MTI

Hatalmas mérete miatt halt ki a Gigantopithecus

Óriási testméretei miatt nem tudott alkalmazkodni a környezet változásához, ezért halt ki 100 ezer éve a Gigantopithecus nevű, King Konghoz hasonló majom, amely családjának a valaha élt legnagyobb testű faja lehetett - állapították meg német tudósok.

A tübingeni Senckenberg Központ emberi evolúciót és az ősi környezetet kutató tudósai és a frankfurti Senckenberg Kutatóintézet munkatársai a Gigantopithecus kihalásának körülményeit vizsgálták, tanulmányuk a Quaternary International tudományos lapban jelent meg - adta hírül a phys.org. Az óriás ősmajom fogzománckövületének elemzéséből arra következtettek, hogy a főemlős csak erdős területen élt meg. A Gigantopithecusok 1,8-3 méteresre is megnőttek, súlyukat 200-500 kilogrammra becsülik, testméreteiket tehát jól ismeri a tudomány, ám kihalásuk körülményei körül sok a bizonytalanság.


A faj táplálkozásáról többféle elmélet létezik, egyesek szerint növényevő, mások szerint húsevő volt, vannak, akik úgy vélik, kizárólag bambuszon élt. Étrendje és kihalásának lehetséges tényezői után kutatva a német biogeológusok elemezték az óriás fogkövületeit. "Eredményeink azt mutatják, hogy a gigászi állat csak erdőben élhetett, itt volt a tápláléka. Kizárólag növényen élt, de élelme nem korlátozódott a bambuszra" - magyarázta Hervé Bocherens, a kutatás egyik vezetője.

A fogzománc stabil szénizotópjai még évmilliók elteltével is információkkal szolgálnak az állat étrendjéről. A vizsgált fogmaradványokat Kínában és Thaiföldön találták. A kutatók szerint a Gigantopithecus testmérete és az erdőkre utaltsága együtt vezethetett a kihalásához. "A hatalmas majom rokonai, például az orángutánok fennmaradtak, pedig ők is egy élőhelytípushoz kötődtek. Az ő emésztésük azonban lassú volt, kevesebb élelemmel is eléltek. A Gigantopithecus óriás méretei miatt hatalmas tömegű táplálékra szorult. Amikor a pleisztocén korában egyre több erdő vált szavannává, egyszerűen elfogyott az elesége" - fejtette ki Bocherens.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • petrov144 #2
    Lehet a homo sapiens is közrejátszott
  • Amergin #1
    Már bocsánat, de a trópusi esőerdőkből nem lett szavanna sosem. Ott nem élt?
    Az orángutánnal való rokonsága azt sugallja, hogy ő Ázsia trópusi esőerdeiben (is) élt. A jégkorszakok lecsökkent tengerszintjében át lehetett kelni száraz lábban Kínából Indonéziába, ami már esőerdőt jelent.
    Ha ott élt, akkor nem az élőhelye alakult át és a tápláléka fogyott el, nem ezért halt ki. Az is érdekes, hogy az óriáspanda, amely szintén ázsiai nagy méretű emlős nem halt ki, holott neki tényleg nagyon speciális igényei vannak a táplálékot illetően, mert 98%-ban bambuszt hajlandó csak megenni.
    A wiki szerint 4M-0,1M évvel ezelőtt élt, azaz rengeteg környezeti változást, jégkorszakot, vulkánkitöréses klímakatasztrófákat, stb... túlélt.
    Az, hogy "az élőhelye szavannává vált", csak akkor magyarázat, ha odatesszük mellé, hogy mitől és odatesszük mellé a tudományosan megalapozott bizonyítékokat is.
    Amíg ez nincs, addig ez találgatás, vagy csak egy ötlet.
    Utoljára szerkesztette: Amergin, 2016.01.06. 00:19:08