MTI

Times-vezércikk a magyar médiatörvényről

Vezércikket és külön értékelő írásokat is közöl a londoni The Times a magyar médiatörvényről.

A vezércikk, amely a patinás konzervatív brit napilap előfizetéses internetes honlapján már csütörtök hajnalban megjelent, a "Press Ganged" főcímet viseli; alcíme szerint "Az új magyarországi médiakorlátozások sértik a szabadságjogokat és az európai értékeket". A "Press Ganged" főcím összetett értelmezésű szójáték: a "Press" a sajtó angol megfelelője, ám a "Press Ganged" kifejezés a modern angol zsargonban azt jelenti, hogy valakit erőszakos meggyőzési módszerekkel szorítanak rá az engedelmességre. Eredete a korábbi évszázadokra nyúlik vissza, amikor katonai kényszertoborzó osztagok - "press gangs" - járták az országot, civileket hajtva erőszakkal fegyveres szolgálatra.

A The Times vezércikke szerint a kommunizmus utolsó éveiben Magyarország vezetői a liberalizáció élvonalában járóknak tartották magukat, ám mégis képtelennek bizonyultak arra, hogy megértsék a szabadság iránti népi vágyakozást, és Kelet-Európa önkényuralmi vezetőivel együtt elsöpörték őket. Utódaikról pedig most kiderül, hogy nem tisztelik sokkal jobban az alkotmányos politizálást és a szabad sajtót. A magyar parlament által e héten elfogadott törvény alapján minden újság, folyóirat, műsorszóró és honlap állami cenzúrának lesz kitéve.

A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság nevű szervezet - amelynek funkcióját elfedi e siváran bürokratikus elnevezés - az "egyensúly" és a "méltóság" rosszul körülírt meghatározásainak érvényesítését írja elő a médiának, hatalmas pénzbírságok terhe mellett. A gazdasági válság közepette Orbán Viktor nagy parlamenti többséget szerzett áprilisban, és Magyarországon azóta populista és antiliberális törvények sorát léptették életbe - áll a The Times vezércikkében.

A lap szerint a médiára kirótt korlátozások nyomán az ország most már aggasztóan közel került egy olyan egypárti államrendszerhez, amelyben a bírálatot nem csupán helytelenítik, de büntetik is. A hatóság tagjainak mindegyikét a Fidesz nevezte ki, és mindegyikük e párthoz tartozik. Vezetőjét 2020-ig nem lehet elmozdítani posztjáról, és rendeleteket adhat ki a médiának, anélkül, hogy e dekrétumokat a parlament elé utalná.

A szabadság e korlátozásait még jobban kihangsúlyozza egy ironikus diplomáciai baleset: Magyarország január 1-jével átveszi az EU soros féléves elnöki tisztségét. Az ország még nem folyamodott a kommunista érában megismert kisszerű zsarnoki módszerekhez, az európai nemzetek családjának értékeivel azonban szembekerült. Az EU-nak egyesült erővel tiltakoznia kell - fejeződik be a The Times csütörtöki vezércikke. A lap internetes kiadásának Európa rovatában ezzel egy időben Karacs Imre publicista írása is megjelent, "A magyar média elhallgattatása felfordulást okoz az EU-ban" címmel.

A cikk szerint az EU válsággal kénytelen szembesülni, mivel azt az országot, amely a következő hat hónapra éppen átvenni készül az unió vezetését, "felfüggesztéssel fenyegetik", amiért önkényuralmi rendszer felé sodródik. Magyarország éppen azon a napon veszi át a soros EU-elnökséget, amikor konzervatív kormánya vissza akarja állítani az állami cenzúrát, két évtizeddel a kommunizmus bukása után.

Denis MacShane, az előző, munkáspárti brit kormány volt EU-ügyi államtitkára azt mondta a The Timesnak, hogy "most reflektorfénybe kerül Magyarország, és politikai uralkodó osztályának nagyon nem európai hozzáállása a média, valamint az igazságszolgáltatás szabadságához és függetlenségéhez". MacShane kijelentette: az első magyar EU-elnöki félév ki fogja hangsúlyozni azokat az okokat, amelyek miatt sokan egyetértenek abban, hogy most már el lehet törölni ezeket a féléves elnökségeket.

Az írás szerint Orbán Viktor hazai népszerűségét erősítette nacionalizmusa, amely azonban külföldön Jörg Haiderrel, a néhai osztrák szélsőjobboldali vezetővel való összehasonlításokra ad okot. A szerző szerint szinte elképzelhetetlen lenne egy olyan ország kiközösítése, amely éppen az EU-elnöki tisztséget tölti be, ám német politikusok éppen ezt követelik. A lap idézi Jürgen Trittint, a német Zöldek frakcióvezetőjét, aki szerint "az európai értékeket nem szabad feláldozni az ostoba nacionalizmus oltárán ... ez érvényes volt Haiderre, és most érvényes Magyarországra is".

A The Times internetes kiadása azonban csütörtökön közölt egy harmadik írást is, Roger Boyestól, a lap veterán európai tudósítójától, aki szerint egyes nyugati reakciók - például Trittin azon felvetése, hogy az EU ne adja át Magyarországnak az elnökséget a médiatervek törléséig - eltúlzottak. Boyes szerint Nagy-Britannia rágalmazásellenes jogszabályai - amelyek sokba kerülhetnek -, vagy az olaszországi politikai és médiaérdekeltségek szövevénye nem nyújt igazán erős alapot Európa új demokráciáinak bírálatához. Németországban a politikusok rendszerint ragaszkodnak minden interjú szövegének ellenőrzéséhez, és fenntartják a jogot válaszaik megmásítására.

