valami aljas dolgot tesznek, annak katasztrofális következményei lehetnek a hálózatra nézve hosszabb időre" - mondta Uri Sadot, a SolarEdge izraeli invertergyártó kiberbiztonsági programigazgatója.

Más országok, például Litvánia és Észtország is elismerik az energiabiztonságot fenyegető veszélyeket. Novemberben a litván kormány törvényt fogadott el, amely blokkolja a kínaiak távoli hozzáférését a 100 kilowatt feletti nap-, szél- és akkumulátor-berendezésekhez - alapértelmezésben korlátozva ezzel a kínai inverterek használatát. Zygimantas Vaiciunas energiaügyi miniszter szerint ezt ki lehetne terjeszteni a kisebb tetőtéri napelemes létesítményekre is. Kaupo Rosin, a Külföldi Hírszerző Szolgálat észt főigazgatója szerint az országot Kína zsarolásának veszélye fenyegetheti, ha nem tiltja be a kínai technológiát a gazdaság kulcsfontosságú területein, például a napelemes inverterek esetében.

Nagy-Britanniában a kormány az energiarendszerben alkalmazott kínai megújulóenergia-technológia felülvizsgálata - amelyet a következő hónapokban fejeznek be - kiterjed az inverterek vizsgálatára is. Novemberben két inverter-beszállító - a Sol-Ark és a Deye - közötti kereskedelmi vita miatt az Egyesült Államokban és máshol is leállították a Kínából származó napenergia-invertereket, ami rávilágított a helyi áramellátás feletti külföldi befolyás kockázatára, és aggodalmat keltett a kormánytisztviselők körében.

Az ilyen kommunikációs eszközök használata a tűzfalak megkerülésére és az inverterek távoli kikapcsolására vagy beállításaik megváltoztatására destabilizálhatja az elektromos hálózatokat, károsíthatja az energetikai infrastruktúrát, és széles körű áramkimaradásokat okozhat. "Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy van egy beépített módszer a hálózat fizikai megsemmisítésére" - mondta egy szakértő. Az extra kommunikációs eszközökkel ellátott inverterek és akkumulátorok kínai gyártóit nem nevezték meg, és azt sem, hogy összesen hányat találtak.


"Tudjuk, hogy Kína úgy gondolja, hogy van értéke annak, ha legalább az alapvető infrastruktúránk egyes elemeit a megsemmisülés vagy a megzavarás veszélyének teszi ki" - mondta Mike Rogers, az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség korábbi igazgatója. "Úgy gondolom, hogy a kínaiak részben abban reménykednek, hogy az inverterek széles körű használata korlátozza a Nyugat lehetőségeit a biztonsági kérdés kezelésére." A washingtoni kínai nagykövetség szóvivője elmondta: "Ellenezzük a nemzetbiztonság fogalmának általánosítását, amely torzítja és befeketíti Kína infrastrukturális vívmányait". A NATO, a 32 országot tömörítő nyugati biztonsági szövetség szerint Kína egyre intenzívebben törekszik a tagállamok kritikus infrastruktúrájának - köztük az invertereknek - az ellenőrzésére. "Azonosítanunk kell a stratégiai függőségeket, és lépéseket kell tennünk azok csökkentésére” - mondta egy NATO-tisztviselő.

Az Egyesült Államok Energiaügyi Minisztériuma (DOE) elmondta, hogy folyamatosan értékeli az új technológiákhoz kapcsolódó kockázatokat, és hogy jelentős kihívást jelent a gyártóknak a funkciók nyilvánosságra hozatala és dokumentálása. "Bár ezeknek a funkcióknak nem biztos, hogy rosszindulatú szándékuk van, a beszerzést végzők számára kritikus fontosságú, hogy teljes mértékben tisztában legyenek a kapott termékek képességeivel" - mondta egy szóvivő. Jelenleg is folyik a munka a nyilvánosságra hozatal hiányosságainak megszüntetésére a "szoftver anyagjegyzék" - vagyis a szoftveralkalmazást alkotó összes komponens leltára - és egyéb szerződéses követelmények révén.

