Berta Sándor

A kiberbűnözők már vállalkozókként viselkednek

Az internetes szürkegazdaság egyre inkább úgy működik, mint a normális gazdasági élet egyik sikeres üzleti vállalata.

Ez derült ki a Cisco 2009 Midyear Security Report című jelentéséből. A vállalat elemzői rámutattak, hogy a kiberbűnözők olyan üzleti modelleket másolnak le, amelyek a hagyományos IT-üzleti világban sikeresnek bizonyultak, ilyen például a kártevők szolgáltatások keretében való elérhetővé tétele. A cég munkatársai különösen a kiberbűnözők professzionálisan felépített üzleti világára hívták fel a figyelmet.

"Együtt dolgoznak, kihasználják a legnagyobb félelmeket és érdekeket, valamint egyre több legális eszközt alkalmaznak, ide értve a keresőket és az úgynevezett szofvert szolgáltatásként (Software-as-a-Service) modellt. Már nem csak spamlevelek igény szerinti elküldésére használják a botneteket, hanem arra is, hogy szükség esetén kártevőket kínáljanak" - hangsúlyozta Patrick Peterson, a Cisco vezető biztonsági kutatója.

Az új megoldás pont azért veszélyes, mert egy egész kártevőterjesztő hálózatot nagyon nehéz leküzdeni és a világhálóról levenni. Természetesen a bűnözők nem mondanak le a már bevált módszereikről, így például a spamküldésről, de ezek használatát mindig az aktuális eseményekhez (gazdasági világválság, sertésinfluenza, Michael Jackson halála stb.) igazítják. Ezeket a küldeményeket már a közösségi portálok látogatóinak címezik, mivel így nagyobb az esélye annak, hogy több emberhez eljutnak és több számítógépet fertőzhetnek meg, ezáltal keríthetnek a hatalmukba.

* "A jelentés megállapításai egybevágnak a mi megfigyeléseinkkel. Napjainkban a kiberbűnözők már gyakorlatilag mindent el tudnak adni szolgáltatásként" - közölte Rainer Link, a Trend Micro szakértője. Link hozzátette, hogy a gazdasági válság miatt sok dolgozó veszítette el az állását, akik kreatív módon akarnak pénzhez jutni. Ők többek között eladhatják a korábbi munkahelyeikkel kapcsolatos információkat vagy maguk is részt vehetnek az adatlopásokban. Emellett az akciókat segíthetik belső munkatársak is. A szakemberek úgy vélték, hogy éppen ezért a cégeknek mielőbb fel kell készülniük ezekre a kockázatokra.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • AndRobid #7
    Azért az alvilágnak még van mit tanulnia a multiktól. Nevezetesen azt hogy legálisan működhessenek...
  • B0nFire #6
    Kérek 10 dgk trójait, 25 dkg férget és áfás számlát!
  • armageddon666 #5
    azért próbálkoznak vele :\
  • kissssss #4
    az internet a terroristák kezében na ezen jót nevetem az internetet nem lehet uralni vagy vagy rendszabályozni.
  • Csirke4 #3
    Még belegondolni is szörnyű volt, mi lett volna, ha az internet a terroristák kezébe kerül.
    De megtörtént. :O
  • who am I 7 #2
    Igen, sajnos a 2. sokkal kockázatosabb .
  • hol9672 #1
    Juteszembe, netmaffia.hu, és az általuk létrehozott kismillió warez/ftp, meg pornó oldal - amiknek a cimeivel naponta jőn spamlevél - mekkora maszopos nagykutyák lehetnek (egyébként tényleg azok), ha a hatóság tétlen velük szemben?

    Más a p2p cserebere, és megint más a szervezett bünözés, utóbbi azért veszélyes (a nemzetbiztonságra is!), mert komoly anyagi erőforrásokat juttat bünözök kezébe.