Hunter

Hagyományosból érintőképernyős telefon

Egy új szoftver képes a régi, nyomógombos mobiltelefonokat is trendi, érintőképernyőssé varázsolni, mindezt egy akusztikai trükkel.

A TouchDevice nevű program nem csupán a hagyományos telefon LCD kijelzőjét, hanem teljes burkolatát érzékennyé teszi az érintésre, illetve az érintések hangjaira. Alkalmazásához nincs szükség új hardverre, vagyis a legtöbb jelenleg forgalomban lévő telefonnál alkalmazható, állítják fejlesztői, a brit Input Dynamics munkatársai.

A cambridge-i cég által megalkotott szoftver lehetővé teszi a menük görgetését, böngészését vagy zoomolását a telefon képernyőjének érintésével, ujjunk végighúzásával, vagy a készülék oldalának kocogtatásával. Az ikonokat ugyanúgy kiválaszthatjuk a képernyőn egyetlen érintéssel, mint egy iPhone-on, a burkolat kocogtatásával pedig előre kiválasztott funkciók érhetők el, például a telefonkönyv, szöveges üzenet küldés, vagy a beépített kamera.


A szoftver a telefon mikrofonját használja a trükk kivitelezéséhez. A képernyő vagy a burkolat minden egyes érintése egy árulkodó hangot generál, melynek hullámai végigrezegnek a készüléken. A hangsémák a gondos elemzésével azonosítható, hol és hogyan érintette meg a telefont a felhasználó. "A beépített mikrofon begyűjti ezeket az 'akusztikus ujjlenyomatokat', a TouchDevice szoftver algoritmusa pedig kiszámolja hogy a telefon melyik területét érintették vagy ütögették meg" - magyarázta a rendszer feltalálója, Giovanni Bisutti. Az algoritmusoknak meg kell tanítani az adott telefon akusztikai tulajdonságait, Bisutti szerint azonban ez egyáltalán nem egy bonyolult feladat, és alig növel valamit a költségeken.

A szoftver megközelítőleg egy négyzetcentiméteren belüli területen képes azonosítani az érintés pontját. A cég szeptember 8-án mutatta be a szoftver azon változatát, ami képes megkülönböztetni egy ujjbegy érintését egy köröm vagy érintőpálca érintésétől. A fejlesztők tovább finomítják az algoritmust, hogy az képes legyen a köröm karistoló hangja, az ujjbegy finomabb érintése és az ujj végigsimítása közötti akusztikailag eltérő jelek értelmezésére. Ígéretük szerint a jövőben az algoritmusok képesek lesznek több ujj egyidejű érintésének kezelésére, a régi készülékeket modern érintőképes telefonokká változtatva.


Bisutti elmondása szerint több nagy telefongyártóval is folynak a tárgyalások a szoftver licenceléséről. "Látják az előnyöket, technikánkkal költséges hardverek nélkül készíthetnek érintőképernyős telefonokat, a szoftver pedig a már létező típusokon is alkalmazható" - nyilatkozott Bisutti.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • xyl #21
    Azért vicces.... Azért van nyomógombos telefonom, mert nem szeretem az érintőképernyőt. A laptop mellé is egeret használok a touchpad helyett. Erre fel most kitalálják a fordítottját. Az, hogy megcsinálták, gratula, ügyesek. De tényleg van olyan, akinek pont ez kell?
  • ADAMEX9 #20
    Én nemrég vettem egy SE P990 és egy HTC Touch2 érintőt.
    Darabja 4.000 Ft Hongkongból, szállítással.
    És ők még így is kerestek rajta...
  • Inquisitor #19
    Ez mérettől is függ, de olyan 30-40 dollár. Az első EEEPC-hez lehetett külön kapni olyan 80 dollárért ...
  • Inquisitor #18
    "tudod mennyi egy érintőképernyő? 0,000005 $ kb:)"
    Egy francot. Annyiba kerül majdnem mint maga a kijelző, néha még többe is. És most nem a szervizes árról beszélek, hanem a gyártóiról.
  • Inquisitor #17
    Az ötlet elég régi, régen volt egy csomó videó egy picit normálisabb megvalósításról, ahol bármilyen felületből érintés érzékenyet tudtál csinálni, akár sima falból is. Csak ott a pontosság sokkal nagyobb volt, kifejezetten a rezgésekre koncentrált az anyagban, nem hangra és a sok érzékelő miatt volt pontos. Ez vagy 4-5 éve volt téma, utána meg nagy csönd lett.
  • csimmasz #16
    Az super amoledre a samsung most nagyon ráfeküdt,a wave meg a galaxi-s Képe nahyon szép!
  • kvp #15
    "LOL de nyomogombosra minek erintos?"

    A dpad az egyszeru menu navigaciohoz, a qwerty az egyszeru szovegirashoz, a touch pedig az egyszeru webes kattintgatashoz es a multitouch-os muveletekhez kell. Valojaban a touch helyett eleg lenne a dpad is, de nagyon sok ember nem tud konzolos iranyitassal egerezni vagy nem olyan gyorsan mint nyomkodni a kijelzot. Multitouch-os muveletet dpad-rol bevinni pedig tenyleg csak a konzolos fps rajongok tudnak. (azaz nem szukseges, csak kenyelmesebb)

    "az erre a kutatásra fordított pénzt inkább fordították volna olyan kutatásra, ami ezeknek a kijelzőknek a gyártásához szükséges anyag hamarosan bekövetkező hiányának pótlására irányulna"

    Az lcd-k helyett hasznalhatnank vegre led-es kijelzoket (pl. oled-et). Azoknak a gyartasahoz nem kell semmilyen specialis vagy ritka alapanyag, tovabba a led reteg aktiv matrixaba viszonylag konnyu egy aktiv matrixos touchscreen reteget is beepiteni. (gyakorlatilag egy kis phased array radar kerul ilyenkor a kijelzo feluletebe) Viszonylag olcso es jo technologiarol van szo, tovabba egy ilyen multitouch-os kijelzo meg tudja kulonboztetni a tavolabbi mozdulatokat, a felszin felett lebegotol es az erintestol. Gyakorlatilag minden egyes pixelnek van 3 analog erteke, ami a 3 szin komponens, ezek csak irhatoak, tovabba van egy csak olvashato extra analog erteke, ami a legkozelebbi targy tavolsaga az adott pixeltol. Kis munkaval bele lehet meg pakolni egy ilyen 1 pixeles cellaba egy pixelnyi cmos szenzort es egy piezo elven mukodo hangszorot is. Igy hangot es kepet, kepet lehetne megjeleniteni, tovabba hangot, kepet es tavolsagi adatokat lehetne beolvasni minden egyes pixenel. Mindezt egy kozos cimesi elektronikara kotve felere lehetne csokkenteni a szukseges tranzisztorok szamat. Mindez valamivel dragabb fejlesztes lenne, mint az irogep kopogasi mintajara alapulo lehallgato rendszer elvere epulo hamis touchscreen, amirol a cikk szol. (arrol nem beszelve, hogy ha nem kopog vagy recseg a keszulek nyomkodasra akkor nem mukodik a hang azonositasa, tovabba nagy hatterzaj eseten ugyancsak hatastalan)
  • Sliderx #14
    Szenzációhajhász kamu cikk ez.
  • passatgt #13
    tudod mennyi egy érintőképernyő? 0,000005 $ kb:)
  • NEXUS6 #12
    Hámer trendy!!!