Berta Sándor

Adatvédelem: Magyarország az élmezőnyben

Európai mérték szerint és világviszonylatban is az élmezőnyben található hazánk, legalábbis az adatvédelmet tekintve - derült ki a Privacy International nevű brit szervezet legújabb adatvédelmi felméréséből.

Európában a PI-től a legjobb osztályzatot Görögország kapta (3,1), a második helyet Románia szerezte meg holtversenyben Magyarországgal. Mindkét állam 2,9-es osztályzattal büszkélkedhet. S a büszkélkedés jelző ebben az esetben valóban helytálló, főleg, ha figyelembe vesszük, hogy az európai adatvédelmi ranglistában az uniós átlag a 19-ik helyhez volt elegendő és Franciaország csak a 27-ik, míg az Egyesült Királyság az utolsó, 28-ik helyet szerezte meg, 1,9, illetve 1,4-es adatával.

Az európai Top10-be még Szlovénia, Portugália, Luxemburg, Németország, Olaszország, Észtország és Belgium fért be. Németország tavaly még világviszonylatban is az elsők között volt, idén viszont jelentősen visszaszorult. Görögország világviszonylatban is első lett, Magyarország pedig Kanadával és Romániával holtversenyben a második. A Privacy Internationaltól a legrosszabb adatvédelmi minősítést Malajzia, Kína, és Oroszország kapta (egyaránt 1,3-ast), 1,4-es osztályzattal pedig az Egyesült Királyságon kívül csak Szingapúrt "jutalmazták". Igaz, 1,5-ös értékére Tajvan, Thaiföld és az Egyesült Államok sem lehet túl büszke.

A PI munkatársai különböző szempontok alapján osztályozták az egyes országokat, köztük volt például a biometrikus adatok, az adatcserélés, a távközlési információk megosztása, a kormányzati, a pénzügyi és az egészségügyi adatokhoz való hozzáférés, illetve ezen információk védelme. A PI 1997 óta hozza nyilvánosságra éves adatvédelmi felmérését, amelyben különösen nagy figyelmet szentel az adott államban bekövetkezett változásoknak. Amennyiben szigorítanak egy adatvédelmi jogszabályt, az jó pontnak számít, de a hatóságok túlzott információéhsége jókora fekete pont.