Az amerikai-kínai feszültségek fokozódásával az Egyesült Államok és mások újraértékelik Kína szerepét a stratégiai infrastruktúrában, mert aggódnak a lehetséges biztonsági sebezhetőségek miatt. Februárban két amerikai szenátor benyújtotta a Decoupling from Foreign Adversarial Battery Dependence Act (A külföldi ellenséges akkumulátoroktól való függőségről szóló törvény) című javaslatot, amely nemzetbiztonsági aggályok miatt 2027 októberétől kezdve megtiltja a Belbiztonsági Minisztériumnak, hogy egyes kínai szervezetektől vásároljon akkumulátorokat. A törvényjavaslatot március 11-én a szenátus belbiztonsági és kormányzati ügyekkel foglalkozó bizottsága elé utalták, de még nem került elfogadásra. Célja, hogy megakadályozza, hogy a Belbiztonsági Minisztérium hat kínai vállalattól szerezzen be akkumulátorokat, amelyek Washington szerint szoros kapcsolatban állnak a Kínai Kommunista Párttal: Contemporary Amperex Technology Company (CATL), BYD Company, Envision Energy, EVE Energy Company, Hithium Energy Storage Technology Company és Gotion High-tech Company.

Az amerikai közműszolgáltatók most készülnek a kínai invertergyártók hasonló betiltására. Néhány közműszolgáltató, köztük Florida legnagyobb áramszolgáltatója, a Florida Power & Light Company már próbálja minimalizálni a kínai inverterek használatát, és máshonnan szerzi be a berendezéseket. A DOE szóvivője elmondta: "A DOE a szövetségi kormányzaton belül az amerikai ellátási láncok megerősítésén dolgozik, további lehetőségeket biztosítva a megbízható berendezések áramhálózatba való integrálására."

Az Egyesült Államok 2019 óta korlátozza a Huawei amerikai technológiához való hozzáférését, a vállalatot nemzetbiztonsággal ellentétes tevékenységgel vádolva, amit a Huawei tagad. A kínai vállalatoknak a törvény szerint együtt kell működniük a kínai hírszerző ügynökségekkel, ami a kormány számára potenciális ellenőrzést biztosít a külföldi hálózatokhoz csatlakoztatott, kínai gyártmányú inverterek felett - mondták szakértők. Bár a Huawei 2019-ben - abban az évben, amikor 5G-s távközlési berendezéseit betiltották - úgy döntött, hogy elhagyja az amerikai inverterpiacot, máshol továbbra is meghatározó beszállító maradt. "A Huawei Technologies világszerte több mint 170 országban van jelen és elkötelezett mind a nemzetközi, mind a helyi jogszabályok, az üzleti etika betartása mellett. Napelemes invertereink és a hozzájuk kapcsolódó termékeink szigorú tesztelési és tanúsítási eljárásokon esnek át, hogy megfeleljenek a globális biztonsági-, teljesítmény- és kiberbiztonsági követelményeknek.” - közölte a Huawei.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • end3 #10
    "Titkos!" - Ordító hülyeség!

    Minden fejlett, hálózatba kötött "okos"-eszköznél alap a titkosított kommunikáció!
    - Majd "plain text"-ben fogja lekérdezni a a gyártó az invertereit?
    - Melyik számítástechnikát minimálisan is használó gyártó nem kíváncsi az általa gyártott termék működésére? - (Hűtőgépek, a robotporszívók, stb. bármilyen "okos eszköz" esetén.)

