Napi Online

Peking cenzúrázza az internetet az olimpián?

Ismételten felhívta a Nemzetközi Olimpiai Bizottság a pekingi olimpia szervezőinek figyelmét, hogy a játékok ideje alatt szabaddá kell tenniük az internetet a helyszínen dolgozó újságírók számára.

A téma a közelmúltban lezajlott tibeti véres események miatt vált ismét aktuálissá - Pekingből rendszeresen blokkolják az elérést számos külföldi hírportál és blog felé. A korlátozott internetelérés nagyon rossz fényt vetne a házigazdákra, a sajtó számára ugyanolyan körülményeket kell biztosítani, mint az eddigi játékokon - jelentette ki a USA Today-nek Kevan Gosper, a tárgyalódelegáció alelnöke.

Kínát ráadásul köti a házigazda-státusából fakadó kötelezettség is, miszerint biztosítania kell a helyszínen dolgozó mintegy harmincezer újságíró számára az internet szabad elérését. Kína tavaly októberben ennek megfelelően egy évre feloldotta a legtöbb korlátozást, ám a tibeti lázadást követően ismét blokkolni kezdett számos weboldalt. A külügyminisztérium szóvivője, Jiang Yu elismerte, hogy a kormány letilt bizonyos oldalakat, és nem erősítette meg, hogy ezeket a tiltásokat feloldanák az olimpia idejére.

Az internetes köznyelv Nagy Kínai Tűzfalnak hívja az 1998-ban indult, 2006-ban működésbe lépett Aranypajzs Projektet, melyet a kínai kormány dolgozott ki. A nagyszabású programnak csak az előzetes költségei 800 millió dollárt tettek ki - ennek eredményeként viszont a kínai kormány IP-címek blokkolásával, webcímek szűrésével, domainnevek letiltásával vagy akár az internetkapcsolat megszakításával is korlátozhatja az internetezőket. A cenzúrázott tartalmak közé tartoznak a demokráciával, rendőri brutalitással, a Tienanmen téri vérengzéssel, szólásszabadsággal foglalkozó oldalak, többek között a Yahoo! Hong Kong, a Voice of America vagy BBC News, igaz, az utóbbira vonatkozó tiltást időlegesen feloldják.

Elérhetetlen minden olyan oldal, ahol a központi hatalommal szemben álló vélemények korlátlanul jelenhetnének meg, például a YouTube, a Wikipedia, vagy az olyan blogszolgáltatók, mint a Blogspot vagy a LiveJournal. A tajvani média teljes egészében le van tiltva, akárcsak a dalai lámával és a tibeti függetlenséggel foglalkozó site-ok. Természetesen cenzúra sújtja a pornográf oldalakat is.

Különösen érdekes a keresőprogramok helyzete - a nemzetközi keresők, mint a Google.cn vagy a Yahho.cn, és a kínaiak, mint például a Baidu letiltják az illegális keresőszavakat. A kínai Google-n a következő üzenet jelenik meg, ha "tiltott" kifejezésre próbál rákeresni a felhasználó: "A helyi törvények szerint az alábbi tartalom nem megjeleníthető". A vállalatot emiatt természetesen világszerte számos kritika éri - az óriási kínai piacot azonban nem tudták feláldozni a cenzúrázatlan tartalom oltárán. A Google azzal védekezik, hogy így legalább a kínai kormány nem tiltja le a teljes keresőprogramot, ahogy történt például 2002-ben.

A Nagy Kínai Tűzfal áttörésére ugyanakkor számos kísérletet tesznek a felhasználók - a teljes tiltás idején az egyik legismertebb ezek közül a Google-motorhoz rendkívül hasonló "tükörprogram", az elooG volt. Az internetezőknek itt visszafelé kellett beírniuk a keresett szavakat, hogy a kívánt tartalomhoz jussanak, mely szintén visszafelé írottan jelent meg.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • rigidus #10
    > Hogy lenne jelen a politikai cenzúra nyugaton a neten?

