MTI

Internetes szervdonor-regisztráció Kínában

Interneten regisztrálhatnak a jövőben a szervdonorok Kínában, ahol jelenleg a súlyos hiány miatt a rászorulók alig több mint fél százalékának van esélye a sokszor életmentő transzplantációs műtétre.

Az önkéntesek regisztrációját lehetővé tevő rendszer a következő hetekben, még június vége előtt indul - jelentette be a programot meghirdető kínai vöröskereszt. Az adatbázisba bárki jelentkezhet, aki halála után fel szeretné ajánlani szerveit, a felajánlás önkéntes és visszavonható. A rendszer új reményt adhat sok százezer, gyakran évek óta átültetésre váró kínai számára. Az egészségügyi és családtervezési bizottság adatai szerint évente mintegy másfél millió ember szorulna transzplantációs műtétre az országban, közülük 300 ezer számára életmentő lenne a beavatkozás. Szervhiány miatt azonban mindössze tízezrükön tudják elvégezni az operációt.

A kelet-ázsiai ország kísérleti jelleggel 2010-ben indított szervdonorrendszert az ország 16 kijelölt tartományában és tartományi jogú városában, ezt júniusban újabb hat területre terjesztik majd ki. A program lassan indul, annak kezdete óta a statisztikák szerint mindössze 800 felajánlás érkezett. Egy 2012-es, a pekingi orvostudományi egyetem gondozásában készített tanulmány szerint a kínai lakosság több mint 70 százaléka fogalmazott úgy, hogy hajlandó lenne felajánlani szerveit átültetésre. A válaszadók kétharmada szerint a témával kapcsolatban felvilágosító kampányokra és a lakosság figyelmének felhívása lenne szükséges.

A szűkös kínálat miatt az illegális szervkereskedelem feketepiaca virágzik az országban. Akár nyílt internetes hirdetési oldalakon is lehet szerveket árusítókra találni, egy vese ára például 250 ezer jüan (9,2 millió forint) körül alakul, s állítólag a Közel-Keletről, Japánból és a régiós országokból is sokan utaznak Kínába a szükséges műtét miatt. A szervátültetés ma a tehetősek kiváltsága - fogalmazott egy rászoruló az egyik internetes fórumon.

A kérdés rendezése más szempontból is sürgető: becslések szerint a piacon lévő szervek mintegy háromnegyede elhunyt fogva tartottakból származik, szerveik felhasználása pedig sokszor beleegyezésük vagy családjuk tudta nélkül történik. A kivégzettek donorként való használata általános gyakorlatnak számít régóta, a társadalmi és nemzetközi nyomásra tavaly márciusban ennek öt éven belüli beszüntetését ígérte a vezetés.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!