Kruza Richárd

Megjelent a 3 GHz-es AMD Opteron

Az AMD bejelentette az új kétmagos "special edition" néven futó 2222 SE és 8222 SE típusú AMD Opteron szerverprocesszorokat, melyek már forgalomba is kerültek.

Mindenfajta látványos akció nélkül, szép csendben megjelentek az AMD Opteron szerverprocesszorok új csúcskategóriás tagjai, a "special edition" néven futó 2222 SE és 8222 SE. Phil Hughes, az AMD szóvivője elmondta, hogy az új AMD Opteronok már kaphatóak.

Az új kétmagos szerverprocesszorok 3 GHz-es órajelen futnak. Energiafelvételük elég nagy, 120 W - összehasonlításképpen a kisebb, 2,8 GHz-es Opteronnak 95 watt, 2,6 GHz-es testvérének pedig 68 watt az teljesítményigénye. Az AMD weboldala szerint a kétprocesszoros rendszerekhez szánt 2222 SE vételára 873 dollár, a négy vagy nyolc processzoros rendszerekhez való 8222SE pedig 2149 dollárba kerül 1000 darabos megrendelés esetén. Az új processzorok tehát a korábbiakhoz képest jóval drágábbak, mivel például a 2,8 GHz-es 2220 SE 8220 SE processzorok ugyanekkora megrendelés mellett 698 és 1574 dollárba kerülnek darabonként.


Az Opteron processzorcsalád az AMD egyik sikertermékének számít, mivel ezek a processzorok a világ négy legnagyobb szervergyártójának (IBM, Hewlett-Packard, Sun és Dell) x86-os szervereinél jelentős részesedéssel bírnak. Az Intel tavaly a négymagos Xeon 5100-as processzorokkal (melyek lényegében két darab kétmagos processzor egybeintegrálva) sikeresen visszavágott, és igencsak maga mögé utasította vetélytársát. Ennek következményeképpen az AMD a piacon maradás és a túlélés érdekében kénytelen volt processzorainak árait lényegesen lecsökkenteni, ami enyhén szólva nem tett jót a cég gazdasági helyzetének.

A vállalat nagyon nagy reménysége az új, Barcelona elnevezésű négymagos processzor, mely az előjelzések szerint ez év második felében fog megjelenni. Az AMD számításai szerint a chip valamelyest rendberakja a cég gazdasági helyzetét, bár az is biztos hogy eközben az Intel sem fogja ölbe tett kézzel szemlélni az eseményeket. A négyprocesszoros szerverekbe szánt négymagos Xeon 7300 Tigerton processzorok éppen ekkortájt fognak megjelenni, és az újgenerációs Penryn processzorcsalád is közeledik már.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Inquisitor #20
    Jogos felvetés, de azért annyira nem is hiteltelen ... másrész mire ezek piacra kerülne, a fülünkön folynak majd ki a tesztek, addigra kiderül igaz volt vagy sem.
  • dez #19
    link
    Azt hittem, kicsit megbízhatóbb forrásból van...
  • dez #18
    Basszus, a Goggle sem talál semmit szövegrészekre keresve.
  • dez #17
    Link?
  • Inquisitor #16
    "In Sandra multimedia benchmark Agena / Barcelona K10 2.5 GHz scores over 400.000 it/s (instructions / second) in integer test and about 300.000 it/s in floating point test. Yeah there are some Agena / Barcelona parts runing at 2.5 GHz at press time and we got the chance to share the scores with the world.

    Intel's fastest QX6800 Quad core at 3 GHz scores about ~300.000 it/s in integer and ~180.000 it/s in floating point test.

    So at least in multimedia stuff and this synthetic benchmark AMD's native quad core is 33.3 percent faster than Intel's fastest Quad core, while in the floating calculations it is a massive 66 percent faster."
  • dez #15
    (Korábban volt egy olyan is, hogy "more than 10 percent", de végül nem azt hagytam bent.)
  • dez #14
    És úgy tűnik, megvan a hivatalos megerősítés az 50%/20%-ra: link
  • dez #13
    (még pontosabban a "more than" nélkül, na)
  • dez #12
    (pontosabban a "more" nélkül)
  • dez #11
    Ez még tavaly novemberből, a Xeonos becsült összehasonlítással:
    Interview
    (Volt valahol egy másik interview is, ahol a 40%+ floating-point mellett "more than two-digit percent" többletet mondtak általános esetben, de azt nem találom.)
    Azt hiszem, ebben is szerepelt, de most nem nézem végig újra:

    És bár megbízhatatlan infó, de állítólag a valójában még gyorsabb: link