MTI

Rabszolga-kereskedelemre vonatkozó adatok a neten

A karib-tengeri Virgin-szigetek XVIII-XIX. századi rabszolga-kereskedelmére vonatkozó adatok egy hétéves kutatás eredményeként felkerültek az internetre: a honlapnak köszönhetően amerikaiak ezrei ismerhetik meg felmenőik sorsát.

Családfakutatók hosszú időn át követeltek adatokat Saint Croix rabszolga-kereskedelméről, a sziget lakosságának zöme ugyanis az egykori rabszolgák leszármazottaiból verbuválódott. Végül egy helytörténeti csoport, a Virgin Islands Social History Associates fogott hozzá az adatgyűjtéshez.

"Több mint ötvenezer személyt hoztak ide Afrikából a dán uralom alatt" - hangsúlyozta George Tyson, a helytörténeti csoport elnöke, aki a hétéves kutatómunkát irányította. A kutatás során a Virgin-szigetek, Washington és Koppenhága levéltáraiban gyűjtötték össze a szükséges információt. A rabszolgák egy része a Virgin-szigetek cukornádültetvényein görnyedt élete végéig, másokat Kubába vagy az Egyesült Államokba szállították.

Eric Foner, a Columbia Egyetem történésze méltatta a projekt révén létrejött adatbázist, amely nagy segítséget jelent a kutatók számára. "Saint Croix hosszú időn keresztül fontos rabszolga-kereskedelmi központ volt, ám mivel a sziget Dániához tartozott, nem kapta meg azt a figyelmet, amelyet megérdemelt volna" - magyarázta.

A kutatómunka révén derítette ki például Susan Samuel houstoni lakos ük-ükanyja, Venus Johannes történetét, aki 12 éves korában került a rabszolga-kereskedők karmai közé a mai Szenegál területén. Venus egy amerikai hajóskapitányhoz ment feleségül Gorée-szigeten; a lány beleegyezett, hogy elkísérje "férjét" az Újvilágba azzal, hogy később hazatér. Ám a kapitány háziszolgának adta el feleségét egy amerikai asszonynak, mihelyt a hajó kikötött Saint Croix szigetén. Venus három évtizednyi rabszolgaság után, 1815-ben nyerte vissza szabadságát, miután sikerült bebizonyítania a hatóságoknak, hogy illegálisan adták el. Újból férjez ment, és négy gyermeknek adott életet. Az asszony vallomásából ismerhette meg sorsát Susan Samuel, az ük-ük-unoka. A rabszolgaságot 1848-ban törölte el a kormányzó a Saint Croix szigetén kitört rabszolgalázadás nyomán.

Az ancestry.com címen elérhető honlap több mint 700 ezer adatot tartalmaz az 1734-1917 közötti időszakról. Az adatbázisba bekerültek a hajók szállítmányozási feljegyzései, beleértve az afrikai rabszolgák neveit és eladási árát. Július végéig az érdeklődők ingyen férhetnek hozzá az adatokhoz, augusztustól viszont a honlap előfizetéses alapon működik majd.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Sanyix #1
    hiteles emberek adatai a neten? :D