HENT hírlevél

Kényelmi szempontok motiválják az illegális letöltőket

Egy ausztrál kutatás előzetes eredményei szerint az illegális letöltőket inkább olyan kényelmi szempontok motiválják, mint a könnyű, egyszerű és bármikor elérhető hozzáférés, mint a tartalmak ingyenessége. Sokan legális platformokra váltanának, ha azok ugyanezen előnyöket tudnák biztosítani számukra.

Az ausztrál news.com.au portál megbízásából készült kutatás első közzétett eredményei szerint a BitTorrent-hez hasonló egyszerűen kezelhető letöltő felületekre vágynak az internetezők. A 7000 válaszadó megkérdezésével készült vizsgálatban olyan internetezők vettek részt, akik az elmúlt 12 hónapban bevallottan töltöttek le illegális forrásból származó médiatartalmakat.

A kutatás adatai szerint nem az ingyenesség, hanem a hozzáférhetőség jelenti a fő szempontot az illegális letöltő felületeket használók számára. Sokan a kényelmes és egyszerű elérhetőséget is fontosabbnak tartják annál, minthogy az illegálisan közzétett fájlokhoz ingyen férnek hozzá. A felmérés szerint, ha létezne olyan legális szolgáltatás, amely bárhol és bármikor elérhető, továbbá tévéműsorokhoz, filmekhez és zenei fájlokhoz nyújtana széleskörű hozzáférést reklámok és jogi korlátozások nélkül, akkor a válaszadók kétharmada az illegális csatornákról átváltana erre, még akkor is, ha fizetni kellene a tartalomért.

A felmérés szerint egyébként a válaszadók 1 dollár körüli összeget lennének hajlandók fizetni a tévéműsorok, 2 dollárt a filmek és fél dollárt a zenei fájlok letöltéséért. A hírportál egyelőre még csak néhány eredményt közölt a teljes kutatásból, amely viszont kitért arra is, hogy a letöltők a tévéműsorok iránt mutatnak leginkább érdeklődést. Az adatok szerint a válaszadók több mint 90 százaléka töltött le illegálisan televíziós sorozatokat, 80 százaléka kalózfilmekhez és közel 80 százaléka pedig a jogtulajdonosok engedélye nélkül közzétett zenei fájlokhoz fért hozzá.

A kutatást kommentáló Neil Gane, az Australian Federation Against Copyright (AFACT) vezetője szerint a megkérdezettek által megadott fizetési hajlandóság nem reális. Mint mondta, a filmek átlagos gyártási költségének fényében a stúdiók és forgalmazók számára nem vállalható üzleti modell, hogy a megjelölt kétdolláros áron értékesítsék munkájukat.

A szakértő a hipotetikus legális szolgáltatásra reagálva úgy vélte, a film- és zeneipar képviselői készek és hajlandóak is az online felületek kiépítésére, de biztonságosabb jogi és szakmai környezetre van szükségük, mielőtt a változással járó üzleti kockázatokat felvállalják. Gane álláspontja szerint ehhez az kell, hogy előbb olyan intézkedések szülessenek, amelynek hatására valóban csökkenni kezd a kalózkodás mértéke. Hangsúlyozta, nem lehet versenyképes üzleti modellt létrehozni az ingyenességgel szemben.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Kerub #43
    Kényelmi szempontok motiválják az illegális letöltőket

    Mik vannak...
  • Julius Caesar #42
    Inkább a szoftverek árát kéne mérsékelni szerintem. A zenészek meg majd nem lemezekből, hanem koncertekből élnek meg. Ha jó a zenéje, úgyis elmennek rá, nem?
  • ozdimorgo #41
    Még kiegészíteném annyival, hogy illegális letöltés nincs, esetleg illegális megosztás. Ittentétől nem tudom miről beszélünk...
  • ozdimorgo #40
    Én úgy gondolom, ha a kiadók raknák fel torrent oldalakra a filmeket, de beletennének egy-két reklámot, nagyobb hasznuk lenne, mint így, hogy vergődnek és próbálnak meghurcolni mindenkit aki nem hajlandó moziba menni.
    Sajnos az ész soha nem párosítható a hatalommal...
  • Mike #39
    ennek köze nincs a letöltéshez

    az HBO-t hamarább megöli a DVD

    amikor elkezdtem masszivan DVD-ket venni, rájöttem, hogy semmi szükségem HBO-ra

    mint ahogy a tékákat is megöli a Videotár

    a sorozatok nézettségének meg felmérések szeirnt jót tesz a letölthetőség
    másrészről, igen, agyon szórják reklámmal, már a nézhetőség határát súrolva, ezzel együtt nem azért bukik egy sorozat mert sokan letöltik, hanem mert szar

    a letöltéseket belekalkulálják, ugyanis a kiadók nem most hallottak a letöltésről előszőr, ez vonatkozik a szoftverekre is
    aki ezt nem kalkulálja bele az elején, az megérdemli a pofára esést

    a zeneiparral is az a baj, hogy szar zenét árulnak kibaszott drágán
    5k egy audio cd-ért több mint röhejes
  • Mike #38
    nem, mert ebben az esetben a kölcsönzés nem üzletszerű
  • Mike #37
    egyébként az ingynes letöltés sincs ingyen, ugyanis a netért fizetsz
    mondhatnánk , hogy akkor a szolgáltató fizeseen átalánydijat, de inkább ne, mert
    - úgyis átpasszolja neked
    - belemegy a közös kalapba, ARTISJUS-os emberkének lesz belőle villa, még egy kocsi
    elég pénzt harácsolnak már így is
  • Mike #36
    pár megjegyzés:

    - lehet hogy Ausztráliában az ár nem számít de szerintem itthon igen
    - itthon is sokan azért töltenek le valamit, mert elérhetetlen másképpen, még fizetni sem lehet érte, ha akarna sem
  • amitriptilin #35
    akkor jön a változás, ha majd egy előadó managere kitalálja, hogy nagyobbat akaszthat, ha nem a mindenre jogdíjat kivető kiadón keresztül árulja a cuccot, hanem azt mondja, hogy tessék paypal, aztán mehetnek a torrent információk...
    persze ez nem az én szakmám, nem értek hozzá, de vannak, akik igen.
    ez mondjuk jót tesz szerintem a gyártásnak is, mert tulajdon képpen minden film , sorozat és zene stb. egy vállalkozás, ami igényel befektetést, aztán ha a piac sokkal jobban irányíthatja, hogy mit vesz meg, akkor javul a minőség...
  • pixx #34
    És akkor, ha le se adja?