Berta Sándor

Samariter: életmentő útmutató mobiltelefonokra

Egy mobiltelefonokra telepíthető szoftver lépésről lépésre vezeti végig az elsősegélynyújtás folyamatán a felhasználót.

Az osztrák állampolgároknak csak 28 százaléka akarna és tudna segíteni a bajba jutottakon. A legnagyobb problémát az életmentő intézkedések ismeretének hiánya jelenti. A Market osztrák piackutató intézet munkatársainak csak a megkérdezettek 32 százaléka válaszolta, hogy talán segítene egy rászoruló emberen. A szakemberek azonban úgy vélték, hogy még ezek a számok is eltúlzottak, a valóságban ugyanis a megadottnál jóval kevesebben intézkednének. "Az elsősegélynyújtás valójában nagyon egyszerű. A legfontosabb, hogy az illetőt stabilan helyezzük el és hogy adott esetben sikeresen tudjuk alkalmazni a szívmasszázst" - közölte Wolfgang Schreiber, az Osztrák Vöröskereszt főorvosa.

Ausztriában egyre többen sürgetik, hogy az elsősegélynyújtás legyen iskolai tantárgy, nem véletlenül. Az Osztrák Szamaritánus Szövetség (ASB) azonban nem várt a döntés meghozataláig, hanem megalkotta a Samariter nevű, mobiltelefonokra telepíthető programot, amit bárki letölthet a honlapjukról. A szoftver lépésről lépésre vezeti végig az elsősegélynyújtás folyamatán a felhasználót, kitér arra, hogy mit tegyen, ha a bajbajutott erősen vérzik, ha leállt a szíve vagy ha nem lélegzik. A program használatának feltétele, hogy a mobil készülék Java-kompatibilis legyen.


"Azt szeretnénk ezzel a rendszerrel elérni, hogy az emberek az orvos vagy a mentő megérkezéséig eltelt időt is hasznosan használják ki, ugyanis pont ez az időszak, amely gyakran az élet és a halál között dönt" - nyilatkozta Franz Schnabl, az ASB elnöke. "Az alkalmazást eddig 4000-en töltötték le. A Samariter alkalmazásához nem szükséges hálózati lefedettség, vagyis ugyanúgy használható a hegyekben, mint a gyenge lefedettségű területeken" - tette hozzá Marco Seltenreich, az ASB szóvivője.

A legnagyobb problémát az emberek bizonytalansága jelenti. Az Osztrák Közlekedés-biztonsági Kuratórium felméréséből kiderült, hogy a válaszadók 73 százaléka tartana attól, hogy vészhelyzetben valamit rosszul csinál. Csak 3,5 százalékuk tudta, hogy pontosan mit is kell tenni például egy baleset sérültjeinek kimentésekor. Az ASB munkatársai szerint a felületes tudás és a bizonytalanság adott esetekben emberéletekbe kerülhet. Azonban a rossz segítség is hasznosabb lehet, mint a segítségnyújtás elmulasztása, és utóbbit ráadásul a törvény is bünteti. A fejlesztők szerint a Samariternek köszönhetően várhatóan csökkenni fog a bizonytalan segítségnyújtók száma és emiatt számos emberéletet menthetnek majd meg az egyszerű állampolgárok is.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Epikurosz #7
    Töltsd le őket:
    http://www.mobiles24.com/downloads/tag/First+Aid/free-mobile-software
  • Epikurosz #6
    http://diinodeb.diinoweb.com/files/
  • Epikurosz #5
    Ez német nyelvű, de van angolul is: emitt
  • Epikurosz #4
    Ne írjatok butaságokat!
    Az elsősegélynek megvan a maga helye, és adott esetben életmentő lehet. Persze, ha a sérült olyan jó állapotban van, hogy tiltakozik mindenféle fizikai kapcsolat ellen, akkor ott valószínűleg nincs szükség elsősegélyre.
  • NEXUS6 #3
    Hát azt az oktatóbabát már én is markolásztam, de emberhez hozzá nem nyúlnék!
    Az egyik motorosoktatóm is mondta, hogy megköszöni ha a kezét fogjuk, meg viccet mesélünk amíg kiérnek a mentők, ha esetleg őt érné baleset, de mindenkit megkér, hogy hozzá ne nyúljanak!
  • M0RN1NGST4R #2
    ezen a mondaton én is kiakadtam... ki kéne próbálni azon, aki ezt a marhaságot leirta, hogy milyen szivmasszázst adni úgy, hogy még dobog a szive, csak épp a pulzust nem sikerült kitapintani... Utána nem irna ilyen hülyeségeket!!!
  • t0ma #1
    "Azonban a rossz segítség is hasznosabb, mint a segítségnyújtás elmulasztása..."

    ezzel erosen vitatkoznek. elsosegelyt oktato mentos montda, hogy oke, most megmutatja mit es hogy de SEMMIHEZ es SENKIHEZ ne nyuljunk balaset eseten. max a telefont markolasszuk es hivjuk a amentot minel gyorsabban.