Berta Sándor

Sztrájkolnak az online rádiók

Ma átmenetileg beszüntetik adásukat a megemelt jogdíjak elleni tiltakozásul az amerikai internetes műsorszolgáltatók.

Mint ismeretes, a helyzet márciustól vált gyakorlatilag kilátástalanná az online rádiók számára, miután kiderült, hogy lejárt az a megállapodás, amelynek értelmében kedvező jogdíjakat kellett fizetniük a zeneipari szervezetek számára. A cégek fellebbeztek az új díjjavaslatok ellen, azonban április közepén a Copyright Royalty Board of the Library of Congress (CRB) elutasította a beadványt és nem helyezte hatályon kívül a befolyó bevételek újrafelosztásáról szóló korábbi döntését.

Korábban úgy tűnt, hogy a webrádiók kapnak még egy utolsó esélyt, azonban úgy tűnik, már az is elúszott a számukra. Amennyiben a következő három hétben sem változik a helyzet, úgy az Egyesült Államokban július 15-én életbe lép az új szabályozás, ami szerint a rádióknak hallgatóik és a lejátszott zeneszámok száma után kell majd jogdíjat fizetniük. Emiatt az online műsorszolgáltatók június 26-án teljesen vagy részlegesen beszüntetik adásukat, hogy így tiltakozzanak a jogdíj-emelési terv ellen, másrészt, hogy - ironikusan fogalmazva - így készítsék fel a hallgatóikat a július 15-e után várható állapotokra.

A rádiósok szerint a legtöbb csatorna tönkremegy, mert a jogdíj meghaladja a teljes bevételt. A SoundExchange álláspontja szerint viszont a nagyok bírni fogják a terhet, a legkisebb állomások pedig 2010-ig felmentést kapnak. A másik nagy baj - állítják a netrádiósok -, hogy az előadóknak ragaszkodniuk kell a jogdíjhoz. A rendelkezés fontos lehetőségtől fosztja meg a feltörekvő művészeket: nem engedhetik többé ingyen játszani a számaikat, pedig így könnyebben eljuthatnának a közönséghez. Az emelés ráadásul visszamenőleges hatályú, így aztán az elmúlt 12 hónapban sugárzott számok után is ki kell fizetni a dalonként és hallgatónként járó 0,019 centet az eddigi 0,007 cent helyett.

További probléma, hogy a SoundExchange nem fizet azoknak az előadóknak, akik nem lépnek be a szerzői jogvédő egyesületbe. A jogdíjat beszedő és szétosztó szervezet szerint a rendszer többi elemével együtt ez így igazságos. A SaveNetRadio aktivistái remélik, hogy a közönség nyomást gyakorol a kongresszusi (parlamenti) képviselőkre, akik aztán határoznának a jogdíj csökkentéséről. "Most talán ráébred a kongresszus, hogy rossz irányba mennek a dolgok" - nyilatkozott Justin Savage, a több mint 500 csatornát működtető LoudCity alapítója.

Az akcióban részt vesz többek között a Yahoo, a Live365 stations, a Rhapsody és a Pandora. A nonprofit civil rádióktól kezdve egészen az MTV zenetévé online rádióadójáig csaknem 14 ezer állomás csatlakozott a mozgalomhoz. Emellett a hallgatóknak lehetőségük nyílik egy külön oldalon véleményük kifejtésére, melyeket az amerikai Kongresszus tagjainak továbbítanak, és így hívják fel a figyelmüket a problémára.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • htmm #4
    Hát, igen. Én sem sok zenét töltöttem, mert minek. Jobbnál jobb netrádiók vannak, nem töltök, hallgatok (nah jó, a telefonon még nem netrádiót hallgatok).
    Aztán ha valami megtetszik, rohanok is koncertre. Így mindenkinek jó szerintem: a nterádiónak, mert hallgatom, nekem, mert új zenéket ismerek meg (és még legális is), meg az előadónak is, mert megismerik, meg azért a koncerten a jegybevétel csak jegybevétel.
    Egyébként meg ezzel hosszú távon lehet, hogy csak azt érik el, hogy Oroszország netrádiós nagyhatalom lesz ;]
  • Penge4 #3
    Hajrá. Eddig nem nagyon töltögettem mp3-at, de ha ez bekövetkezik, akkor veszek mégegy winyót és húzom le az mp3-ak ezreit is a torrentről, nem csak a filmeket. Virágzani fog a warez, mint állat.
  • InfectedMann #2
    "Szépen be kell szüntetni az internetrádiókat, és kész."
    Persze. Te meg ébredj fel plz.
    Most nem sorolnék neked itt fel kapásból. 3-4 rádiót amit soha a büdös életbe senki sem tudna beszüntetni.
  • ocsieu #1
    Szépen be kell szüntetni az internetrádiókat, és kész.
    Majd ha a művészek fizetnek azért, hogy online rádión is elérhetőek legyenek a számaik, na majd akkor lehet újra internetrádiót üzemeltetni.
    Idővel meg talán rájönnek, hogy ahoz, hogy eladhassák műveiket, nem árt az INGYENreklám!!!
    Szerintem az eset kísértetiesen hasonlít a P2P-re.
    Aki meg ezek után is képes mindenféle jogdíj ellenében támogatni a művészeket, kiadókat, jogvédőket az nem normális, és csak hozzájárulnak ahoz, hogy mégjobban megerősödjenek ezek a szervezetek, és 8x nyelessék le az egyre kellemetlenebb "békáikat" a közönséggel/userekkel...