Magyarországot az időzítés miatt bírálják, a közeledő EU-elnökség ugyanis az országra irányította a reflektorfényt. Más közép-európai demokráciák is megsértik azonban a nyugati normákat, Lengyelországban például az "iskolai homoszexuális propaganda" - valójában az Aidsről szóló ismertető szórólapok - tilalmát fontolgatják, és az országnak kemény abortuszellenes törvényei vannak, a romák pedig a térség egészében diszkriminációtól szenvednek - írja Boyes. A szerző szerint a térség nem készül visszazuhanni a háború előtti ultranacionalizmusba. "Ébernek kell maradnunk a sajtószabadság ügyében, de Magyarországot nem szabad összekeverni Vlagyimir Putyin Oroszországával, ahol a kritikai újságírás valóban károsíthatja az egészséget" - fejeződik be Boyes írása.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • DeviloftheHell #25
    fél oránként 1 szer lehet csak reklámot adni? két film között max, a tetves kurva anyjuk sem kiváncsi a reklámra, francia köcsöghöz hasonlo meg itt nem lesz hogy kibassza a cigokat mint vmelyik emberke irta itt hogy lebaszást kapott érte, itt még etetik is öket szavazo mind a két sejelt pártnak és az egész kapcsolati rendszerüknek, az összessel annyit kéne csak csinálni hogy lámpavasakra felhuzni van elég pesten jutna mindegyiknek külön
  • gtc376 #24
    Komolytalan,csak neked:
    http://orulunkvincent.blog.hu/2010/12/22/mediatorveny_europa_szegyene
    http://blog.juditbayer.com/2010/12/27/mi-a-gond-a-m%C3%A9diat%C3%B6rv%C3%A9nnyel.aspx
    Azért azt megkérdezem,te ezt fizetésért csinálod vagy magánszorgalomból?
  • Komolytalan #23
    Vagy egy másik hsz:
    "Cenzúra miatt jajjveszékelni, közben meg saját blogon cenzúrát gyakorolni, nem vall éppen következetességre!
    Úgy is mondhatnám, hogy egy szép nagy öngól :))"
    és a reagálás:
    "@lacek55: A szerkesztés kábé egyidejű a médiával, és csak a nagyon ostobák tévesztik össze a cenzúrával."

    Szóval ez az, amiért kommancsblogot nem veszünk komolyan.
  • Komolytalan #22
    Az a vicces, hogy ezen a blogon is felteszik a kérdéseket, hogy most konkrétan mivel is van baj? Erre a bérblogger erre (teljes hsz-t idézek):
    "@karloszky: Teljesen egyetértünk. A kb 500 jajveszékelő kommentelő között egyetlen nincs, aki elmondaná hogy mi a probléma a médiatörvénnyel. "
    így válaszol:
    "@renegade8: Jóval azelőtt, hogy kedves édeanyád azzal a nagytestű háziállattal dévajkodott, még 1791-ben az amerikai kongresszus elfogadta az alkotmány első kiegészítését. Olvasd el. Aztán majd megérted."

    Vagyis a nyálverés megy a bérblogger-trollok részéről, de érv ami megállna, na az nincs 1 szál se.
  • gtc376 #21
    Komolytalan,nekem ugyanaz a véleményem rólad,mint neked rólam
    Azt,hogy ki mit vesz komolyan,nem tudhatod,max a magad véleményét írhatod le.
    http://orulunkvincent.blog.hu/2010/12/22/mediatorveny_europa_szegyene

  • Komolytalan #20
    Ennyi erővel te egy aberrált majom vagy, aki a kecskéjével szexel. Én is állítok valamit, te is. Egyiknek sincs sok alapja.
    Idézgetni meg onnan idézgetsz ahonnan akarsz, más kérdés hogy a kommancsblogokat senki se veszi komolyan.
  • gtc376 #19
    Nem csak az fájt,az egész törvény a demokrácia sárba tiprása.
    Onnan idézgetek,ahonnan akarok,ez MÉG nincs törvényben szabályozva.
    P.S.Én nyugodtan alszom,nektek kell törnötök a fejeteket,hogy jöttök ki a legkisebb veszteséggel ebből a helyzetből.
  • Komolytalan #18
    Megjegyzem ha mát törvényből idézgetsz akkor ne egy szar neolibsi blogot linkelj, amely szerkesztője megtalálta a paragrafus jelet, hanem mondjuk a jogtárat. Van már online változata is.
  • Komolytalan #17
    Ha csak ez fájt, akkor nyugodtan aludhatsz:
    http://index.hu/kultur/media/2010/12/21/megszavaztak_a_mediatorvenyt_elhalasztottak_a_digitalis_atallast/

    Megjegyzem a rendőrség, APEH, meg úgy általában minden bírságoló cég így jár el a NMHn kívül - büntetést be kell fizetni, utána lehet perelni - mégse mennek a neolibsi értelmiségiek emiatt ajvékolni Brüsszelbe.
  • gtc376 #16
    Komolytalan,a médiatörvényt legalább egyszer el kellett volna olvasni.Hiába fordul a delikvens bírósághoz,az NEM halasztó hatályú(szevasz,demokrácia!)
    Segítek:http://napifix.tumblr.com/post/2480185118/mi-a-gond-a-mediatorvennyel-2-valasz-devenyi

    kicsizoz,használj IP-cím rejtést.