Alex

Megnyílt Magyarország első IPv6 oktatólaborja

A BME és a Cisco együttműködésével létrehozott számítástechnikai labor az új internetprotokoll oktatását szolgálja. Az IPv4 tartományban nincs elég cím az internetre kapcsolandó rengeteg eszkönek.

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen megnyílt az első olyan hazai labor, amelyet az új generációs internet protokoll, azaz az IPv6 oktatására hoztak létre. Az IPv6 címtartomány az IPv4-gyel összevetve óriási ugrást jelent, a Föld felszínén található minden atom 100 IPv6-os címet kaphatna. Az új címtartományra azért van szükség, mert az internetes címek a korábbi tartományokban hamarosan elfogynak. A BellResearch infokommunikációs jelentése szerint Magyarországon 92 ezer olyan vállalkozás van, amelyik saját hálózattal rendelkezik, azaz magas azon gazdasági szervezetek száma, amelyeke érinthet az IPv6 rendszerre való átállás.

Az egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Karának Híradástechnikai Tanszékén működő oktatólabor tagja az IPv6-tal foglalkozó képzési és kutatási intézmények nemzetközi hálózatának. Az új létesítmény világszerte mintegy húsz hasonló központtal működik együtt. Az EU támogatással létrehozott labor megfelelő feltételeket biztosít az IPv6-ra épülő megoldások megismeréséhez és teszteléséhez, valamint az innovatív infokommunikációs megoldásokkal kapcsolatos képzésekhez. A központ hálózati és kommunikációs berendezéseit a Cisco adományozta az intézménynek.


A labor célja, hogy nyílt környezetet biztosítson az IPv6-ra épülő megoldások, hálózati beállítások és alkalmazások megismeréséhez és teszteléséhez. Az egyetemi oktatók, hallgatók, kormányzati szakértők és telekommunikációs szakemberek a helyszínen, vagy virtuális hozzáférésen keresztül akár távolról is részt vehetnek az IPv6 bevezetésével, illetve az új protokollhoz kötődő innovatív infokommunikációs megoldásokkal kapcsolatos képzéseken. Az intézményeket a GEANT, a kutatási és oktatási közösségek páneurópai adathálózata kapcsolja össze. Az erőforrások redundáns módon használhatók: ha az egyik labor egy adott időpontban foglalt, akkor a szakemberek virtuálisan bármely másik labor eszközeit is igénybe vehetik.

Az eszközöket a Cisco Hálózati Akadémia BME-n működő egyetemi csapata felügyeli. A labor egyebek mellett lehetővé teszi az egyetem számára az Európai Unió 7. keretprogramjából finanszírozott 6DEPLOY-2 projekttel való együttműködést, melynek célja az IPv6-tal kapcsolatos ismeretek terjesztése és az új protokoll bevezetésének támogatása. Ahogy a világ készülődik az új generációs internet protokoll bevezetésére, egyre égetőbb kérdéssé válik az IPv6-tal kapcsolatos képzés megszervezése. A budapesti IPv6 labor lehetőséget kínál arra, hogy a programban résztvevők megbízható ismereteket szerezzenek az új protokollról, és ezzel biztosítható legyen az intézmények működésének és vállalatok üzletmenetének folytonossága.


A Cisco internetes üzleti megoldások csoportjának becslése szerint 2020-ban mintegy 50 milliárd eszköz fog az internethez kapcsolódni, s ezek mindegyike egy vagy több IP-címet fog használni. A cég tanulmánya szerint a mobil eszközök nagyon gyorsan terjednek, 2011 első negyedévében közel fél milliárd mobil kommunikációs eszközt értékesítettek világszerte, ami 20 százalékkal több az egy évvel korábbinál. A Cisco nagy jövőt jósol a gép-gép közötti kommunikációnak is, az M2M révén 2020-ra több mint 50 milliárd önálló eszköz kapcsolódik majd az internethez: így például orvosi berendezések, amelyek a páciensek távoli felügyeletét teszik lehetővé. A gép-gép kapcsolatban az ár-automaták képesek kapcsolatba lépni a legközelebbi raktárral vagy járművel, így még a termékek kifogyása előtt feltölthetők áruval. Emellett az M2M technológia többek között lehetővé teszi, hogy az ATM-eket, bankjegykiadó automatákat video megfigyelésre is alkalmazzák.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • gkalcso #6
    Erre akkor lesz megoldás, ha kitűzik pl. 2012 december 31-et és a hu domain az alatta található aldomének DNS szervereinek csak az IPv6-os címeit(AAAA rekord) adja ki.

    A forgalomirányító eszközökkel lesz gond. A Cisconak sok pénz lesz ebből.

    A biztonsági rendszer átalakításával lesz még gond, a folyamatos működés megtartása mellett.

    Tényleg, van kimutatás arról, hogy a ma használt és az árult eszközök milyen arányban kompatibilisek?
  • nagylzs #5
    Az is gond hogy IPv6 -ra még nincsennek olyan kiforrott biztonságtecnhológiák. Pl. nincs túl sok szakember aki IPv6 tűzfalat tud konfigurálni, sőt a tűzfalak sem annyira kipróbált atombiztosak.

    Ezen felül az is érdekes kérdés hogy mit nevezünk szolgáltatónak. Mindenféle web szerverek üzemeltetőit is kötelezni fogják IPv6 használatára? Persze nyilván az ő érdekük is lenne hogy áttérjenek, de vajon fognak? Több millió kis szerver üzemeltető van. Nehéz lenne mindet kötelezni, ellenőrizni és betartatni...
  • Rotyoka #4
    Az Eu?
  • sanyicks #3
    ki kötelezi őket?
  • Rotyoka #2
    Ha kötelezik őket a váltásra akkor nehezen... Mert vagy váltanak vagy nem működhetnek
  • sanyicks #1
    szerintem simán eljutunk oda mint régen telefonos modemnél amikor terhelt volt a kiszolgáló és nem lehetett kapcsolódni, csak most azért mert elfogyott az ipv4 cím és várni kell amíg lesz egy szabad...
    mert ezek a nyomott szolgáltatók még 10 évig elbemutatóznak az ipv6-al míg élesben marad a 4.