Gyurkity Péter

A Microsoft nem tekinthet bele riválisai dokumentumaiba

Az amerikai bíróságok elutasították a szoftvercég azon kérelmét, amellyel a konkurens cégek dokumentumainak átadását szerették volna elérni, mivel szerintük ezzel csak az Európai Bizottság álláspontját szerették volna aláásni.

A Reuters tudósítása szerint sikertelen maradt a Microsoft azon kísérlete, hogy a rivális amerikai vállalatok anyagainak megnyitásával erősítse saját pozícióját az Európai Bizottság elleni vitában. A napokban a bostoni bíróság a Novell dokumentumaival kapcsolatos kérelmet zúzta szét, követve azt a márciusi kaliforniai döntést, amely a Sun és az Oracle vonatkozásában jelentett megálljt a redmondi cég törekvéseinek.

"A Microsoft szándékának ráerőltetése a Novellre az Európai Közösség hatályos jogszabályainak megkerülését és aláásását jelentette volna, amelyek a harmadik féltől származó dokumentumok bevonását szabályozzák" - áll a bíróság 12 oldalas ítéletében. Ezzel gyakorlatilag élesen elutasították a szoftvercég azon kérelmét, amely az érintett cégek anyagainak átadására vonatkozott. Ezt Redmond eredetileg az Európai Bizottságon keresztül szerette volna elérni, ám az elutasítás után közvetlenül az amerikai bíróságokhoz fordult.

Azt vetették a testület szemére, hogy nem biztosított hozzáférést az igényelt anyagokhoz, amelyek pedig véleményük szerint elengedhetetlenek a védelem megalapozásához. Ugyancsak fájó pont volt a számukra, hogy a függetlenként bevont szakértő súlyos kritikával illette a szerverprotokollok és a Windows operációs rendszerrel kapcsolatban benyújtott terjedelmes dokumentációt.

A Microsoft elsősorban a bizottság és a már korábban ellenféllé váló amerikai vállalatok közötti kapcsolatot szerette volna közelebbről szemügyre venni, és elérni, hogy számára is hozzáférhetővé váljon a másik tábor belső kommunikációja. Az érintettek között ott van az IBM, a Sun, az Oracle és a Novell - az eddigi döntésekkel utóbbi három kiesett, az IBM ügyében pedig a New York-i bíróság később hozza meg döntését.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Saddalim #5
    őszintén ennek a hírnek mi értelme?
    gondolom én se nézhetnék bele a mikroszoft mindenféle papirjaiba...
  • strogg #4
    Ami azt illeti ha annó feldarabolják az m$-t, most nem itt tartana az informatika, mert éles piaci verseny lenne. erről ennyit. Csak hát az amcsik nem vágták le az aranytojást tojó tyúkot. Persze odáig nem jottak még el, hogy egy iparág ellen semmi rosszabbat nem tehetsz, mint létrehozol egy monopoliumot.
  • Praetor #3
    Amúgy a részleges megkülönböztetés alapja, hogy az IBM, a Sun, az Oracle és a Novell nem egy kategória az M$-el. Az M$ egyértelműen monopol helyzetben van a piaci részesedése miatt, míg a többiek igen messze vannak ettől. Ezért a monopol és quasi monopol helyzetben lévő cégekre vonatkozó szabályozás a fenti cégek közül csak a M$-re vonatkoznak, pusztán a hatalmas piaci fölénye miatt.

    Ez a szabályozás a szabad verseny megőrzésének érdekében jött létre. Az ok pedig az, hogy egy ilyen hatalmas cég még ha teljesen szabályosan is jár el, akkor sem lehet vele versenyezni az erőfölénye miatt. Ezért a versenyjogi szabályok pár kulcskérdésben korlátozzák a cég szabadságát, és így a kicsiknek is esélyt adnak a fennmaradásra.
  • Praetor #2
    Gondolom elkerülte a figyelmed:

    "A Microsoft szándékának ráerőltetése a Novellre az Európai Közösség hatályos jogszabályainak megkerülését és aláásását jelentette volna, amelyek a harmadik féltől származó dokumentumok bevonását szabályozzák"

    Gyengébbek kedvéért a májkrémszaft kérése jogszabályba ütközik, és az amerikai bíróság sem szándékozik a jogszabálysértő magatartást eltűrni.
  • Darth Sith #1
    azé az vicc, hogy amikor az Intel-t, M$-t perelik, a perelő minden létező dokumentumot megkaphat, de akit perelnek, és védekezni akar, az nem kaphat semmit.