Berta Sándor

Óra elektronikus papír-kijelzővel

A Citizen japán óragyártó cég az első, amely egy kereskedelmi forgalomban is kapható termékbe beépíti az elektronikus papírt és tintát. Az E Inknek is nevezett technológiát ilyen módon először használják fel.

Az E Ink cég szakemberei elmondták, hogy azért választották az e-papírt és e-tintát használó kijelzőt, mert annak a kontrasztaránya közel duplája a hagyományos LCD-képernyőkének. Az enyhén hajlított kijelző ráadásul nagyon keveset fogyaszt, körülbelül egy százalékát annak az energiamennyiségnek, amivel egy hagyományos képernyő működik. Ezenkívül a kijelző előnyei közé tartozik hogy akkor is le lehet olvasni, ha rásüt a nap, sötétben viszont nincs szüksége háttérvilágításra és elvileg bármilyen szögből nézve leolvasható.

A Citizen ugyan konkrét adatokat a termékről nem közölt, így nem lehet tudni, hogy az új óra mennyibe fog kerülni és azt sem, hogy mikor indul majd meg a sorozatgyártása, ám a cég azt elárulta, hogy az első órák Japánban már az idén kaphatók lesznek.


Az E Ink amerikai vállalat az Electronic Paper Displayt (EPD) először építette be egy termékbe, ám korábban a technológiát már felhasználta a Sony E-Book Reader nevű elektronikus könyv-olvasó berendezésénél is.

Az elektronikus tinta apró golyócskákból áll, amelyek átmérője alig nagyobb egy emberi hajszálénál. Ezeket a golyócskákat egy folyékony anyagban tárolják fekete vagy fehér mikrokapszulákban. A golyók a feszültség függvényében mozognak és így képesek a szöveges információk vagy ábrák grafikus megjelenítésére. A megoldás különlegessége, hogy az áram megszűnésével a golyók felvett struktúrája nem változik - ellentétben a LCD-knél megszokottakkal.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • dez #20
    Teljesen szükségtelen több millió képelem ide. Ahogy ezt a pár vonalat kapcsolgatják, úgy kapcsolgathatnának egy pl. 16x16-os pixel-mátrixot is. Ma már semmiből sem állna. Elavult ez az idétlen vonalas szám-megjelenítés. Régebben poén volt, de ma már unalmas.
  • Dj Faustus #19
    "sötétben viszont nincs szüksége háttérvilágításra"
    Koromsötétben is? Nem hinném... Valamilyen megvilágításra szükség lesz. Ez ugyanis nem OLED = Organic Light Emitting Diode = Szerves, fényt kibocsátó dióda - aminek ugyancsak nagy a kontrasztaránya, és világít a sötétben, mivel LED.

    Másrészt ez a "tinta" miből készűl, mennyire lehet mérgező, környezetszennyező?
  • BiroAndras #18
    Szerintem a vezérlő elektronikát egyszerűsítették. A festék pici golyókból van, akármilyen képet meg tud jeleníteni. Viszont az elektronikának minden egyes képelemet külön kell vezérelni. Értelmetlen lenne több millió pixelt ki-be kapcsolgatni, amikor pár vonal is elég.
  • dez #17
    Abban hasonlít az LCD-hez, hogy a kis golyócskák feszültsé hatására fordulnak ide vagy oda. Így itt is egyszerűbb ilyen "oszlopokból" építkezni, mint pixelgrafikával foglalkozni. Ugyanakkor ma már csak nem lenne olyan nagy dolog, ha mégis inkább pixeles lenne - nekem sem jönnek már be az ilyen számok.
  • datango #16
    egyszer még elerjuk hogy a wc papiron is animacijo lesz amikor eppen a tisztitast vegezzuk :D
  • Roli #15
    Ahogy olvastam a szerkezteét nekem is LCD-nek tűnik inkább. Hallottam már olyan LCD-ről, amit meghajlítanak és akár egy sörösüvegre is rá tudják tenni 20-25fokot hajlik ha jól emlékszem.
  • Hegyikecske #14
    Hmm ez nekem az LCDre hasonlít továbbra is :) VIszont nem értem h ha mégse LCD, akkor mi az istenér ezek a böte számok maradtak benne? Mer elvileg itt ők formálhatnák, és akkor már a szám normális alakját kellett volona alapul venni, mert már az lcdnél is csak takarékosság miatt oldották meg "rudakkal" de már pl a videó szebb karaktereket formál, szal nem értem...
  • Caro #13
    Van már színesben, és a legújabbak frissítése eléri az 50 Hz-et! És ellentétben az LCD-vel, itt nem a fekete-fehér átmenet tart a legkevesebb ideig. Az 50 Hz viszont bőven elég még videóra is.
    Talán csak az "FPShuszároknak" nem fog anyira tetszeni. :D
    És ez teljesen természetes, nem úgy, mint az LCD, ami erős fényben alig olvasható, és nem tudom miért, de egy csomó TFT sípoló hangot ad...
    ???
    Ennél pont jobb, ha rásüt a nap. És azért persze, a TFT se rossz a szemnek, de a háttérvilágítás, és az alacsony kontrasztarány nem is túl jó!
    A visszavert fény sokkal jobb.
  • immovable #12
    jó jó...de mi lesz ha a terroristák kezébe kerül ez is...attack of the warez book's :))
  • dez #11
    "A Citizen japán óragyártó cég az első, amely egy kereskedelmi forgalomban is kapható termékbe beépíti az elektronikus papírt és tintát."

    vs.

    "Az E Ink amerikai vállalat az Electronic Paper Display-t (EPD) először építette be egy termékbe, ám korábban a technológiát már felhasználta a Sony E-Book Reader nevű elektronikus könyv-olvasó berendezésénél is."

    ???

    2 helyen is ellentmondás: 1. akkor most ki volt az első? 2. Akkor most E Ink a technológia neve, vagy EPD, és az E Ink egy cég neve?