Figyelőnet

Egyre nagyobb az igény a linuxos szakértelemre

Nap, mint nap lehet hallani a szabad szoftverekről, az ingyenes operációs rendszerekről és az informatikai rendszerváltásról: vajon a zárt forrású termékek a jobbak, vagy a mindenki által elemezhető, nyílt forrású termékek? Vajon kereskedelmi szempontból is megállják-e helyüket a nyílt forrású termékek? Vajon meg lehet-e élni a nyílt forrású termékekből?

Pár évvel ezelőtt még három szóra egyszerűsödött le a vita: Microsoft vagy Linux? Ma már túlhaladottnak tűnik ez a kérdés, ahogy a szakemberek mondják: "az operációs rendszerek harca véget ért. Az operációs rendszerek vesztettek". Ma már nem elvi kérdés, hogy milyen operációs rendszeren dolgozzunk.

A döntést sokkal inkább két szempont szerint hozzák meg az IT-szakemberek. Az első kérdés a rendszer költsége, amibe beleszámítandó a rendszer beszerzése, üzemeltetése, karbantartása és felhasználótámogatása, mondjuk az első hároméves periódusra, a második pedig ennek kapcsán az emberi tényező: hogyan készítsük fel munkatársainkat a rendszer használatára, hogyan képezzük ki őket a mindennapi használatra.

Ezen a területen is szintén sokat változott a világ, hiszen, ahogy Szy György, a Linuxvilág magazin főszerkesztője elmondja, néhány éve még komoly költségeket kellett számolni az oktatásra, ha a cég Linux-alapú rendszerre kívánt átállni, sokszor többhetes tanfolyamokat szervezve a dolgozóknak, mára pedig már annyira hasonlóvá váltak a felhasználói felületek, hogy a felhasználókat egy-két foglalkozás egy jó könyv, vagy éppen egy szakmai lap segítségével könnyedén át lehet szoktatni akár Windowsról Linuxra, akár viszont.

A hazai IT-világ is - a nemzetközi trendeknek megfelelően - nagyon sok helyen döntött a munkaállomások nyílt forrásúvá tétele mellett. Érdekes megjegyezni, hogy akad példa a visszirányú migrációra is, ilyen például a Scotland Yard esete, ahol a végfelhasználók irodai programcsomagját StarOffice-ról cserélték vissza Microsoft Office-ra (igaz, sokan kérdőjelezik meg, hogy a StarOffice besorolható-e a nyílt forrású rendszerek közé).

Ahogy a világ halad a maga útján, egyre több igény mutatkozik a Linux-alapú rendszerek kényelmes és könnyű használatára. Az új terjesztések (a nyílt rendszereknél egy teljesértékű környezetet biztosító operációs rendszert, mely gyakran igen széles szolgáltatáspalettát kínál, terjesztésnek hívják), akár dobozos termékként szerzi be az ember, akár az internetről tölti le, rengeteg olyan szolgáltatást kínálnak, melyek ismerete ugyan előny, mégsem tartozik szorosan a munkavégzéshez. Ilyen szolgáltatások például a DVD-írás, vagy a könnyen kezelhető grafikus felületek extra szolgáltatásai.

