Berta Sándor

Compuserve Classic - elbúcsúzott egy klasszikus

Az első magán e-mail címeket a Compuserve-nél lehetett regisztrálni és szintén a segítségével beszélgetett Steve Wozniak, az Apple alapítója a felhasználókkal. A 30 éves történet azonban most lezárult.

Az AOL hivatalosan is beszüntette a Compuserve Classicot, ami a világ legrégebb óta működő online szolgáltatása volt. 1997-ben, egy évvel a Google alapítása előtt már online oldieként emlegették a szolgáltatást, de még ennek ellenére 12 esztendőn át működött. Aki 1979 és 1998 előtt, vagyis az AOL általi átvételt megelőző időszakban lett a Compuserve ügyfele, az egy különleges azonosítószámot (például 72423,3343) kapott. Az AOL vezetői most úgy döntöttek, hogy nem támogatják tovább a régi rendszert.

A világhálón sokan gyászolják a népszerű szolgáltatást. Robert S. Anthony New York-i IT-újságíró például a következő szavakkal búcsúzott tőle: "Légy jó, öreg barátom." A szakember ráadásul nagyon szomorú volt, hogy 23 év után búcsút kell intenie a Compuserve Classic-hozzáférésének.

A legnagyobb problémát az jelenti, hogy amik egykor még hihetetlen funkcióknak számítottak, azok ma már teljesen átlagos, mindenki számára bárhol elérhető lehetőségek. A Compuserve nevéhez fűződik az első magán e-mail címek bevezetése (1979), az első valós idejű online chatek létrehozása (1980), egy adatátviteli protokoll megalkotása (1981) és a fórumokhoz, médiákhoz, archívumokhoz és online boltokhoz való első hozzáférések biztosítása, még a World Wide Web szabványosítása előtt.


Míg 1987-ben a Compuserve Classicnak 380 000 tagja volt, 1991-ben már több mint 500 000, 1994-ben pedig világszerte 1,7 millió. Akkor ez volt a világ vezető online szolgáltatása. A Compuserve elődje 1969-ben a Golden United Life nevű biztosítótársaság leányvállalataként jött létre. Igaz, akkor még a cég fő feladata IT-szolgáltatások biztosítása, a PDP-számítógépek működtetése volt. Emellett a számítási teljesítményt bérbe adta más vállalatoknak. A ma már klasszikusnak számító megoldás 1979-től vált elérhetővé. A céget 1985-ben a H&R-2Block nevű adótanácsadó társaság vette át és az 1980-as évek végére, az 1990-es évek elejére igazi online találkozóhellyé vált.

A Slashdotnál olvasható bejegyzések többsége nosztalgikus és sokan kiemelik, hogy akkoriban az emberek még jóval kedvesebbek voltak egymáshoz. A Compuserve fórumaiban igazi IT-legendák beszélgettek a felhasználókkal. Steve Wozniak például 1983 októberében két órán át válaszolt a kérdésekre. Majd következett Bill Gates, akit sokan nem vettek komolyan, amikor a Dos 3.0 utódjáról beszélt. John Dvorak számítástechnikai szakújságíró ezt írta akkor: "Ha majd azt a szoftvert, amit el akartok adni, képesek lesztek hibák nélkül megjelentetni, ahelyett, hogy egy új verziót jelentenétek be, akkor majd valóban előrelépésről beszélhetünk."

A Compuserve az 1990-es évek második felében veszítette el ügyfelei jelentős részét, majd 1998-ban megvásárolta az AOL, de a helyzeten már ez sem segített. A felhasználók ugyanis nem akartak az egyszerű kezelhetőségért és néhány extrafunkcióért felárat fizetni. Egyszerűen csak szörfölni szerettek volna a weben. A Compuserve Classic így 30 esztendő után offline módba került.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • torcipepe #12
    ezek a (h)őskori dolgok mai szemmel nagyon gagyinak tűnnek, de akárhányszor ilyenekről hallok, csak hüledezek, hogy te jó ég, már ekkor volt ilyen, így is lehet csinálni,...
    kár hogy a legtöbbről már csak múltidőben beszélnek.
  • jhetedikj #11
    Mi csak 2005 végén vezettük be a netet(akkor ért ide:),de azért jó kis dolog lehetett ez annak idején. A dolgok változnak.
  • duke #10
    na errol en is lemaradtam.Pedig emlekszem,hogy az elso modememhez nekem is adtak mindenfele szines lemezt,amikkel nem igen foglalkoztam.hej ha tudtam volna,de mar keso.
  • cloud.strife #9
    Nyugodjon békében..... :/
  • wolruf #8
    Én is itt kezdtem a (saját) netes éveimet :) Amikor szerződést kötöttem náluk, azt hiszem havi 5 óra volt kb. 5000 Ft :) A szerződés kötésével kaptam egy PC-s szerszámkészletet. Amolyen Made in Dobdel, de azóta is azt használom. Rajta ott virít a Compuserve logó :) Mily' szép emlék is volt, mikor a betárcsázó progi megszólalt a Sound Galaxy BX-II Extra hangkártyán, hogy "Welcome to Compuserve" :D
    R.I.P.
  • llax #7
    Vagy egyszerűen túl fiatal vagy :)

    Ha 11-12-13 évvel ezelőtt vásároltál egy modemet, akkor kaptál hozzá a drivereken kívül néhány más floppy-t is, ezeken különféle fax és tárcsázószoftverek illetve AOL, Compuserve és tsai-k kliensprogramjai voltak...
    Még a leggagyibb modem mellé is járt 1-2 ilyen lemez, a jobbakhoz egy köteg...
  • MacropusRufus #6
    az első netes élményem a Compuserve-höz kapcsolódik. Anó náluk fizettem elő az első internet elérésemhez (még keményen dial up-os volt). Aztán mikor a Compuserve Magyarország megszünt az ügyfeleket átvette az Elender... Azóta is annál a cégnél vagyok (illetve amik lettek belőle, most épen eqnet...)
    Nem volt rossz okosság anó ez a Compuserve...
  • Justil #5
    ez bizonyára felettébb nosztalgikus, de nem hiszem hogy ma bárkit is érint/érdekel a dolog...
  • bakagaijin #4
    Mire Magyarországon az Internet elindult felfele (96-98) addigra már a végét járta, akkoriban került az AOL-hoz, ami nem feltétlenül a jó döntéseiről híres.

    A GeoCities is bezár egyébként hamarosan, igaz ők rövidebb ideig, "csak" 15 évig működtek. De Internetes léptékkel mérve ez is matuzsálemi kor.
  • Kakor #3
    Hát igen vége egy korszaknak, nekem még volt náluk 84356,2324 számú email címem :)

    és milyen gyors volt 14 K-s egy modemmel is :)