Gyurkity Péter

A 4G-vel komoly korlátozások is jöhetnek

Ettől tartanak legalábbis a tengerentúlon, ahol az új hálózatát elsőként üzembe helyező szolgáltató meglehetősen homályos fogalmazása arra utal, hogy kényükre-kedvükre szabhatják át a felhasználási feltételeket.

A fejlesztéseket és a korlátozott tesztelést korán megkezdő MetroPCS néhány nappal ezelőtt jelentette be az LTE-hálózat közeli aktiválását, valamint az ehhez kapcsolódóan elérhetővé váló előfizetői csomagokat. 40, 50, illetve 60 dollárba kerülnek majd havonta ezek az ajánlatok, amelyek kivétel nélkül korlátlan beszélgetést, szöveges kommunikációt, valamint 4G-böngészést tesznek lehetővé - a probléma nem is ebben áll.

Több amerikai fogyasztói csoport közösen fordult a szövetségi kommunikációs bizottsághoz, hogy az új Open Internet Order elnevezésű határozat fényében vizsgálják meg a szolgáltató által kínált feltételeket és majd az azt követő magatartást. A szerződések szövegében ugyanis akad néhány részlet, amely szerintük fennakadhat a rostán, mivel gyakorlatilag a határozatban megbúvó kiskapukat használja ki, és lehetővé teszi a cégnek, hogy korlátozzon, illetve letiltson teljesen legális tartalmakat, amelyek hátrányosan befolyásolnák számára a hálózati forgalom alakulását. Mindez soha nem látott korlátokat jelentene a felhasználóknak, akiket nem mellesleg a korlátlan jelleggel csábítanak előfizetésre.

A problémát ezen csoportok számára az jelenti, hogy a szolgáltató kiköti az adatforgalom feltételeinek, szabályainak, illetve az ezen fogalom alá tartozó weboldalak és szolgáltatások (protokollok) körének módosíthatóságát, amelyet ráadásul az előfizetők értesítése nélkül, bármikor végrehajthatnak. Ez azt is eredményezheti, hogy akár használat közben változnak a feltételek, és az ügyfelek a hálózati forgalomtól függően kénytelen lesznek lemondani például az online videózásról, a népszerűbb streaming portálokról, vagy egyéb műfajokról - annak ellenére, hogy azok legalitását senki nem vonja, vonhatja kétségbe.

Nagy kérdés, hogy az FCC miként reagál a levélre, illetve hogy a többi szolgáltató követi-e a MetroPCS példáját.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • sanyicks #7
    Kit érdekel a sávszélesség ha aranyáron adnak 2 gigás forgalmi korlátos mobilnetet? Ennyire még 1mbit is sok. Ez olyan mint a megapikszel verseny. Sok értelme nincs de jól hangzik...
  • Komolytalan #6
    "A legfontosabb előrelépés a vezetékes sávszélességekét is meghaladó elméleti maximum"
    "Az elméleti határoktól tekintsünk el"
    Akkor mégse olyan fontos az? Vagy ez is olyan elméleti maximum, mint a wifié? Vagyis ha van 2 számítógéped, egyik wifivel kapcsolódik a g-s routerre, a másik kábellel (hogy ott ne játsszon a wifi -, akkor ugye 54Mbit/sec volna az elméleti sebesség. Ehhez képest 25-nél többel akkor se fogsz másolni, ha szigetelő szalaggal hozzáragasztod a router antennáját a hálókártyáéhoz (próbálva).
    Ehhez képest nekem már van 2500Ft-ért 20Mbites netem, ami - láss csodát - hozza a 19.5-20.5 Mbitet...

    Vagyis a vezeték nélküli megoldásoknál az elméleti maximum az max álom, miközben a fejlesztők keze beleér a bilibe. A vezetékesnél meg egy reális cél, amit akár el is érhet, simán, üzemi körülmények között. Szóval szép és jó a 4G, lehet majd a hülye gyerekeknek HD-ban nézni a youtubeot a 4 magos mobiltelefonon, de hogy a vezetékes hálózatnak konkurenciája lenne, az nevetséges.
  • Beowulf #5
    Igen. Az a vessző nem kell oda.
  • narumon #4
    "A jelenlegi 3G-s rendszerek 400 kbps és 1,5 mbps közötti sebességeket produkálnak"

    Ez szerintem elírás!
  • Beowulf #3
    1. Pontosan mit jelent a 4G? | Ez a két karakteres szócska jelöli a negyedik generációs vezeték nélküli szolgáltatásokat, melyek mögött több technológia is dolgozik. A legfontosabb előrelépés a vezetékes sávszélességekét is meghaladó elméleti maximum, és a jelenleginél jócskán megnövelhető hatókör, amelynek segítségével nagyobb lehet egy mobil-cella sugara.

    2. Mennyivel nőhet meg a 4G sebessége? | Az elméleti határoktól tekintsünk el, nézzük meg, a valóságban milyen ténylegesen kihasználható sávszélességeket lehet kicsikarni. A jelenlegi 3G-s rendszerek 400 kbps és 1,5 mbps közötti sebességeket produkálnak, a 4G esetében a tervek szerint kezdetben, a WiMax szabvány mellett 2 és 6 mbps, LTE technológiát használva 5 és 10 mbps között várható. Az új generációban azonban jóval több potenciál van, így jóval 15 mbps fölötti sebesség is elérhető lehet a későbbiekben.



    3. Miért kéne 4G-re váltani? | A gyorsabb és üzembiztosabb szélessáv a mobil számítástechnikának kedvez majd - ha valaki továbbra is kitart amellett, hogy a telefon maximum emailek olvasgatására való, természetesen nem kell az új divatra ugrania, azonban aki ki szeretné használni az akár HD minőségben streamelt videók, nagy felbontású videókonferenciák, esetleg valós idejű hálózati csoportmunka vagy játék előnyeit, annak hasznos lesz csatlakoznia az új generációhoz.

    4. Elérhető már a 4G? | A közelben még nem. Az Egyesült Államokban kísérleti jelleggel már 28 nagyvárosban működik WiMax rendszerű 4G, az LTE-t pártoló Verizon és AT&T idén és jövőre látja el a tengerentúli városokat. Hasonlóan "félhivatalos" WiMaxos hálózatok találhatóak még Japánban, Koreában és Oroszország bizonyos részein, ám az egyetlen hivatalosan elérhető LTE (Long Term Evolution) szolgáltatás Svédországban működik, Stockholmban és Oslóban. A TeliaSonera által szolgáltatott 4G megoldáshoz a Huawei és az Ericsson biztosította az eszközparkot.

    5. Milyen költségekkel számolhat egy 4G felhasználó? | Egyelőre ez valóban érdekes kérdés, és a tényleges kereskedelmi szolgáltatások nagy arányú bevezetéséig csak találgatni lehet. Az amerikai szolgáltatók mindenesetre egyelőre azt tervezik, hogy a 3G-nél megszokott "5 gigabájtos adatforgalom fölött extrát számlázunk" gyakorlatot 4G-re már nem kényszerítik rá a jóval nagyobb sávszélességre hivatkozva.

    6. Hanghívást is támogat a 4G? | Jelenlegi formájában nem, csupán az IP-alapú beszélgetéseket, mint például a Skype. Az elsőként megjelenő 4G-s készülékek egyfajta hibridek lesznek, amelyekben 3G chip kezeli a hagyományos hanghívásokat.
  • RoyalPredator #2
    Én meg alapból nem tudom hogy miről van szó.
  • maxy182 #1
    Nekem még 3G sincs a telefonomban... XD