Gábor Zoltán
Panasonic Lumix DMC-LX2 ismertető
Külső kialakítás
Az alig egy éve bemutatott és letesztelt LX1 anno ezüstszínben érkezett hozzám, de így sem volt utolsó látvány. Az LX2-ből most viszont fekete színű változatot kaptam, ami még komolyabbá, még pofásabbá tette a készüléket. Igazából valamiféle retrós érzés kerített hatalmába, mikor először fogtam a kezembe. A gép külalakja, mérete, súlya tehát - az LCD kijelzőn kívül - nem változott. A kezelőszervek lényegében ugyan ott találhatók ahol az LX1 esetében láthattuk, csupán a megnőtt LCD miatt egy kicsit jobbra tolódtak.
A középső ujj számára kialakított kitüremkedés hasznos segítséget jelent a gép fogásánál. Hatalmas exponáló gombot és köré épített remek zoomkapcsolót találunk a gép tetején egy kissé kicsi, de határozottan forgatható módtárcsa társaságában. A gépet látva annak mérete, külseje és tömege tesz róla, hogy ne valami ékszerdobozra asszociáljunk, hanem egy igazán használható és konkrét fényképezőgépet tisztelhetünk az LX2 személyében.
Klikk a képekre a nagyobb változathoz
Kezelőszervek
Az LX2 kezelőszerveit akár a tökéletes jelzővel is illethetném, hiszen borzasztóan átgondolt és letisztult kezelést valósítottak meg a mérnökök. Bár egy kreatív-kompakt gépről van szó, mégis a kötelező kapcsolókon kívül csupán öt darab plusz kapcsolót találunk a gépen, ami egyáltalán nem sok. A módtárcsán az automata illetve egyéb témamódokon kívül megtaláljuk az összes kreatív fotómódot is. A remek kezelésért leginkább az a joystick-szerű kezelőszerv felelős, mellyel az expozíció vezérlésen kívül akár a menüt is kezelhetjük. Ez a joystick ráadásul nemcsak a szélrózsa négy irányába használható, hanem befelé is nyomható. Hosszabban nyomva tartva egy helyi menü ugrik elő, amiben a fotózásért leginkább felelős funkciókat állíthatjuk.
Ugyanakkor a négyirányú menüvezérlőgombok is másodlagos funkciókkal bírnak (expozíciókorrekció, vaku, időzített exponálás, gyors képvisszajátszás). A gép hátoldalán három külön gombot találunk, melyek az AF/AE expozíciórögzítésért, a kijelző beállításáért (normál, fényes, éles szögből látható), a sorozatfelvételért illetve a képek törléséért felelősek.
Kijelző
A gép egyik nagy vonzereje a hatalmas, 2,8"-os, 16:9 oldalarányú LCD kijelző, ami a szintén 16:9-es oldalaránnyal bíró CCD-vel és a nagylátószögű optikával társítva remek "3 frontos" wide rendszert tesz ki. A képek részletes megjelenítéséért 207 000 képpont felel. Háromféle módban használhatjuk a kijelzőt. A normál módon kívül egyetlen gombnyomással erősíthetünk a fényerőn, így erős napsütésben is fotózhatunk, vagy tovább erősítve a fényerőt éles szögből is remekül láthatóvá tehető a kép.
Klikk a képekre a nagyobb változathoz
Áramellátás
Egy kellően nagy kapacitású, 1150mAh-s, lítium-ion akkumulátor hajtja az LX2-t. Szükség is van ekkora kapacitásra a nagy LCD kijelzőhöz.
Menürendszer
A Panasonic menürendszere a végletekig leegyszerűsített, könnyen megtanulható és még csinos is. Mostanság annak, aki könnyen kezelhető fényképezőgépet szeretne venni ami még magyar nyelven is kommunikál, én Panasonicot ajánlok. Miért? Mert minden olyan fontos dolgot megtalálunk rajta, amiknek ténylegesen hasznát vesszük, kezdve a gyors képvisszajátszástól, a gombnyomásra felerősíthető kijelzőn át, a helyi gyorsmenü használatának lehetőségéig.
A főmenü három részre osztott, a piros fejléc a fotózáshoz kapcsolódó paraméterek beállítására (fénymérés, képeffektek, digizoom), a kék fejléc a gép általános beállításait tartalmazza (hangeffektek, világóra, nyelv) míg a zöld fejlécű menü csak visszajátszás közben elérhető.
Beállítások, üzemmódok
Az LX2 beállításai sokszínűek. P, A, S, M módokban kreatívan használhatják a hozzáértő fotósok, de az abszolút kezdőknek is kedvez a Panasonic, hiszen ők a teljes automata módon kívül még 18 témamódot segítségül hívva fotózhatnak. Legrövidebb záridőnek 1/2000, leghosszabbnak 60 másodpercet állíthatunk. Az ISO érzékenységet ISO100-tól akár ISO3200-ig növelhetjük. A fehéregyensúly beállítására egy automata, öt előre eltárolt és két saját beállítást választhatunk, de lehetőség van 150K fokonkénti finomhangolásra is.
Az autofókusz akár kilenc pontos automata módban, akár egypontos spot módban is működhet, a fénymérés mátrix, középre súlyozott és spot módban lehetséges. Visszajátszáskor akár 16x-os nagyítást is választhatunk, illetve akár naptárban is megjeleníthetjük több napos utazásaink során készült felvételeinket. Ezáltal könnyebben kiválaszthatjuk mely napokon készült felvételeinket szeretnénk megtekinteni.
