Gyurkity Péter

Az ENSZ érintetlenül hagyná az internet irányítását

Az ENSZ alá tartozó Nemzetközi Telekommunikációs Unió újonnan kinevezett igazgatója szerint a panaszok ellenére maradhat az amerikai befolyás az internet felett, ők inkább a biztonságra koncentrálnak.

Hamadoun Toure, a Nemzetközi Telekommunikációs Unió (International Telecommunication Union, ITU) új igazgatója, közvetlenül a soron következő genfi találkozók előtt beszélt a világháló irányításával kapcsolatos véleményéről, pontosabban arról, hogy a viták ellenére a fontos kérdéseket továbbra is a jelenleg illetékes szervezetekre kellene bízni. Ezek között az első helyen természetesen az ICANN és az ITU szerepel, vagyis a fejlődő országok követelései valós eredmény nélkül maradhatnak.

"Mindannyiunknak össze kell fogni, minden ügynökségnek megvan a maga jól felfogott szerepe ezen a területen. A közös munkát kell előtérbe helyeznünk... és el kell kerülnünk egy új, központosított rendszer kialakítását amely csak újabb nehézségekkel és vitákkal járna" - magyarázta Toure egy sajtótájékoztatón. Mindez azt jelenti, hogy az ICANN az ENSZ ügynökségének támogatásával intézhetné tovább az ügyeket, amelyet pedig várhatóan több oldalról kifogásolnak majd. Éppen erről szólt az elmúlt hónapokban fel-felerősödő vita, amelyben a fejlődő országok többnyire a túlzott amerikai befolyást kifogásolták.

Ezek az országok - mint például Brazília, Irán és az olyan óriások mint Kína és India - inkább a nemzetközi szervezetre, az ENSZ-re bíznák az irányítást, nem bíznak az ICANN-ban, amely közvetlenül az amerikai kereskedelmi bizottságnak jelent. A felzárkózó államok több beleszólást szeretnének a világháló igazgatásába, mondván, hogy alaposan megváltozott a helyzet a kilencvenes évek közepe óta, amikor egyértelműen az USA számított a virtuális világ közepének.

Az ITU viszont az új igazgató nyilatkozata szerint inkább a biztonság növelésére, valamint a szegény és gazdag országok közötti különbségek csökkentésére koncentrálna, emellett felgyorsítaná az internet terjedését a szabványok, az e-kereskedelem, valamint a 3G támogatásával. A kérdésben minden bizonnyal idén is súlyos vitáknak lehetünk majd tanúi, az eddigi reakciók ugyanis nem váltottak ki elégedettséget az ellentáborban.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • zzebi #14
    Szerinted letezik barmi a vilagon, amit barati joszivusegbol kapsz? Az egyetlen talan a baratodtol kapott joszivuseg...
    Meg szep, hogy erdekbol keszult az Internet! Sot, erdekbol akarja a tobbi orszag is a sajat iranyitasa ala vonni! Szerinted az EU barati joszivusegbol epult? Hehe...
  • AranyKéz #13
    Te figy, az amerikaiak már rég leálltak volna vele ha nem érné meg nekik, szóval nem baráti jószívűségből csinálják még mindig.
  • zzebi #12
    Aki kicsit is tajekozott a temaban es nem csupan zsigerbol szidja az amerikaiakat, az pontosan tudja, hogy az Internet az amerikai adofizetok penzebol, es nem a nagy cegek szolgalataban lett kifejlesztve. Ugyanis az internet ose, az ARPANet teljesen katonai projekt volt a hideghaboru alatt. Mar a legelso mukodo valtozat is szinte ugyanazokkal a halozati szintu protokollokkal mukodott, mi a mai Internet. A tovabbi fejlesztesek a felhasznaloi szintu protokollok iranyaba is kizarolag az USA-ban zajlottak meg a fejlesztesek joideig. Amikorra a hadseregtol kikerult az amerikai egyetemekhez a fejlesztes, mar egy jol felepitett rendszer volt. Ezutan meg a 80-as evekig szinte teljes egeszeben az USA-ban fejlesztettek es csupan a 90-es evekben kezdett a nagyvilag komolyabban ismerkedni az Internettel.
    Az internetes protokollok zome ISO szabvany es szinte kivetel nelkul amerikai talalmanyok. Azt, hogy most itt ezt az uzenetet olvashatjatok szinte egy az egyben az amerikaiaknak koszonhetitek. Ehhez az EU es a magyar szolgaltatok csak annyit tettek hozza, hogy kiepitettek a (nagy valoszinuseggel) amerikai cegektol vasarolt elemekbol felepitett helyi halozatot.
    Es a felreertesek elkerulese vegett, ezek a helyi szolgaltatok fizettetik meg veletek az Internet hasznalatanak koltseget, nem pedig az amerikaiak.

