Gyurkity Péter

Legalizálták az űrbányászatot 

A Kongresszus által jóváhagyott javaslat csak a kitermelt nyersanyagok birtoklását teszi lehetővé.

Érdekes hírként számoltak be a területtel foglakozó lapok arról, hogy a tengerentúlon már átment a Szenátuson az űrbányászatot legalizáló törvényjavaslat, ezt azonban nem sokkal később követte az alsóház hasonló döntése, ami azt jelenti, hogy Obama elnökön a sor, hogy aláírásával törvényerőre emelje azt, lehetővé téve ezzel az amerikai cégeknek az űrben bányászott anyagok saját tulajdonba vételét.

A Szenátus eredetileg még májusban fogadta el a javaslatot, azóta azonban több ponton is kiegészítették és módosították azt, hogy elkerüljék a várható konfliktusokat. Fontos szempont volt, hogy az ENSZ által ratifikált Outer Space Treaty értelmében egyetlen állam sem birtokolhat területet a világűrben, ami egyben azt is jelenti, hogy a bányászatra kijelölt aszteroidákat sem vehetjük birtokunkba, itt a törvény értelmében (amely persze egyelőre kizárólag az amerikai törvénykezés terén ad zöld utat a születőben lévő ágazat iránt érdeklődő cégeknek) kizárólag a kibányászott nyersanyagok kerülnek saját tulajdonba, ezt szállíthatják, formálhatják, illetve értékesíthetik majd szabadon az egyes vállalatok.

Egyes vélemények szerint azonban a javaslat jelenlegi formájában sem állja meg a helyét, hiszen ha az aszteroidát magát nem birtokolhatjuk, akkor annak kibányászott apró részeire sem csaphatjuk rá saját logónkat, ezért további viták várhatók, különösen nemzetközi szinten, ahol nyilván a többi nagyhatalom is szeretné saját érdekeit érvényesíteni. A Planetary Resources nevű vállalat mindenesetre már megköszönte a honatyák kiváló munkáját, ők nyilván minél előbb szeretnének eljutni a gyakorlati alkalmazás fázisához, ehhez azonban még évekre lesz szükség.

Érdekességként említik meg, hogy az új változatban mindenhol abiotikus forrásokra hivatkoznak, vagyis a véletlenül megtalált idegen életformákat szintén nem vehetjük majd birtokba.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • gforce9 #52
    Már rég azt kellett volna mondanod, hogy "bocs, átgondoltam tévedtem"..... leírták miért elég egyértelműen.
  • Sequoyah #51
    LOL, sajnalom, hogy ennyire komolytalan lett a hozzaszolasod. Majd ha emberi modon megfogalmazod, tudok ra reagalni.
    Szemtol szembe is behuzol mindenkinek aki nem ert veled egyet, vagy csak az online nevtelensegnek koszonheto hogy ilyen bator es nagykepu vagy?
  • Sequoyah #50
    Az a ceg dolga, hogy betartsa USA torvenyeit ES a vonatkozo nemzetkozi torvenyeket is. Az, hogy az ENSZ majd megbunteti a ceget valamilyen modon, annak USA-hoz semmi koze. Foleg, hogy a cegek is mar egyre inkabb nemzetkoziek.
  • teddybear #49
    "USA szuveren allam, miert ne hozhatna ilyen torvenyeket a sajat cegei szamara? Ki az aki megtiltja neki? "

    Saját maguk tiltották meg, amikor aláírták hogy az űrbeli objektumokra vonatkozó jogokkal ezentúl az ENSZ Űrjogi Bizottsága rendelkezik. Az, hogy most mindenféle hülyeséget mondanak nem számít, mert már kimondásakor érvénytelen.

    Te pedig néha utánanézhetnél néhány dolognak, mielőtt hülyeségeket írsz. Például aknásítani nemzetközi vizeken terrorcselekmény és háborús ok. Nem véletlenül élt ezzel csak módjával még Irán is az iraki-iráni konfliktusban is.
    Ezen megint csak néhány aljas, pénzéhes ügyvéd fog hasznot látni.
  • UUUU #48
    Atyaég és még megmagyarázza a debilséget.

    Kezdj újra olvasni és mondatot értelmezni.

    "a nemzetközi vizeken aknát telepithetnének, mert kimondja a saját törvényük, hogy nekik ezt szabad, vagy szankciók nélkül bármilyen ENSZ határozatot semmisnek vehetnének

    Kiemeltem neked a részt, hogy még te is felfoghasd.
    De azért tök jó lenne az idiótizmusod, ha mondjuk semleges területre telepítenénk aknát, mert a magyar törvény engedélyezi. Aztán meg csodálkoznál, ha fegyveres ellenőrzésnek vetnék alá az országot, katonai aggresszio miatt (ENSZ alapokmány 42. cikkely). Ja persze az USA megteheti, mint a világ egyik legnagyobb ereje, hogy magára ne vonatkoztassa a szabályokat, jogi normákat.
    Ráadásul mégegyszer, nem hozhat törvényt az USA olyanról, ami az ENSZ hatáskörébe tartozik.
  • Sequoyah #47
    Ha a magyar kormany hoz egy torvenyt hogy magyar allampolgar nemzetkozi vizekre aknat telepithet, akkor biztositja azt, hogy ha ezt egy magyar allampolgar megteszi, akkor a magyar kormany ezt nem fogja buntetni.
    Remelem igy ertheto. Nagyjabol ez minden torveny ertelme, es hatalya.
  • UUUU #46
    Konkrétan nem hozhat erről törvényt, illetve hozhat, de annak semmiféle jogalapja nincs. Maximum benyújthat egy javaslatot az ENSZ felé, és a tagállamok vagy elfogadják vagy nem, hogy USA cégek bányászhatnak e valamelyik planétán vagy űrbeli objektumon.
    Mintha Magyarország hozna egy törvényt átnyúlva az ENSZ jogköre felett és elvárná, hogy betartsák, mikor az egy nonszensz idiotizmus.
    Ilyen erővel a saját cégekre,állampolgárokra, a nemzetközi felségterületeken hasra ütve bármilyen törvényt hozhatna bármelyik ország, teszem azt mondjuk a nemzetközi vizeken aknát telepithetnének, mert kimondja a saját törvényük, hogy nekik ezt szabad, vagy szankciók nélkül bármilyen ENSZ határozatot semmisnek vehetnének
    ,
  • gforce9 #45
    " tarsashazi szabalyok" a saját tulajdonára olyan törvényt hoz amilyet akar. Ez nagyon nem ugyanaz, mint a világűr kiaknázása, ami nem az ő tulajdona.
  • Sequoyah #44
    A szemelyeskedo felhangot pedig keruld kerlek...
  • Sequoyah #43
    Olyan nincs, hogy "nem hozhat torvenyt". Olyan torvenyt hoz mindenki amilyet akar. A kerdes az, hogy el tudja-e fogadtatni a resztvevo felekkel, illetve be tudja-e tartatni, ez a kovetkezo lepes. Addig meg csak USA cegei fogjak tudni egymas kozt alkalmazni ezt a torvenyt. (nem kell messzire menni hasonlo peldaert, pl a tarsashazi szabalyok)
    Nem latom ertelmet kiforditani a folyamatot es olyan torvenyjavaslatot benyujtani az ENSZ-nek, amit odahaza USA tovenyhozasa se fogadott el... Szoval nyilvanvaloan eloszor odahaza kell megegyezni rola (ez tortent meg itt most), es aztan nemzetkozi szintre menni vele.