Berta Sándor

Videoátviteli szolgáltatás digitális rádiók számára

A Fraunhofer Társaság IIS Intézete az International Broadcasting Convention 2010 Konferencián mutatta be a Diveemo nevű videoszolgáltatását, amely a Digital Radio Mondiale (DRM) rendszereket egészíti ki.

A Diveemónak köszönhetően a jövőben a digitális rádiók videókkal bővíthetik ki a programjukat és ezeket akár nagy távolságra is továbbíthatják. A szolgáltatás akár az oktatásban is használható. Előnye, hogy kifejezetten alacsony adatrátájú kapcsolatokra optimalizálták, hogy megkönnyítsék és olcsóvá tegyék a videók nagy távolságú adatátvitelét. A Diveemo első élő közvetítésére Amszterdamban, az International Broadcasting Convention 2010 keretében kerül sor. A projektben részt vesz az IIS Intézet mellett, a Thomson Broadcast & Multimedia, a Chengdu NewStar Electronics és a BBC. A videókkal kiegészített digitális rádióadást a DRM konzorcium segítségével sugározzák ki, majd egy NewStar DRM-vevő segítségével rögzítik és adják vissza. A továbbított tartalmakat a BBC biztosítja.

A Digital Radio Mondiale rendszerek előnye a rendkívül nagy hatótávolság. Egy DRM-rendszerű rádióadó - a beállításoktól és az adatátviteli viszonyoktól függően - akár az Európai Unió egész területét is lefedheti! A Diveemo tovább bővíti a felhasználási lehetőségeket. Egyetlen DRM-rádióadóval továbbítani lehet majd oktatási és tájékoztatóprogramokat, s ezekhez a diákok egyszerűen és olcsón juthatnak hozzá. Ráadásul a kép- és a hangminőség a rosszabb vételi körülmények esetén is jó, s egy videó akár több hangsávot is tartalmazhat, így egy oktatási anyag több nyelven is sugározható, továbbítható. A Diveemo jelentőségét mutatja, hogy az Európai Távközlési Szabvány Intézet jövőre szabványként akarja elfogadni.

A Diveemo a felhasználók számára ingyenesen fogható, míg a gyártók egyszerűen és olcsón integrálhatják a szolgáltatást a meglévő vagy új termékeikbe. "A fejlesztésünknek köszönhetően egyetlen DRM-rádióadó több millió embert érhet el bármikor és bárhol. Így a rádiók a jövőben olyan célközönséget is elérhetnek, amelyeknek eddig csak audioanyagokat tudtak továbbítani" - szögezte le Alexander Zink, az IIS Intézet projektmenedzsere.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • lpmaskmancick #3
    Most TV vagy rádió? Döntsék már el.
  • kvp #2
    Elolvasva nagyon egyszeru megoldasrol van szo. Fognak egy analog AM adot, amin analog modemes modulacioval digitalis adatokat visznek at. Ez a tomorites lehetosege miatt akar 10-12 szer annyi hangcsatornat is kepes atvinni mint az analog adas. Az AM frekvenciak tulajdonsagai miatt pedig akar az egesz foldon veheto az adas egy AM radio, egy analog modem es egy mp3 lejatszo kombinaciojabol keszitett nagyon olcso hardverrel. Az uj otlet az, hogy a rendelkezesre allo 30-70 kilobiten vagy kis bitrataju videokat visznek at valos idoben (lasd: korai youtube), vagy nagyobb bitrataju videokat hosszabb ido alatt. Ez utobbi olyan mint amikor valaki betarcsazos analog modemen nez youtube-ot es le kell toltenie a hd videokat, mielott megnezheti oket. Mivel az adas egesz nap mehet, ezert a vevokeszulekek akar egesz nap tolthetnek egy par perces video anyagot. Ennek a rendszernek a haszna a nagyon tavoli, hagyomanyos modon csak nehezen elerheto helyek lefedeseben van. (pl. afrikai iskolak, harcolo katonak tavoli orszagokban, stb.) Szerintem itthon is erdemes lenne a tervezett uj digitalis foldi rendszer helyett ezt hasznalni, mivel egyreszt sokkal olcsobb uzemeltetni, olcsobb hozza a vevo keszulek is es jobb a lefedettsege mint az alternativ rendszereknek.

    ps: Ez a rendszer AM savon megy, tehat azt jelenti, hogy amig hasznaljuk, addig tovabbra is van kimeno radiojele a Foldnek. Viszont mivel digitalis, ezert a kodolas miatt majdnem teljesen tiszta zajnak tunik a kisugarzott jel. Lehet, hogy idegen civilizaciok keresesenel erdemes lenne az ilyen jellegu jelekre is odafigyelni.
  • phare #1
    Milyen okosságoságoságot ki nem tanálnak a tudós okosok... :))