A vállalati átállás után sokan péládul az otthoni gépükön is elkezdtek Linuxot használni. Ez a munkáltató oldaláról nézve is jó, hiszen a munkaeszköz használatában válik egyre gyakorlottabbá a felhasználó, így az eredmény egyrészt pontosabb és hatékonyabb munka, másrészt pedig a felhasználótámogatásra lényegesen kevesebb energiát, munkaidőt kell áldozni a rendszergazdák amúgy is szűkös erőforrásaiból.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • BlackRose #8
    pl. a "kerberoszos... kerberosba... kerberosz... beleforgatni..." ha elfogadnánk, hogy ilyen zűrzavar lehetséges, akkor azt az IT rendszert én inkább kivágnám a csukott ablakon, ugyanis az egy teljes architektúrális roncs lenne, amivel nem tudna az ember semmit sem kezdeni, főleg ha a szélesítést és fejlesztést (modernizációt) tartsuk szem előtt. Na az áll, hogy nagyon sok meglévő rendszer éppen ilyen zűrzavar, de hidd el, sokkal olcsobb és összehasonlíthatatlanul jobb az olyanokat a szemétbe vágni és egy új, modern rendszert összehozni amely könnyen bővíthető és még könnyebben karbatartható, ügyanis a zűrzavaros toldozott-foldozott rendszerek a legnagyobb fékek amivel egy cég rendelkezhet, és nincs olyan szakember aki ezt kezelné (akinek megvan rá a tudása az kivágná az ablakon és ezért el sem fogadja, hogy életét ilyen szemétdombon töltse), nagyából erre gondoltam.
  • GHost82 #7
    Konkrétan melyik részét nem érted?
  • BlackRose #6
    Egyetértek ezzel, csak nem értem, hogyan lehetséges azt a zűrzavart megycsinálni amit leírtál...
  • BlackRose #5
    Na, hogy megdumáljam a szokásomhoz híven...
    A Linux szakértelemre nővekvő igény van és ez így is marad, de ezt ugyanígy elmondhatjuk a Windows-ra is ezért a hír alapjában nem sok értelemmel jár, (olvasd - egyetlen dolog amire jó, hogy egymást fikázzák a két tábor rajangói)

