SG.hu

Vaterás műszaki cikk-eladót keres a rendőrség

A Nemzeti Nyomozó Iroda Bűnügyi Főosztály Csúcstechnológiai Bűnözés Elleni Osztálya nyomozást folytat ismeretlen tettes ellen, aki 2010. december 03. és 2010. december 07. közötti időszakban a vatera.hu és a teszvesz.hu aukciós oldalakon "direktelektrik" felhasználó néven nagy mennyiségű műszaki cikket kínált fel eladásra. A megvásárolt termékek vételárát a vevők átutalták az eladók részére, azonban a kifizetett terméket nem kapták meg.

Az elkövető a bűncselekmény elkövetése során létrehozott egy saját weboldalt - www.premiumelektronika.com - amelyen feltüntette a fenti aukciós oldalakra feltöltött termékajánlatokat. A licitáló vásárlók számára olyan tájékoztatást nyújtott, hogy a termékeket Nagy-Britanniából szerzi be és azokat az FSR Courier Ltd. megnevezésű futárszolgálat szállítja házhoz. A futárcég elérhetőségeként megadott egy angol nyelvű weboldalt, amely a www.fsrcourier.com címen volt elérhető.

A rendelkezésre álló információk alapján a grafikán látható személy 30 év körüli, 180 centiméter magas, kimondottan sovány testalkatú, fehér bőrű férfi. Az elkövető haja és szeme barna színű, vékony keretes szemüveget viselt, különös ismertetőjele nem volt. Feltehetően a bűncselekmény elkövetésekor Miskolcon, illetve Ózdon tartózkodott. A Nemzeti Nyomozó Iroda Csúcstechnológiai Bűnözés Elleni Osztálya kéri, hogy aki a grafikán szereplő személyt felismeri, jelenlegi tartózkodási helyével vagy a bűncselekménnyel kapcsolatban érdemleges információval rendelkezik, hívja a 06-1-428-9283 telefonszámot, illetve - akár névtelenségének megőrzése mellett - tegyen bejelentést az ingyenesen hívható 06-80-555-111 "Telefontanú" zöld számán.



Frissítés: A hírrel kapcsolatban a Vatera közleményt adott ki, melyeket az alábbiakban közlünk.

A Vatera a felhasználók védelme érdekében számos lépést bevezetett, hogy még biztonságosabbá tegye az online piacteret. Az eladók ellenőrzése szigorú banki rendszeren keresztül történik az által, hogy regisztrációjukat egy saját bankszámlaszámról történő utalással tudják aktiválni. Emellett a regisztrált felhasználók folyamatos tájékoztatást kapnak a biztonságos vásárlásról, visszaélések sajnos még így is előfordulhatnak.

A cikkben szereplő felhasználó ("direktelektrik") mindent megtett, hogy a potenciális vásárlók bizalmába férkőzzön, ennek ellenére a Vatera biztonsági rendszere már az aukciók kezdete utáni első napokban gyanúsnak találta az eladói tevékenységet. A Vatera biztonsági csapata a biztonsági kockázatot észlelve azonnal inaktiválta "direktelektrik" profilját, és adategyeztetésre szólította fel. Ezzel párhuzamosan e-mailben értesítette a csaló potenciális vásárlóit, melyben az érintetteknek azt tanácsolta, hogy a kapcsolódó tranzakciók során fokozott figyelemmel járjanak el, és a lehető legbiztonságosabb fizetési módokat válasszák (pl. személyes átvétel, készpénzes fizetés).

Miután "direktelektrik" az adategyeztetés során megszakította a kapcsolatot a biztonsági csoporttal, a Vatera felvette a kapcsolatot a Nemzeti Nyomozó Irodával (NNI) és feljelentést tett ismeretlen tettes ellen üzletszerű csalás gyanúja miatt. A nyomozás elrendelését követően a Vatera ismételten tájékoztatta az érintett felhasználókat a feljelentés megtételéről és az eljárás megkezdéséről, illetve arról, hogy az érintettek milyen módon tudják felvenni a kapcsolatot az eljárást folytató NNI-vel.

Az aukciós portál azóta is napi kapcsolatban áll az eljárást folytató hatósággal és minden tőle telhető segítséget megad a károsultaknak, valamint a hatályos adatvédelmi jogszabályok előírásaival összhangban a nyomozó hatóságokkal együttműködik annak érdekében, hogy a bűncselekmény felderítésre kerüljön.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • redfish #19
    Különben nem értem, miért nem tudják megtalálni a csalót, ha a károsultak mind ismerik az illető bankszámlaszámát és nevét (ezt tudniuk kellett az átutaláshoz!)...

    Ennek a két adatnak a birtokában a rendőrség 10 perc alatt megtudhatná az illető lakcímét, személyiszámát a banktól!...
    Vagy hová utalták át a vételárakat : Miskolc főterére?!...
  • redfish #18
    "... Aki ilyen aukciós oldalakon előre utalja a pénzt, annak komoly problémái vannak az értelmi képességeivel, szvsz. ..."

