SG.hu

Kanada engedélyezte egy mini atomreaktor megépítését

A kanadai nukleáris szabályozó hatóságok jóváhagyták egy ontariói vállalat kérelmét egyetlen kis moduláris reaktor (SMR) építésére. Ez az első ilyen engedély az országban. Elvileg 2028-ra kész lesz, mivel azonban ezt a konstrukció még sehol a világon nincs üzemben, így a bejelentést jobb, ha fenntartásokkal kezeljük.

A Kanadai Nukleáris Biztonsági Bizottság (CNSC) megadta az Ontario Power Generation (OPG) számára az engedélyt egyetlen GE Hitachi BWRX-300 SMR építésére az Ontario állambeli Claringtonban, a Torontótól keletre található Darlington New Nuclear Project telephelyén. Darlingtonban már működik egy atomerőmű, amelyet felújítanak, hogy meghosszabbítsák négy nyomott vizes hasadóreaktorának élettartamát. A terület már régóta az OPG által kiválasztott nukleáris fejlesztési helyszín; a közművezetékeket már lefektették, és jelenleg egy helyszíni gyártóüzem építése folyik.

Bár a jelenlegi engedély csak egy blokk építésére vonatkozik, az OPG hosszú távú tervei szerint akár négy BWRX-300-as reaktor is épülhet a telephelyen. Mindegyik egység várhatóan 300 megawatt villamos teljesítményű lesz, és az OPG azt állítja, hogy ha mind a négy megépül, az erőmű akár 1,2 millió háztartást is elláthatna energiával. A BWRX-300 egy forró vizes reaktor, amely természetes keringésre támaszkodik a hűtőközeg magban történő mozgatásához, csökkentve a szivattyúk szükségességét és lehetővé téve a passzív biztonsági funkciókat - legalábbis papíron.


„A bizottság arra a következtetésre jutott, hogy az OPG alkalmas a reaktor megépítésére, és ezt az emberek és a környezet egészségét és biztonságát megőrizve teszi” - közölte a CNSC. A CNSC által az OPG számára kiadott építési engedély a darlingtoni telephelyen tervezett négy kis moduláris reaktor közül csak az egyik megépítését engedélyezi - jegyezte meg a CNSC -, és nem engedélyezi a blokk üzemeltetését. "A reaktor üzemeltetésének engedélyezése egy jövőbeli bizottsági engedélyezési meghallgatástól és döntéstől függ, amennyiben az OPG benyújtja az erre vonatkozó engedélykérelmet” - mondta a CNSC.

Az üzemeltetési engedély hiánya mellett az engedély több olyan szabályozási várakozási pontot - lényegében kötelező ellenőrzési pontokat - is tartalmaz, amelyek értelmében az OPG-nek be kell szereznie a CNSC jóváhagyását, mielőtt az építés kulcsfontosságú szakaszaiba lépne. Az OPG közölte, hogy az első blokk 2028-ra készül el, és a villamosenergia-szállítás 2029-ben kezdődik. A további reaktorok építése - feltéve, hogy valaha is megkapják az engedélyt - a 2030-as évekbe nyúlna a közműszolgáltató szerint.

Ha - és ez tényleg egy nagy „ha” - Kanada megépíti és üzembe helyezi ezt az SMR-t, akkor ez lesz az első, amelyet Kínán vagy Oroszországon kívül telepítenek, ami nem kis teljesítmény lenne. De mint a legtöbb nukleáris dolog esetében, az építési engedély megszerzése és a reaktor hálózatba való bekapcsolása közötti út kanyargós és tele van bürokratikus és technikai kátyúkkal.


Az egyik legnagyobb: a GE Hitachi BWRX-300-as reaktora még csak elméletben létezik, ilyet még a világon sehol nem építették, nemhogy beindították volna. Bár a kompakt konstrukció már előrébb jár, mint egyes csak papíron létező reaktorok, mégsem kapott teljes körű hatósági engedélyt az Egyesült Államokban, ahol tervezték. Kanadában a BWRX-300 átjutott a CNSC által végzett gyártói tervellenőrzés első és második fázisán. A CNSC közölte, hogy a felülvizsgálat, amely nem kötelező, nem kapcsolódik a reaktorok tényleges tanúsítási folyamatához. Más szóval, a GE Hitachi reaktora közel sem rendelkezik tervezési tanúsítvánnyal Kanadában.

Az Egyesült Államokban az egyetlen SMR-konstrukció, amely átjutott a szabályozási akadályon, a NuScale 50 MW-os modellje, amelyet az amerikai nukleáris szabályozó hatóság 2022-ben hagyott jóvá. Eddig azonban egyetlen, ezen alapuló kereskedelmi projektet sem indítottak el.

Tehát, hogy az OPG sikerrel jár-e, az még kérdéses. A késedelmek azt eredményezhetik, hogy az OPG projektje lemarad a michigani Palisades kezdeményezés mögött, amely egy használaton kívüli atomerőművet kíván újraéleszteni. Emellett a Holtec International két SMR-reaktor építését tervezi a Palisades-i telephelyen 2030-ra. A Holtec SMR-konstrukciója azonban még nem kapta meg a teljes körű hatósági jóváhagyást.

Az is kérdéses, hogy Trump elnök átfogó vámtarifái felborítják-e a projektet. Míg a BWRX-300 reaktorok építésében kanadai cégek vesznek részt, a tervezést és az üzemanyagellátást az amerikai GE Hitachi Nuclear Energy irányítja. Az említett vámokra válaszul Kína korlátozta a ritkaföldfém-ásványok exportját, amelyek egy része a hasadásszabályozó rudakban használt neutronelnyelő. Ez az amerikai technológiára és dúsított üzemanyagra való támaszkodás vitákat váltott ki az energiaszuverenitásról, különösen ha figyelembe vesszük, hogy Darlington meglévő nyomott nehézvizes reaktorai már kanadai tervezésen alapulnak, és hazai forrásból származó természetes uránt használnak, külföldi dúsítás nélkül.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • kvp #2
    Sajnos vizforralos reaktor. Passziv biztonsagi elemekkel, de forralos, tehat ki tud szaradni a hasadoanyag es ugyanugy ki tud folyni, mint fukushimaban. Jobb egy fokkal, de nem jobb abbol a szempontbol, amennyivel egy hagyomanyos nyomottvizes rendszer jobb. Foleg ha az ki van egeszitve passziv hutessel, mint pl. nallunk Pakson.

    Arrol nem beszelve, hogy sokkal jobb ha a turbinakon nem a primer kor vize (goze) megy at, hanem egy hocserelon at a masodik kore, igy nincs radioaktiv anyag a turbinak koreben. (sokkal kevesebb szennyezett anyag keletkezik es turbina karbantartasnal se kell primer kori sugarvedelem, plusz a sugarterheles elmaradasa miatt sokkal tovabb birjak a szekunder kori alkatreszek)
  • t_robert #1
    300 MW nem is olyan mini. Ha abból indulok ki, hogy paks eredetileg egy blokk 440 MW volt, ma 500 MW