Berta Sándor

A felhasználók csupán 5 százaléka internetfüggő

A mainzi Johannes Gutenberg Egyetem kutatói szerint megdőlni látszik az a tétel, miszerint a sokat böngésző vagy az órákon át online játékokkal játszó emberek többségénél internetfüggőség alakul ki.

A szakemberek által készített legújabb felmérés szerint téves az a szemlélet, miszerint aki napokig a monitora előtt ül és folyamatosan egy online játékkal játszik, az biztosan internetfüggő. Az emberek elsöprő többsége, 95 százalékuk ugyanis pontosan meg tudta és meg tudja különböztetni a valódi világot a virtuálistól. Internetfüggőnek csupán a felhasználók 5 százaléka nevezhető, és közülük is minden második ember pontosan tudja ezt magáról. A felmérés igazán reprezentatívnak nevezhető, ugyanis dr. Udo Thiedeke és kollégái a dokumentum készítésekor összesen 10 000 internetezőt kérdeztek meg.

"Világossá vált a számunkra, hogy azok, akik netfüggővé válnak általában a valódi életben is komoly problémákkal, például családi vagy munkahelyi gondokkal küszködnek. Előfordulhat, hogy a valódi életben sem képesek kapcsolatokat létesíteni. Nos, ők a virtuális világot használják fel erre és és arra, hogy magabiztosnak tüntessék fel magukat" - nyilatkozta a szakember. A kutató rámutatott arra is, hogy a virtuális élet bizonyos tekintetben könnyebben élhető. A valódi életben az első benyomás dönt el szinte mindent, a világhálón van idő és lehetőség korrigálni vagy megmásítani a döntésünket.

"Eddig mindenki azt hitte, hogy ezek csak online kapcsolatok. A játékosok közül azonban nagyon sokan találkoznak egymással személyesen is. A chatszobákban vagy fórumokon barátságok, szerelmek szövődnek, amelyekből később valódi kapcsolatok alakulhatnak ki. A virtuális térnek ugyanúgy megvannak a maga morális, szociális vagy etikai szabályai, mint a valódi életnek és az embereknek ugyanúgy foglalkozniuk kell a virtuális énjükkel, lelkükkel is" - oszlatott el egy másik tévhitet is Dr. Udo Thiedeke.

A mainzi egyetem munkatársai és más szakértők kritizálták ugyanakkor a hatóságokat és az államot, mondván, az erőszakos játékok elleni harc ürügyén túlzottan bele akar szólni az online játékok világába. "A virtuális tér szabad és semmilyen módon, sem tiltással, sem mézes-mázos ígéretekkel nem lehet rávenni az embereket arra, hogy ha ők internetezni akarnak, akkor otthagyják a világhálót" - mondta végül Ibrahim Mazari, a GIGA Digital Television és Wilfried Just, a Lebensrausch portál képviseletében.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Zoliz #7
    Ez a cikk úgy ahogy van egy hazugság és egyre több embert akarnak bevonni az illúzió világába. Bár én nem tartom magam netfüggőnek, de az erdőt az Oblivionhoz hasonlítom és nem fordítva. Ez az én bajom.
  • magus #6
    ez is hulyeseg, szoktam beszelni szemelyesen is netes temarol, akar arrol h mit jatszottam, de ha mar netfuggo vagyok akkor azert mert pl most ezt ilyenkor irom ide...
  • FtranX #5
    Az a baj, hogy a való és a netes élet nálam már annyira összefonódott, hogy gyakorlatilag nincs hatávonal a kettő között. A való életben sokszor van netes, számítógépes dolog, amiről beszélni lehet. Valós barátaim jórészével a neten többet beszélek, mint a való életben, és vannak mások is, pl. akikkel, noha személyesen ismerjük egymást, csak neten vagyunk haverok vagy ennek az ellenkezője.
    Ugyanakkor, nem vagyok egy otthonülő sem. Ha dönteni kell party és netezés között, akkor az előbbit választom. Azonban az is igaz, hogy a netnek van valami "mágneses" vonzalma, ami kicsit fogva tart. Az ébren töltött itthoni időm 95%-át a gép előtt töltöm. A netezés miatt képes vagyok akkor is fentmaradni sokáig, ha másnap korán kell kelni.

    Szóval nem igazán tudom, hogy függő vagyok-e.
  • Max Damage #4
    Internetfüggő az aki ha el is megy szórkozni végig arról beszél, milyet játszott, vagy kivel mit csetelt :S

    Akinek van valós világa, megtudja különböztetni a kettőt az nem internetfüggő, akár 12 órát is ül az internet, vagy a gépe előtt! Pl. ez a munkája, de ennek ellenére aktív társasági kapcsolatot él, és normális témákról beszél, stb...
  • winters123 #3
    már aki :)
  • winters123 #2
    nem komolyabb veszély az internetfüggőség mint a TV, szerencsejáték vagy cigi szerintem. Utóbiakkal pedig már jó ideje szembenézünk.
  • magus #1
    ez hulyeseg

    az nem internetfuggo aki napi 12 orat ott ul de aktiv szocialis tevekenyseget folytat hetvegenkent vagy akarmikor? nem attol internetfuggo valaki hogy nem tudja megkulonboztetni a ket vilagot vagy problemai vannak a normal eletben...