    Persze ma mar nagyon nemzetkozi a fejlesztes, es eppen ezert akarjak sokan az internetes szervezetek iranyitasat elvenni az amerikaiaktol. A jovoben ez mindenkeppen megtortenik, mert igy van jol... De ez az amerikaiak erdemeibol semmit nem von le.

    Mint ahogy azt muvelt sgbo baratunk az elobbiekben leirta, az tekintheto amerikainak, aki amerikainak vallja magat. Az amerikai tarsadalom nem ugy alakult ki, mint az europai nemzetek, de ettol meg ugyanugy egy nemzet az is.
    Europaban addig kaszaboltak evszazadokon keresztul egymast a szomszedok, amig sikerult paranyi nemzetallamokat kialakitaniuk. Ez a megosztottsag zommel a mas nemzetek irant erzett utalatnak, a rasszizmusnak, a nacionalizmusnak es az irigysegnek koszonheto.
    Ezzel szemben az USA-ban az egymastol gyokeresen eltero kulturak egy helyen bekeben tudnak elni ugy, hogy nem gyengitik egymast, hanem eppen hogy erositik. Naluk ez hozza ossze az embereket egy nemzette, es nem a borszin/vallas/nyelv, mint Europaban.

    Persze nem akarom en tulidealizalni az amerikaiakat, mert nem jobbak semmivel, mint az europaiak, de fontos azert tudomasul venni, hogy ott mashogy mennek a dolgok es ettol meg nem lesznek rosszabbak sem.
  • sgbo #11
    Ez a legnagyobb hülyeség. Amerikai az aki odamegy és annak vallja magát. Egy olyan nemzetnél ahol a lakosság 99%-ának ősei más kontinensről származnak.

    Úgyhogy amerika esetében a származást felhozni nevetséges dolog...
  • rigidus #10
    "Mielott lefikazzatok az amerikaiakat, eloszor koszonjetek meg nekik szepen, hogy kifejlesztettek nektek az Internetet es alatok tettek az infrastrukturat."

    Mielott istenititek az amerikaiakat, eloszor koszonjetek meg az okori gorogoknek, babiloniaiaknak szepen, hogy felfedeztek nektek az elektromossagot es alatok tettek az infrastrukturat.

    "Meghozza zommel szovetsegi kasszabol."

    En ugy tudtam, hogy a horribilis telekommunikacios tarifakbol, amelyet nem keves nemzetkozi gazdasagi nyomas aran ertek el.
  • m4G1c #9
    Ugyan mondd már meg, hogy aki a jenkiknél alkotott valamit, az származásában mennyire volt jenki? Nem csak a nagytőke szolgálatában tevékenykedtek a világ neves feltalálói a tengerentúlon? (segítek : agyelszívásnak hívják)
    Néha azért gondolkodni is kéne, mielőtt ilyet írsz.
  • Morden23 #8
    Szerintem senki nem azokat az "amerikaiakat" szidja/fikázza, akik az internetet fejlesztették ki.
  • AranyKéz #7
    Megköszönném én ha nem kéne havidíjat perkálnom.
  • zzebi #6
    Mielott lefikazzatok az amerikaiakat, eloszor koszonjetek meg nekik szepen, hogy kifejlesztettek nektek az Internetet es alatok tettek az infrastrukturat. Meghozza zommel szovetsegi kasszabol.
  • zola2000 #5
    Micsoda amerikai irányítás alatt van a net??? Na neee má!