Berta Sándor

1,2 millió európai munkahelyet veszélyeztet az online kalózkodás

Elriasztó adatokat hozott nyilvánosságra a TERA Consultants nevű cég. A TERA a Nemzetközi Kereskedelmi Kamara (ICC) megbízásából készített tanulmányt, amelyben arra volt kíváncsi, hogy milyen középtávú hatásai lehetnek az internetes kalózkodásnak.

Nos, a dokumentumból kiderült, hogy 2015-ig bezárólag az európai országoknak összesen 240 milliárd eurós kárt okozhat az illegális zenei, film-, játék- és szoftvermásolatok terjesztése, amennyiben a jelenlegi folyamatok folytatódnak, illetve erősödnek. Azonban nem csak a hatalmas összeg jelenthet gondot, hanem az is, hogy az online kalóztevékenységek miatt 2015-ig várhatóan 1,2 millió ember munkahelye szűnhet meg, 250 000 csak Nagy-Britanniában.

A számok az európai uniós tagországok, a World Intellectual Property Organization (WIPO) és az Eurostat adatain alapulnak és a tanulmány készítői a legrosszabb forgatókönyvvel számoltak. "Az Európai Uniónak végre cselekednie kellene és be kellene foltoznia a meglévő jogszabályi kiskapukat" - közölte le Agnete Haaland, a Nemzetközi Színészegyesület elnöke a dokumentum bemutatóján. Az anyag megjelentetése nem véletlen. Az elmúlt hónapokban a nemzetközi zene- és filmipar egyaránt nyomást gyakorolt az Európai Unióra azért, hogy Brüsszel a jövőben szigorúbban lépjen fel a fájlcserélőkkel szemben.

A szakmai szervezetek többek között azt akarják elérni, hogy az EU kidolgozzon egy irányelvet, amely az internetszolgáltatókat tenné felelőssé a felhasználók jogsértéseiért és kötelezné a cégeket a Three Strikes Out modell, vagyis az internethozzáférés-blokkolások, illetve -korlátozások alkalmazására. Az ICC adatai szerint egyébként csak 2008-ban a filmek, televíziós sorozatok, zenék és szoftverek illegális letöltése kereken 10 milliárd eurós kárt okozott a gazdaságnak és a kalóztevékenységeknek "köszönhetően" szűnt meg a kreatív ágazatoknak több mint 185 000 munkahely.

Az illegális letöltések, a fájlcserélés és a streamingszolgáltatások egyaránt komoly fenyegetést jelentenek a szerzői jog által védett művekre. Az UNI-MEI média szakszervezet arra hívta fel a figyelmet, hogy egyre nagyobb a kreatív ágazatok kára és emiatt e szektorok szereplői kénytelenek visszafogni a befektetéseiket, ami viszont közvetlenül negatívan kihat a munkaerőpiacra. Az ICC információi alapján a kreatív ágazatokban dolgozik 14 millió európai munkavállaló, ez az európai alkalmazottak 6,5 százaléka. Ezek az emberek az európai GDP hét százalékát, 860 milliárd eurót termelnek évente.

A lobbicsoportokkal ellentétben a civil jogvédő szervezetek élesen bírálták a tanulmányt és a felmerült javaslatokat. Jim Killock, az Open Rights Group (ORG) képviselője például úgy jellemezte az összeállítást, hogy az nem több egyszerű vállalati propagandánál.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Throme #10
    Én sem értem ezeket a nagy számokat.
    Eddig a szegény éhező színészekkel/zenészekkel/programozókkal próbáltak hatni az emberekre (akiket egytől egyik tolvajnak néznek...nem mellékesen). Ez nem jött be. Most jön az, hogy mennyi munkanélküli lesz.....
    Várom a következő 5letet.....
  • AgentKis #9
    Menjenek a filmiparba, az jól pörög...

    2009 Rekord
  • kicsizoz #8
    A felvetés akkor lenne igaz, ha a letöltés alkalmával a letöltött termék árát megtestesítő mennyiségű bankjegyet elégetném, így senki sem kapná meg!
    Azonban nem ezt teszi senki sem, gondolom, így ez a pénzmennyiség valójában nem hiányzik a gazdaságból, sőt ez a pénzmennyiség sehol sem létezik!
    Ha ide fizetnénk be, akkor azt csak úgy tudnánk megtenni, hogy a gazdaság más területeiről vonunk el pénzt, és ott okozunk munkahely megszüntetéseket!

