Napi Online

Van, akit támogatni kell az e-adózásban

Korábban sem arról volt szó, hogy az 1,2 milliós gazdálkodói kör egy része számára kitolná a kabinet az e-adózásba való belépés határidejét, hanem a széles sávú internet-hozzáféréssel nem rendelkezőket kívánja támogatni - mondta lapunknak Zara László, az Adótanácsadók Egyesületének elnöke.

Hogy ez pontosan mit jelent, egyelőre nem tudni, legalábbis ami a támogatás formáját és összegét illeti. A kormányzattal folytatott tárgyalásokon részt vett szakmai szervezetek mindenesetre kistérségi alapon és pályázatok útján működő rendszerben gondolkoznak. Pályázati alapon azok a könyvelőirodák juthatnának támogatáshoz, amelyek vállalják, hogy a megfelelő online hozzáféréssel nem rendelkező könyvelők, illetve ügyfeleik bevallásait saját nevükkel eljuttatják a hatóság postafiókjába. A széles sávú hozzáféréssel egyelőre nem rendelkező könyvelők így a továbbiakban is végezhetnék "papíron" munkájukat.

A felelősségi viszonyokat nem tartja Zara aggályosnak, szerinte egyértelműen meghatározható a három fél (a vállalkozó, annak könyvelője és a továbbító könyvelő) között kötendő szerződésben, hogy az esetleges mulasztási bírság mikor kit terhel. Amennyiben tartalmi hiba vagy hiányosság jelentkezik, a felelősség egyértelműen a bevallást készítő könyvelőé. A támogatási keretösszegről egyelőre nem volt szó, Zara valószínűnek tartja, hogy ez a továbbított bevallások számához kapcsolódhat majd. A szakma komolyabb támogatást vár a kabinettől az e-bevallással kapcsolatos továbbképzést illetően is. Zara úgy véli, az APEH által kifejlesztett, jelenleg a hatóság honlapjáról elérhető interaktív oktatóprogram nem alkalmas arra, hogy tömegesen elsajátítsák az online bevallási technikát a könyvelők.

A szakértő azt várja, hogy az első lépéstől az utolsóig, vagyis a bevallás elküldéséig tartalmazza a megtanulandókat a majdan készülő szimulációs program, amelynek elkészítése az APEH-re várna. Emellett élő előadásokat is szerveznének számítógépek előtt - erre jó lehetőséget kínálnak a nyári szünidőben üresen maradó iskolai számítógéptermek. Ehhez komoly anyagi hozzájárulás szükséges a kormánytól, mivel az érintett könyvelők nem engedhetik meg maguknak a napi 50-70 ezer forintos piaci árú szolgáltatást, Zara szerint a napi 5-10 ezer forintos önköltségen felüli részt az államnak kell állnia.

A szakértő szerint a szaktárcának a napokban kellene választ adnia a felvetésekre; szerinte az intenzív oktatásnak - élőben és online egyaránt - még júliusban el kellene indulnia, mivel az év végéig az összes - csaknem 1,2 millió - vállalkozásnak és vállalkozónak be kell igazolnia az e-adózásba.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
Nem érkezett még hozzászólás. Legyél Te az első!