Skoal

Flexibilis E-papír

Az e-papír megjelenéséhez ismét egy lépéssel közelebb kerültünk, ugyanis egy flexibilis elektronikus kijelző prototípusát nemrég mutatták be a nagyközönségnek.
Felbontása egyenlőre még csak pár száz pixeles, de, mint feltalálói mondják, a teszteredmények azt mutatják, hogy a nagyfelbontású képernyőket sokkal olcsóbban is elő lehet majd állítani. Az E-papír célja, hogy elektronikus szöveget tudjanak megjeleníteni vékony, hajlékony lapokon, melyek tapintása és kinézete is hasonló a hagyományos papírokéhoz.


Ezeket a könyvekhez, újságokhoz vagy a magazinokhoz hasonlóan össze lehetne fűzni, a tartalmat pedig vezeték nélküli technológiával lehetne letölteni hozzá. Nincsen alapvető technikai akadály előttünk - nyilatkozta John Rogers, a Bell Labs munkatársa. Rogers és csapata, a Bell Labs és az E Ink Corporation munkatársai, a kifejlesztett papírjukon szöveget és egyszerűbb ábrákat mutattak be, miközben kézzel hajlítgatták azt. Előreláthatólag olyan akkumulátorokkal szerelik fel ezeket a papírokat, melyek hónapokig bírják majd az energiát szolgáltatni. A fejlesztés során a legfontosabb technikai újítás az úgynevezett mikrokontakt nyomtatás alkalmazása volt.

Ehhez az eljáráshoz, mely hasonlít a gumibélyegző használatához, nincsenek szükségek a drága 'steril' szobákra, amikben a mai elektronikai eszközök nagy részét gyártják. Az elektronikus tinta nem újdonság, csak még így, ebben a formában sehol nem használták. Ez az első alkalom, hogy áramkörök nyomtatására használjuk beintegrálva a bélyegző eljárásba - magyarázza el John Rogers. A megjelenítéshez szükséges komponenseket egy nagyon vékony, egy milliméternél is vékonyabb, hajlékony műanyag lapra nyomtatják fel. A feltalálók bíznak abban, hogy további méretcsökkenést elérve, már ténylegesen hasznos elektronikus papírt tudnak előállítani.

Mielőtt kikerülne a laborból a végleges verzió, még szükség van némi fejlesztésre. A jelenlegi tranzisztorok körülbelül 50 mikronosak, szóval csak néhány száz mikronnyi pixelt tudunk elérni, ami azért nem olyan rossz, mert majdnem olyan mintha egy laptop képernyője lenne - mondta Rogers. A prototípusok kijelzőjére nem lehetett ugyan írni, de a szériagyártásnál már ez is működni fog, állítják a fejlesztők.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Arnie #16
    Próbáld ki, hogy egy jó minőségű papírképet begyűrsz a zsebedbe, majd kicsit később előveszed nézegetni...
  • Arnie #12
    Persze lehet olyan felhasználási terület, ahol jól jön a hajlékonyság, de sztem az pont nem a könyv/hírlap kategória.
  • Arnie #11
    Tényleg nincs sok értelme a flexibilitásnak. Mi a fenéért akarnék lapozni (a szó fizikai értelmében), csak megnyomok egy gombot, és a köv. oldalra ugrok. Engem pl. idegesít, hogy ha otthon döglök az ágyban és olvasok, a papírt úgy kell tartani, nehogy visszahajoljon.
  • Raven #10
    Újgazdagéknál ebből lesz a tapéta... Én a rendszámtáblámra raknám, aztán csesszétek a traffipaxotokat :)
  • TnS #7
    Szerintem is nagyon jo otlet, foleg ha arra gondolunk, hogy mennyi fat "sporolhatunk" meg vele.

    A felbontas meg igencsak gyerekcipoben jar a kepeket elnezve. :)
  • Lacc #6
    Nem értem mi nem tetsik ebben nektek. Szerintem nagyon jó ötlet.
  • pilóta #5
    Már látom a jövő könyvespolcát: egy darab könyv, legördülő menüvel (Háború és béke, Jókai összes ...)
    :)
  • KaanGr #3
    segget akart lenni :D
  • KaanGr #2
    Lesz mivel egget torolni :)