Zajteszt
Speciális funkciók
A gép képes RAW formátumban is képeket rögzíteni, ami tömörítetlen állományt jelent. Ilyen formátumot használva utólag akár +/- 2 fé expozíció korrekcióval élhetünk, és a fehéregyensúly hangolása is korrektebbül történhet, mint a JPEG képeknél. A TIFF formátum lassan kihal erről a piacról, így az LX2-ből kihagyták ennek támogatását. Akik RAW-ban szeretnék használni a gépet, készüljenek fel, hogy ezen fájlok mérete hatalmas lehet. Az LX2 RAW képei 20 MB körüli tárhelyet foglalnak.
Optika
A cégtől már megszokhattuk, hogy igen jó minőségű optikával szereli fel a gépeit, amit a Leica cég gyárt. Jelen esetben is egy igen jó paraméterekkel rendelkező objektívről van szó. Gyújtótávolsága 6,3 mm, ami kisfilmes viszonylatban 28 mm-nek felel meg (csak 16:9-es beállításnál). Ezzel lényegében aközé a néhány kompakt gép közé tartozik, amiknek ilyen nagylátószögű az objektívjük gyújtótávolsága. Fényereje f2,8 - f4,9 ami szintén megfelelő értéknek számít ebben a kategóriában. Az objektív négyszeres optikai zoom-ra képes, ami utazáshoz, városnézéshez megfelelő átfogást biztosít.
Nagylátószögű és tele állásban készített képek
Érzékelő
Az új képérzékelő fizikai mérete 1/1,65", oldalaránya 16:9. Erre a lapkára 10,1 millió képpontot zsúfolt a gyártó. Hogy szükség van-e ekkora felbontásra egy kis kompakt gépen, azt mindenki maga döntse el. Én elég szkeptikusan álltam az érzékelő képminőségéhez, hiszen ekkora felbontásnál egy ilyen apró lapka bizony rengeteg képzajt termel, de kellemesen csalódtam. A Panasonic Venus Engine III képfeldolgozó szoftvere hatásosan tartja kordában a képzajt.
Az érzékenység ISO100-tól akár 3200-ig emelhető, de nyilván ilyen magas érzékenységet csak nagyon indokolt esetekben használjunk. ISO400-ig remekül dolgozik a zajszűrő, ISO800-nál már zavaró kezd lenni a színzaj, és innen felfelé már nagyon komoly zajosodás tapasztalható. Az érzékelő képes 4:3 illetve 3:2 oldalarányú rögzítésére készítésére is, ilyenkor természetesen a képek oldalából kénytelen levágni, ami kisebb képméretet jelent.
Nagylátószögű és tele állásban készített képek
Vaku
A vaku megőrizte gombra felnyíló mivoltát. Egyetlen gondom a dologgal annyi, hogy az erre szolgáló kapcsolót a fényképezőgép közepe felé tolva kell működtetni, ami nem a legkényelmesebb megoldás, kifelé történő mechanika üdvözültebb lett volna. A vaku fényereje wide állásban csaknem 5 méterig, míg tele állásban 2,2 méterig hatásos. Képes automata, vörösszem-csökkentő, lassú vakuszinkron és teljes erősségű módban működni. Erejét +/- 2 fé értékig manuálisan szabályozhatjuk.
Makrózás
Makro módban az objektív legközelebbi fókuszpontja wide állásban 5 centiméterre, tele állásban 30 centiméterre esik az érzékelőtől. A Panasonic gépeknél már hozzászokhattunk a kiváló makroteljesítményhez, nincs ez másként ennél a masinánál sem.
Makrofelvételek
Sorozatfelvétel, videórögzítés
Sorozatfelvételi módban az LX2 a teljes képfelbontást használva két képet képes másodpercenként rögzíteni. A puffertárban maximum 3 legjobb minőségű felvétel számára van hely. Videórögzítés terén az LX2 brillírozik, hiszen lenyűgöző, 1280 x 720-as felbontásban rögzíthetünk vele felvételeket, igaz csupán 10 kép/másodperces sebességgel. Viszont ha 30 kép/másodperces sebességre van szükségünk, akkor 848 x 480 (16:9 oldalarány) felbontásban rögzíthetünk filmeket, mono hanggal.
Egyéb felvételek
Összegzés, személyes benyomások
A Lumix LX2-vel a Panasonic ismét meglepetést okozott. Bár tényleg értelmetlenül soknak tűnik a tíz megapixeles felbontás, mégis sikeresen vette az akadályt a cég. A 16:9-es oldalaránynak eddig nem igazán láttam értelmét és létjogosultságát, de el kell ismernem, hogy ha ilyen minőségben tálalják, akkor bizony egy értékes funkcióról van szó.
Az LX2 kategóriájában kiemelkedik a többi masina közül. A kiváló objektív, a remek képminőséget nyújtó képfeldolgozó processzor és egyéb szoftveres extrák mind tesznek róla, hogy egy ténylegesen használható és főleg kihasználható fényképezőgéppé tegyék az LX2-t. Egyedüli lehetőségei ideális társsá teszik utazásokhoz, kirándulásokhoz, nyaralásokhoz, de akár profi fotósoknak is remek alternatíva lehet, ha második gépnek keresnek egy kicsi, de mégis okos társat.
Előnyök, hátrányok
+ objektív + 16:9 oldalarány + remek videó felvétel + RAW mód + teljes manualitás |
- a magas érzékenységek még mindig zajosak |
A fényképezőgépet az Panasonic Magyarország bocsátotta rendelkezésünkre.