    Látszik, hogy te még életedben soha nem vásároltál aukciós oldalon!...
    Ezeken az oldalakon kizárólag előre utalással tudsz vásárolni, mert az Eladó nem kockáztatja meg, hogy a Vevő nem veszi át az utánvétes postai küldeményt és akkor ő fizethet a postának a semmire...
    De az Ebay-en is, Amazon-on is előre kell fizetni, sőt a külföldi webáruházakban is !!!
  • stremix #17
    "...és minden tőle telhető segítséget megad a károsultaknak..."

    Ez bizony nem így van. Engem is (és még sok mást) átvert egy csaló a Vaterán, Tesz-veszen és hiába van benne a bírósági végzésben, hogy vissza kell fizetnie a pénzt, nincs kikötve a visszafizetés módja és nincs megjelölve semmilyen határidő a számára.
    Érdeklődtem is utána és az a válasz, hogy nekem kell végrehajtást kérnem, ami úgy kezdődik, hogy 5000.- a végrehajtónak és nem biztos, hogy van lefoglalható tulajdona az emberünknek, ami azt jelenti, hogy az ítélet ellenére ha akar nem fizet, röhög a markába, nekem kéne még utánarohangálni, nekem kerülne még több pénzbe. Ez az eredménye a majdnem 1 éves tortúrának a feljelentéstől a végzésig.
    A törvény! a csalókat védi.
  • Vorpal #16
    "Ezekkel eléggé visszakövethető vagy, vagy nem?" - Kínába?
  • zserrbo #15
    Haverommal történt meg, hogy nyitott egy PayPal számlát, 1-2x fizetett vele. Majd egyszer csak egy vélhetően romániai ember lehúzott a számlájáról csak úgy egyszer 80 euró centet, majd még aznap 12 ezret. Nem tudni, hogy. Én segítettem neki levelezni a Paypal ügyfélszolgálatával és biza 1-2 hét és a pénzt vissza is kapta ugyan 700ft-al kevesebbet de az belefért. Tudom ez nem kötődik szorosan a cikkhez csak megjegyeztem.
  • Madve #14
    "a paypal visszatéritésről meg annyit, hogy remélem senkinek nem kell ezen a procedúrán átmennie, ha "elveszik" egy százezres tétel, és a paypal dönti el kinek van igaza."

    A legutóbbi ilyennél ebay intézett mindent, paypal csak várta, hogy mi lesz a vége, majd aszerint cselekedett...
  • Madve #13
    "Azt viszont minden rutinos ebay ező itt tudja, hogy pl. az ebay-en egyáltalán nincs olyan hogy sms vagy bankszámla ellenőrzés stb. sorolhatnám, a két hely különbözik."

    De paypalon igen. Bankszámla, telefon, lakcím, plusz hitelkártya, bankkártya, stb. Ezekkel eléggé visszakövethető vagy, vagy nem?
  • Vorpal #12
    Azt viszont minden rutinos ebay ező itt tudja, hogy pl. az ebay-en egyáltalán nincs olyan hogy sms vagy bankszámla ellenőrzés stb. sorolhatnám, a két hely különbözik.

    a Vaterás csalások igencsak nagy százalékát felderítik és el is járnak ellenük, pont annak köszönhetően, hogy az eladót megpróbálja a lehető legjobban beazonosítani (amit egy kinai ebay eladóról nem mondhatsz el)

    hazai keretek közt igencsak biztonságosnak számít, de emberi hülyeség ellen ott sincs orvosság. Ez pl. az ebayen ugyanaz, mint, hogy nem paypalon keresztül fizetsz előre.

    a paypal visszatéritésről meg annyit, hogy remélem senkinek nem kell ezen a procedúrán átmennie, ha "elveszik" egy százezres tétel, és a paypal dönti el kinek van igaza.
  • BAk3R #11
    Igen, de ha mondjuk eBay-en húz le valaki és én azt utána jelentem a PayPal-nek, akkor utána elég nagy eséllyel visszakapom a pénzem miután a PayPal kivizsgálta az ügyet. Hazai online árusítós oldalakon meg nincs védve a felhasználó, ha kártyával vásárlok, akkor mennek az adatok az eladónak egyrészt, másrészt meg senki felelősséget nem vállal a pénzemért. PayPal-nek meg pont ez a lényege, hogy teljes anonimitást biztosít amellett, hogy pofon egyszerűvé teszi a vásárlást, illetve átverés esetén visszatérítést adnak.
  • Polemius #10
    Azt egy szóval sem állítottam, hogy a Vatera határozná meg az árat. Azok határozzák meg, akik felteszik az adott cuccot. Ám többnyire azt látom, hogy irreális áron akarják eladni a dolgaikat. Az ebay-en ugyanazokat sokszor olcsóbban megtalálni, pedig ott is van listázási, banki meg postaköltség.

    A másik fajta amikor úgy árulnak a Vaterán dolgokat, hogy az nincs is valójában náluk. Ha valaki mégis megvenné tőlük, akkor ők is az ebay-ról, vagy más külföldi oldalról rendelik meg a vevő címére - csak ráteszik a saját (gyakran nem is pici) árrésüket. Aztán meg ha a hatóság kiszab rá vámot+áfát, akkor ők mossák a kezüket.

    De ami a cikkel kapcsolatosan legfontosabb különbség: az ebay-en lehet fizetni paypallal (sőt, preferált). Így van az ilyesmi ellen védelem: visszakaphatom a pénzem, ha az eladó csaló volt és lelépett.