Napi Online

Fejenként 935 ezer forint a távmunka támogatására

Újabb lendületet adhat a távmunkások alkalmazásának a Szociális és Munkaügyi Minisztérium (SZMM) megbízásából a Budapesti Munkaerő-piaci Intervenciós Központ (BMIK) által kiírt SZMM-TP-2008 jelű pályázati felhívás.

A távmunka elterjesztésére indított központi munkaerő-piaci program folytatásával a tárca ösztönözni kívánja a rugalmas munkavégzési formák alkalmazását és a munkakultúra további korszerűsítését, ennek keretében támogatja a távmunkahelyeket létesítő vállalkozásokat és a közfeladatokat ellátó intézményeket. Az SZMM szeretné a távmunkások foglalkoztatásban rejlő gazdaságosság kihasználásával növelni a foglalkoztatottságot a hátrányos helyzetű kistérségekben is. A pályázat a távoli helyről történő munkavégzés további elterjesztésével a munkaerőpiac azon szereplőit is helyzetbe hozhatja, akik hátrányos helyzetű csoporthoz tartoznak (tartós munkanélküliek, fogyatékkal élők, megváltozott munkaképességűek).

A már régóta várt lehetőséggel március 26-áig lehet élni, a pályázatok április 25-éig bírálják el. A támogatás utólagosan finanszírozott és vissza nem térítendő, infrastruktúra-támogatásra és képzésre fordítható, azt a nyertes pályázónak a szerződéskötés után a munkaügyi központok folyósítják. A pénz forrása a Munkaerő-piaci Alap 600 millió forintos kerete.

A bértámogatás összege minden távmunkát biztosító munkahely esetében nyolc hónapig a távmunkás bruttó munkabére - legfeljebb havi 70 ezer forintig és annak járulékai (munkáltatói tb-járulék, egészségügyi hozzájárulás és munkaadói járulék) -, azaz összesen legfeljebb 754 800 forint. A képzési támogatás a létrejövő távmunkahelyen dolgozók esetében egyszeri bruttó 30 ezer forint. (A belső képzés megvalósításának határideje 2008. november 30.) A távmunka alkalmazásához és fenntartásához szükséges infrastruktúra megteremtéséhez munkahelyenként a szükséges eszközök, konfigurációk és más támogató megoldások beszerzésének 75 százaléka, legfeljebb bruttó 150 ezer forint számolható el. Összességében tehát egy távmunkahely létesítésére maximálisan adható támogatás összege 934 800 forint.

Az indulóknak azt is vállalniuk kell, hogy az újonnan létrehozott távmunkahelyeket a támogatási időszakot (nyolc hónap) követő további tíz hónapig megtartják. További feltétel, hogy a munkáltató részéről legalább egy fő eredményesen elsajátítsa az SZMM és a távmunkatanács támogatásával kidolgozott Távmunka-ismeretek című, személyes megjelenést nem igénylő e-learning tananyagot és ezt a BMIK tanúsítsa (a képzés költsége fejenként húszezer forint).

Szakértők szerint elsősorban a munkáltatóknak kell felismerniük a távmunka gazdasági előnyeit és azt, hogy az ilyen módon foglalkoztatott munkavállalók a gyakorlatban ugyanúgy ellenőrizhetők, mint a hagyományos munkahelyeken. A távmunka esetében ugyanis le kell mondania a munkáltatónak a személyes ellenőrzés lehetőségéről. Vannak azonban olyan módszerek, amelyek megfelelően kiválthatják a személyes ellenőrzést: ilyenek a ki- és belépést, a munkavállalói aktivitást jegyző programok vagy a munkaadó számszerűsített normát határoz meg.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)