    És mindenhez kell idő, hogy az ember megtanulja, a Windows-hoz egy picit kevesebb, mert az MS nagyon sok figyelmet szentel a usability-re, a user feedbackre stb. míg a Linux közösségnek ez még nagyjából figyelmén kívül marad.
    Na de mivel a Linux a szervereken él a desktopon meg úgyis csak erőltetik (nem sok sikerrel), ez nem is annyira fontos, ugyanis egy rendszergazdának kell is, hogy tudja mit csinál (különben itt ez a Linux előnye a Windows-al szemben mert azt relatív gyagyi rendszergazdák is elkezelik, míg a Linux csak követel valamicske tudást). Eddig néhány webszervert dobtunk fel Linuxon meg egy J2EE projecten is dolgozunk, de nem mondhatom magam igazi szakértőnek ezen a területen - management tanácsadó vagyok a projecten, viszont Windows projectek során dolgoztam, és álltalában úgy néz ki, és a fejlesztő kolegák is így gondolják, hogy álltalában az MS a fejlesztés szemszőgéből egyszerőbb és egyenesebb, persze ez nem jelent semmit, ott ahol a Linux jobb megoldás oda azt teszem még ha Bill Gates nem is így akarja. Különben egy software project annyira bonyolult, hogy majdnem lehetetlen megállapítani, meljik megoldás a jobb és ezért a legtöbb esetben a döntés szubjektív és praktikus alapon történik (ki mihez ért jobban és mit kedvel jobban). A teljessen leegyszerűsített mendemondák, hogy a Linux szuper hyper mega (vagy a Windows) és a másik meg szemét, egyáltalán nem érdekessek, mert semmi közük a dologhoz. Az IT nem abból áll, hogy Pistikének milyen állati a desktopja, hanem, hogy mennyi pénzt lehet vele keresni, mekkora előnyre teszünk szert álltala a versenytársakkal stb. Ezen a téren mindkét rendszer hasonlóan alkalmazható, és csak a piaci szegmensek határozzák meg, hogy adott pillanatban melyik a nyerő.
    A papír, meg fontos... de nem is annyira, mit jelent neked, ha Abu Kumár a Kalkuttai egyetermről, vagy Karshami Milegi a Tiranai egyetemről neked mint projektvezetőnek papírt hoz, legfeljebb felakaszthatod a falra, mert nem tudod, hogy milyen szintű tudást garantál. Példaként említeném, hogy pl. (nemrég olvastam egy tanulmányban), hogy némely Angliai és Amerikai privát középiskola (előkészítési iskola) több tudást ad a diákjainak mint némely egyetem. Ami a minősítéseket illeti itt még roszabb, (CISCO innen kizárt, azok tényleg értékes minősítések), a többi olyan, hogy Pistike benyalja a könyvet, megtanul 1000 kérdésre válaszólni (ezeket meglehet venni a neten) és akkor 2 hónap allatt MSCE vagy RHCE... na találkoztam már olyannal akinek nem adnám a házi gépemet, nem egy üzleti rendszert...
    Szakirodalom nélkül nem lehet semmit elsajátítani, ugyanis ha sokat klikkel az ember akkor rájön, hogy valamit hogyan kell csinálni, de álltalában egy piszokul alkalmatlan módot fedez fel, láttam már 5 éves gyakorlati tapasztalattal rendelkező embereket akik mindennapi munkájukra 5x több időt költenek mind amennyit költ egy tapasztalat nélküli szaktanfolyamot végzett ürge, mert az úgy tanulta meg ahogyan megmutatták neki azok akik a legoptimálisabban tudják, aztán a tapasztalt vén róka szégyelte magát... persze ha a rendszer üsszeomlana akkor a tanfolyamos de tapasztalatlan ürge megszökne, míg a vén ürge meg ha lassan is, de helyére hoz mindent... na ezért is mondom, hogy a tudás relatív, nem szabad vákumból szemlélni, a legideálisabb az lett volna ha a vén róka tanfolyamokra is eljár és szakirodalmat is olvas (a tanfolyamos ürge meg lassan asszisztál neki és tapasztalatot szerez), akkor persze neki is lenne papírja... de ez már akkor régen nem lenne fontos, éppen úgy mint ahogy a tapasztalatlan ürge papírja sem fontos ha leesik a rendszer.
  • gz8 #4
    Ahhoz képest, hogy tanárnak tanulsz, elég érdekes elképzeléseid vannak a központozásról!
  • CyrSyS #3
    Szakmai és belátottsági szempontból pláne pedagógiai szempontból (én speciel tanárnak tanulok és tudom) nem egyszerü a linux elsajátítása. Nem kritizálni akarom véleményed,szó sincs erről sőt még hozzáteszem hogy én ezt "hogy nem egyszerú a linux" a szempontból írom mert pl telepíteni,konfigurálni(bár ennek is megvannak a szintjei) nem nehéz. De elméletileg és logikailag elmagyarázni a pontos belső architektúrális működését azért kérem kell hozzá egy kis szakirodalom. aki csak kattintgat úgy kizárólag a gyakorlatias részét tudja elsajátítani ami nem mindenhol elegendő erőforrás. Meg sajnos igaz a tudás többet ér mint a papír de szó ami szó papír is kell róla hogy őn azt tudja. A papir fokozata elismeri(nem minősíti!!!,jogosít,bizonyítja,felhatalmazza önt egy megfelelő szintü linux tudásra. Hogy mögötte mi van az más kérdés.
  • GHost82 #2
    Próbálj egy nagyonbb kerberoszos adatbázis egy ldappal összekötni, mindent redundánsan mirrorozni, a hálozatot több bejövő vonallal kiegyensúlyozni. Win-es és linuxok usereket beléptetni a kerberosba, minden programban beállítani a kerberosz támogatást (mondjuk beleforgatni) a home könyvtárakat tedd hálozatra.

    Ez így már egy érdekesebb probléma nemde

    Winen se ahhoz kell a szakember hogy egy gépre feltedd, hanem ahhoz, hogy az menjen is jól, mondjuk egy nagyobb domainben.
  • mousee #1
    Valamit nem értek... Én egyszer gondoltam 1et, és felpakoltam 1 linuxot... És simán be tudtam konfigolni magamnak, igaz eleinte nem fordítgattam kernelt, meg ilyenek, de akkor is simán be tudtam állítani...emberek...logika vagy valami? Az így semmi? Én nem kaptam semmilyen képzést, bár bevallom kérdezgettem netes fórumokon pár dolgot, de mégis élek linux alatt...mi ebben a bonyolult?? Szerintem ugyanolyan egyszerű, mint a windows, csak jobban néz ki... Nekem a KDE sokkal jobban teccik mint az akármien csicsás win, még a leendő vistás képek se nyűgöztek le annyira...(bár volt pár szép kép, ezt bevallom :P)

    Lényeg mi lényeg...szerintem 1általán nem bonyolultabb, és a képzés se nehezebb semmivel sem...de mindezt csak a saját példámra alapozom, elnézést ha tévedek.