Gyurkity Péter

Windows Server 2008 néven jön a Longhorn

A Microsoft akarva-akaratlanul megerősítette, hogy az eddig Longhorn kódnéven ismert operációs rendszer Windows Server 2008 néven jelenik majd meg a boltokban. A cég frissítései eközben újabb problémákat okoznak.

Szemfüles internetezők figyeltek fel arra, hogy a szoftvercég francia részlegének hivatalos oldalán felbukkant a teljes név, ami arra utal, hogy a Microsoft ezzel az elnevezéssel dobná piacra a szerverekre szánt operációs rendszert, amely a Vista további csiszolásaként, tökéletesítéseként is felfogható. Maga az oldal semmilyen új információval nem szolgál, mindössze egy jelentkezőívet kínál a harmadik bétaverzióhoz, ám már ez is elegendő volt ahhoz, hogy számos forrás lecsapjon az információmorzsára.


Az év második felében megjelenő végleges változat több újítást (Server Manager, Server Core, Windows PowerShell, IIS 7.0, UEFI 2.0, valamint Active Directory Federation Services) is magába foglal majd, amelyek révén a cég szerint csökkenhetnek a karbantartási és szervizelési költségek, és növelhető a biztonság és a megbízhatóság. Korábban az újítások közül a Network Access Protection technológiát emelték ki, amely a megfelelő frissítésekig nem engedélyezi a hálózat elérését a laptopok számára, míg a szerver szerepkörök révén csak a valóban szükséges kódrészletek települnek fel. A minimalista opció esetén például csak a bázis funkciók kerülnek az adott gépre - a körből akár a Windows Explorer, a médialejátszó és a grafikus kezelőfelület is kimaradhat.

A szoftvercég eközben a legújabb frissítések által okozott újabb galibákkal küzd, az Internet Explorer májusi kumulatív javítócsomagja ugyanis számos felhasználó számára komoly gondokat okoz. Elsőként az Outlook 2003 felhasználók jártak rosszul a frissítés telepítésével, mivel ezt követően komoly sebességbeli problémákról számoltak be, ám hamarosan kiderült, hogy ez a jelenség nem korlátozódik a szoftvercég saját levelezőkliensét használók körére.

Bár a hiba első észlelése már április végén felbukkant a WSUS blogon, ennek okát eddig nem sikerült megtalálni. Mindez arra kitűnő példa, hogy a frissítéseket nem minden esetben érdemes azonnal, automatikusan telepíteni.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • 1Bazs #54
    Javasolnám, hogy win saját driver-el próbáld meghajtani a videókarit, mert a gyártó saját meghajtóinál sokszor fontosabb a minimális sebeségnövekedés, mint a stabilitás.
    Ami pedig általában a win-t illeti, szerintem a legnagyobb előnye nagyvállalati környezetben az, hogy minden területre kínál megoldást és ezek a megoldások jól működnek együtt. Szóval egy konkrét célra lehet találni jobb szoftvert, de egy teljes rendszert nem lehet inkompatibilis elemekből felépíteni. Tudom, hogy a régi ms termékeknél is volt inkompatibilitás, de az újak egészen jók...
  • A1274815 #53
    Esetleg valami memória lapalap összeférhetőség probléma is produkálhat hasonlót.
  • A1274815 #52
    Amikor ezeket csinálja, akkor nem fut véletlenül mindig ugyan az a program előtérben vagy háttérben, esetleg egy nem kívánt szolgáltatás? Magától nem csinál ilyet az hétszentség.
  • Sanyix #51
    Most radeon 9600 pro van, de geforce2 mx400-nál is pont ugyanez volt. És vindózxp.
  • remark #50
    Szerintem nem egyrol beszeltek. Az a "gui" amit te irsz az nem az a "gui" amirol Sanyix ir.
    Igaz nem windows server, hanem windows xp pelda, de a "gui"-hoz van koze: winrunner-rel tesztelve elofordul rendszeresen hogy bennragad valami processz (szar a winrunner, de most nem ez a tema). A lenyeg hogy a "gui" ilyenkor valtozatos dolgokat produkal. Van hogy az egyetlen amire reagal az a ctrl+alt+del, van hogy az explorer (start menu, system tray stb.) meg muxik egy ideig aztan mar az sem es marad a ctrl+alt+del, van hogy a task managert lehetetlen behozni (mukodik szepen egesz addig mig a task managert el nem inditom, de aztan ugy csinal mintha nem csinaltam volna semmit). Ilyenkor egy log off altalaban helyrehoz mindent hiszen a problemat okozo user es rendszer processzek ujraindulnak.
    Mindekozben az ugyanezen gepen futo apache szerver vigan muzsikal, azaz a windows nem omlott ossze, "csak a gui".
    Szelsoseges pelda, tudom (remelem erted hogy milyen szempontbol), de arra ravilagit, hogy szerintem mit ertenek egyesek "gui osszeomlas" alatt, es mik azok a korulmenyek amik kozott elofordul ilyen problema. (Nem a winrunnerre celzok, remelem erted.)