    Honnet is tudnad, hogy van, ha cenzurazott mediakbol tajekozodsz?
  • zola2000 #9
    Hát ja, lehet, hogy igazad van...
  • bvalek2 #8
    A kurucinfót inkább labancok tartják fenn, a magyarok nyilait pedig nem véletlenül szokták gyurcsány nyilainak becézni... Mindig akkor jelennek meg, amikor a kispásztornak szüksége van farkasra

    Szóval csak óvatosan az "infókkal". Eléggé balról jönnek ezek az állítólagos fasisztákok. Melyik szerencsétlen elvtárs nevezte el a tenorszervezetüket Ma-Nyi-nak?? Mi ez, símaszkos anyósok gyülekezete?
  • zola2000 #7
    Hogy lenne jelen a politikai cenzúra nyugaton a neten? ok nem mindent írnak le a tvben, de ahhoz ott van a http://kuruc.info (vagy a http://www.gunternet.hu/ bár azt igazából nem ajánlom). De az ilyen k pornó meg ilyen oldalakat itt is cenzúrázni kellene...
  • bvalek2 #6
    elgooG persze létezik (két g-vel), de aki nem tud angolul, az nem tudja használni, szóval semmi köze a témához
  • bvalek2 #5
    Az internetezőknek itt visszafelé kellett beírniuk a keresett szavakat, hogy a kívánt tartalomhoz jussanak, mely szintén visszafelé írottan jelent meg.

    Az átlag kínai nem tud angolul, viszont netezik, a kínai honlapok és keresők pedig a saját írásukat használják. Ami egy képírás, egy jel egy szót jelent, tehát nem lehet visszafelé írni. Ez is egy álhír volt, köszönjük.
  • rigidus #4
    Ne egy felnott, egeszseges ertekrendekkel rendelkezo ember szemevel nezzed hanem probalj meg mas korosztaly fejevel is gondolkodni. Eleg ha csak belegondolsz, hogy egy gyerek elott nincsenek rejtekhelyek egy lakasban: ami letezik mindent megtalal.

    Egyszeruen vannak dolgok amiket nem volna szabad a nagy nyilvanossag ele kitenni mert ezek tartalmak egyuttal megteremtik a tovabbi keresleteket is azaltal, hogy vannak. Csak hat ahol a demoralizalas a cel ott mindent lehet.

    Lehet mindenfele rosszat mondani Kinarol, de ugyanazokat megtalaljuk a sajat hazunk tajan is pepitaban. A nyugaton is ugyanugy mindennapos eszkoz a politikai cenzura mint masutt. Nem mellesleg a kinaiak tisztaban vannak a tibeti esemenyekkel is (hogy autonomiat akarnak) es naprakeszen kovetik.

    (Meg mielott barki elovenne a bicsakajat elismetelnem es kihangsulyoznam: nem azt allitom, hogy Kina szent, hanem azt, hogy mi sem vagyunk jobbak a deakne vasznanal)
  • Deffyant #3
    attól még, hogy ottvan, ki mondta, hogy kötelező nézegetni őket. énsem teszem, és jól megvagyok nélkülük. kétlem, hogy ha tehetnék, a kínaiak lerohannák a kakipornós homokozsó oldalakat...
  • rigidus #2
    "A cenzúrázott tartalmak közé tartoznak a demokráciával, rendőri brutalitással, a Tienanmen téri vérengzéssel, szólásszabadsággal foglalkozó oldalak, többek között a Yahoo! Hong Kong, a Voice of America vagy BBC News"

    Meg ugye elsosorban a tarsadalomrohaszto tartalmak amelyek felen a fene nagy "szabadsag" szamlajara irva korlatlan mennyisegben allnak rendelkezesre: ongyilokportalok, drogfeszkek, online homokozok, szadomazo, kakiszeksz, stb. Ezt is illene am ilyenkor odabiggyeszteni.
  • zola2000 #1
    Nem egyszerűbb a freetibet.org (vagy a tibet.hu) olvasásához egy kódolt böngészőt használni? Igaz, hogy lassú, de legalább nem tudják lenyomozni, hacsak nem blokkolnak minden kódolt adatfolyamot.