Berta Sándor

Mobiltelefonálás külföldre roamingdíj nélkül

Miközben az Európai Unióban hónapokon keresztül éles vita volt a mobiltelefonok külföldi használata után fizetendő barangolási díjak csökkentéséről, addig Afrika ebben kérdésben megelőzte az EU-t.

Mint ismeretes, hosszas vita után csak a múlt héten vált biztossá, hogy legkorábban augusztustól lehetnek olcsóbbak a roamingdíjak. Afrikában ugyanakkor már megvalósult az európai álom: létezik olyan mobil szolgáltató, amelynél egyetlen cent felárat sem kell fizetni a külföldi államokból kezdeményezett vagy ott fogadott mobiltelefon-hívásokért. A díjak ugyanannyiba kerülnek, mintha egy hagyományos belföldi beszélgetést folytatnánk vagy fogadnánk.

A kuvaiti Celtel távközlési konszern "Connects the people of Africa" mottója nagyon hasonlít a Nokia mottójához. A vállalat esetében azonban nemcsak marketingfogásról van szó, hanem a mondat szellemében is cselekszik. A múlt hét közepe óta a Celtel ügyfelei belföldi tarifák mellett bonyolíthatják beszélgetéseiket a külföldi országokban is. Az One Network hálózat jelenleg Gabon, Kenya, a Kongói Köztársaság, a Kongói Demokratikus Köztársaság, Uganda és Tanzánia országait foglalja magában. Vagyis a kuvaiti cég megvalósította azt, amiről mi Európában legfeljebb még csak álmodhatunk.

A Celtel azonban nem elégedett meg ennyivel, hiszen a tervek szerint az eredetileg csupán három országban elérhető hálózatot hamarosan kiterjesztik további kilenc államra, Burkina Fasóra, Madagaszkárra, Malawira, Nigerre, Nigériára, Sierra Leonéra, Szudánra, Csádra és Zambiára. A Celtel oldalán megjelent üzenetekben négy állam vezetője köszönti az One Network kibővítését.

Mivel Afrikában a mobil kommunikáció talán az egyetlen megbízható távközlési lehetőséget jelenti, így nem csoda, hogy sok ország az utolsó felzárkózási reményforrást látja a mobil szolgáltatásokban. A polgárháborúk miatt az olcsó mobiltelefonálás gyakorlatilag az egyetlen kapcsolattartási lehetőségnek számít a szétszakított, országhatárok és milíciák által elválasztott családok számára.

"Hálózatunk megmutatta, hogy mennyire innovatív is lehet Afrika és milyen esélyei lehetnek" - jelentette ki Tito Alai, a Celtel pénzügyi vezetője, aki szerint a nyugati távközlési cégek számára nem vonzó az afrikai piac, ezért nem is foglalkoznak vele, ez pedig szerinte komoly hiba. A Celtel és anyavállalata, az MTC pont ezekben az elmaradott régiókban fektetett be: csak az elmúlt években az MTC több mint 400 millió dollárt fordított az iraki mobil hálózat kiépítésére és fejlesztésére. Namíbiában pedig a konszern a Motorolával közösen jelenleg is egy olyan bázisállomást tesztel, amely szél- és napenergiával működik.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • PíszLávJuniti #3
    Ugyanez már megtörtént, más területen, minket is bekebeleztek.
  • Szemi90 #2
    Valamint Irakot.
    Ha katonailag gyengébbek is vagyunk, a multi cégekkel el tudjuk foglalni Irakot. Ezzel egyben befolyásolni is lehet a mindenkori kormányt.
  • Ronny #1
    foglaljuk vissza afrikát