    Es szazadszorra is leirom: ez nem jelenti hogy a szerverfeladatok ellatasaban barmi problema adodott volna, az en sajat peldamban is par sorral feljebb olvashato, hogy a szerver maga mukodik, "csak" epp a bejelentkezett user processzei es a hozza tartozo UI allt a feje tetejere. Van ilyen, nem?
  • A1274815 #49
    Milyen videókártyád van amúgy?
  • A1274815 #48
    "Ja és néha olyan jó lenne akár a feladatkezelőt használni, de nemlehet, mert a feladatkezelő ablaka sem jelenik, annyira szétesik a gui, vakon meg nemnagyon tudom megtalálni a folyamatot :("

    Nem a GUI esik szét az csak a következőknek a tűnete lehet:
    - Magas priorítású progi és/vagy szál hasalt el.
    - Nagy mennyíségű swappelést okozott valamelyik progi, vagy nagy memória használatot produkáló progi nagy I/O műveletet végez.
    Kijelentkezés során, a GUI-t alkotó komponenssel nem történik semmi, nem záródikbe, nem indul újra, ugyan is azt NT4-nél kernelmódba tették át jobb teljesítményért (win32k.sys[GDI=2D grafikus sunkciók, USER=ablak kezelő]), Vista-nál meg vissza hozták user módba, igaz csak felemásan (kernelmód: win32k.sys[GDI=2D funkciók, inaktív USER], usermód: videókártya driver nagyobb, bonyolultabb része, DWM.exe=ablak kezelő, WPF natív komponensei, d3d9.dll).

    A fentiek csak NT4 és attól feljebb igazak. Ugyen nem Win9x vonalla van dolgod? Mert ott tényleg voltak ilyenek néha, ha megfeküdt egy Win3.1-es progi, vagy rendszerkomponens.
  • Sanyix #47
    Konkrétan full változó, lehet egy directx-es program, lehet opengl-es, lehet nem 3d-s, full random. És a kérdéses program feladatkezelőben leállítása nem oldja meg.

    Ritkán történik(félévente egyszer), de mindíg felidegesít. És én ezeket a kis gondokat is megjegyzem, nem úgy mint bizonyos emberek :)

    Ja és néha olyan jó lenne akár a feladatkezelőt használni, de nemlehet, mert a feladatkezelő ablaka sem jelenik, annyira szétesik a gui, vakon meg nemnagyon tudom megtalálni a folyamatot :(
  • Sanyix #46
    Nem mondtam hogy lehalt az egész oprendszer, tanulj meg olvasni :)
  • Sanyix #45
    "aha a világ sokszázmillió wines gépén ottmaradnak az ablakkeretek, csak nálam nem." Vagyis nem vallod be :)

    "Ezer gépet felügyelek, van közöttük ati és nvidia is, egyikkel sincs ilyen gondunk, egyetlen gépen sem. Nem lehet, hogy mégis benned van a hiba? Érteni kéne hozzá." Kamu :)

    "ez nem marketingduma, hanem a valóság. Te egy szánalmas álomvilágban élsz és hiába dugod a fejed a homokba, attól mások (párszázmillióan) vigan használják gond nélkül a wineket, akár nyomod a fikát itt megállás nélkül akár nem."

    Hazugság :)