    E nélkül a XXI. században, hogy a fenébe fejlesztenének bármit is?
  • inkvisitor #9
    Fogalmad sincs milyen könnyű megborítani egy rendszert. Az a filléres kínai szar milliós nagyságrendben van beépítve a rendszerbe. Ha össehangoltan működik, akkor könnyen megboríthat bármit. Egy országos méretű rendszer nem képes kezelni ilyen szintű áramhullámzást, mivel az extra források indítása ennél jóval több időt vesz igénybe. Nem véletlen többszintű a hálózatszabályzás. Alapterhelés-napi kiegyenlítés-csúcserőmű. A többi minimális indadozás külső vásárlással (szuperdrága) vagy erőmű terhelésváltással van kiegyenlítve (1-2 % max). 30%-ot másodperceken belül a semmi nem képes kivédeni, még akkumulátortelepek sem. Tökéletes egy hálózat kinyírására.
  • ProgServ #8
    Szóval egy filléres kínai szarral megborítják a legkomolyabb IT biztonságot is? Kedves szakemberek! Nem aludtatok be, de rohadtul?
  • t_robert #7
    Nem tudni, hogy napelemek álltak-e le igazán. Annyit tudni, hogy hirtelen az egész elektromos rendszerben következet be 5-7 másodpercre úgy 30%-nyi teljesítmény zuhanás(vagy annak bejelzése a vezérlésben) Nálunk is van egy országos terhelés elosztó, ami vezérli a teljes elektromos rendszert. erre elkezdtek lekapcsolni a túlterhelés elkerülése miatt a többi nem bejelzett rendszer. de hogy mi okozta a hirtelen kapacités csökkenés jelzést egy tényleges zuhanás vagy egy téves bejelzés, esetleg egy támadás a rendszer ellen. Minden esetre megállapították hogy nem elég biztonságos és védett a spanyol elektromos hálózat vezérlésének rendszere. Nyilván egy Spanyolország méretű országban nem lesz éjszaka vagy áll el a szél országosan másodpercek alatt. főleg nem a tengerparti részeken. Az atlanti óceán felöli rész meglehetösen hideg és szeles amúgy. Nem véletlen hogy európában a legnagyobb hullámok éppen a portugál partoknál vannak a hullámlovasoknak. Még keresik a konkrét okot....
  • dalmar #6
    Mármint úgy értitek, hogy hazudtak az Amerikai tisztviselők ,és szakemberek akik azt állítják, hogy titkos kommunikációs eszközöket találtak az inverterekben? Gondolom ot se analfabéták dolgoznak akik nem ismernek fel egy ilyen eszközt. Miért jó ez Kínának? Az a cikkben benne van, azért mert stratégiai infrastruktúrát tud megzavarni. Van egy mondás miszerint: "Amit el tudsz pusztítani afelett hatalmad van".Az egy kicsit túlzásnak tűnik, hogy egész országban leálltak az inverterek,max 3 megyében,(olyan kemény viharok nem szoktak lenni nálunk)És igen pl. estére is leáll az összes napelemes inverter,de arra lehet számítani. Te se szeretnéd ha a szomszédodnak hozzáférése lenne az áramellátásodhoz mert lehet, hogy most jóban vagytok, de meddig?Azt hiszem jogos elvárás ,hogy a stratégiai rendszerekhez csak annak tulajdonosai ,használói férjenek hozzá.
  • Tetsuo #5
    Már csak efféle hazug és hergelő címekkel tud az sg néhány hozzászólást generálni.
  • Probatbicol #4
    Mekkora marhaság ez már megint, semmiféle titkos kommunikációs eszköz nincs a Huawei inverterekben, ugyanis teljesen nyilvános kommunikációs eszköz van benne. Igen, csatlakozik a cég szervereihez, igen, minden adatot látnak és igen, akár le is állíthatnák távolról. De miért tennének ilyet? Az megvan, hogy pl. ma amikor jött a vihar akkor is leállt az összes inverter az országban? Mekkora katasztrófa tört ki, te jó ég..
  • Cat #3
    Érdemes lenne megnézni, hogy a múlt havi spanyol áramkimaradást a napelemeknél mi okozta. Lehet a kínaiak tesztelték, hogy mire képesek.
  • Zotya84 #2
    Ha vezetéken tűzfal mögött vannak az inverterek, akkor már csak egy Faraday-kalitkába kell telepíteni őket, oszt baszhassák a rádiós kommunikációt....
    Utoljára szerkesztette: Zotya84, 2025.05.15. 13:40:48
  • RJoco #1
    Ha már megtalálták a plusz egységet, azért nagyon remélem, hogy ki is iktatják a már használatban lévő eszközökön.