Gyurkity Péter

Végrehajtotta a technológiai váltást az AMD

Hector Ruiz vezérigazgató legutóbbi negyedéves értékelőjében kijelentette, hogy lezárult a gyártástechnológiai váltás, ami egyben a Socket A foglalatba illeszkedő processzorok gyártásának végét is jelenti.

A vállalat szerény eredményéről hivatalos közleményben számoltak be, míg a vezérigazgató bejelentéséről az X-bit Labs adott hírt cikkében. Ebből többek között kiderül, hogy Ruiz lezártnak tekinti a 90 nanométeres gyártástechnológiára történő átállást, amely csaknem egy teljes évet vett igénybe. Az első ilyen chipeket ugyanis - mindenféle hivatalos bejelentés nélkül - még tavaly augusztusban dobták piacra, míg az Athlon XP fokozatos kivonásáról novemberben számoltak be.

A processzorgyártó teljes terméklistája tehát jelenleg a következő chipekből áll: Athlon 64, Athlon 64 FX, Athlon 64 X2, Opteron, Turion 64 és Sempron. Ez utóbbi természetesen a Socket 754 foglalatba illeszkedő Sempronokra vonatkozik, míg a lista hamarosan kibővül a Geode kódnevű, beágyazott rendszerekbe szánt processzorral.

Ezzel egy időben folytatódik a drezdai Fab 36 felépítése, amelyben már megkezdték az első szilíciumostyák átfuttatását a gyártósorokon. A vezérigazgató elmondása szerint az új üzem az AMD processzorok három generációjának gyártását végzi majd, ezek sorrendben a 65, 45 és 32 nanométeres csíkszélességgel készülő chipek lesznek. A telephelyen kezdetben havi 13 ezer darab 300 mm-es szilíciumostyát állítanak majd elő, de ez később akár 20 ezer darabra is emelkedhet.

A találkozón Ruiz nemcsak a gyártástechnológiai váltásról, hanem a Turion 64 platform kedvező fogadtatásáról is beszélt, kiemelve, hogy most első ízben tudtak betörni a mobil számítógépek piacára. "A könnyű és vékony szegmensben igen erős az érdeklődés a Turion 64 iránt, amelynek több mint hatvan különböző változatáról kaptunk eddig hírt" - jelentette ki a vezérigazgató.



Ez jelentős eredménynek számít, még akkor is, ha az Intel Sonoma kódnevű platformjára rögtön 80 gyártó vetette rá magát. A Turion éppen az Intel mobil processzoraival hivatott felvenni a versenyt, és ebben a küzdelemben kedvező fogyasztására, és tekintélyes erejére támaszkodhat. Az ML és MT sorozat tagjai ugyanis 35, illetve 25 wattot fogyasztanak, míg teljesítményük az Athlon 64 chipekhez mérhető.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • JTBM #7
    A versenyben most az Intelnek kell lépnie, mert az Athlon64 939 3000+ processzoromat ma _drágábban_ lehet megvenni, mint tavaly novemberben, amikor én vettem.

    Miután megnéztem a kereskedő árlistáját, rájöttem, hogy nagy teljesítményű processzort csak az AMD gyárt, az Intel leggyorsabb procija, amit meg is lehet venni, 3,6GHz-es, az AMD-é pedig 4800+-os (X2-es).

    Amíg az Intel ki nem fejleszt valami gyorsabb procit, addig az árak maradnak és vége a nagy árcsökkenéseknek.

    Ráadásul az AMD már kihuzhatna ennél is gyorsabb procikat, csak azért nem teszi, mert az Intel már így is képtelen versenyezni vele.
  • Praetor #6
    "A telephelyen kezdetben havi 13 ezer darab 300 nanométeres szilíciumostyát állítanak majd elő..."

    300mm-es ostyákat tudtommal, és nem 300 nanométereset. Az az ostyának az átmérőjét jelenti.
  • dez #5
    1. Hogy montam volna ugyanazt, amikor a cikk letiltottról ír, én meg nem letiltottról.
    2. Tévedsz, a korábbi Socket754-es Sempronokban le van tiltva a 64 bites kiterjesztés.
  • MuldR #4
    A socket 754 az 64 bites rendszer ergo ugyanazt mondtad mas szavakkal.
  • dez #3
    "és Sempron. Ez utóbbi természetesen a Socket 754 foglalatba illeszkedő, letiltott 64 bites kiterjesztéssel érkező Athlon 64-eket jelenti, míg a lista hamarosan kibővül a "Geode" kódnevű, beágyazott rendszerekbe szánt processzorral."

    Nem, az már a 64 bites Sempront (is) jelenti. Hm, a kedves cikkíró nem emlékszik saját pár nappal korábbi cikkére? :)
    Megjelent a 64 bites Sempron
  • bertino #2
  • JZO #1
    Helyes, helyes, versenyezzetek csak! Amíg ez a verseny fennáll, addig jó nekünk, teljesen függetlenül attól ki melyik gyártó pártján áll.