    Azonban a lényeg! A letöltött termékek jelentős része az USA-ban előállított termék, így amennyiben a rendelkezésre álló pénzünket nem erre költjük, hanem más EU termékekre, látható, hogy az illegális letöltés az EU számára haszonnal jár, hiszen a pénz nagy része itt marad az EU-n belül. Ha végiggondoljuk az EU-nak és Magyarországnak gazdasági érdeke fűződik (az USA-val szemben) az illegális letöltések fenntartásához.
  • RiSeForMuSiC #7
    Ez az a nagy kamu jelentés, ahol az egyik oldalon ismertetik a módszert (más cégek felmérései alapján, na persze), a másik elején már le is vonják a következtetést, a végén pedig elárasztanak forrásmunkákkal, aztán nyálazd végig. Hiányzik a "substitution rate" megfelelő definíciója (csak annyit állít a jelentés, hogy ennyivel nőne az ipar bevétele, ha nem lenne kalózkodás), a jelentés megkerüli annak igazolását, hogy "egy illegális letöltés = egy egységnyi kiesett jövedelem"... akinek ebből nem jön le, hogy lobby célra rendelt propaganda-anyag az egész, annak az állami oktatása után azonnal adó-visszatérítést kellene fizetni a többi honpolgárnak.
  • Riddick #6
    Igen,aki letölt valamit annak a 98% nem fizetne az biztos. Röhejesek,még hogy munkahely....,csak kevésbé lesz gazdag egy kiadó.
  • willcox #5
    Itt maximum elmaradt haszonról lehet szó, nem kárról. De még az is kérdőjeles, mert aki letölt egy filmet, az nem biztos, hogy megvenné, ha nem tölthetné le.
    Már akkor sem vették meg a hulladékot az okosabb emberek, amikor még letöltésre mód sem volt. Egyszerűen másolták ezeket (vagy cserélték).
    Az persze megint más kérdés, aki a másolt anyagokat pénzért árulja. Azoknak kéne a tökét elkapniuk, nem azoknak, akiknek semmilyen anyagi haszna nem származik belőle.
  • Inquisitor #4
    Érdekes, egy külföldi oldalon ehhez a hírhez 2.7 millió embert írtak. Nekem minden esetre kamu játék a számokkal dolognak tűnik. Biztos sok kiesést okozhat, de ennyit nem.
  • cateran #3
    "Az ICC adatai szerint egyébként csak 2008-ban a filmek, televíziós sorozatok, zenék és szoftverek illegális letöltése kereken 10 milliárd eurós kárt okozott a gazdaságnak és a kalóztevékenységeknek "köszönhetően" szűnt meg a kreatív ágazatoknak több mint 185 000 munkahely."

    Nem sztarolom a warezt (mert nem szep dolog,akkor sem, ha en is csinalom),de az ilyen adatoktol mindig lefosom a bokam..hogy a frnacba tudjak kiszamolni a "mennyi lenne ha" dolgot...foleg mikor nyilvanvaloan nem lenne annyi..
  • M2 #2
    Majd itt is, ha letorrentez a gyerek 10 darab mp3 számot, majd netán vissza is tölti, elveszik a jogvédők anyuka házát az iszonyatos mértékű okozott kár miatt.

    Aztán végre szegény rapzenész gyereke megveheti a harmadik játékszigetét.
  • DeviloftheHell #1
    arrol mikor készül végre tanulmány hogy ez a sok szar amit ráakarnak sozni az emberekre mennyi kárt okoz a családoknak?
    de nem hiszem hogy ezek képtelenek gondolkodni egy percet is azok a munkahelyek jorészt azért szüntek meg mert a zsido cégvezetök ellopkodták a hasznot vagy akkora szart alkottak folyamatosan hogy még a moziknak a tv csatornának sem kellett de érdekes modon miért vannak mozibevételekböl és egyéb eladásokbol 3+szoros bevétele a filmeseknek a zenészeknek mért mennek el több tizezren a drága koncertekre jorésze azoknak az embereknek nem is ismerné a zenéjüket tevékenységüket ha nem tudnák meghallgatni megnézni anélkül hogy kiadnának fölöslegesen embertelen összegeket