Az adatvédelem egyre nagyobb probléma világszerte. Jól jelzi ezt, hogy a Privacy International által feketére satírozott országok száma folyamatosan nő. Mindez azt jelenti, hogy elharapóznak a vizuális és elektronikus megfigyelések, a kormányok egyre több adathoz szeretnének hozzáférni, gyakran sérül az adatvédelem akár a munkahelyeken és a hivatalokban, közintézményekben, valamint jelentősen megnövekedett az adatcsereberélési igény, gondoljunk csak a tavaly kötött légiutas-megállapodásokra. Mindenesetre nem túl hízelgő, hogy a PI a gyakorlatilag "megfigyelési társadalmakká" nyilvánította Thaiföldet, Malajziát, Nagy-Britanniát, Oroszországot és az Egyesült Államokat.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • lomha #13
    Echelon projekt? Az USA lehallgatja az interneten folyó kommunikáció kilencven-egynéhány százlékát. "Piackutatásra", ipari kémkedésre kiválóan alkalmas. A személyiségi jogokról meg annyit, hogy egy banknak _valójában_ mi köze az arcképes igazolványomhoz, akár engedélyt kér a másolásához, akár nem? Ez egy országokéval párhuzamosan kiépített kommunikációs infrastruktúra, hiszen indokolt esetben a személyi adataimat a népességnyilvántartótól vagy a rendőrségtől is elkérhetnék, csak éppen nincs hozzá joguk. Valahogy "hozódott egy törvény", amely megkerüli az adatvédelmet, és a bankokat a törvényes hatalom fölé helyezi. Szerintem ezek az adatok is _ugyanabban_ az adatbázisban landolnak, különben semmi értelme az egésznek. Persze én is használom a netet, és a pénzem is a bankban tartom. Ez már egy ilyen szép új világ.
  • progee #12
    Kenyát az első helyre !!
  • sathinel #11
    Akárhogy is véded sokmindent meg lehet csinálni. A hack, és egyébb vállalati titkok csempészésénél sem betörnek a szervereikre, hanem belső munkatársat keresnek aki elvégzi a dolgokat. A hack-elések nagyrésze belső ember miatt van. Ezáltal pedig egy átlag ember aki a megfelelő helyen dolgozik könnyebben felmérhető, becserkészhető. Ha szerinted nagyon filmbeillő amit írtunk akkor miért tud sok vállalati titok "kiszivárogni"?. Pénz beszél. Főleg nállunk lehet sokmindenkit megkenni. Miért nem lehet ilyen adatok alapján megkeresni?
    Ha az adatokat nem használják fel gázos dolgokra ok én vagyok néha borulátó. De emberek vagyunk. És a biztonsági kérdések mindíg is napirenden vannak. Pl usa "hackerek" kínát támadták, majd kínából usa cégek, kormányzatihivatalok, katonai célpontok, majd németország is meg lett csapolva pár giga adattal ha jól emlékszem és az is kínába vándorolt. Manapság mindent interneten csinálunk, és könyebben kiadjuk magunkat.
  • cateran #10
    Ha ő nem is, én biztosan:D ennyi marhaságot:D kémtörténeteket kellene irnod:D
  • Petko #9
    lol
    én csak jóindulatból írtam... ha nem tetszik szard le
  • archkoven #8
    Ezt a sok okosságot mind egyedül ötlötted ki, vagy valaki segített benne?:)
    Azt javaslom neked, hogy keress egy távoli szigetet, építs rá bambusznádból egy házikót, zárkózz be és szóba ne állj a benszülöttekkel, hátha ők is a nemzetbiztonságiaktól vannak.
    De legjobb ha tök egyedül vagy, akkor csak a titkosszolgálatok idomított delfinjeire kell figyelned. Nyugi, a teknősök ártalmatlanok. Persze, csak ha nincsenek bedrótozva.
  • Petko #7
    csak a fantázia szab határt
    szépen ebből kiindulva fel lehet minden mást térképezni... osztálytársak, rokonok, kollegák stb. aztán amelyiknél telefon is van felhivogatni kamuszöveggel és még több információt kinyerni a célszemélyről
    neten rákeresni nickre, névre stb. még több info ki van nyerve, minden szaros fórumhozzászólás, minden tevékenység ami nyomot hagy, meg plussz a tömérdek kép az már csak hab a tortán
    aztán egy jó bő személyprofillal már azt lehet csinálni amit csak akar valaki
    finomabb enyhébb cuccok:
    - munkahelyi jelentkezés esetén már mielőtt egy szót szólnál tudnak mindent rólad, nem tetszk a pofád, egy fórumon elszóltad magad és politizáltál stb. esélyed nincs
    - főleg nőknél a képgyűjtés nagy buli... bannereken pl egy ideig az nforce.com on volt oldalt sextárskereső random képekkel nickekkel... persze egytől egyig myspace stb. ről lenyúlva
    - személyiségprofil alapján elkezdenek nyomulni rád, a címeden elkezdenek basztatni mondjuk a scientologusok vagy egyéb
    - ebay, vatera... email nick alapján kiszednek és valamit amit megnyertél vagy vettél átveszik a nevedben stb.
    aztán lehet fokozni:
    - földhivatalból kiszedni az ingatlanlapod, hamis szerződés, aláírás ráhamisítva amit szintén kiszednek pl. valami oktatási intézményből... aztán már nem is a tied a házikó... ha esetleg perelgetni akarsz 3-4 nagydarab faszi bekopogtat hogy lemorzsolja a térdkalácsod meg a barátnődét is
    - aztán lehet vállakozó igazolvány, számlagyár a nevedre
    szóval tényleg csak a fantázián múlik (és nekem egyáltalán nem olyan jó)
  • stain #6
    Csak azt felejtették el belevenni az elemzésbe, amikor a kormányzat lemásoltatta a komplett adó adatbázist néhány éve...
  • archkoven #5
    És mit kezdenek az olyan információkkal, hogy mikor születtél, hova jártál iskolába, ki a barátnőd, kik a barátaid, hol dolgozol és mi a kutyád neve?
    Ezeket az adatokat a felhasználók éppen azért írják be a profiljukba mert másokkal is tudatni akarják. Kivéve persze az olyan üldözési mániás makkmarcik mint amilyen te is vagy.
    Hogyan lehet ezekkel visszaélni te nagyokos? Amit nem akarsz, hogy tudjanak nem írod be.
  • Petko #4
    nem is értem ezt a felmérést... ezek alapján kazahsztán sokkal inkább top listás, mert ugye ahol nincs semmilyen információs infrastruktúra, illetve semmilyen komolyabb nyilvántartás, adatbázis... ezért ott persze nem is lehet egyáltalán visszaélni vele
    ez inkább sztem visszafele megy... magyarországon atomdurván visszaélnének vele ha lenne felépítve sok olyan rendszer, amivel vissza lehet élni... szóval idővel szépen megyünk majd jól lefele a listán