HENT hírlevél

A hamisítók forgalma elérheti az 1 milliárd dollárt

Becslések szerint 2007-ben legkevesebb 800 millió dollár értékű hamis termék, köztük hamis cigaretta, ruhanemű és ruházati kiegészítő, gyógyszer és kalózfilm került forgalomba világszerte.

Azóta a pénzügyi válság hatására, a gazdasági visszaesés és a vásárlóerő csökkenésének eredményeképpen jelentősen megnövekedett a hamisítványok iránti piaci igény. A szakértők szerint 2009-ben akár az 1 milliárd dollárt is elérheti a kereskedelmi forgalomba kerülő hamis termékek értéke, ami a 2007-es adatokhoz viszonyítva 20 százalékos növekedést jelentene.

"A globális pénzügyi krízis mélyülésével párhuzamosan növekszik az olcsóbb fogyasztói termékek iránti igény, ami robbanásszerű növekedést eredményez a hamis termékek értékesítésében" - mondta Stephen Sayell, a hongkongi székhelyű Asia Risk alelnöke egy manilai konferencián, amelyet a terrorizmus elleni küzdelem témájában szerveztek. Sayell hangsúlyozta, hogy világszerte több terrorista csoport is foglalkozik hamisítással és hamis termékek értékesítésével tevékenységük finanszírozására, mivel ez egy alacsony kockázat mellett magas profitot hozó üzletet jelent számukra.

Sayell, aki korábban a Scotland Yard tisztje volt, saját tapasztalatára utalva beszélt arról, hogy az IRA is kereskedett hamisítványokkal, amelynek bevételeiből finanszírozta Észak-Írország Egyesült Királyságtól való függetlenítésére irányuló erőszakos törekvését. "Az IRA egy idő után nem az állampolgároktól szerezte a pénzét, hanem átállt a kalózfilmek forgalmazására, mert úgy gondolták, abban nincs semmi rossz, ha Steven Spielbergtől lopnak" - tette hozzá Sayell.

Az Asia Risk szingapúri irodájának szakértője, John Enoch mindemellett a hamis gyógyszerek forgalmának emelkedésére figyelmeztetett. Véleménye szerint a sertésinfluenza-járvány miatt a vírusos megbetegedések kezelésére alkalmazott hamis készítmények széleskörű terjedésére lehet számítani, amelyek használata azonban rendkívüli egészségügyi kockázatokkal jár. Enoch utalt arra, hogy a H1N1 vírus megjelenését követően több egészségügyi szervezet is figyelmeztette a lakosságot, hogy az illegális kereskedők egyre több hamis, rossz minőségű és nem engedélyezett szert kínálnak az állampolgároknak, és az emberek megbetegedéstől való félelmére alapozva próbálnak nagyobb haszonra szert tenni.

Enoch előadásában a hamis gyógyszerek egy másik kockázatára is kitért. Emlékeztetett arra, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a múlt hónapban a Mekong térségében terjedő új malária vírusra figyelmeztetett. Az új vírustörzs a szervezet szerint a hamis gyógyszerekkel való nem megfelelő kezelések eredményeképpen alakulhatott ki, és mint ilyen, ellenállónak mutatkozik az ez idáig hatásosnak tekintett gyógyszerekkel szemben.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • redgreen #5
    Köszönjük a cím javítását!

    (highpoint: igazad van, vagy 800 millió volt és 1 milliárd lett, vagy 800 milliárd volt és 1 billió lett, sajnos a forrást nem találtam meg - a trillió magyarul mindenképpen nagyságrendi tévedés, tekintve, hogy például az USA GDP-je is csupán 14 billió dollár = 0,000014 trillió)
  • AzUs #4
    bahh.. 960millio dollár az majdnem egy milliárd dollár, azaz '1 billion dollars'!! Köze sincs angolul se a trillióhoz...
  • highpoint #3
    Talán a hamis áruk értéke 2007-ben 800 milliárd akart lenni, és az idei évre 1 billió (ámerikaiul 1 trillon) dollárra taksálják.
  • Ranbó #2
    a csillió , meg a csilliárd , na azok a szép számok... valahol a megszámlálhatatlan és a végtelen között helyezkednek el :))
  • redgreen #1
    800 millió plusz 20% az még csak 960 millió. Azaz közel egymilliárd, és közel sincs a trillióhoz.
    Itt bővebben a számnevekről.