SG.hu

Egymilliárd színű TFT LCD-vezérlőchip az Okitól

Az Oki új vezérlőchipje a nagyméretű TFT LCD-képernyőkön egymilliárd szín megjelenítését teszi lehetővé, méghozzá nagy felbontás mellett.

Míg a többi lapkagyártó terméke 8 bites inputtal 16,7 millió szín megjelenítését teszi lehetővé, az Oki ML9156-os új LSI-áramköri chipje 10 bites bemenettel a vállalat szerint versenytársainál hatvanszor jobb képminőséget produkál. A cég már megkezdte a lapkák tömeges szállítását, reményei szerint ezzel tovább erősítve jelenlegi, 25 százalékos piaci pozícióját a 22 hüvelyknél nagyobb képátlójú LCD televíziók piacán.

"Ügyfeleink nagyra értékelik az Oki LCD-vezérlő lapkáinak megbízható működését és nagyméretű képernyőknél nyújtott kiváló együttműködési képességeit" - nyilatkozta Akira Kamo, az Oki szilíciumalapú megoldások előállítására szakosodott leányvállalatának elnöke. "Az egymilliárd szín megjelenítését támogató új lapkának köszönhetően a felhasználók csodálatos, élénk színekben nézhetik kedvenc filmjeiket LCD-képernyős tévéjükön. Büszkék vagyunk rá, hogy mi kezdtük meg elsőként világméretekben e nagyszerű termék tömeges szállítását."


A vékony, kiváló minőségű, könnyű és kis fogyasztású LCD-képernyőket számos olyan területen alkalmazzák, ahol alapkövetelmény a moziminőségű vizuális élmény. A társaság szerint a 10 bites vezérlőlapka fontos szerepet játszik a kiváló képminőség elérésében. A hagyományos technológiák alkalmazása esetén a lapka felületének legnagyobb részét elfoglaló digitális-analóg (D-A) átalakító áramkör négyszer akkora lenne a 10 bites lapkánál, mint a 8 bites vezérlőchip esetében, ami a költségeket is jelentősen megnövelné.

E technikai akadály elhárítása érdekében olyan 10 bites LSI-vezérlőáramkört dolgoztak ki, amely négyszeresről 1,3-szorosra mérsékli a D-A átalakító áramkör többlet-helyigényét, így nagy volumenben is gazdaságosan állítható elő. Emellett a 8 bites LSI-vezérlőáramkörre jellemző maximum 256 árnyalat helyett a 10 bites LSI 1021 árnyalat megjelenítésére képes, tehát mélyebb és gazdagabb színhatást tudnak elérni, és jobban kihozza a mozifilmek sötét jeleneteinek finom fekete részleteit.

Az LCD-panelek terjedése miatt számos fejlesztési projektet indítottak a képminőség javítására, a látószög növelésére, és a folyadékkristály válaszidejének rövidítésére. Általánosságban véve megállapítható, hogy minden folyadékkristály más vezérlőfeszültséggel működik, de a cég közlése szerint az ML9156 maximális LCD-feszültsége széles skálát (10-16,5V) fog át, így sokféle LCD vezérlőfeszültséghez illeszthető. Az ML9156 emellett RSDS technológiát alkalmaz az adatjel-interfésznél, és ezzel mérsékli az elektromágneses interferenciát (EMI). A lapka külön kimenetválasztó funkcióval képes igazodni a különböző felbontásokhoz, ezért a nagyméretű LCD tévékészülékek (WXGA, HDTV) mellett más felbontású paneleknél (XGA, SXGA, SXGA+) is jól használható.

A cég a Toshiba Matsushita Display Technology részére szállítja új termékét. A 22 hüvelyk és nagyobb képátlójú LCD tévékészülékek piacán 25 százalékos részesedéssel rendelkező Oki arra számít, hogy a 2007 márciusában záruló pénzügyi évben a vezérlőlapkák forgalmazásából származó árbevétele eléri a 15 milliárd jent.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Tetsuo #6
    Értsd már meg h a monitorod játékra tuti nem yo!
  • killahdog #5
    Hát nem tudom
    Samsung Syncmaster 910T-t használok már jó ideje, igaz, hogy nem játékra, hanem tervezésre (tehát 25ms böven jo, de amugy filmhez is), és a CRT monitorokat odaveri :) Minden téren. Persze az idiotáknak még mindig nem lehet megmagyarázni hogy ez az LCD már nem az a LCD ami jopár éve volt. :/

    Amugy amit észrevettem, 16,7 és 16,7 között is van különbség !
    Nem mindegy hogy a tesco auchan vagy ilyen fostarisznya helyeken kaphato 50 ezres yukimokonayuchi monitort veszed, aminek kicsit sárgás a képe, és ne mozgasd a fejed elvü látószöge van, vagy pedig egy normális monitort. Én Lg és Samsung között nézelödtem, ez nyert a dvi meg a szinei miatt. De lg is fasza. a többi nagyon gáz. iyama volt még nagoyn szép azthiszem, de az X drága volt.
    Eizo... na igen az meg sztem mindenki egyik álma.
  • dez #4
    Igen, állítólag a SED eleve jobb képminőséget ad, mint bármilyen LCD.
  • dez #3
    Ehh, az Eizo monitorokban is olyan spéci elektronika van, ami 10, illetve újabban 14 biten dolgozza fel a színjeleket (színösszetevőnként, tehát összesen 30, illetve 42). Így nincsenek hibás színsávok, finoman állíthatóak a képjellemzők (itt állítható pl. a színtelítettség is). De a szép színekért elsősorban a képmegjelenítő fizikai tulajdonságai felelősek. Jobb panel: szebb színek, mélyebb fekete, stb.
  • EvoWRC #2
    Mindenesetre nagyon biztosak a dolgukban:
    "a vállalat szerint versenytársainál hatvanszor jobb képminőséget produkál"
  • Tetsuo #1
    Ehhez nagy felbontás és kontraszt is kell, különben nem ér semmit.
    A Toshiba pedig a Canon-nal a SEDen dolgozik 1000rel állítólag, most akkor melyik a nyerő?